Plex Media Server - en to fi translation catalogue (1116 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
fi: "{1}" pyysi pysäyttämään suoratoistosi tältä palvelimelta. Laite voi olla varattu, käynnistymässä uudelleen tai huollossa. Kokeile muutaman minuutin kuluttua uudelleen.

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
fi: "{1}" pyysi pysäyttämään suoratoistosi tältä palvelimelta: {2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
fi: 'agent' on virheellinen valitulle kirjastotyypille

en: 'agent' is missing or invalid
fi: 'agent' puuttuu tai se on virheellinen

en: 'language' is invalid
fi: 'language' on virheellinen

en: 25 Mbps (4k)
fi: 25 Mbps (4K)

en: 3 latest episodes
fi: 3 viimeisintä jaksoa

en: 30 Mbps (4k)
fi: 30 Mbps (4K)

en: 40 Mbps (4k)
fi: 40 Mbps (4K)

en: 5 latest episodes
fi: 5 viimeisintä jaksoa

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
fi: Pilkuilla eroteltu listaus plex.tv-palvelulle palvelinhakua varten ilmoitettavista URL-osoitteista (HTTP tai HTTPS).

en: A global path to music videos for all music libraries.
fi: Globaali polku musiikkivideoille kaikkia musiikkikirjastoja varten.

en: A server restart is required for a change to take effect.
fi: Muutosten käyttöönotto vaatii palvelimen uudelleenkäynnistyksen.

en: A unique identifier for the machine
fi: Tietokoneen yksilöllinen tunniste

en: Absolute numbering
fi: Tarkka numerointi

en: Account default
fi: Tilin oletus

en: Actor
fi: Näyttelijä

[ctx: Actor]
en: More with {1}
fi: Lisää näyttelijältä {1}

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
fi: Näyttelijän {1} parhaat elokuvat

en: Actors
fi: Näyttelijät

en: Ad detection
fi: Mainoksien tunnistus

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
fi: Tallenna Plex-mediapalvelimen ja järjestelmän keskusmuistin varaus vianselvityslokiin

en: Adding to Library
fi: Lisätään kirjastoon

en: Adding {1}
fi: Lisätään {1}

en: Admin Terminated Playback.
fi: Ylläpitäjä katkaisi toiston.

en: After a day
fi: Vuorokauden kuluttua

en: After a month
fi: Kuukauden kuluttua

en: After a week
fi: Viikon kuluttua

en: Airing
fi: Esitetään

en: Airing did not start at the required time
fi: Lähetys ei alkanut tavoiteajassa

en: Airing order
fi: Esitysjärjestys

en: Airing was not high enough quality
fi: Lähetyksen laatu oli heikko

en: Airing was not on the required channel
fi: Lähetystä ei ollut kanavalla

en: Airings
fi: Lähetykset

en: Album
fi: Albumi

en: Album Art
fi: Albumitaide

en: Album Artist
fi: Albumin esittäjä

en: Album Collection
fi: Albumin kokoelma

en: Album Critic Rating
fi: Albumin kriitikkoarviot

en: Album Decade
fi: Albumin vuosikymmen

en: Album Format
fi: Albumin muoto

en: Album Genre
fi: Albumin lajityyppi

en: Album Last Played
fi: Albumin edellinen toisto

en: Album Mood
fi: Albumin tunnelma

en: Album Plays
fi: Albumin toistokerrat

en: Album Rating
fi: Albumin arvio

en: Album Reviews and Critic Ratings
fi: Albumien arvostelut ja kriitikoiden arviot

en: Album Source
fi: Albumin lähde

en: Album Style
fi: Albumin tyyli

en: Album Title
fi: Albumin nimi

en: Album Type
fi: Albumin tyyppi

en: Album sorting
fi: Albumien järjestys

en: Albums
fi: Albumit

en: Algorithm to use when performing HDR tone mapping.
fi: HDR-sävykartoituksessa käytettävä algoritmi.

en: All
fi: Kaikki

en: All Artists
fi: Kaikki esittäjät

en: All Channels
fi: Kaikki kanavat

en: All Episodes
fi: Kaikki jaksot

en: All Movies
fi: Kaikki elokuvat

en: All Photos
fi: Kaikki valokuvat

en: All Podcasts
fi: Kaikki podcastit

en: All Shared
fi: Kaikki jaetut

en: All Shows
fi: Kaikki sarjat

en: All episodes
fi: Kaikki jaksot

en: All movies
fi: Kaikista elokuvista

en: All {1}
fi: Kaikki {1}

en: All {1} Events
fi: Kaikki {1} tapahtumat

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
fi: Salli Teatteritrailereiden toisto ennen tämän kirjaston muita kohteita.

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
fi: Salli Plex-mediapalvelimen tunnistetietojen tallennus lokitietoihin

en: Allow media deletion
fi: Salli median poisto

en: Allow partial airings
fi: Salli osittaiset lähetykset

en: Allow red band trailers
fi: Salli R-luokitellut trailerit

en: Allow this server to send events to external services.
fi: Salli palvelimen lähettää tapahtumatietoja ulkoisille palveluille.

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
fi: Salli palvelimen lähettää push-ilmoituksia mobiililaitteille. Huomioi, että push-ilmoitukset lähetetään Plex-palveluiden avulla, ne liitetään käyttäjätiliisi ja jotkin viesteistä saattavat sisältää tietoa kirjastosi sisällöstä.

en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Always
fi: Aina

en: Always enabled
fi: Aina käytössä

en: Always include English language Cinema Trailers for trailers of movies not in my library.
fi: Sisällytä aina englanninkieliset elokuvatrailerit elokuville, jotka eivät ole kirjastossani.

en: Always the server admin user
fi: Aina palvelimen ylläpitäjäkäyttäjä

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
fi: Transkoodauksen osioiden karsintaa edeltävä säilytettävä aika sekunteina.

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
fi: Transkoodauksen rauhoitusta edeltävä puskurointiaika sekunteina.

en: Amount of brightness to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (-100.0 - 100.0).
fi: Lisättävä kirkkauden määrä, kun sävykartoitus on käytössä Windowssissa Intel-laitteella (-100.0 - 100.0).

en: Amount of contrast to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
fi: Lisättävä kontrastin määrä, kun sävykartoitus on käytössä Windowssissa Intel-laitteella (0.0 - 10.0).

en: Amount of saturation to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
fi: Lisättävä värikylläisyyden määrä, kun sävykartoitus on käytössä Windowsissa Intel-laitteella (0.0 - 10.0).

