Plex Media Server - en to da translation catalogue (1044 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
da: "{1}" bad om at stoppe din afspilning fra denne server. Enheden kan have travlt, er ved at genstarte, eller er under vedligeholdelse. Prøv igen om nogle få minutter.

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
da: "{1}" bad om at stoppe din afspilning fra denne server: {2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
da: 'agent' er ugyldig for den valgte bibliotektype

en: 'agent' is missing or invalid
da: 'agent' mangler eller er ugyldig

en: 'language' is invalid
da: 'sprog' er ugyldigt

en: 3 latest episodes
da: 3 seneste episoder

en: 5 latest episodes
da: 5 seneste episoder

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
da: En kommasepareret liste af URLs (http eller https) som publiseres på plex.tv til brug for server identifikation.

en: A global path to music videos for all music libraries.
da: En global sti til musik videoer for alle musik biblioteker.

en: A server restart is required for a change to take effect.
da: En server-genstart er nødvendig for at ændringerne kan tage effekt.

en: A unique identifier for the machine
da: Et unikt ID for maskinen

en: Absolute numbering
da: Absolut nummerering

en: Account default
da: Kontomenu

en: Actor
da: Skuespiller

[ctx: Actor]
en: More with {1}
da: Mere med {1}

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
da: Top film med {1}

en: Actors
da: Skuespillere

en: Ad detection
da: Annoncedetektion

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
da: Tilføj Plex Media Server og systemhukommelse til fejlfindingslogning

en: Adding to Library
da: Tilføjer til bibliotek

en: Adding {1}
da: Tilføjer {1}

en: Admin Terminated Playback.
da: Admin afbrød afspilning.

en: After a day
da: Efter 1 dag

en: After a month
da: Efter en måned

en: After a week
da: Efter en uge

en: Airing
da: Sendes nu

en: Airing did not start at the required time
da: Udsendelse startede ikke på det krævne tidspunkt

en: Airing order
da: Sendefladeorden

en: Airing was not high enough quality
da: Udsendelsen var ikke af høj nok kvalitet

en: Airing was not on the required channel
da: Udsendelsen var ikke på den krævede kanal

en: Airings
da: Udsendelser

en: Album Art
da: Albumkunst

en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Album Collection
da: Album Samling

en: Album Critic Rating
da: Album anmelder vurdering

en: Album Decade
da: Album Årti

en: Album Genre
da: Albumgenre

en: Album Last Played
da: Album sidst afspillet

en: Album Mood
da: Albumsstemning

en: Album Plays
da: Albumafspilninger

en: Album Reviews and Critic Ratings
da: Albumanmeldelser og kritikvurderinger

en: Album Source
da: Albumkilde

en: Album Style
da: Albumstil

en: Album Title
da: Albumtitel

en: Album sorting
da: Albumsortering

en: All
da: Alle

en: All Artists
da: Alle kunstnere

en: All Channels
da: Alle kanaler

en: All Episodes
da: Alle episoder

en: All Movies
da: Alle Film

en: All Photos
da: Alle fotos

en: All Podcasts
da: Alle podcasts

en: All Shared
da: Alle delte

en: All Shows
da: Alle Serier

en: All episodes
da: Alle episoder

en: All movies
da: Alle film

en: All {1}
da: Alle {1}

en: All {1} Events
da: Alle {1} begivenheder

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
da: Tillad biograftrailere at afspille før emnerne i dette bibliotek.

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
da: Tillad Plex Media Server tokens i logs

en: Allow media deletion
da: TIllad sletning af indhold

en: Allow partial airings
da: Tillad delvis udsendelser

en: Allow red band trailers
da: Tillad trailere med følsomt indhold

en: Allow this server to send events to external services.
da: Tillad, at denne server sender hændelser til eksterne tjenester.

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
da: Tillad, at denne server sender push notifikationer til mobile enheder. Bemærk: Push-meddelelser leveres ved hjælp af Plex-tjenester. De er forbundet med din konto, og nogle af dem kan indeholde oplysninger om indholdet i dit bibliotek.

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Always
da: Altid

en: Always enabled
da: Altid aktiveret

en: Always the server admin user
da: Kun serveradministrator

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
da: Antal sekunder at bevare, før dele slettes fra en transcode

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
da: Varighed i sekunder som skal bufferes før transcoder throttles.

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: An error occurred while postprocessing the download
da: Der opstod en fejl under oparbejdningen af download

en: An error occurred while postprocessing the recording
da: Der opstod en fejl ved efterbehandling af optagelsen

en: An unexpected error occurred
da: En uventet fejl opstod

en: An unknown error occurred
da: Der opstod en ukendt fejl

en: Analyze audio tracks for loudness
da: Analyser lydspor for lydstyrke

en: Analyze audio tracks for sonic features
da: Analyser lydspor for lydmæssige variabler

en: Analyze tracks for sonic features.
da: Analyser spor for Sonic funktion

en: Analyzing media bundles
da: Analyserer mediepakker

en: Analyzing metadata bundles
da: Analyserer metadatapakker

en: Any
da: Enhver

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. App anmod om brændte undertekster og konvertering af videoen kræves for at brænde undertekster.

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
da: App kan ikke direkte afspille dette emne. Container er ikke tilgængelig for analyse.

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
da: App kan ikke direkte afspille dette emne. Direkte afspilning er slået fra.

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Indlejrede undertekster skal fjernes for direkte afspilning.

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Emne kræver konvertering af den valgte undertekst-stream.

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
da: App kan ikke direkte afspille dette emne. Mediet skal konverteres for at kunne bruge {1} protokollen.

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
da: App kan ikke direkte afspille dette emne. Medier i flere dele kræver konvertering efter alle dele er valgt.

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
da: App kan ikke direkte afspille dette emne. Ingen direkte afspilnings-profil eksisterer for protokol {1}, når container {2} bruger codec {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
da: App kan ikke direkte afspille dette emne. Ingen direkte afspilnings-profil eksisterer for {1}

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Ingen direkte afspilnings-profil eksisterer for protokol {1}, med container {2}, og video-codec {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Ingen direkte afspilnings-profil eksisterer for protokol {1}, med container {2}, video-codec {3}, lyd-codec {4}, og underteksts-codec {5}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Ingen direkte afspilnings-videoprofil eksisterer for protokol {1}, med container {2}, video-codec {3}, og lyd-codec {4}.

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
da: Appen kan ikke afspille dette emne direkte. Ikke-valgt indlejret undertekst-stream {1} kan ikke afspilles direkte.

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Valgte lyd-stream er ikke den første lyd-stream og appen kan ikke vælge lyd-stream ved direkte afspilning.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Valgte indlejret undertekst-stream er ikke den første indlejret undertekst-stream.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Valgte indlejret undertekst-steam skal gøres ekstern.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
da: Appen kan ikke afspille dette emne direkte. Valgte eksterne undertekst-stream kan ikke afspilles direkte.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte.  Valgte eksterne undertekst-stream skal være indlejret.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
da: App kan ikke afspille dette emne direkte. Valgte eksterne undetekst-stream skal være segmenteret.

en: Artist
da: Kunstner

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
da: Flere album af {1}

[ctx: Artist]
en: More by {1}
da: Mere af {1}

en: Artist Bios
da: Kunstner Bios

en: Artist Collection
da: Kunstner Samling

en: Artist Country
da: Kunstner Land

en: Artist Genre
da: Kunstner Genre

en: Artist Last Played
da: Sidst spillede kunstner

en: Artist Mood
da: Kunstnerstemning

en: Artist Rating
da: Kunstner Bedømmelse

en: Artist Style
da: Kunstnerstil

en: Artist Title
da: Kunstner Titel

en: Artists
da: Kunstner

en: Artists You Might Like
da: Kunstnere du kunne lide

en: Artists on Tour
da: Kunstnere på turné

en: Ask me
da: Spørg mig

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
da: Spørg om der skal tilføjes et login til eksterne drev

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
da: Forsøg på at automatisk at registrere og fjerne reklamer fra optagelser. Denne proces kan tage lang tid og forårsage højt CPU-forbrug. 'Registrer og slet reklamer' sletter opdagede reklamer fra dine videofiler.

