Arch-Update 3.9.0 - en to sv translation catalogue (120 entries)

en: ${update_number} update available
sv: ${update_number} uppdatering är tillgänglig

en: ${update_number} updates available
sv: ${update_number} uppdateringar är tillgängliga

en: WARNING
sv: VARNING

en: ERROR
sv: FEL

en: Press "enter" to continue
sv: Tryck på "enter" för att fortsätta

en: Press "enter" to quit
sv: Tryck på "enter" för att avsluta

en: The ${aur_helper} AUR helper set for AUR packages support in the arch-update.conf configuration file is not found\n
sv: ${aur_helper} Den inställda AUR-hjälparen för stöd för AUR-paket i konfigurationsfilen arch-update.conf hittades inte\n

en: A privilege elevation command is required (sudo, doas or run0)\n
sv: Ett kommando för behörighetshöjning krävs (sudo, doas eller run0)\n

en: The ${su_cmd} command set for privilege escalation in the arch-update.conf configuration file is not found\n
sv: ${su_cmd}-kommandot inställt för privilegieskalering i arch-update.conf-konfigurationsfilen hittades inte\n

en: The ${diff_prog} editor set for visualizing / editing differences of pacnew files in the arch-update.conf configuration file is not found\n
sv: ${diff_prog}-redigeraren som är inställd för att visualisera/redigera skillnader mellan pacnew-filer i konfigurationsfilen arch-update.conf hittades inte\n

en: No configuration file found\nYou can generate one with "arch-update --gen-config"
sv: Ingen konfigurationsfil hittades\nDu kan skapa en med "arch-update --gen-config"

en: Unable to determine the editor to use\nThe "EDITOR" environment variable is not set and "nano" (fallback option) is not installed
sv: Det går inte att avgöra vilken redigerare som ska användas\n"EDITOR"-miljövariabeln är inte inställd och "nano" (reservalternativ) är inte installerat

en: Example configuration file not found
sv: Exempelkonfigurationsfilen hittades inte

en: The '${config_file}' configuration file already exists\nPlease, remove it before generating a new one (or use --force to overwrite it)
sv: Konfigurationsfilen '${config_file}' finns redan\nTa bort den innan du genererar en ny (eller använd --force för att skriva över den)

en: The '${config_file}' configuration file has been generated
sv: Konfigurationsfilen '${config_file}' har genererats

en: An update notifier & applier for Arch Linux that assists you with important pre / post update tasks.
sv: En uppdateringsnotifierare och applicerare för Arch Linux som hjälper dig med viktiga före/efter uppdaterings uppgifter.

en: Run ${name} to perform the main 'update' function:
sv: Kör ${name} för att utföra den huvudsakliga "uppdaterings"-funktionen:

en: Display the list of packages available for update, then ask for the user's confirmation to proceed with the installation.
sv: Visa listan över paket som är tillgängliga för uppdatering och be sedan om användarens bekräftelse för att fortsätta med installationen.

en: Before performing the update, it offers to display the latest Arch Linux news.
sv: Innan uppdateringen utförs, erbjuder den att visa de senaste Arch Linux-nyheterna.

en: Post update, it checks for orphan & unused packages, old cached packages, pacnew & pacsave files, pending kernel update as well as services requiring a post upgrade restart and, if there are, offers to process them.
sv: Efter uppdatering söker den efter föräldralösa och oanvända paket, gamla cachade paket, pacnew och pacsave-filer, väntande kärnuppdatering samt tjänster som kräver omstart efter uppgraderingen och, om det finns, erbjudanden om att bearbeta dem.