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: An error occurred while postprocessing the download
fi: Virhe latauksen jälkikäsittelyssä

en: An error occurred while postprocessing the recording
fi: Virhe jälkikäsitellessä tallennusta

en: An unexpected error occurred
fi: Tapahtui odottamaton virhe

en: An unknown error occurred
fi: Tapahtui tuntematon virhe

en: Analyze audio tracks for loudness
fi: Analysoi ääniraitojen äänekkyys

en: Analyze audio tracks for sonic features
fi: Analysoi kappaleiden sooniset ominaisuudet

en: Analyze tracks for sonic features.
fi: Analysoi kappaleiden sooniset ominaisuudet.

en: Analyzing media bundles
fi: Analysoidaan mediapaketteja

en: Analyzing metadata bundles
fi: Analysoidaan metatietopaketteja

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Aperture
fi: Aukko

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Sovellus pyysi tekstitysten polttoa ja se vaatii videon muunnoksen.

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Säiliömuoto ei ole analysoitavissa.

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Muuntamaton toisto on poistettu käytöstä.

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Upotetut tekstitykset on poistettava muuntamatonta toistoa varten.

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Kohde vaatii valitun tekstitysraidan muunnoksen.

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Media on muunnettava, jotta voidaan käyttää {1} protokollaa.

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Moniosainen media vaatii muunnoksen, kun kaikkien osien ollessa valittuna.

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Muuntamattomalle toistolle ei ole musiikkiprofiilia protokollalle {1}, säiliömuodolla {2} ja koodekilla {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Muuntamaton toisto on poistettu käytöstä. Muuntamattomalle toistolle ei ole kuvaprofiilia muodolle {1}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Muuntamattomalle toistolle ei ole videoprofiilia protokollalle {1}, säiliömuodolla {2} ja videokoodekilla {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Muuntamattomalle toistolle ei ole videoprofiilia protokollalle {1}, säiliömuodolla {2}, videokoodekilla {3}, äänikoodekilla {4} ja tekstityskoodekilla {5}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Muuntamattomalle toistolle ei ole videoprofiilia protokollalle {1}, säiliömuodolla {2}, videokoodekilla {3} ja äänikoodekilla {4}.

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valitsematonta upotettua tekstitysraitaa {1} ei voida toistaa muuntamatta.

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valittu ääniraita ei ole ääniraitojen ensimmäinen, eikä sovellus voi valita ääniraitaa käytettäessä muuntamatonta toistoa.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valittu upotettu tekstitysraita ei ole upotettujen tekstitysraitojen ensimmäinen.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valittu upotettu tekstityraita on purettava videosta erilleen.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valittua erillisen tekstitysraitaa ei voida toistaa muuntamatta.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valitun erillisen tekstitysraidan on oltava upotettu.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta muuntamattomalla toistolla. Valitun erillisen tekstitysraidan on oltava segmentoitu.

en: Apr
fi: huhti

en: April
fi: huhtikuu

en: Artist
fi: Esittäjä

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
fi: Lisää albumeita esittäjältä {1}

[ctx: Artist]
en: More by {1}
fi: Lisää esittäjältä {1}

en: Artist Bios
fi: Esittäjien biografiat

en: Artist Collection
fi: Esittäjän kokoelma

en: Artist Country
fi: Esittäjän maa

en: Artist Genre
fi: Esittäjän lajityyppi

en: Artist Last Played
fi: Esittäjän edellinen toisto

en: Artist Mood
fi: Esittäjän tunnelma

[ctx: Artist Radio]
en: {1} Radio
fi: {1}-radio

en: Artist Rating
fi: Esittäjän arvio

en: Artist Style
fi: Esittäjän tyyli

[ctx: Artist TV]
en: {1} TV
fi: {1}-televisio

en: Artist Title
fi: Esittäjän nimi

en: Artists
fi: Esittäjät

en: Artists You Might Like
fi: Esittäjiä, joista saatat pitää

en: Artists on Tour
fi: Esittäjät kiertueella

en: Ask me
fi: Kysy minulta

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
fi: Kysy kirjautumistietoja ulkoisille tallennusmedioille

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
fi: Pyri tunnistamaan ja poistamaan mainokset tallenteista automaattisesti. Tämä voi kestää kauan ja aiheuttaa korkeaa prosessorin kuormitusta. "Tunnista ja poista mainokset" poistaa tunnistetut mainososiot videotiedostoista.

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
fi: Pyri tunnistamaan ja poistamaan mainokset tallenteista automaattisesti. Tämä voi kestää kauan ja aiheuttaa korkeaa prosessorin kuormitusta. "Tunnista ja poista mainokset" poistaa tunnistetut mainososiot videotiedostoista ja "Tunnista ja merkitse ohitettaviksi" ei muuta videotiedostoja.

en: Audience Rating
fi: Yleisön arvio

en: Audio Language
fi: Äänen kieli

en: Aug
fi: elo

en: Augmenting metadata
fi: Vahvistetaan metatietoja

en: August
fi: elokuu

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto-select subtitle mode
fi: Valitse tekstitykset automaattisesti -tila

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic Tags
fi: Automaattiset tunnisteet

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
fi: Luo kokoelmia automaattisesti, kun kokoelmaan on saatavilla kohteita vähintään tämän verran. Arvon muutos ei vaikuta aiemmin luotuihin kokoelmiin.

en: Automatically during scheduled maintenance
fi: Automaattisesti ajoitetun ylläpidon yhteydessä

en: Autotag
fi: Automaattitunnisteet

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
fi: Lisää kokoelmasta {1}

en: Background transcoding x264 preset
fi: Taustatranskoodauksen x264-esiasetus

en: Backing up database
fi: Varmuuskopioidaan tietokantaa

en: Backup Database
fi: Varmuuskopioi tietokanta

en: Backup database every three days
fi: Varmuuskopioi tietokanta kolmen päivän välein

en: Backup directory
fi: Varmuuskopiointikansio

en: Bad decision parameters
fi: Väärät ratkaisuparametrit

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Both Plex Music and Local Files
fi: Plex Musiikki ja paikalliset tiedostot

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse All
fi: Selaa kaikkia

en: Butler tasks
fi: Hovimestarin tehtävät

en: By Album
fi: Albumin mukaan

en: By Cluster
fi: Klusterin mukaan

en: By Collection
fi: Kokoelman mukaan

en: By Content Rating
fi: Sisältöluokituksen mukaan

en: By Country
fi: Maan mukaan

en: By Decade
fi: Vuosikymmenen mukaan

en: By Director
fi: Ohjaajan mukaan

en: By Edition
fi: Version mukaan

en: By First Letter
fi: Ensimmäisen kirjaimen mukaan

en: By Folder
fi: Kansion mukaan

en: By Genre
fi: Lajityypin mukaan

en: By Rating
fi: Arvion mukaan

en: By Resolution
fi: Resoluution mukaan

en: By Starring Actor
fi: Pääosan mukaan

en: By Year
fi: Vuoden mukaan

en: By name
fi: Nimi

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
fi: Prosessori ei ole riittävän tehokas kohteen muuntoon.

en: Camera Make
fi: Kameran valmistaja

en: Camera Model
fi: Kameran malli

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
fi: Kohdetta ei voida muuntaa. Toteutusta {1} {2} '{3}' ei löytynyt.