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
da: Forsøg på automatisk at opdage og fjerne reklamer fra optagelser. Denne proces kan tage lang tid og forårsage højt CPU-forbrug. 'Registrer og slet reklamer' sletter opdagede reklamer fra dine videofiler. 'Registrer reklamer og markér for at springe over' efterlader videofilerne intakte.

en: Audience Rating
da: Brugerbedømmelse

en: Audio Language
da: Lydsprog

en: Augmenting metadata
da: Forbedrer metadata

en: Auto-select subtitle mode
da: Vælg undertekstopsætning automatisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic Tags
da: Automatiske tags

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
da: Opret automatisk samlinger, når der er mindst det valgte antal emner tilgængelig for en samling. Ændring af denne værdi har ingen indvirkning på eksisterende samlinger.

en: Automatically during scheduled maintenance
da: Automatisk under planlagt vedligeholdelse

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
da: Mere i {1}

en: Background transcoding x264 preset
da: Baggrundstranscoding x264 forudindstilning

en: Backing up database
da: Backup database

en: Backup Database
da: Backup database

en: Backup database every three days
da: Tag backup af databasen hver 3. dag.

en: Backup directory
da: Backup mappe

en: Both Plex Music and Local Files
da: Både Plex Musik og Lokale filer

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse All
da: Gennemse alle

en: Butler tasks
da: Butler opgaver

en: By Album
da: Efter album

en: By Cluster
da: Efter klynge

en: By Collection
da: Efter samling

en: By Content Rating
da: Efter aldersgrænse

en: By Country
da: Efter land

en: By Decade
da: Efter årti

en: By Director
da: Efter instruktør

en: By Edition
da: Efter Udgave

en: By First Letter
da: Efter første bogstav

en: By Folder
da: Efter mappe

en: By Genre
da: Efter genre

en: By Rating
da: Efter vurdering

en: By Resolution
da: Efter opløsning

en: By Starring Actor
da: Efter skuespiller

en: By Year
da: Efter år

en: By name
da: Efter navn

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
da: CPU'en er ikke kraftig nok til at kunne konvertere dette emne.

en: Camera Make
da: Kamera producent

en: Camera Model
da: Kamera model

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
da: Kan ikke konvertere dette emne. Implementering for {1} {2} '{3}' ikke fundet.

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
da: Kan ikke konvertere dette emne. Ingen konverterings-encodere til lyd og video kunne findes i app-profilen.

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
da: Kan ikke konvertere dette emne. Ingen konverteringsprofil blev fundet for protokol {1}.

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
da: Kan ikke direkte afspille dette emne. Krævet båndbredde er ukendt og kun {2}kbps er tilgængelig.

en: Cannot record airing in the past
da: Kan ikke optage visning i fortiden

en: Cannot remove only lineup from DVR.
da: Kan ikke kun fjerne oversigt fra DVR.

en: Categories
da: Kategorier

en: Certification Country
da: Certificeringsland

en: Channel
da: Kanal

en: Channel {1}
da: Kanal {1}

en: Chapter
da: Kapitel

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
da: Kapitelminiaturer viser billeder i kapiteloversigten i understøttede apps. De kan tage lang tid at generere og bruger ekstra diskplads.

en: Chapter {1}
da: Kapitel {1}

en: Checking files
da: Tjekker arkiver

en: Choose Cinema Trailers from
da: Vælg Biograf Trailer for

en: Choose how quickly episodes are removed after the server admin has watched them.
da: Vælg hvor hurtigt episoder skal fjernes efter at server administratoren har set dem.

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
da: Vælg, hvor hurtigt episoder fjernes, når de ikke længere opfylder downloadkriterier.

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
da: Vælg minimumopløsningen for udsendelser der skal optages.

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
da: Vælg hvorvidt en optagelse må starte for en udsendelse der allerede er i gang.

en: Choose whether to display seasons.
da: Vælg om sæsoner skal vises.

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
da: Vælg hvorvidt optagelser skal begrænses til en specifik udsendelsestid.

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
da: Vælg hvorvidt optagelser skal begrænses til en specifik kanal.

en: Cleaning Bundles
da: Oprydder pakker

en: Cleaning bundles
da: Oprydder pakker

en: Client stopped playback.
da: Klient stoppede afspilning.

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
da: Klient specifik konfigurations indstillinger for DLNA serveren.

en: Collection
da: Samling

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
da: {1} samling

en: Collection Mode
da: Indsamlingstilstand

en: Collection filtering based on
da: Samlingssortering er baseret på

en: Collection order
da: Samlingorden

en: Collections
da: Samlinger

en: Color Transfer Characteristics
da: Farveoverførselsegenskaber

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
da: Kommasepareret liste over IP-adresser og IP/netmasker for netværk som har tilladelse til at tilgå Plex Media Server uden at logge ind. Når serveren er logget ud og denne indstilling er aktiveret, tillades kun localhost og adresser på denne liste.

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
da: Kommaadskildt liste af IP-adresser eller IP/netmasker for netværk som vil anses som værende på lokalnetværket når der bliver tvunget båndbredderestriktioner. Hvis sat, vil alle andre IP-adresser bliver anset som værende på det eksterne netværk og vil være under eksterne båndbredderestriktioner. Hvis tom, vil kun serverens subnet være anset som værende på lokalnetværket.

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
da: Komma-separeret liste af strenge som anses som artikler når titler sorteres. En server genstart er nødvendig for at ændringerne træder i kraft.

en: Compilations
da: Opsamlinger

en: Computing best lineup
da: Udregner bedste lineup

en: Concerts
da: Koncerter

en: Connection Timeout when obtaining decision.
da: Forbindelsestimeout, ved modtagelse af beslutning.

en: Connection is on WAN and limit is set
da: Forbindelse er over WAN og er begrænsning er sat

en: Content Rating
da: Indholds bedømmelse

en: Continue Listening
da: Fortsæt lytning

en: Continue Watching
da: Fortsæt med at se

en: Conversion encoder or decoder not found.
da: Konverter-encoder eller decoder ikke fundet.

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
da: Konvertering fejlede. Et krævet codec kunne ikke findes eller kunne ikke installeres.

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
da: Konvertering mislykkedes. Transcoderen forlod på grund af en fejl.

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
da: Konvertering mislykkedes. Transcoderen mislykkedes at starte op.

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
da: Konvertering mislykkedes. Transcoderprocessen styrtede ned.

en: Convert video while recording
da: Konverter video under optagelse

en: Converted files cannot be written to the server's disk
da: Konverterede filer kan ikke skrives til serverens disk

en: Could not communicate with device
da: Kunne ikke kommunikere med enhed

en: Could not move downloaded media to destination
da: Kunne ikke flytte downloadede medier til destinationen

en: Could not move recorded media to destination
da: Kunne ikke flytte optaget medie til destination

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
da: Kunne ikke tune ind på kanalen. Tjek venligst din tuner eller antenne.

en: Country
da: Land

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
da: Lav en backup af serverens database i det konfigurerede backupsti

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
da: Rulletekstmarkør bliver genereret lokalt og/eller hentet fra en online kilde. I tilfælde hvor en online kilde ikke eksisterer, vil den lokalt genererede markør blive afsendt anonymt til den online database til fremtidigt brug.

en: Critic Rating
da: Kritikerbedømmelse

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom certificate domain
da: Brugerdefineret certifikat domæne

en: Custom certificate encryption key
da: Brugerdefineret krypteringsnøgle til certifikat

en: Custom certificate location
da: Sti til brugerdefineret certifikat

en: Custom server access URLs
da: Brugerdefineret server URL

en: DLNA client preferences
da: DLNA klient præferencer

en: DLNA default protocol info
da: DLNA standard protokol info

en: DLNA media renderer discovery interval
da: DLNA medie renderers opdagelsesinterval

en: DLNA server announcement lease time
da: DLNA server annoncerings leasing tid

en: DLNA server description icons
da: DLNA server beskrivelses ikoner

en: DLNA server logging level
da: DLNA server log niveau

en: DLNA server timeline reporting
da: DLNA server tidslinie rapportering

en: DVD order
da: DVD-orden

en: DVR Schedule
da: DVR Planlægning

en: DVR is not using this lineup.
da: DVR bruger ikke denne oversigt.

en: Database Cache Size (MB)
da: Database cache størrelse (MB)

en: Database error retrieving sync data
da: Databasefejl under hentning af synkroniseringsdata

en: Date Added
da: Dato tilføjet

en: Date Album Added
da: Dato album tilføjet

en: Date Album Released
da: Dato album udgivet

en: Date Artist Added
da: Dato kunstner tilføjet

en: Date Episode Added
da: Dato Episode tilføjet

en: Date Played
da: Dato afspillet

en: Date Rated
da: Dato bedømmelse

en: Date Shared
da: Dato delt

en: Date Show Added
da: Dato Serie tilføjet

en: Date Taken
da: Dato taget

en: Date Viewed
da: Dato set

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
da: Fejlfindingslogning muliggør yderligere detaljer i logfilerne og er nyttig til diagnosticering af problemer.

en: Decade
da: Årti

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
da: Billeder fra {1}'erne

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
da: Top albums fra {1}

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
da: Videoer fra {1}'erne

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
da: {1} s Radio

en: Decade Radio
da: Tiår Radio

en: Decide whether to use end credits markers to determine the 'watched' state of video items. When markers are not available the selected threshold percentage will be used.
da: Beslut om rulletekst-markører skal bruges som grænse for om videoemner markeres som set. Når markørerne ikke er tilgængelige, vil den angivne procent-grænse blive anvendt.