en: Options:
sv: Alternativ:

en:   -c, --check       Check for available updates, change the systray icon and send a desktop notification containing the number of available updates (if there are new available updates compared to the last check)
sv:   -c, --check       Sök efter tillgängliga uppdateringar, ändra systemfält-ikonen och skicka en skrivbordsavisering som innehåller antalet tillgängliga uppdateringar (om det finns nya tillgängliga uppdateringar jämfört med den senaste kontrollen)

en:   -l, --list        Display the list of pending updates
sv:   -l, --list        Visa en lista över väntande uppdateringar

en:   -d, --devel       Include AUR development packages updates
sv:   -d, --devel       Inkludera uppdateringar av AUR-utvecklingspaket

en:   -n, --news [Num]  Display latest Arch news, you can optionally specify the number of Arch news to display with '--news [Num]' (e.g. '--news 10')
sv:   -n, --news [Num]  Visa senaste Arch-nyheterna, du kan valfritt ange antalet Arch-nyheter som ska visas med '--news [Num]' (t.ex. '--news 10')

en:   -D, --debug       Display debug traces
sv:   -D, --debug       Visa felsökningsspår

en:   --gen-config      Generate a default / example 'arch-update.conf' configuration file, you can optionally pass the '--force' argument to overwrite any existing 'arch-update.conf' configuration file
sv:   --gen-config      Generera en standard/exempel konfigurationsfil för 'arch-update.conf', du kan skicka valfritt argumentet '--force' för att skriva över alla befintliga konfigurationsfiler för 'arch-update.conf'

en:   --show-config     Display the 'arch-update.conf' configuration file currently used (if it exists)
sv:   --show-config     Visa "arch-update.conf"-konfigurationsfilen som används för närvarande (om den finns)

en:   --edit-config     Edit the 'arch-update.conf' configuration file currently used (if it exists)
sv:   --edit-config     Redigera "arch-update.conf"-konfigurationsfilen som används för närvarande (om den finns)

en:   --tray            Launch the Arch-Update systray applet, you can optionally add the '--enable' argument to start it automatically at boot
sv:   --tray            Starta Arch-Update systemfält-appleten, du kan valfritt lägga till argumentet '--enable' för att starta den automatiskt vid uppstart

en:   -h, --help        Display this help message and exit
sv:   -h, --help        Visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en:   -V, --version     Display version information and exit
sv:   -V, --version     Visa versionsinformation och avsluta

en: For more information, see the ${name}(1) man page.
sv: För mer information, se ${name}(1) man-sidan.

en: Certain options can be enabled, disabled or modified via the ${name}.conf configuration file, see the ${name}.conf(5) man page.
sv: Vissa alternativ kan aktiveras, inaktiveras eller modifieras via ${name}.conf-konfigurationsfilen, se ${name}.conf(5) man-sidan.

en: ${name}: invalid option -- '${option}'\nTry '${name} --help' for more information
sv: ${name}: ogiltigt alternativ -- '${option}'\nTesta '${name} --help' för mer information

en: Reboot required:\nThere's a pending kernel update on your system requiring a reboot to be applied\n
sv: Omstart krävs:\nDet finns en väntande kärnuppdatering på ditt system som kräver en omstart\n

en: Would you like to reboot now? [y/N]
sv: Vill du starta om nu? [j/N]

en: Y
sv: J

en: y
sv: j

en: Rebooting in ${sec}...\r
sv: Startar om om ${sec}...\r

en: An error has occurred during the reboot process\nThe reboot has been aborted\n
sv: Ett fel har uppstått under omstartsprocessen\nOmstarten har avbrutits\n

en: The reboot hasn't been performed\nPlease, consider rebooting to finalize the pending kernel update\n
sv: Omstarten har inte utförts\nVänligen överväg att starta om för att slutföra den väntande kärnuppdateringen\n

en: No pending kernel update found\n
sv: Ingen väntande kärnuppdatering hittades\n

en: Looking for recent Arch News...
sv: Letar du efter de senaste Arch-nyheterna...

en: Unable to retrieve recent Arch News (HTTP error response or request timeout)\nPlease, look for any recent news at https://archlinux.org before updating your system
sv: Det gick inte att hämta de senaste Arch-nyheterna (HTTP-felsvar eller timeout för begäran)\nVänligen leta efter några av det senaste nyheterna på https://archlinux.org innan du uppdaterar ditt system

en: No recent Arch News found
sv: Inga nya Arch-nyheter hittades

en: Arch News:
sv: Arch-nyheter:

en: [NEW]
sv: [NY]

en: Select the news to read (e.g. 1 3 5), select 0 to read them all or press "enter" to quit:
sv: Välj nyheterna att läsa (t.ex. 1 3 5), välj 0 för att läsa dem alla eller tryck på "enter" för att avsluta:

en: Select the news to read (e.g. 1 3 5), select 0 to read them all or press "enter" to proceed with update:
sv: Välj nyheterna att läsa (t.ex. 1 3 5), välj 0 för att läsa dem alla eller tryck på "enter" för att fortsätta med uppdateringen:

en: Unable to retrieve the selected Arch News (HTTP error response or request timeout)\nPlease, read the selected Arch News at ${news_url} before updating your system
sv: Det gick inte att hämta de valda Arch-nyheterna (HTTP-felsvar eller begäran om timeout)\nVänligen läs de valda Arch-nyheterna på ${news_url} innan du uppdaterar ditt system

en: Title:
sv: Titel:

en: Author:
sv: Författare:

en: Publication date:
sv: Publiceringsdatum:

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Looking for updates...\n
sv: Letar efter uppdateringar...\n

en: Packages:
sv: Paket:

en: AUR Packages:
sv: AUR-paket:

en: Flatpak Packages:
sv: Flatpak paket:

en: No update available\n
sv: Ingen uppdatering tillgänglig\n

en: Proceed with update? [Y/n]
sv: Fortsätt med uppdatering? [J/n]

en: The update has been aborted\n
sv: Uppdatering har avbrutits\n

en: Orphan Packages:
sv: Föräldralösa paket:

en: Would you like to remove this orphan package (and its potential dependencies) now? [y/N]
sv: Vill du ta bort detta föräldralösa paket (och dess potentiella beroenden) nu? [j/N]

en: Would you like to remove these orphan packages (and their potential dependencies) now? [y/N]
sv: Vill du ta bort dessa föräldralösa paket (och deras potentiella beroenden) nu? [j/N]

en: Removing Orphan Packages...\n
sv: Tar bort föräldralösa paket...\n

en: An error has occurred during the removal process\nThe removal has been aborted\n
sv: Ett fel har uppstått under borttagningsprocessen\nBorttagningen har avbrutits\n

en: The removal has been applied\n
sv: Borttagningen har tillämpats\n

en: The removal hasn't been applied\n
sv: Borttagningen har inte tillämpats\n

en: No orphan package found\n
sv: Inget föräldralöst paket hittades\n

en: Flatpak Unused Packages:
sv: Flatpak oanvända paket:

en: Would you like to remove this Flatpak unused package now? [y/N]
sv: Vill du ta bort detta oanvända Flatpak-paket nu? [j/N]

en: Would you like to remove these Flatpak unused packages now? [y/N]
sv: Vill du ta bort dessa Flatpak oanvända paket nu? [j/N]

en: Removing Flatpak Unused Packages...
sv: Tar bort Flatpak oanvända paket...

en: No Flatpak unused package found\n
sv: Inget oanvänt Flatpak-paket hittades\n

en: Cached Packages:\nThere's an old or uninstalled cached package\n
sv: Cachade paket:\nDet finns ett gammalt eller avinstallerat cachat paket\n

en: Would you like to remove it from the cache now? [Y/n]
sv: Vill du ta bort det från cachen nu? [J/n]

en: Cached Packages:\nThere are old and / or uninstalled cached packages\n
sv: Cachade paket:\nDet finns gamla och/eller avinstallerade cachade paket\n

en: Would you like to remove them from the cache now? [Y/n]
sv: Vill du ta bort dem från cachen nu? [J/n]

en: Removing old cached packages...
sv: Tar bort gamla cachade paket...

en: Removing uninstalled cached packages...
sv: Tar bort avinstallerade cachade paket...