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
fi: Kohdetta ei voida muuntaa. Sovellusprofiilista ei löytynyt äänen ja videon muuntoon soveltuvia enkoodereita.

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
fi: Kohdetta ei voida muuntaa. Protokollalle {1} ei löytynyt muuntoprofiilia.

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
fi: Kohteen muuntamaton toisto ei onnistu. Tarvittava kaistanleveys ei ole tiedossa ja käytettävissä on vain {2} kbps.

en: Cannot record airing in the past
fi: Mennyttä lähetystä ei voida tallentaa

en: Cannot remove only lineup from DVR.
fi: Jäljellä olevaa kokoonpanoa ei voida poistaa DVR:stä.

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Certification Country
fi: Sisältöluokituksen maa

en: Channel
fi: Kanava

en: Channel {1}
fi: Kanava {1}

en: Chapter
fi: Kappale

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
fi: Kappaleiden esikatselukuvat näkyvät niitä tukevissa sovelluksissa. Niiden luonti voi kestää kauan ja vaatia paljon tallennustilaa

en: Chapter {1}
fi: Kappale {1}

en: Checking files
fi: Tarkistetaan tiedostoja

en: Choose Cinema Trailers from
fi: Valitse Teatteritrailerit

en: Choose how quickly episodes are removed after the server admin has watched them.
fi: Määritä kuinka nopeasti jaksot poistetaan sen jälkeen, kuin palvelimen ylläpitäjä on katsonut ne.

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
fi: Valitse miten nopeasti jaksot poistetaan, kun ne eivät enää vastaa latausvaatimuksia.

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
fi: Valitse tallennettavien lähetyksien vähimmäisresoluutio.

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
fi: Valitse sallitaanko tallennus jo alkaneelle lähetykselle.

en: Choose whether to display seasons.
fi: Valitse näytetäänkö tuotantokaudet

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
fi: Valitse rajoitetaanko tallennus tiettyyn lähetysaikaan.

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
fi: Valitse rajoitetaanko tallennus tiettyyn kanavaan.

en: Cleaning Bundles
fi: Siivotaan paketteja

en: Cleaning bundles
fi: Siivotaan paketteja

en: Client stopped playback.
fi: Pääte pysäytti toiston.

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
fi: Päätelaitekohtaiset määritykset DLNA-palvelimelle.

en: Collection
fi: Kokoelma

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
fi: {1} kokoelma

en: Collection Mode
fi: Kokoelman tila

en: Collection filtering based on
fi: Kokoelman suodatus pohjautuu

en: Collection order
fi: Kokoelman järjestys

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Color Transfer Characteristics
fi: Värisiirron tunnusmerkit

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
fi: Pilkuilla eroteltu listaus IP-osoitteista tai IP/aliverkon peite -merkinnöistä verkoille, joista Plex-mediapalvelimen käyttö sallitaan ilman sisäänkirjautumista. Kun mediapalvelin on uloskirjautuneena tämän arvon ollessa asetettuna, sallitaan ainoastaan localhost ja tämän listauksen osoitteet.

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
fi: Pilkuilla eroteltu listaus IP-osoitteista tai IP/aliverkon peite -merkinnöistä verkoille, joita käsitellään lähiverkkoon kuuluvina kaistanleveysrajoituksia pakotettaessa. Jos määritetty, luokitellaan kaikki muut IP-osoitteet lähiverkon ulkopuolelle ja niitä koskevat ulkoverkon rajoitukset. Jos tyhjä, luokitellaan vain palvelimen aliverkko lähiverkkoon.

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
fi: Pilkuilla eroteltu listaus merkkijonoista, joita käsitellään nimikkeitä lajiteltaessa etuliitteinä. Asetuksen käyttöönotto vaatii palvelimen uudelleenkäynnistyksen

en: Compilations
fi: Kokoelmat

en: Computing best lineup
fi: Lasketaan paras kokoonpano

en: Concerts
fi: Konsertit

en: Connection Timeout when obtaining decision.
fi: Yhteys aikakatkaistiin noudettaessa päätöstä.

en: Connection is on WAN and limit is set
fi: Yhteys on WAN ja rajoitus on määritetty

en: Content Rating
fi: Sisältöluokitus

en: Continue Listening
fi: Jatka kuuntelua

en: Continue Watching
fi: Jatka katselua

en: Conversion encoder or decoder not found.
fi: Muunnon enkooderia tai dekooderia ei löytynyt.

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
fi: Muunto epäonnistui. Tarvittavaa koodekkia ei löytynyt tai sen asennus epäonnistui.

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
fi: Muunto epäonnistui. Transkooderi lopetti virheen vuoksi.

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
fi: Muunto epäonnistui. Transkoodaus ei käynnistynyt.

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
fi: Muunto epäonnistui. Transkoodausprosessi kaatui.

en: Convert video while recording
fi: Muunna videota tallennuksen aikana

en: Converted files cannot be written to the server's disk
fi: Muunnettuja tiedostoja ei voida kirjoittaa palvelimen tallennusmedialle

en: Could not communicate with device
fi: Yhteydenpito laitteen kanssa ei onnistu

en: Could not construct decision request
fi: Ratkaisupyynnön rakentaminen epäonnistui

en: Could not move downloaded media to destination
fi: Ladatun median kohteeseen siirtäminen epäonnistui

en: Could not move recorded media to destination
fi: Tallennettua mediaa ei voitu siirtää kohteeseen

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
fi: Kanavan viritys epäonnistui. Tarkista viritin tai antenni.

en: Country
fi: Maa

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
fi: Varmuuskopioi palvelimen tietokanta määritettyyn varmuuskopiohakemistoon

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
fi: Lopputekstitunnisteet voidaan muodostaa paikallisesti ja/tai noutaa verkkotietokannasta. Verkkotunnisteita ei välttämättä aina ole olemassa, joten mikäli tämä suositus on asetettu tilaan "molemmat", niin sitten mitkä tahansa paikallisesti tunnistetut tunnisteet on lähetetty nimettömästi takaisin verkkotietokantaan tulevaisuuden käyttöä varten.