en: Default
da: Standard

en: Default container
da: Standardcontainer

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
da: Definer en sti hvortil diagnosticeringsfiler gemmes (skal være tilgeængelig af Plex bruger)

en: Delete downloaded episodes
da: Slet downloadede episoder

en: Delete episodes after playing
da: Slet episoder efter afspilning

en: Deleting Library
da: Sletter bibliotek

en: Deleting section {1}
da: Sletter sektion {1}

en: Deleting {1} media bundles
da: Sletter {1} mediepakker

en: Deleting {1} metadata bundles
da: Sletter {1} metadatapakker

en: Demos
da: Demoer

en: Descriptive
da: Beskrivelse

en: Detect and delete commercials
da: Find og slet reklamer

en: Detect commercials
da: Find reklamer

en: Detect commercials and mark for skip
da: Registrer reklamer og markér for at springe over

en: Detect credits and allow credits skipping for items in this library when enabled in server settings.
da: Find anbefalinger, og tillad, at de springes over for elementer i dette bibliotek, når det er aktiveret i serverindstillinger

en: Detect intros and allow intro skipping for items in this library when enabled in server settings.
da: Generer introdetektering for elementer i dette bibliotek, når det er aktiveret i serverindstillinger.

en: Detecting intros
da: Registrering af introer

en: Detects movie and episode end credits.
da: Opdager film- og afsnits rulletekster

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
da: Registrerer showintroer og viser knappen 'Spring over intro' hos klienter.

en: Device
da: Enhed

en: Diagnostics mode
da: Diagnosticeringstilstand

en: Diagnostics path
da: Diagnosticeringssti

en: Direct play OK.
da: Direkte afspilning OK.

en: Direct play not available; Conversion OK.
da: Direkte afspilning ikke tilgængeligt; Konvertering OK.

en: Director
da: Instruktør

[ctx: Director]
en: More by {1}
da: Mere af {1}

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
da: Top film af {1}

en: Directors
da: Instruktørere

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
da: Bibliotek til at lagre midlertidigere filer under transcoding.

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
da: Deaktiver transcoding af videostrømmen i transcoder-operationer. Med dette aktiveret kan transcoderen muligvis stadig omkode lyd såvel som remux-video.

en: Disable video stream transcoding
da: Deaktiver videostream transcoding

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
da: Deaktiverer aldrende svage cifre, forøger DH-gruppestørrelse, og skifter til ECDSA-certifikater ved fornyelse. Kan hindre ældre klienter i at forbinde.

en: Discovery Radio
da: Opdag radio

en: Display notifications
da: Vis notifikationer

en: Display notifications when updating libraries.
da: Vis notifikationer når biblioteker opdateres.

en: DoVi
da: Dolby Vision

en: DoVi Enhancement Layer
da: Dolby Vision forbedringslag

en: DoVi/HDR10
da: Dolby Vision/HDR10

en: DoVi/HLG
da: Dolby Vision/Hybrid Log-Gamma

en: DoVi/SDR
da: Dolby Vision/Standard Dynamic Range

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
da: Domænenavn der skal offentliggøres til plex.tv ved hjælp af din kortlagte port; skal matche et navn fra den brugerdefinerede certifikatfil.

en: Download was not high enough quality
da: Download var ikke høj nok kvalitet

en: Downloaded {1} airings
da: Hentede {1} udsendelser

en: Downloading
da: Downloader

en: Downloading Subtitle
da: Henter undertekst

en: Downloading new data
da: Downloader ny data

en: Downloads not allowed
da: Download ej tilladt

en: Duplicate
da: Duplikat

en: Duplicates
da: Dubletter

en: Duration
da: Spilletid

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
da: Varighed i minutter som bruges under transcoding af emner med ukendt varighed.

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
da: Varighed i sekunder af DLNA Server SSDP meddelelsestid.

en: Edition
da: Udgave

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
da: Andre udgaver af (1)

en: Embedded Tags
da: Indlejrede Tags

en: Empty trash automatically after every scan
da: Tøm skraldespanden efter hvert scan

en: Enable Cinema Trailers
da: Aktiver biograf trailere

en: Enable HDR tone mapping
da: Aktiver HDR tone mapping

en: Enable Plex Media Server debug logging
da: Aktiver Plex Media Server debug logning

en: Enable Plex Media Server verbose logging
da: Aktiver Plex Media Server udvidet logning

en: Enable Relay
da: Aktiver Relay

en: Enable credits detection
da: Aktiver rulletekst detektion

en: Enable iTunes plugin
da: Aktiver iTunes-udvidelse

en: Enable intro detection
da: Aktivér intro-detektion

en: Enable local network discovery (GDM)
da: Aktiver lokal netværks opdagelse (GDM)

en: Enable server support for IPv6
da: Tilføj server support for IPv6

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
da: Aktivér smart blanding af kunstnere og smarte musik Playlister

en: Enable the DLNA server
da: Aktiver DLNA server

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
da: Aktiver DLNA servers rapportering af tidslinie for video afspilning.

en: Enable video preview thumbnails
da: Aktiver videominaturer

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
da: Stødte på manglende tilladelse på fjernenheden, mens medier blev behandlet

en: Encountered network error while grabbing media
da: Der opstod en netværksfejl under indhentning af medie.

en: Enhanced Guide
da: Forbedret vejledning

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
da: Indtast den fulde sti til "før-klip" videofilen. Hvis flere stier er indtastet, separeret med komma, vil videoerne blive afspillet sekventielt. Hvis flere stier separeret med semikolon istedet, vil én enkelt tilfældig "før-klip" video fra listen blive valgt.

en: Episode Air Date
da: Episode udsendelsesdato

en: Episode Duplicate
da: Episode duplikat

en: Episode In Progress
da: Episode fremskridt

en: Episode Last Watched
da: Senest set

en: Episode Plays
da: Episode afspilninger

en: Episode Rating
da: Episode bedømmelse

en: Episode Title
da: Episode titel

en: Episode Unmatched
da: Episoder uden match

en: Episode Unwatched
da: Episode ikke set

en: Episode Year
da: Episode år

en: Episode ordering
da: Episode orden

en: Episode sorting
da: Episode sortering

en: Episodes
da: Episoder

en: Episodes added in the past 3 days
da: Episoder tilføjet de sidste 3 dage

en: Episodes added in the past 30 days
da: Episoder tilføjet i de sidste 30 dage

en: Episodes added in the past 7 days
da: Episoder tilføjet i de sidste 7 dage

en: Error communicating with provider
da: Fejlkommunikation med udbyder

en: Error creating DVR
da: Fejl ved oprettelse af DVR

en: Exclude from home screen
da: Ekskluder fra startskærm

en: Exclude from home screen and global search
da: Ekskluder fra startskærm og global søgning

en: Exposure
da: Fremvisning

en: External
da: Ekstern

en: External network total upload limit (kbps)
da: Total uploadsbegrænsning for eksterne netværk (kbps)

en: Extras
da: Ekstramateriale

en: Failed to create generator for sync
da: Kunne ikke skabe en synkroniseringsgenerator

en: Failed to parse data
da: Konvertering af data mislykkedes

en: Failed to retrieve channels
da: Kunne ikke hente kanaler

en: Failed to retrieve service credentials
da: Kunne ikke hente serviceoplysninger

en: Fast
da: Hurtigt

en: Faster
da: Hurtigere

en: Favorites
da: Favoritter

en: February
da: Februar

en: File Size
da: Filstørrelse

en: File contains DRM
da: Fil indeholder DRM

en: File is missing
da: Filen mangler

en: File is unplayable.
da: Filen kan ikke afspilles.

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
da: Fil kan ikke afspilles. Codecet er ikke tilgængelig for analyse.

en: File size
da: Filstørrelse

en: Find Lyrics
da: Find sangtekster

en: Find extras
da: Find ekstramateriale

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
da: Find sangtekster for sange i dette bibliotek automatisk.