en: No old or uninstalled cached package found\n
sv: Inget gammalt eller avinstallerat cachat paket hittades\n

en: Pacnew Files:
sv: Pacnew filer:

en: Would you like to process this file now? [Y/n]
sv: Vill du bearbeta den här filen nu? [J/n]

en: Would you like to process these files now? [Y/n]
sv: Vill du bearbeta dessa filer nu? [J/n]

en: Processing Pacnew Files...\n
sv: Bearbetar Pacnew-filer...\n

en: The pacnew file(s) processing has been applied\n
sv: Bearbetningen av pacnew-fil(er) har tillämpats\n

en: An error occurred during the pacnew file(s) processing\n
sv: Ett fel uppstod under bearbetningen av pacnew-fil(er)\n

en: The pacnew file(s) processing hasn't been applied\nPlease, consider processing them promptly\n
sv: Bearbetningen av pacnew-fil(er) har inte tillämpats\nSnälla, överväg att bearbeta dem omgående\n

en: No pacnew file found\n
sv: Inga pacnew filer hittades\n

en: Services:\nThe following service requires a post upgrade restart\n
sv: Tjänster:\nFöljande tjänst kräver en omstart efter uppgraderingen\n

en: Services:\nThe following services require a post upgrade restart\n
sv: Tjänster:\nFöljande tjänster kräver en omstart efter uppgraderingen\n

en: Select the service(s) to restart (e.g. 1 3 5), select 0 to restart them all or press "enter" to continue without restarting the service(s):
sv: Välj tjänsten/tjänsterna som ska startas om (t.ex. 1 3 5), välj 0 för att starta om alla eller tryck på "enter" för att fortsätta utan att starta om tjänsten/tjänsterna:

en: Service(s) restarted successfully\n
sv: Tjänsten/tjänsterna har startats om\n

en: An error has occurred during the service(s) restart\nPlease, verify the above service(s) status\n
sv: Ett fel har inträffat under omstarten av tjänsten/tjänsterna\nKontrollera tjänsten/tjänsternas status ovan\n

en: The ${service_selected} service has been successfully restarted
sv: Tjänsten ${service_selected} har startats om

en: An error has occurred during the restart of the ${service_selected} service
sv: Ett fel har inträffat under omstarten av ${service_selected}-tjänsten

en: The service(s) restart hasn't been performed\nPlease, consider restarting services that have been updated to fully apply the upgrade\n
sv: Omstarten av tjänsten/tjänsterna har inte utförts\nVar vänlig överväg att starta om tjänster som har uppdaterats för att tillämpa uppgraderingen helt\n

en: No service requiring a post upgrade restart found\n
sv: Ingen tjänst som kräver omstart efter uppgradering hittades\n

en: 'updates' state file isn't found
sv: "Updates"-tillståndsfilen hittades inte

en: System is up to date
sv: Systemet är uppdaterat

en: 1 update available
sv: 1 uppdatering tillgänglig

en: {updates} updates available
sv: {updates} uppdateringar tillgängliga

en: All ({updates})
sv: Alla ({updates})

en: Packages ({updates})
sv: Paket ({updates})

en: Run Arch-Update
sv: Kör Arch-Update

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Exit
sv: Avsluta

en: Checking for updates...
sv: Söker efter uppdateringar...

en: All
sv: Alla

en: Packages
sv: Paket

en: Arch-Update tray desktop file not found
sv: Arch-Update skrivbordsfält skrivbordsfil hittades inte

en: The '${tray_desktop_file_autostart}' file already exists
sv: Filen '${tray_desktop_file_autostart}' existerar redan

en: The '${tray_desktop_file_autostart}' file has been created, the Arch-Update systray applet will be automatically started at your next log on\nTo start it right now, you can launch the "Arch-Update Systray Applet" application from your app menu
sv: Filen '${tray_desktop_file_autostart}' har skapats, Arch-Update systemfält-appleten startas automatiskt vid din nästa inloggning\nFör att starta den direkt kan du starta programmet "Arch-Update Systray Applet" från din program meny

en: There's already a running instance of the Arch-Update systray applet
sv: Det finns redan en körande instans av Arch-Update systemfält-appleten

en: Updating Packages...\n
sv: Uppdaterar paket...\n

en: An error has occurred during the update process\nThe update has been aborted\n
sv: Ett fel har uppstått under uppdateringsprocessen\nUppdateringen har avbrutits\n

en: Updating AUR Packages...\n
sv: Uppdaterar AUR-paket...\n

en: Updating Flatpak Packages...\n
sv: Uppdaterar Flatpak paket...\n

en: The update has been applied\n
sv: Uppdateringen har applicerats\n