en: Critic Rating
fi: Kriitikoiden arvio

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom certificate domain
fi: Oman varmenteen verkkotunnus

en: Custom certificate encryption key
fi: Oman varmenteen salausavain

en: Custom certificate location
fi: Oman varmenteen sijainti

en: Custom server access URLs
fi: Omat palvelimen URL-osoitteet

en: DLNA client preferences
fi: DLNA-päätelaiteasetukset

en: DLNA default protocol info
fi: Oletusarvoiset DLNA-protokollatiedot

en: DLNA media renderer discovery interval
fi: DLNA-mediarenderöijien etsintätiheys

en: DLNA server announcement lease time
fi: DLNA-palvelinjulkaisun laina-aika

en: DLNA server description icons
fi: DLNA-palvelimen kuvauskuvakkeet

en: DLNA server logging level
fi: DLNA-palvelimen lokikirjauksen laajuus

en: DLNA server timeline reporting
fi: DLNA-palvelimen aikajanan raportointi

en: DVD order
fi: DVD-järjestys

en: DVR Schedule
fi: Ajoitetut tallennukset

en: DVR is not using this lineup.
fi: DVR ei käytä tätä kokoonpanoa.

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database Cache Size (MB)
fi: Tietokannan välimuistin koko (MB)

en: Database error retrieving sync data
fi: Tietokantavirhe noudettaessa synkronointitietoja

en: Date Added
fi: Lisäysaika

en: Date Album Added
fi: Albumin lisäysaika

en: Date Album Released
fi: Albumin julkaisuaika

en: Date Artist Added
fi: Esittäjän lisäysaika

en: Date Episode Added
fi: Jakson lisäysaika

en: Date Played
fi: Toistoaika

en: Date Rated
fi: Arviointiaika

en: Date Shared
fi: Jakoaika

en: Date Show Added
fi: Sarjan lisäysaika

en: Date Taken
fi: Ottopäivä

en: Date Viewed
fi: Katseluaika

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
fi: Vianselvityslokikirjaus lisää lokitiedostoihin ongelmien selvitystä helpottavia lisätietoja.

en: Dec
fi: joulu

en: Decade
fi: Vuosikymmen

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
fi: Valokuvat {1}-luvulta

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
fi: {1}-luvun parhaat albumit

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
fi: Videot {1}-luvulta

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
fi: {1}s radio

en: Decade Radio
fi: Vuosikymmenradio

en: December
fi: joulukuu

en: Decide whether to use end credits markers to determine the 'watched' state of video items. When markers are not available the selected threshold percentage will be used.
fi: Päätä, onko lopputekstit sopiva tapa päätellä "Toistettu"-tila videokohteille. Kun merkkejä ei ole saatavilla, valittua raja-arvoprosenttia käytetään.

en: Deep Cuts Radio
fi: Vähemmän tunnetut -radio

en: Default
fi: Oletus

en: Default container
fi: Oletussäiliö

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
fi: Määritä polku, minne kirjoitetaan diagnostiikkatiedostot (täytyy olla Plex-käyttäjän kirjoitettavissa)

en: Delete downloaded episodes
fi: Poista ladatut jaksot

en: Delete episodes after playing
fi: Poista jaksot, kun ne on katsottu

en: Deleting Library
fi: Poistetaan kirjasto

en: Deleting section {1}
fi: Poistetaan osio {1}

en: Deleting {1} media bundles
fi: Poistetaan {1} mediapakettia

en: Deleting {1} metadata bundles
fi: Poistetaan {1} metatietopakettia

en: Demos
fi: Demot

en: Descriptive
fi: Kuvaava

en: Detect and delete commercials
fi: Tunnista ja poista mainokset

en: Detect commercials
fi: Tunnista mainokset

en: Detect commercials and mark for skip
fi: Tunnista ja merkitse ohitettaviksi

en: Detect credits and allow credits skipping for items in this library when enabled in server settings.
fi: Tunnista lopputekstit ja salli lopputekstien ohittaminen tämän kirjaston kohteille, kun se on otettu käyttöön palvelimen asetuksissa.

en: Detect intros and allow intro skipping for items in this library when enabled in server settings.
fi: Tunnista introt ja salli introjen ohittaminen tämän kirjaston kohteille, kun se on otettu käyttöön palvelimen asetuksissa.

en: Detect voice activity for items in this library when enabled in server settings. This is required for subtitle auto-sync functionality.
fi: Tunnista äänitapahtumat tämän kirjaston kohteille, kun se on otettu käyttöön palvelimen asetuksissa. Se vaaditaan tekstityksien automaattiseen tahdistamiseen.

en: Detecting intros
fi: Introja tunnistetaan

en: Detects movie and episode ads.
fi: Tunnistaa elokuvien ja jaksojen mainokset.

en: Detects movie and episode end credits.
fi: Tunnistaa elokuvan ja jakson lopputekstit.

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
fi: Tunnistaa sarjojen introt, jolloin "Ohita intro" -painike on käytettävissä pääteohjelmissa.

en: Detects voice activity data for movies and episodes. This is used to help syncronize subtitles to the audio track. This detection can be toggled per-library by editing the individual library and navigating to the advanced section.
fi: Tunnistaa äänitapahtumatiedot elokuville ja jaksoille. Tätä käytetään apuna tekstityksien tahdistamiseen ääniraidan kanssa. Tämä tunnistus voidaan vaihtaa päälle ja pois kirjastokohtaisesti muokkaamalla yksittäistä kirjastoa, ja siirtymällä lisäasetuksiin.

en: Device
fi: Laite

en: Diagnostics mode
fi: Diagnostiikkatila

en: Diagnostics path
fi: Diagnostiikkapolku

en: Direct play OK.
fi: Muuntamaton toisto OK.

en: Direct play not available; Conversion OK.
fi: Muuntamaton toisto ei ole käytettävissä. Muunto OK.

en: Director
fi: Ohjaaja

[ctx: Director]
en: More by {1}
fi: Lisää ohjaajalta {1}

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
fi: Ohjaajan {1} parhaat elokuvat

en: Directors
fi: Ohjaajat

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
fi: Kansio, johon transkooderi tallentaa väliaikaistiedostot.