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
da: Find trailere og ekstramateriale automatisk (Plex Pass påkrævet)

en: Finding albums
da: Finder albummer

en: First Aired
da: Først vist

en: Folders
da: Mapper

en: For all items
da: Til alle emner

en: For recorded items
da: Til optagede emner

en: Forced
da: Tvunget

en: Friendly name
da: Brugervenligt navn

en: Generate ad markers for items in this library.
da: Generer reklamemarkører for emner i dette bibliotek.

en: Generate chapter thumbnails
da: Generer kapitelminiaturer

en: Generate credits markers for this item.
da: Generér rulletekstmarkør for dette emne

en: Generate credits video markers
da: Generér rulletekstmarkør

en: Generate intro video markers
da: Generer introvideomarkører

en: Generate video preview thumbnails
da: Generer videominiaturer

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
da: Generer videominiaturer for emner i dette bibliotek når aktiveret under serverindstillinger.

en: Generate voice activity data
da: Generér lyd aktivitetsdata

en: Generating loudness data
da: Genererer loudness data

en: Generating video chapter thumbnails
da: Genererer miniaturebilleder til videokapiteler

en: Generating video preview thumbnails
da: Genererer videominiaturer

[ctx: Genre]
en: More in {1}
da: Mere i {1}

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
da: Top film i {1}

en: Genres
da: Genre

en: Getting ready...
da: Klargøring...

en: Global music videos path
da: Global musik video sti

en: Grabbing
da: Gribber

en: Group albums by type
da: Grupper albummer efter type

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
da: Grupper i LP'er, EP'er, Singler, Opsamlinger, Live Albummer, Demoer og Remixes.

en: Guide
da: Vejledning

en: HD only
da: Kun HD

en: HLG
da: Hybrid Log-Gamma

en: Hardware transcoding device
da: Hardware omkodningsenhed.

en: Has the user accepted the EULA
da: Har brugeren accepteret EULA'en

en: Haven't Played in (Time)
da: Har ikke spillet i (tid)

en: Haven't played in {1} months
da: Ikke afspillet i {1} måneder

en: Haven't played in {1} years
da: Ikke afspillet i {1} år

en: Hide
da: Skjul

en: Hide collections but show their items
da: Skjul samlinger men vis deres indhold

en: Hide for single-season series
da: Skjul for enkelt-sæson serier

en: Hide items in this collection
da: Skjul emner i denne samling

en: Hide items which are in collections
da: Skjul emner der er i samlinger

en: Hide this collection but show its items
da: Skjul denne samling men vis indholdet

en: High quality (30fps limit)
da: Høj kvalitet (30fps begrænsning)

en: Highest quality
da: Højeste kvalitet

en: Home
da: Hjem

en: Home Videos
da: Hjemmevideoer

en: How the episodes are named on disk.
da: Hvordan episoder er navngivet på disken.

en: How the items in the collection are displayed on the Library tab.
da: Hvordan elementer i samlingen bliver vist i biblioteksfanen

en: How to display collections on the Library tab.
da: Hvordan samlinger bliver vist i biblioteksfanen

en: How to sort the albums for an artist.
da: Hvordan album fra en kunstner sorteres.

en: How to sort the episodes for this show.
da: Hvordan episoder i denne serie sorteres.

en: How to sort the items in the collection.
da: Hvordan emnerne sorteres i samlingen

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
da: Ikoner tilbudt fra DLNA server når enheder anmoder om server beskrivelse.

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
da: Hvis hardwareacceleration er aktiveret, styrer dette, om det bruges til indkodning, ud over at afkode.

en: In Progress
da: I gang

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
da: Inkluder Biograf Trailere fra film i mit bibliotek

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
da: Inkluder Biograf Trailere fra nye og kommende film i biografen

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
da: Inkluder Biograf Trailere fra nye og kommende film på Blu-ray

en: Include extras with subtitles in Library language
da: Medtag ekstramateriale med undertekster på biblioteks sprog

en: Include in home screen and global search
da: Inkluder i startskærm og global søgning

en: Include music libraries in automatic updates
da: Inkluder musikbiblioteker i automatiske opdateringer

en: Include related content from shared libraries
da: Inkluder relateret indhold fra delte biblioteker

en: Include related external content
da: Inkluder relateret eksternt indhold

en: Include season premieres in Continue Watching
da: Inkluder sæsonpremierer i Fortsæt med at se

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
da: Øg optagelseslængden ved at tilføje minutter efter den planlagte tid.

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
da: Øg optagelseslængden ved at tilføje minutter før den planlagte tid.

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Invalid or missing file
da: Ugyldig eller manglende fil

en: Item Count
da: Antal

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Keep
da: Behold

en: Kids
da: Børn

en: Kids On Later
da: Børn senere

en: Kids On Now
da: Børn nu

en: LAN Networks
da: Lokalnetværk

en: Label
da: Tekst

[ctx: Label]
en: More from {1}
da: Mere fra {1}

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
da: Sprog, der skal bruges til emne-metadata, såsom synopsis og titel.

en: Last Episode Date Added
da: Sidste episode dato tilføjet

en: Last Played
da: Sidst afspillet

en: Last Watched
da: Senest set

en: Latest episode
da: Seneste episode

en: Launch jobs in debug mode
da: Start opgaver i fejlfindingstilstand

en: Launch plugins in debug mode
da: Start plugins i fejlfindingstilstand

en: Lens
da: Linse

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Library
da: Bibliotek

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
da: Senest tilføjet i {1}

en: Library Playlists
da: Biblioteks-Playlister

en: Library Radio
da: Biblioteksradio

en: Library Sections
da: Bibliotekssektioner

en: Library default
da: Bibliotekets standard

en: Library scan interval
da: Bibliotekscanningsinterval

en: Limit remote stream bitrate
da: Begræns fjernstreamingsbitrate

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
da: Begræns antallet af samtidige video-transcodningssessioner som din server kan foretage

en: Limit to airing time
da: Begræns til udsendelsestid

en: Limit to channel
da: Begræns til kanal

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
da: Begrænser antallet af shows som vil vises under Fortsæt med at se. Sættes dette for højt kan ydelsen påvirkes.

en: Lineup is from a different provider.
da: Oversigt er fra en anden udbyder.

en: Lineups are from different providers
da: Oversigter er fra forskellige udbydere

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
da: Linux systemer begrænser maksimum antal sete biblioteker, dette kan give problemer ved større musik samlinger.

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
da: Liste over IP-adresser og netværk som har adgang uden autorisering

en: Live Albums
da: Livealbums

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
da: Indlæs albumanmeldelser og kritikervurderinger fra skyen. Kan få dig til at genoverveje din smag i musik.

en: Load artist biography data from the cloud.
da: Indlæs data fra kunstnerbiografi fra skyen.

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
da: Indlæs koncertdata for kunstnere, hvis du forlader huset.

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
da: Indlæs populære spordata, der driver radiostationer og det populære sporområde.

en: Local Files Only
da: Kun Lokale filer

en: Localized subtitles
da: Lokaliserede undertekster

en: Location visibility
da: Lokationssynlighed

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
da: Logning af brug af hukommelse i Plex Media Server og systemets samlede anvendte hukommelse i Plex Media Server logs. Server genstart er nødvendig for at ændringen træder i kraft.

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
da: Lydstyrke-analyse tillader forskellige funktioner, f.eks. lydstyrkeregulering og smarte overgange. Det kan tage lang tid at afslutte, når du analyserer mange spor og forårsager høj CPU-brug.

en: Low quality (240p)
da: Lav kvalitet (240p)

en: Low quality (360p)
da: Lav kvalitet (360p)

en: Make
da: Lav

en: Make my CPU hurt
da: Få min CPU til at svede

en: Manually selected
da: Manuelt valgt

en: March
da: Marts

en: Marker source
da: Markørkilde

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
da: Maksimalt antal Fortsæt med at se emner vil vises

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
da: Maksimum antal samtidige streams hver bruger må bruge når de ikke er på det lokale netværk.

en: Maximum simultaneous video transcode
da: Maksimum antal samtidige video-transcodningssessioner

en: Maximum video output resolution for the transcoder
da: Maksimum video opløsning for transcoder.

en: May
da: Maj

en: Media
da: Medie

en: Media download by {1}
da: Media hentet af {1}

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
da: Media server tokens må bruges til at opnå adgang til indholdet i biblioteker - del ikke logs med tokens offentligt. En server genstart er kræver for at denne ændringer træder i kraft.