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
fi: Poista videoiden videoraitojen transkoodaus käytöstä. Tämän ollessa käytössä saatetaan ääniraidat kuitenkin transkoodata ja videoraidat remuksata.

en: Disable video stream transcoding
fi: Älä transkoodaa videoraitoja

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
fi: Poistaa vanhentuneet heikot salaukset käytöstä, kasvattaa DH-ryhmän kokoa ja uudistettaessa ECDSA-varmenteisiin. Tämä saattaa estää vanhempia päätteitä muodostamasta yhteyttä.

en: Discovery Radio
fi: Löytöradio

en: Display notifications
fi: Näytä ilmoitukset

en: Display notifications when updating libraries.
fi: Näytä ilmoitukset kirjastopäivityksistä.

en: DoVi Enhancement Layer
fi: DoVi-parannettu taso

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
fi: Plex.tv-palvelulle kartoitettua porttiasi käyttäen julkaistava verkkotunnus, jonka tulee vastata oman varmennetiedoston sisältämää verkkotunnusta.

en: Download
fi: Lataa

en: Download was not high enough quality
fi: Latauksen laatu oli heikko

en: Downloaded {1} airings
fi: Ladattu {1} lähetystä

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Downloading Subtitle
fi: Ladataan tekstitystä

en: Downloading new data
fi: Uusien tietojen lataus

en: Downloads not allowed
fi: Latauksia ei sallita

en: Duplicate
fi: Kaksoiskappale

en: Duplicates
fi: Kaksoiskappaleet

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
fi: Tuntemattoman pituista sisältöä transkoodattaessa käytettävä oletuskesto minuutteina.

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
fi: DLNA-palvelimen SSDP-julkaisun lainan kesto sekunteina.

en: Edition
fi: Painos

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
fi: Toiset versiot kohteesta {1}

en: Embedded Tags
fi: Upotetut tagit

en: Empty trash automatically after every scan
fi: Tyhjennä roskakori jokaisen tarkistuksen jälkeen automaattisesti

en: Enable Cinema Trailers
fi: Käytä Teatteritrailereita

en: Enable HDR tone mapping
fi: Käytä HDR-sävykartoitusta

en: Enable HEVC Optimization (experimental)
fi: Ota käyttöön HEVC-optimointi (kokeellinen)

en: Enable HEVC video Encoding (experimental)
fi: Ota käyttöön HEVC-videokoodaus (kokeellinen)

en: Enable Plex Media Server debug logging
fi: Käytä Plex-mediapalvelimen vianselvityslokia

en: Enable Plex Media Server verbose logging
fi: Käytä Plex-mediapalvelimen laajaa lokikirjausta

en: Enable Relay
fi: Käytä Linkitystä

en: Enable credits detection
fi: Ota käyttöön lopputekstien tunnistus

en: Enable iTunes plugin
fi: Käytä iTunes-lisäosaa

en: Enable intro detection
fi: Introjen tunnistus

en: Enable local network discovery (GDM)
fi: Käytä lähiverkon automaattihakua (GDM)

en: Enable server support for IPv6
fi: Käytä palvelimen IPv6-tukea

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
fi: Käytä esittäjien ja älykkäiden musiikkitoistolistojen älykästä sekoitusta

en: Enable the DLNA server
fi: Käytä DLNA-palvelinta

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
fi: Salli DLNA-palvelimen raportoida aikajanat videootoiston tapahtumista.

en: Enable transcoding using the HEVC codec if it is supported by the client.
fi: Ota käyttöön transkoodaus käyttämällä HEVC-koodekkia, mikäli asiakasohjelma sitä tukee.

en: Enable video preview thumbnails
fi: Videoiden esikatselukuvat

en: Enable voice activity detection
fi: Ota käyttöön äänitapahtumien tunnistus

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
fi: Oikeusvirhe etäpalvelussa median noudossa

en: Encountered network error while grabbing media
fi: Verkkovirhe median noudossa

en: Enhanced Guide
fi: Kehittynyt ohjelmaopas

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
fi: Syötä videon tarkka tiedostosijainti ja jos useita, erota sijainnit pilkuilla tai puolipisteillä. Pilkuilla erotellut videot toistetaan kaikki järjestyksessä, kun taas puolipisteillä erottelluista toistetaan satunnaisesti yksi.

en: Episode
fi: Jakso

en: Episode Air Date
fi: Jakson esitysaika

en: Episode Duplicate
fi: Jakson kaksoiskappale

en: Episode In Progress
fi: Keskeneräinen jakso

en: Episode Last Watched
fi: Viimeksi katsottu jakso

en: Episode Plays
fi: Jakson toistokerrat

en: Episode Rating
fi: Jakson arvio

en: Episode Title
fi: Jakson nimi

en: Episode Unmatched
fi: Tunnistamaton jakso

en: Episode Unwatched
fi: Katsomaton jakso

en: Episode Year
fi: Jakson vuosi

en: Episode ordering
fi: Jaksojen järjestys

en: Episode sorting
fi: Jaksojen järjestys

en: Episode {1,ftime='%m-%d'}
fi: Jakso {1,ftime='%m-%d'}

en: Episode {1}
fi: Jakso {1}

en: Episodes
fi: Jaksot

en: Episodes added in the past 3 days
fi: Viimeisten 3 päivän aikana lisätyt jaksot

en: Episodes added in the past 30 days
fi: Viimeisten 30 päivän aikana lisätyt jaksot

en: Episodes added in the past 7 days
fi: Viimeisten 7 päivän aikana lisätyt jaksot

en: Error communicating with provider
fi: Virhe viestinnässä palveluntarjoajan kanssa

en: Error creating DVR
fi: Virhe DVR:n luomisessa

en: Exclude from home screen
fi: Ei sisällytetä kotinäkymään

en: Exclude from home screen and global search
fi: Ei sisällytetä kotinäkymään eikä kokonaishakuun

en: Exposure
fi: Valotus

en: External
fi: Ulkoinen

en: External network total upload limit (kbps)
fi: Ulkoverkkoon lähetyksen enimmäisrajoitus (kbps)

en: Extras
fi: Lisämateriaalit

en: Failed to create generator for sync
fi: Generaattorin luonti synkronoinnille epäonnistui

en: Failed to parse data
fi: Tietojen purkaminen epäonnistui

en: Failed to retrieve channels
fi: Kanavien haku epäonnistui

en: Failed to retrieve service credentials
fi: Palvelun käyttövaltuuksien haku epäonnistui

en: Fast
fi: Nopea

en: Faster
fi: Nopeampi

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Feb
fi: helmi

en: February
fi: helmikuu

en: File Size
fi: Tiedostokoko

en: File contains DRM
fi: Tiedosto sisältää DRM-suojauksen

en: File is missing
fi: Tiedosto puuttuu

en: File is unplayable.
fi: Tiedostoa ei voi toistaa.

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
fi: Tiedostoa ei voida toistaa. Koodekki ei ole analysoitavissa.

en: File is unplayable. DoVi (Profile 5) color space is not supported.
fi: Tiedosto ei ole toistettavissa. DoVi (Profiili 5) -väriavaruus ei ole tuettu.

en: File size
fi: Tiedostokoko

en: Find Lyrics
fi: Etsi sanoituksia

en: Find extras
fi: Etsi lisämateriaaleja

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
fi: Etsi kappaleiden sanoitukset tälle kirjastolle automaattisesti.