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
da: Medier, der ikke er set i så mange uger, vises ikke i Fortsæt med at se.

en: Medium
da: Middel

en: Medium quality (480p)
da: Middel kvalitet (480p)

en: Medium quality (540p)
da: Middel kvalitet (540p)

en: Metadata language
da: Metadata sprog

en: Minimum automatic collection size
da: Minimum automatisk størrelse på samlinger

en: Minutes after end
da: Minutter efter slutningen

en: Minutes before start
da: Minutter før start

en: Mixes For You
da: Mixes til dig

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
da: Mest afspillet i {1}

en: Mood
da: Stemning

en: Mood Radio
da: Humør Radio

en: More by (Artist)
da: Mere af (kunstner)

en: More from (Label)
da: Mere fra (label)

en: More from (Network)
da: Mere fra (network)

en: More in (Genre)
da: Mere i (genre)

en: Most Played
da: Oftest afspillede

en: Most Played in (Month)
da: Mest spillet i (måned)

en: Most Popular Tracks
da: Mest populære numre

en: Movie pre-roll video
da: Film pre-roll video

en: Movies
da: Film

en: Movies On Later
da: Film senere

en: Movies On Now
da: Film nu

en: Movies You Might Like
da: Film, du kunne lide

en: Movies on Now
da: Film på Nu

en: Moving files
da: Flytter filer

en: Moving offline data
da: Flytter offline data

en: Music
da: Musik

en: Music Videos
da: Musikvideoer

en: Music on TIDAL
da: Musik på TIDAL

en: My Upcoming Shows
da: Mine kommende Serier

en: Name
da: Navn

en: Neither direct play nor conversion is available.
da: Hverken direkte afspilning eller konvertering er tilgængelig.

en: Network
da: Netværk

en: Never
da: Aldrig

en: New Airings Only
da: Kun nye udsendelser

en: New Releases on TIDAL
da: Nye udgivelser på TIDAL

en: New Shows On Tonight
da: Nye shows i aften

en: New and Repeat Airings
da: Nye og gentagne udsendelser

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
da: Nye sæson premierer vil altid komme uanset hvor mange uger der er gået siden show er set.

en: Newest first
da: Nyeste Først

en: News
da: Nyheder

en: News On Later
da: Nyheder senere

en: News On Now
da: Nyheder nu

en: News on Now
da: Nyheder på Nu

en: Next 10 unwatched episodes
da: Næste 10 uspillede episoder

en: Next 15 unwatched episodes
da: Næste 15 uspillede episoder

en: Next 20 unwatched episodes
da: Næste 20 uspillede episoder

en: Next 3 unwatched episodes
da: Næste 3 uafspillede episoder

en: Next 5 unwatched episodes
da: Næste 5 uafspillede episoder

en: Next unwatched episode
da: Næste uafspillede episode

en: No
da: Nej

en: No queue found
da: Ingen kø fundet

en: No recorder was available
da: Ingen optager tilgængelig

en: No write access to destination
da: Ingen skriveadgang til destinationen

en: None
da: Ingen

en: Not enough CPU for conversion of this item.
da: Ikke nok CPU til at konvertere dette emne.

en: Not enough CPU power to convert this item.
da: Ikke nok CPU kraft til at kunne konvertere dette emne.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne på nogen måde

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne. Kan ikke konvertere til mindre end minimumsbåndbredden på {1}kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne. Kan ikke reducere kvaliteten ned til mål-båndbredden på {1}kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne. Krævet båndbredde er ukendt og kun {1}kbps er tilgængelig.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne. Krævet båndbredde er {1}kbps og kun {2}kbps er tilgængelig.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne. Minimum krævet båndbredde er {1}kbps og kun {2}kbps er tilgængelig.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
da: Ikke nok båndbredde til at kunne afspille dette emne direkte.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
da: Ikke nok båndbredde tilgængelig for direkte afspilning af dette emne. Krævet båndbredde er {1}kbps og kun {2}kbps er tilgængelig.

en: Not enough bandwidth for requested quality.
da: Ikke nok båndbredde til den efterspurgte kvalitet.

en: Not enough disk space to convert this item.
da: Ikke nok diskplads til at kunne konvertere dette emne.

en: Not enough memory to convert this item.
da: Ikke nok hukommelse til at kunne konvertere dette emne.

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
da: Maksantallet af tilladte streams er nået. Stop en afspilning eller spørg en administrator for flere rettigheder.

en: Number of log files to generate before cycling
da: Antal logfiler der skal genereres før der startes forfra

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
da: Antal sekunder mellem DLNA media renderer opdagelses anmodninger.

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
da: Sekunder der ventes før et plugin timer ud

en: Oct
da: Okt

en: October
da: Oktober

en: Off
da: Slukket

en: Oldest first
da: Ældste Først

en: On Deck
da: Igangværende

en: On Deck Content
da: Igangværende indhold

en: On This Day
da: På denne dag

en: On next refresh
da: Ved næste opdatering

en: One or more devices must be specified
da: En eller flere enheder skal specificeres

en: Only show trailers
da: Vis kun trailere

en: Only unwatched movies
da: Kun usete film

en: Optimize database every week
da: Optimer database hver uge

en: Optimizing Database
da: Optimerer database

en: Optimizing database
da: Optimerer database

en: Optimizing queries
da: Optimerer opslag

en: Optimizing search
da: Optimerer søgning

en: Original (No limit)
da: Original (Ingen begrænsning)

en: Original format
da: Originalt format

en: Output all enabled diagnostics to the diagnostics path.
da: Send alle aktive diagnosticeringer til diagnosticeringssti

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
da: Sti til en PKCS #12 fil, der indeholder et certifikat og en privat nøgle for at aktivere TLS på et brugerdefineret domæne.

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
da: Sti til et program, der efterbehandler optagelsen, før det føjes til biblioteket. Scriptet skal være i {1}

en: Perform extensive media analysis during maintenance
da: Udfør dybdegående medieanalyser under vedligeholdelse

en: Perform refresh of program guide data.
da: Genopfrisk programguidedata

en: Photo
da: Foto

en: Photo Albums
da: Billede album

en: Photos
da: Fotos

en: Photos from (Day or Month)
da: Billeder fra (dag eller måned)

en: Photos from (Decade)
da: Fotos fra (årti)

en: Photos from (Year)
da: Fotos fra (år)

en: Place
da: Sted

[ctx: Place]
en: In {1}
da: I {1}

en: Places
da: Steder

en: Playback has been paused for too long.
da: Afspilningen har været på pause for længe.

en: Playlists
da: Playlister

en: Plays
da: Afspilninger

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
da: Plex Medie Server afvikler i øjeblikket database migrering.

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
da: Plex Medie Server afvikler i øjeblikket klargøring af opstart.

en: Plex Media Server is in an unknown state.
da: Plex Medie Server er i en ukendt tilstand.

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
da: Plex Media Server vil prøve at bruge hardwareaccelereret video codecs når der encodes eller decodes video. Hardwareacceleration kan gøre transcoding hurtigere og tillade flere samtidige videotranscodninger, men kan også reducere videokvaliteten og kompatibilitet.

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
da: Plex Mix er ikke tilgængeligt før den første scanning af biblioteket er afsluttet.

en: Plex Music
da: Plex Musik

en: Plex Music Only
da: Kun Plex Musik

en: Plex Recommendations on TIDAL
da: Plex-anbefalinger på TIDAL

en: Popular Tracks
da: Populære Numre

en: Popularity
da: Popularitet

en: Postprocessing script
da: Efterbehandlings script

en: Prefer HD
da: Foretræk HD

en: Prefer artwork based on library language
da: Foretræk illustrationer baseret på bibliotekets sprog

en: Prefer higher quality encoding
da: Foretræk høj kvalitets encoding

en: Prefer higher speed encoding
da: Foretræk højhastigheds encoding

en: Prefer local metadata
da: Foretræk lokale metadata

en: Preferred
da: Foretrukket

en: Preferred audio language
da: Foretrukket lydsprog

en: Preferred network interface
da: Foretrukket netværks-interface

en: Preferred subtitle language
da: Foretrukket undertekstsprog

en: Processing subscriptions
da: Bearbejder abonnementer

en: Processing {1} album
da: Bearbejder {1} album

en: Processing {1} albums
da: Processerer {1} albummer

en: Producer
da: Producent

en: Progress
da: Fremskridt

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
da: Protokol "info string" der bruges i GetProtocolInfo svar fra DLNA server

en: Publish server on Plex Online
da: Synliggør server til Plex Online

en: Publisher
da: Udgiver

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
da: Synliggørelse af serveren gør den automatisk tilgængelig på dine klienter uden nogen konfiguration af din router.

en: Push Notifications
da: Push notifikationer

en: Quality profile used by the transcoder.
da: Kvalitetsprofil brugt af transcoder.

en: Random Album Radio
da: Tilfældig Album Radio

en: Randomly
da: Vilkårligt

en: Rated {1}
da: Bedømt (1)

en: Rating
da: Vurdering

en: Ratings Source
da: Vurderings kilde

en: Rebuilding album index
da: Genopbygger album index

en: Rebuilding artist index
da: Genopbygger kunstner index

en: Rebuilding indexes
da: Genopbygger indexer

en: Rebuilding track index
da: Genopbygger spor index

en: Recent Albums
da: Seneste albums

en: Recent Channels
da: Seneste kanaler

en: Recent Playlists
da: Seneste Playlister

en: Recently Added
da: Senest tilføjet

en: Recently Added Content
da: Senest tilføjet indhold

en: Recently Added Episodes
da: Senest tilføjede episoder

en: Recently Added Movies
da: Senest tilføjede film

en: Recently Added Music
da: Senest tilføjet musik

en: Recently Added Music Videos
da: Senest tilføjede musikvideoer

en: Recently Added Photos
da: Senest tilføjede billeder

en: Recently Added TV
da: Senest tilføjet TV

en: Recently Added Videos
da: Senest tilføjede videoer

en: Recently Favorited Photos
da: Seneste foretrukne billeder

en: Recently Played Music
da: Senest afspillet musik

en: Recently Released
da: Senest udgivet

en: Recently Released Episodes
da: Senest udgivne episoder

en: Recently Released Movies
da: Senest udgivede film

en: Recently Viewed
da: Senest set

en: Recently Viewed Episodes
da: Senest afspillede episoder

en: Recently Viewed Shows
da: Senest viste serier

en: Recently Watched Episodes
da: Senest sete afsnit

en: Recently Watched Movies
da: Senest sete film

en: Recently Watched Videos
da: Senest sete videoer

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Recommended For You
da: Anbefalet til dig

en: Record Label
da: Pladeselskab

en: Recording
da: Optager

en: Recording Priority
da: Optagelsesprioritet

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
da: Optagelse fejlede. Tjek venligst din tuner eller antenne.

en: Rediscover
da: Genopdag

en: Refresh library metadata periodically
da: Opdater bibliotek metadata periodisk

en: Refresh local metadata every three days
da: Opdater lokal meta data hver 3. dag

en: Refreshing
da: Genopfrisker

en: Refreshing Sub
da: Genopfrisker Sub

en: Refreshing guide data
da: Opdaterer vejledningsdata

en: Refreshing local metadata
da: Opdaterer lokal metadata

en: Refreshing media analysis
da: Opdaterer medieanalyse

en: Refreshing metadata
da: Genopfrisker metadata

en: Related Albums
da: Relaterede album

en: Related Movies
da: Lignende film

en: Related Shows
da: Lignende Serier

en: Release Date
da: Udgivelses dato

en: Release date
da: Udgivelsesdato

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
da: Husk og genoptag fra din tidligere lytteposition. Brugbart i biblioteker med lydindhold i langt format.

en: Remote failed to transcode media
da: Fjernenhed lykkedes ikke at transkode mediet

en: Remote streams allowed per user
da: Fjernstreams tilladt per bruger

en: Remove old bundles every week
da: Fjern gamle pakker hver uge

en: Remove old cache files every week
da: Fjern gamle cache filer hver uge

en: Replace lower resolution items
da: Erstat lavopløsningsemner

en: Required
da: Påkrævet

en: Resolution
da: Opløsning

en: Restrict where content from this library should appear.
da: Begræns, hvor indhold fra dette bibliotek skal vises.

en: Run a partial scan when changes are detected
da: Kør en delvis scanning, når der registreres ændringer

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
da: Kør baggrunds-transcodning med lavere prioritet end stream-transcodninger.

en: Run scanner tasks at a lower priority
da: Kør scanneropgaver ved lavere prioritet.

en: Running fix-ups
da: Kører rettelser

en: Scan my library automatically
da: Scan mit bibliotek automatisk

en: Scan my library periodically
da: Scan min bibliotek regelmæssigt

en: Scanning
da: Scanner

en: Scanning {1}
da: Scanner {1}

en: Search Albums...
da: Søg i albums...

en: Search Artists...
da: Søg i kunstnere...

en: Search Episodes...
da: Søg i episoder...

en: Search Shows...
da: Søg i Serier...

en: Search Tracks...
da: Søg i spor...

en: Search for Albums
da: Søg efter albums

en: Search for Artists
da: Søg efter kunstnere

en: Search for Episodes
da: Søg efter episoder

en: Search for Shows
da: Søg efter Serier

en: Search for Tracks
da: Søg efter spor

en: Season
da: Sæson

en: Season {1}
da: Sæson {1}

en: Seasonal Movies
da: Sæsonbestemte film

en: Seasons
da: Sæsoner

en: Secure connections
da: Sikre forbindelser

en: Segmented transcoder timeout
da: Segmenteret transcoder pause

en: Select a primary source for ratings.
da: Vælg en primær kilde til vurderinger.

en: Send crash reports to Plex
da: Send nedbrudsrapporter til Plex

en: Series default
da: Bibliotekets standard

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
da: Serverejere vil måske begrænse hvem som kan se lokationsnavne for emner som indeholder geolokationsmetadata. Som standard vil kun serverejeren kunne se dette.

en: Server update Channel
da: Serveropdateringskanal

en: Server version updates
da: Serverversionsopdateringer

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
da: Sæt maksimum bitraten for en fjernstream fra denne server.

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
da: Indstil det maksimale antal episoder, der skal downloades af showet.

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
da: Sæt maksimum antal uafspillede episoder, som skal gemmes for serien.

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
da: Bestem ved hvilken procentssats en film anses for afspillet

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
da: Afgør størrelsen på hoveddatabasens cache (MB). Ændringer sker først efter serveren er genstartet.

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
da: Sæt hvorvidt emner i dit bibliotek kan erstattes af højere opløsningsoptagelser. Dette vil erstatte alle matchede emner i dit bibliotek, og ikke kun tidligere DVR-optagelser.

en: Shared
da: Delt

en: Show
da: Vis

en: Show Actor
da: Serie Skuespiller

en: Show Collection
da: Serie Samling

en: Show Director
da: Serie Instruktør

en: Show Edition
da: Vis Version

en: Show Last Watched
da: Vis senest set

en: Show Plays
da: Serie Afspilninger

en: Show Producer
da: Serie Producent

en: Show Rating
da: Serie Bedømmelse

en: Show Title
da: Serie Titel

en: Show Unmatched
da: Vis resultater uden match

en: Show Writer
da: Serie Forfatter

en: Show Year
da: Serie År

en: Show collections and their items
da: Vis samlinger og deres emner

en: Show in dock
da: Vis i dock

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
da: Vis relaterede numre og album fra TIDAL.

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
da: Vis lignende gratis at se film og relaterede numre og albums fra TIDAL.

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
da: Vis forslag og ekstra albummer fra TIDAL, og inkluder TIDAL spor i Kunstnerradio.

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
da: Vis forslag og ekstra albummer fra biblioteker som er delt med dig, og inkluder delte spor i Kunstnerradio.

en: Show this collection and its items
da: Vis denne samling og dens emner

en: Shown with foreign audio
da: Vist med udenlandsk lyd

en: Shows
da: Serier

en: Shows On Now
da: Shows nu

en: Shows You Might Like
da: Serier du måske synes om

en: Shows on Now
da: Serier på Nu

en: Shutter Speed
da: Lukker (Shutter) hastighed

en: Similar Artists
da: Lignende kunstnere

en: Similar Movies in Free To Watch
da: Lignende film i gratis at se

en: Singles & EPs
da: Singler og EP'er

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
da: Størrelse af IPC buffer (i bytes) når en stream transcodes

en: Skip extras which aren't trailers
da: Spring over ekstramateriale, som ikke er trailere

en: Slow
da: Langsomt

en: Slower
da: Langsommere

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
da: Smart blanding foretrækker højt vurderede, populære numre og numre der ikke er hørt for nyligt.

en: Sonic Analysis
da: Lydanalyse

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
da: Sonisk analysering tillader forskellige funktioner, såsom sang-radio. Det kan tage lang tid at gennemføre ved analysering af mange sange, og foresage højt CPU-forbrug.

en: Sonically Similar Albums
da: Lydmæssigt lignende albummer

en: Sonically Similar Artists
da: Lydmæssigt lignende kunstnere

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
da: Beklager der er ingen Plex Mix tilgængelig for dette nummer.

en: Source
da: Kilde

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
da: Hastighedsbegrænsning for den totale båndbredde på lokalnetværket, i kilobits per sekund. Brug 0 for ikke at sætte en begrænsning.

en: Sports
da: Sport

en: Sports On Later
da: Sport senere

en: Sports On Now
da: Sport nu

en: Sports on Now
da: Sport på Nu

en: Start Listening
da: Start Lytning

en: Start Watching
da: Begynd at se

en: Start with '{1}'
da: Start med '(1)'

en: Stations
da: Stationer

en: Store track progress
da: Gem position ved sporafspilning

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
da: Streamingssessionen eksisterer ikke eller er timet ud.

en: Strict TLS configuration
da: Streng TLS-konfiguration

en: Studio
da: Studie

[ctx: Studio]
en: More from {1}
da: Mere fra {1}

en: Style
da: Stil

en: Subtitle Language
da: Undertekstsprog

en: Super fast
da: Super hurtigt

en: Support Away Mode when preventing system sleep
da: Understøt Ikke til stede status, for at undgå system-vågeblus.

en: Syncing Play state from remote
da: Synkroniser afspilningstilstand fra fjernbetjening

en: Syncing Play state to remote
da: Synkroniser afspilningstilstand til fjernbetjening

en: TIDAL Albums
da: TIDAL albummer

en: TIDAL Music Videos
da: TIDAL musikvideoer

en: TV Shows
da: TV-serier

[ctx: Tag]
en: More in {1}
da: Mere i {1}

en: Team
da: Hold

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
da: Afslut sessioner som er på pause i længere tid end

en: The EPG provider does not exist.
da: EPG udbyderen eksistere ikke

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
da: GPU'en eller andet hardware vil blive brugt til omkodning

en: The Movie Database (Aired)
da: The Movie Database (udsendelsesdato)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
da: Relay tillader forbindelser til serveren via et proxy-relay, når serveren ellers ikke er tilgængelig. Bemærk: dette proxy-relay er båndbredde begrænset

en: The action cannot be performed on the item in its current state
da: Denne handling kan ikke foretages på emnet med dets nuværende status.