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
fi: Etsi trailereita ja lisämateriaaleja automaattisesti (vaatii Plex Pass -tilauksen)

en: Finding albums
fi: Etsitään albumeita

en: First Aired
fi: Alkuperäinen julkaisupäivä

en: Folder Location
fi: Kansion sijainti

en: Folders
fi: Kansiot

en: For all items
fi: Kaikille kohteille

en: For recorded items
fi: Tallennetuille kohteille

en: Forced
fi: Pakotettu

en: Format
fi: Muoto

en: Friendly name
fi: Kutsumanimi

en: Generate ad markers for items in this library.
fi: Luo tämän kirjaston kohteille mainostunnisteet.

en: Generate ad video markers
fi: Luo mainoksien videotunnisteet

en: Generate chapter thumbnails
fi: Luo kappaleiden esikatselukuvat

en: Generate credits markers for this item.
fi: Luo lopputekstien tunnisteet tälle kohteelle.

en: Generate credits video markers
fi: Luo lopputekstien videotunnisteet

en: Generate intro video markers
fi: Luo videoiden intro-tunnisteet

en: Generate video preview thumbnails
fi: Luo videoiden esikatselukuvat

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
fi: Luo tämän kirjaston videoille esikatselukuvat, kun ominaisuus on otettu palvelimen asetuksista käyttöön.

en: Generate voice activity data
fi: Luo äänitapahtumien tiedot

en: Generating loudness data
fi: Luodaan äänekkyyden tietoa

en: Generating video chapter thumbnails
fi: Luodaan videoiden kappaleiden esikatselukuvia

en: Generating video preview thumbnails
fi: Luodaan videoiden esikatselukuvia

en: Genre
fi: Lajityyppi

[ctx: Genre]
en: More in {1}
fi: Lisää lajityypistä {1}

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
fi: Lajityypin {1} parhaat elokuvat

[ctx: Genre]
en: {1} Radio
fi: {1} radio

en: Genre Radio
fi: Lajityyppiradio

en: Genres
fi: Lajityypit

en: Getting ready...
fi: Valmistaudutaan...

en: Global music videos path
fi: Globaali musiikkivideoiden polku

en: Grabbing
fi: Haetaan

en: Group albums by type
fi: Järjestä albumit tyypin mukaan

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
fi: Ryhmittele LP:t, EP:t ja singlet, kokoelmat, live-albumit, demot ja remiksit.

en: Guide
fi: Ohjelmaopas

en: HD only
fi: Vain HD

en: Hardware transcoding device
fi: Laitteistotranskoodauksen laite

en: Has the user accepted the EULA
fi: Onko käyttäjä hyväksynyt EULA-ehdot

en: Haven't Played in (Time)
fi: Toistamattomat (aika)

en: Haven't played in {1} months
fi: Ei ole toistettu {1} kuukauteen

en: Haven't played in {1} years
fi: Ei ole toistettu {1} vuoteen

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide collections but show their items
fi: Piilota kokoelmat, mutta näytä niiden kohteet

en: Hide for single-season series
fi: Piilota yhden kauden sarjat

en: Hide items in this collection
fi: Piilota kokoelman kohteet

en: Hide items which are in collections
fi: Piilota kokoelmissa olevat kohteet

en: Hide this collection but show its items
fi: Piilota tämä kokoelma, mutta näytä sen kohteet

en: High quality (30fps limit)
fi: Korkea laatu (rajoitus 30 fps)

en: Highest quality
fi: Korkein laatu

en: Home
fi: Koti

en: Home Videos
fi: Kotivideot

en: How the episodes are named on disk.
fi: Jaksojen tiedostojen nimeämistapa.

en: How the items in the collection are displayed on the Library tab.
fi: Kohteiden esitystapa kokoelmassa Kirjasto-välilehdellä.

en: How to display collections on the Library tab.
fi: Miten kokoelmat näytetään Kirjasto-välilehdellä.

en: How to sort the albums for an artist.
fi: Esittäjän albumien järjestystapa.

en: How to sort the episodes for this show.
fi: Sarjan jaksojen järjestystapa.

en: How to sort the items in the collection.
fi: Kohteiden järjestys kokoelmassa.

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
fi: Kuvakkeet, jotka DLNA-palvelin toimittaa laitteelle sen pyytäessä palvelinkuvausta.

en: If available, enable use of HEVC while optimizing your media.
fi: Jos saatavilla, niin ota käyttöön HEVC mediasi optimoinnissa.

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
fi: Tämä määrittää laitteistokiihdytyksen ollessa käytössä käytetäänkö sitä dekoodauksen lisäksi myös enkoodaukseen.

en: In Progress
fi: Käynnissä

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
fi: Sisällytä Teatteritrailereihin kirjaston elokuvien trailerit

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
fi: Sisällytä Teatteritrailereihin teatteriesityksessä olevien uusien ja tulevien elokuvien trailerit

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
fi: Sisällytä Teatteritrailereihin uusien ja tulevien Blu-ray-levyllä julkaistavien elokuvien trailerit

en: Include extras with subtitles in Library language
fi: Sisällytä lisämateriaalit kirjaston kielellä tekstitettynä

en: Include in home screen and global search
fi: Sisällytä kotinäkymään ja kokonaishakuun

en: Include music libraries in automatic updates
fi: Sisällytä musiikkikirjastot automaattisiin päivityksiin

en: Include related content from shared libraries
fi: Sisällytä kohteeseen liittyvä sisältö jaetuista kirjastoista

en: Include related external content
fi: Sisällytä kohteeseen liittyviä ulkoinen sisältö

en: Include season premieres in Continue Watching
fi: Sisällytä kausien aloitukset "Jatka katselua" -osioon.

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
fi: Kasvata tallennuksen kestoa lisäämällä minuutteja ajastuksen loppuun.