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
da: Visning har fundet sted og kan derfor ikke optages

en: The airing was already in progress
da: Visningen var allerede igang

en: The butler analyzed {1} items.
da: Butleren har analyseret {1} emner.

en: The butler backed up your database.
da: Butleren har taget backup af databasen.

en: The butler cleaned {1} media bundles.
da: Butleren har ryddet  {1} mediepakker.

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
da: Butleren har ryddet  {1} metadatapakker.

en: The butler collected blob garbage.
da: Butleren indsamlede blobaffald

en: The butler deleted {1} old cache files.
da: Butleren har slettet {1} gamle cache filer.

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
da: Butleren genererede annoncemarkører til {1} show(s).

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
da: Butleren genererede kapitelminiaturer for {1} filer.

en: The butler generated {1} credits markers.
da: Tjeneren har genereret (1) rulletekstmarkør.

en: The butler generated {1} season intro markers.
da: Butleren genererede {1} sæson intro markører.

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
da: Butleren har genereret {1} videominiaturer.

en: The butler optimized your database.
da: Butleren har optimeret din database.

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
da: Butler har udført en dybdegående analyse af {1} filer

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
da: Butler har udført en dybdegående analyse af {1} albums.

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
da: Tjeneren udførte lydanalyse på {1} grupper af albummer

en: The butler refreshed all libraries.
da: Butleren har opdateret alle biblioteker.

en: The butler refreshed {1} artists.
da: Butleren har opdateret {1} kunstnere.

en: The butler refreshed {1} items.
da: Butleren har opdateret {1} emner.

en: The butler refreshed {1} movies.
da: Tjeneren har opdateret (1) film.

en: The butler refreshed {1} seasons.
da: Butleren opdaterede {1} sæsoner.

en: The butler refreshed {1} shows.
da: Tjeneren har opdateret (1) serie.

en: The butler wasn't able to back up your database.
da: Butleren kunne ikke tage backup af din database.

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
da: Oprydningen rensede {1} mediebundter.

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
da: Oprydningen rensede {1} metadatapunkter.

en: The default duration to record after the scheduled time.
da: Standardlængden at optage efter den planlagte tid.

en: The default duration to record before the scheduled time.
da: Standardlængden at optage før den planlagte tid.

en: The destination library or location did not exist
da: Destinationsbiblioteket eller placering eksisterede ikke

en: The device does not exist
da: Denne enhed eksistere ikke

en: The device does not tune the required channel
da: Enheden justerer ikke den ønskede kanal

en: The device has no associated grabber
da: Enheden har ingen grabber tilknyttet

en: The device is busy
da: Enheden er optaget

en: The device is in use with an existing DVR
da: Enheden er i brug med en eksisterende DVR

en: The device is not in use by this DVR
da: Enheden er ikke i brug med denne DVR

en: The directory in which database backups are stored.
da: Biblioteket hvor database backup er gemt.

en: The download was aborted
da: Overførslen blev afbrudt

en: The download was cancelled
da: Overførslen blev annulleret

en: The media version already exists
da: Medieudgaven eksisterer allerede

en: The network interface local clients will use to connect.
da: Netværks-interfacet som lokale klienter vil bruge for at forbinde.

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
da: Ejeren af serveren får mulighed for at slette indhold fra disken.

en: The path is invalid
da: Stien er ugyldig

en: The path where local application data is stored
da: Stien hvor lokalt program data er gemt

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
da: Kvaliteten af transcoding brugt til direkte TV eller optagelse. Hvis originalt format vælges, vil der meget muligt resultere i meget store filer.

en: The recording conflicts with other recordings
da: Optagelsen er i konflikt med andre optagelser

en: The recording duration was 0 minutes
da: Optagelsesvarigheden var 0 minutter

en: The recording failed
da: Optagelsen fejlede

en: The recording was aborted
da: Optagelsen blev afbrudt

en: The recording was cancelled
da: Optagelsen blev annulleret

en: The recording was not started because airing was in progress
da: Optagelsen blev ikke startet da visning var igang

en: The server is not connected to plex.tv
da: Serveren er ikke forbundet til plex.tv

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
da: Serverens konto har ikke et Plex Pass og kan ikke bruge synkroniseringsfunktionen

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
da: Serverens disk er næsten fuld (Mindre end 10GB fri)

en: The source media was not found
da: Kildemediet blev ikke fundet

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
da: Tiden (i sekunder) mellem hver videoeksempelramme.

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
da: Tidspunktet hvor baggrunds vedligeholdelsesopgaver stopper med at køre.

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
da: Det tidspunkt, hvor serveren begynder at køre vedligeholdelsesopgaver i baggrunden.

en: The user does not have permission to sync
da: Brugeren har ikke rettigheder til at synkronisere

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
da: x264 transkodningsindstillinger til baggrundstranskodning (Sync og Media Optimizer). Langsommere værdier vil resultere i bedre video kvalitet og mindre filstørrelser, men vil tage mærkbart længere tid at processere.

en: TheTVDB (Absolute)
da: TheTVDB (Absolut)

en: TheTVDB (Aired)
da: TheTVDB (udsendelsesdato)

en: There is a duplicate channel mapping
da: Der er en dobbelt kanal mapping

en: There is a duplicate recording already active
da: Der er en dobbelt optagelse allerede aktiv

en: There was a transcoder error
da: Der opstod en transcoder fejl

en: There was not enough free disk space to start the download
da: Der var ikke nok ledig diskplads til at starte download

en: There was not enough free disk space to start the recording
da: Der var ikke nok tilgængelig diskplads til at starte optagelsen

en: This Day
da: Denne Dag

en: This Episode
da: Denne episode

en: This Event
da: Denne begivenhed

en: This Month
da: Denne Måned

en: This Season
da: Denne sæson

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
da: Dette tillader at serveren streamer medier til DLNA (Digital Living Network Alliance) enheder.

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
da: Denne app kan ikke afspille dette emne. Grunden er: {1}.

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
da: Denne app tillader ikke emnet at bliver konverteret til afspilning. Tjek dine indstillinger og prøv igen.

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
da: Appen tillader ikke at dette emne blive direkte afspillet. Tjek dine indstillinger og prøv igen.

en: This device already exists
da: Denne enhed findes allerede

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
da: Dette gør det muligt at opdage andre medieservere og afspillere på det lokale netværk.

en: This feature is Plex Pass only.
da: Denne feature kræver Plex Pass.

en: This helps us improve your experience.
da: Dette hjælper os med at forbedre din oplevelse.

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
da: Dette navn vil blive brugt til at identificere denne medie server til andre computere på dit netværk. Din computers navn vil blive brugt, hvis feltet efterlades tomt.

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
da: Dette vil have indflydelse på, hvilket indholdsklassificeringssystem der anvendes. Hvis du ændrer denne indstilling, skal metadataene opdateres, før ændringerne træder i kraft.

en: Time Travel Radio
da: Tidsrejseradio

en: Time at which tasks start to run
da: Tidspunktet hvor opgaver starter

en: Time at which tasks stop running
da: Tidspunktet hvor opgaver stopper med at køre

en: Timeline
da: Tidslinie

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
da: Pause i sekunder segmenterede transcodning venter på at transcoder begynder at skrive data.

en: Title
da: Titel

en: Top Albums from (Genre)
da: Mest populære album fra (genre)

en: Top Albums from (Year)
da: Mest populære album fra (år)

en: Top Movies by (Actor or Director)
da: De mest populære film af (skuespiller eller instruktør)

en: Top Movies in (Genre)
da: De mest populære film i (genre)

en: Top Rated TV
da: Bedst bedømte tv

en: Top Unwatched Movies
da: Top usete film

en: Track Added At
da: Spor tilføjet kl

en: Track Genre
da: Sang titel

en: Track Last Played
da: Sang sidst afspillet

en: Track Last Rated
da: Spor sidst bedømt

en: Track Last Skipped
da: Sang sidst afspillet

en: Track Mood
da: Spor humør

en: Track Plays
da: Sang afspilninger

en: Track Popularity
da: Popularitet

en: Track Rating
da: Sang bedømmelse

en: Track Skips
da: Sang overspringninger

en: Track Source
da: Spor kilde

en: Track Title
da: Sang titel

en: Tracks
da: Numre

en: Tracks from {1}
da: Spor fra {1}

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
da: Trailere til kommende Blu-ray udgivelser

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
da: Trailere til kommende biografudgivelser

en: Transcode Quality
da: Transcoder kvalitet

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
da: Transkodet HDR-indhold vises meget dæmpet og umættet med denne indstilling deaktiveret. Yderligere driverkomponenter kan være nødvendige for at understøtte hardwaretranscoding med denne funktion aktiveret; se vores supportartikler for yderligere detaljer.

en: Transcoder Quality
da: Transcoder kvalitet

en: Transcoder default duration
da: Transcoders standard varighed

en: Transcoder default prune buffer
da: Transcoder standard oprydnings buffer

en: Transcoder default throttle buffer
da: Transcoder standard throttle buffer

en: Transcoder quality
da: Transcoder kvalitet

en: Transcoder temporary directory
da: Transcoder midlertidigt bibliotek

en: Transcoding Media for {1}
da: Transcoder media for {1}

en: Trash
da: Papirkurv

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
da: Behandl WAN IP som lokalnetværks båndbredde.