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
fi: Kasvata tallennuksen kestoa lisäämällä minuutteja ennen ajastuksen ajankohtaa.

en: Initializing
fi: Valmistellaan

en: Invalid or missing file
fi: Virheellinen tai puuttuva tiedosto

en: Item Count
fi: Kohteiden määrä

en: Jan
fi: tammi

en: January
fi: tammikuu

en: Jul
fi: heinä

en: July
fi: heinäkuu

en: Jun
fi: kesä

en: June
fi: kesäkuu

en: Keep
fi: Säilytä

en: Kids
fi: Lapset

en: Kids On Later
fi: Esitetään lapsille myöhemmin

en: Kids On Now
fi: Parhaillaan esitetään lapsille

en: LAN Networks
fi: LAN-verkot

en: Label
fi: Levy-yhtiö

[ctx: Label]
en: More from {1}
fi: Lisää studiolta {1}

en: Labels
fi: Tunnisteet

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
fi: Kohteen metatiedoille, kuten yhteenvedolle ja nimelle, käytettävä kieli.

en: Last Episode Date Added
fi: Viimeisimmän jakson lisäysaika

en: Last Played
fi: Viimeksi toistettu

en: Last Watched
fi: Viimeksi katsotut

en: Latest episode
fi: Viimeisin jakso

en: Launch jobs in debug mode
fi: Suorita tehtävät virheenkorjaustilassa

en: Launch plugins in debug mode
fi: Käynnistä lisäosat virheenkorjaustilassa

en: Lens
fi: Objektiivi

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Library
fi: Kirjasto

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
fi: Hiljattain lisätyt: {1}

en: Library Playlists
fi: Kirjaston soittolistat

en: Library Radio
fi: Kirjastoradio

en: Library Sections
fi: Kirjaston osiot

en: Library default
fi: Kirjaston oletus

en: Library scan interval
fi: Kirjaston tarkistustiheys

en: Limit remote stream bitrate
fi: Rajoita etäsuoratoiston bittinopeutta

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
fi: Rajoita palvelimen samanaikaisten transkoodausten määrää

en: Limit to airing time
fi: Rajoita lähetysaikaan

en: Limit to channel
fi: Rajoita kanavaan

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
fi: Rajoittaa "Jatka katselua" -osiossa näytettävien sarjojen määrää. Liian korkea asetus voi vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Lineup is from a different provider.
fi: Kokoonpano on eri palveluntuottajalta.

en: Lineups are from different providers
fi: Kokoonpanot ovat eri palveluntuottajilta

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
fi: Linux-järjestelmät rajoittavat seurattavien kansioiden määrää, joka voi aiheuttaa ongelmia suurien musiikkikirjastojen kanssa.

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
fi: Listaus IP-osoitteista ja verkoista, jotka sallitaan ilman todennusta

en: Live Albums
fi: Live-albumit

en: Live TV & DVR
fi: Live-TV & DVR

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
fi: Lataa albumiarvosteluja ja kriitikoiden arvioita pilvestä. Tämä saattaa vaikuttaa musiikkimakuusi.

en: Load artist biography data from the cloud.
fi: Lataa esittäjien biografiatiedot pilvestä.

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
fi: Lataa esittäjien konserttitiedot, siltä varalta, että päätät lähteä liikenteeseen.

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
fi: Kappaleiden suosiotietojen lataus tarjoaa sisältöä radioasemille ja suosittujen kappleiden osioille.

en: Local Files Only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Localized subtitles
fi: Lokalisoidut tekstitykset

en: Location visibility
fi: Paikkatietojen näkyvyys

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
fi: Plex-mediapalvelimen varaaman keskusmuistin määrä ja järjestelmän keskusmuistin kokonaisvarausmäärä kirjataan lokitietoihin. Asetuksen käyttöönotto vaatii palvelimen uudelleenkäynnistyksen.

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
fi: Äänekkyysanalyysi mahdollistaa erilaisia ​​ominaisuuksia, kuten äänekkyyden tasauksen ja älykkäät siirtymät. Useiden kappaleiden analysointi voi kestää kauan ja aiheuttaa korkeaa prosessorin kuormitusta.

en: Low quality (240p)
fi: Heikko laatu (240p)

en: Low quality (360p)
fi: Heikko laatu (360p)

en: Make
fi: Merkki

en: Make my CPU hurt
fi: Laita prosessori koville

en: Manually selected
fi: Käsin valittu

en: Mar
fi: maalis

en: March
fi: maaliskuu

en: Marker source
fi: Tunnistelähde

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
fi: "Jatka katselua" -osiossa näytettävien kohteiden enimmäismäärä.

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
fi: Käyttäjille sallittu saman aikaisten lähiverkon ulkopuolisten etäsuoratoistojen määrä.

en: Maximum simultaneous video transcode
fi: Samanaikaisten transkoodausten enimmäismäärä

en: Maximum video output resolution for the transcoder
fi: Korkein transkooderin tuottama resoluutio

en: May
fi: touko

en: Media download by {1}
fi: Median lataus kohteesta {1}

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
fi: Mediapalvelimen tunnistetiedoilla on mahdollista päästä kirjastoon käsiksi. Älä jaa tunnistetietoja sisältäviä lokeja julkisesti. Asetuksen käyttöönotto vaatii palvelimen uudelleenkäynnistyksen.

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
fi: Mediaa, jota ei ole katseltu määritettyyn viikkomäärään, ei näytetä "Jatka katselua" -osiossa.

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Medium quality (480p)
fi: Keskitasoinen laatu (480p)

en: Medium quality (540p)
fi: Keskitasoinen laatu (540p)

en: Metadata language
fi: Metatietojen kieli

en: Minimum automatic collection size
fi: Automaattisten kokoelmien vähimmäiskoko

en: Minutes after end
fi: Minuuttia lopun jälkeen

en: Minutes before start
fi: Minuuttia ennen alkua

en: Mixes For You
fi: Sekoitukset sinulle

en: Model
fi: Malli

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
fi: Toistetuimmat listalta {1}

en: Mood
fi: Mieliala

en: Mood Radio
fi: Tunnelmaradio

en: More by (Artist)
fi: Lisää esittäjältä

en: More from (Label)
fi: Lisää levy-yhtiöltä

en: More from (Network)
fi: Lisää verkolta

en: More in (Genre)
fi: Lisää läjityypistä

en: Most Played
fi: Toistetuimmat

en: Most Played in (Month)
fi: Toistetuimmat kuukaudelta

en: Most Popular Tracks
fi: Suosituimmat kappaleet

en: Movie pre-roll video
fi: Elokuvien esivideot

en: Movies
fi: Elokuvat

en: Movies On Later
fi: Myöhemmin esitettävät elokuvat

en: Movies On Now
fi: Parhaillaan esitettävät elokuvat

en: Movies You Might Like
fi: Elokuvia, joista saatat pitää

en: Movies on Now
fi: Elokuvia nyt

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Moving offline data
fi: Siirretään yhteydetöntä tietoa

en: Music
fi: Musiikki

en: Music Videos
fi: Musiikkivideot

en: Music on TIDAL
fi: TIDAL-musiikki

en: My Upcoming Shows
fi: Tulossa olevat omat sarjat

en: Name
fi: Nimi

en: Neither direct play nor conversion is available.
fi: Muuntamaton toisto ja muunto eivät ole käytettävissä.

en: Network
fi: Verkko

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New Airings Only
fi: Vain uudet lähetykset

en: New Releases on TIDAL
fi: Uudet TIDAL-julkaisut

en: New Shows On Tonight
fi: Uudet sarjat tänään

en: New and Repeat Airings
fi: Uudet ja uudelleenlähetykset

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
fi: Uusien kausien aloitukset näytetään aina riippumatta siitä, miten monta viikkoa edellisestä katselusta on.