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
da: Behandl indgående forespørgsler fra dette netværks WAN IP-adresse som lokalnetværks-anmodninger i form af båndbredde. Dette sker ofte, når DNS-beskyttelse er på plads, og klienter på lokalnetværket ikke kan kontakte serveren direkte, men i stedet skal gennem WAN IP-adressen.

en: Tried {1}
da: Prøvede {1}

en: Tuner in use by another process
da: Tuner i brug af en anden proces

en: Ultra fast
da: Ekstremt hurtigt

en: Unable to add device to DVR
da: Kunne ikke tilføje enhed til DVR

en: Unable to find playlist for sync item
da: Kunne ikke finde Playliste for synkroniseringsemnet

en: Unable to get channel listing from device
da: Kan ikke hente kanaloversigt fra enhed

en: Unable to get lineups.
da: Kunne ikke hente lineups.

en: Unable to remove device from DVR
da: Kunne ikke fjerne enhed fra DVR

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown device
da: Ukendt enhed

en: Unknown item
da: Ukendt emne

en: Unknown media grabber
da: Ukendt mediegrabber

en: Unknown provider requested to make decision.
da: Ukendt udbyder anmodede om at træffe beslutning.

en: Unknown source
da: Ukendt kilde

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: Unknown sync item
da: Ukendt synkroniseringsemne

en: Unknown sync list
da: Ukendt synkroniseringsliste

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Unmatched
da: Af-matchet

en: Unwatched
da: Ikke set

en: Unwatched Episodes
da: Uafspillede episoder

en: Unwatched Videos
da: Usete videoer

en: Up Next
da: Næste

en: Up Next from Free to Watch
da: Næste fra "Free to Watch"

en: Up Next in {1}
da: Næste i {1}

en: Update all libraries during maintenance
da: Opdater alle biblioteker under vedligeholdelses kørsel

en: Upgrade media analysis during maintenance
da: Opdater medie analyse under vedligeholdelse

en: Use DVR Setting
da: Brug DVR-indstillinger

en: Use hardware acceleration when available
da: Brug hardwareacceleration når tilgængelig

en: Use hardware-accelerated video encoding
da: Brug hardware-accelereret videokodning

en: Use language preferences from plex.tv
da: Brug sprogpræference fra plex.tv

en: Use local assets
da: Brug lokale aktiver

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
da: Brug lokaliserede plakater, når de er tilgængelige. Dette er bestemt af bibliotekets sprogindstilling.

en: Use original title
da: Brug den originale titel

en: Use original titles
da: Brug originale titler

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
da: Brug trailere med følsomt indhold (begrænset publikum), når de er tilgængelige

en: Use season titles
da: Brug sæsontitler

en: Use season titles when available.
da: Brug sæsontitler, når de er tilgængelige.

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
da: Brug den originale titel til dette emne uanset bibliotekets sprog.

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
da: Brug de originale titler til alle emner uanset bibliotekets sprog.

en: User currently viewing the content
da: Indhold afspilles for bruger

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
da: Angivet i minutter. Afslut eventuelle sessioner, som er blevet standset i længere tid end angivet tid. Lyd sessioner og live sessioner er udelukket

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
da: Omfattende logning er kun nyttig til fejlretning af specifikke problemer og bør kun aktiveres, hvis supportpersonalet anmoder om det.

en: Very fast
da: Meget hutigt

en: Very slow
da: Meget langsomt

en: Video play completion behaviour
da: Opførsel når en film er afspillet

en: Video played threshold
da: Grænse for afspillede film

en: Video preview thumbnail frame duration
da: Video forhåndsvisning af miniatureramme varighed

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
da: Videominiaturer giver løbende opdateringer i Afspiller Nu og mens der søges i understøttede apps. De kan tage længere tid at generere, bruge megen CPU og bruge mere diskplads. Du kan slå miniaturegenerering fra for individuelle biblioteker i bibliotekernes avancerede indstillinger.

en: Visibility
da: Synlighed

en: Web Manager URL
da: Web Administrations URL

en: Weeks to consider for Continue Watching
da: Uger der skal inkluderes i Fortsæt med at se

en: What's On
da: Hvad sker der

en: What's On Later
da: Hvad sker der senere

en: What's On Now
da: Hvad sker der nu

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
da: Når ændringer til et bibliotek opdages, scan så kun mappen der er ændret

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
da: Når aktiveret, downloades rigere information til nogle serier og film. Dette gør programguide opdateringer langsommere.

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
da: Foretræk indbyggede tags og lokale filer, ved scanning af dette bibliotek, hvis de er til stede.

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
da: Ved scanning dette bibliotek, brug lokale plakater og illustrationer hvis de findes.

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
da: Ved påkrævet sat til, kan det resultere i at nogle ukrypterede forbindelser (fra Medie Server computeren) stadig er tilladt, og at nogle apps, som ikke supporterer krypterede forbindelse, ikke vil kunne forbinde.

en: Where to automatically obtain album cover art.
da: Hvor man automatisk kan få album-kunst.

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
da: Hvor man automatisk kan få genrer til kunstnere og albums.

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
da: Hvilken brugers aktiviteter (f.eks. bedømmelser, antal afspilninger eller status for set/ikke set) anvendes til samlings sortering.

en: Writer
da: Forfatter

en: Year
da: År

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
da: Billeder fra {1}

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
da: Denne dag i {1}

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
da: Denne måned i {1}

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
da: Top albums fra {1}

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
da: Videoer fra {1}

en: Yes
da: Ja

en: You cannot create or edit playlists on this server.
da: Du kan ikke lave eller redigere Playlister på denne server.

en: You have too many active streams.
da: Du har for mange aktive streaminger.

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
da: Dit bibliotek opdateres automatisk, når der registreres ændringer i bibliotekmapper.

en: [Experimental] If enabled use hardware encoders instead of software encoders.
da: [Eksperimentel] Hvis aktiveret, bruges hardwarekodere i stedet for softwarekodere

en: [Experimental] Quality scale of 99 (High) - 0 (Low) where the higher quality also results in a higher filesize.
da: [Eksperimental] Kvalitetsskala fra 99 (Høj) - 0 (Lav), hvor den højere kvalitet også resulterer i en højere filstørrelse

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
da: [Experimental]  Dette kan spare diskplads og forbedre kompatibilitet. Konvertering kræver en hurtig CPU.

en: [Unknown Season]
da: [Ukendt sæson]

en: a direct connection to the server is not available
da: en direkte forbindelse til serveren er ikke tilgængelig

en: admin only
da: kun administrator

en: and
da: og

en: as a scheduled task
da: som en planlagt opgave

en: as a scheduled task and when media is added
da: som en planlagt opgave og når der tilføjes indhold

en: audio
da: lyd

en: begins with
da: begynder med

en: both, try online first
da: begge, men prøv først online

en: contains
da: indeholder

en: daily
da: dagligt

en: decoder
da: dekoder

en: disabled
da: slået fra

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: enabled
da: slået til

en: encoder
da: enkoder

en: ends with
da: slutter med

en: every 12 hours
da: hver 12. time

en: every 15 minutes
da: hvert 15. minut

en: every 2 hours
da: hver 2. time

en: every 30 minutes
da: hvert 30. minut

en: every 6 hours
da: hver 6. time

en: everyone
da: alle

en: hourly
da: hver time

en: iTunes library XML path
da: iTunes bibliotek XML sti

en: is
da: er lig med

en: is after
da: er efter

en: is before
da: er før

en: is false
da: er falsk

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: is not
da: er ikke lig med

en: is true
da: er sandt

en: local detection only
da: kun lokal detektion

en: never
da: aldrig

en: only online (no local detection)
da: kun online (ingen lokal detektion)

en: subtitle
da: undertekst

en: the server administrator has set a limit
da: server administratoren har sat en begrænsning

en: unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: unknown
da: ukendt

en: {1} Collection
da: {1} samling

en: {1} Star
da: (1) Stjerne