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: News
fi: Uutiset

en: News On Later
fi: Myöhemmin esitettävät uutiset

en: News On Now
fi: Parhaillaan esitettävät uutiset

en: News on Now
fi: Uutisia nyt

en: Next 10 unwatched episodes
fi: Seuraavat 10 katsomatonta jaksoa

en: Next 15 unwatched episodes
fi: Seuraavat 15 katsomatonta jaksoa

en: Next 20 unwatched episodes
fi: Seuraavat 20 katsomatonta jaksoa

en: Next 3 unwatched episodes
fi: Seuraavat 3 katsomatonta jaksoa

en: Next 5 unwatched episodes
fi: Seuraavat 5 katsomatonta jaksoa

en: Next unwatched episode
fi: Seuraava katsomaton jakso

en: No
fi: Ei

en: No media decision found
fi: Median ratkaisua ei löytynyt

en: No part decision found
fi: Osan ratkaisua ei löytynyt

en: No queue found
fi: Jonoa ei löytynyt

en: No recorder was available
fi: Tallenninta ei ollut saatavilla

en: No write access to destination
fi: Ei kirjoitusoikeutta kohteeseen

en: None
fi: Ei mitään

en: Not enough CPU for conversion of this item.
fi: Prosessori ei ole riittävän tehokas kohteen muuntoon.

en: Not enough CPU power to convert this item.
fi: Prosessorin teho ei riitä kohteen muuntoon.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
fi: Kaistanleveys ei riitä tämän kohteen toistoon.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen toistoon millään tavalla. Muunto vähimmäiskaistanleveyttä {1} kbps pienemmälle kaistanleveydelle ei onnistu.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen toistoon millään tavalla. Laadun alennus kohdekaistanleveydelle {1} kbps sopivaksi ei onnistu.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen toistoon millään tavalla. Tarvittava kaistanleveys ei ole tiedossa ja käytettävissä on vain {1} kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen toistoon millään tavalla. Tarvittava kaistanleveys on {1} kbps ja käytettävissä on vain {2} kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen toistoon millään tavalla. Tarvittava vähimmäiskaistanleveys on {1} kbps ja käytettävissä on vain {2} kbps.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen muuntamattomaan toistoon.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
fi: Kaistanleveys ei riitä kohteen muuntamattomaan toistoon. Tarvittava kaistanleveys on {1} kbps ja käytettävissä on vain {2} kbps.

en: Not enough bandwidth for requested quality.
fi: Kaistanleveys ei riitä pyydetylle laadulle.

en: Not enough disk space to convert this item.
fi: Vapaa tallennustila ei riitä kohteen muuntoon.

en: Not enough memory to convert this item.
fi: Keskusmuisti ei riitä kohteen muuntoon.

en: Nov
fi: marras

en: November
fi: marraskuu

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
fi: Suoratoistojen sallittu enimmäismäärä on saavutettu. Pysäytä toisto tai pyydä ylläpitoa korottamaan sallittua määrää.

en: Number of log files to generate before cycling
fi: Miten monta lokitiedostoa luodaan ennen lokin uudistusta

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
fi: DLNA-mediarenderöijän etsintäpyyntöjen välinen aika sekunteina.

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
fi: Viive sekunteina ennen lisäosan aikakatkaisua

en: Oct
fi: loka

en: October
fi: lokakuu

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: On Deck
fi: Pinnalla

en: On Deck Content
fi: Nostettu sisältö

en: On This Day
fi: Tänä päivänä

en: On next refresh
fi: Seuraavan päivityksen yhteydessä

en: One or more devices must be specified
fi: Yksi tai useampi laite on määritettävä

en: Only show trailers
fi: Näytä vain trailerit

en: Only unwatched movies
fi: Vain katsomattomista elokuvista

en: Optimize database every week
fi: Optimoi tietokanta viikottain

en: Optimizing Database
fi: Optimoidaan tietokantaa

en: Optimizing database
fi: Optimoidaan tietokantaa

en: Optimizing queries
fi: Optimoidaan kyselyitä

en: Optimizing search
fi: Optimoidaan hakua

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Original (No limit)
fi: Alkuperäinen (ei rajoitusta)

en: Original format
fi: Alkuperäinen muoto

en: Output all enabled diagnostics to the diagnostics path.
fi: Tulostaa kaiken käyttöön otetun diagnostiikan diagnostiikkapolkuun.

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
fi: Varmenteen ja yksityisen avaimen sisältävän PKCS #12 -tiedoston sijainti TLS-tuen käyttöönottoon omalla verkkotunnuksella.

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
fi: Kirjastoon lisäystä edeltävän jälkikäsittelyohjelman sijainti. Komentosarjan on oltava sijainnissa {1}

en: Perform extensive media analysis during maintenance
fi: Suorita median laaja analysointi ylläpidon yhteydessä

en: Perform refresh of program guide data.
fi: Suorita ohjelmaoppaan tietojen päivitys.

en: Photo
fi: Kuva

en: Photo Albums
fi: Valokuvakuvastot

en: Photos
fi: Valokuvat

en: Photos from (Day or Month)
fi: Valokuvat päivältä tai kuukaudelta

en: Photos from (Decade)
fi: Valokuvat vuosikymmeneltä

en: Photos from (Year)
fi: Valokuvat vuodelta

en: Place
fi: Paikka

[ctx: Place]
en: In {1}
fi: Sisältyen {1}

en: Places
fi: Paikat

en: Playback has been paused for too long.
fi: Toisto on ollut tauotettuna liian kauan.

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Plays
fi: Toistokerrat

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
fi: Plex-mediapalvelin ajaa parhaillaan tietokannan migraatioita.

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
fi: Plex-mediapalvelin ajaa parhaillaan käynnistyksen huoltotehtäviä.

en: Plex Media Server is in an unknown state.
fi: Plex-mediapalvelin on tuntemattomassa tilassa.

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
fi: Palvelin pyrkii käyttämään videoiden enkoodaukseen ja dekoodaukseen laitteistokiihdytettyjä videokoodekkeja. Laitteistokiihdytys voi nopeuttaa transkoodausta ja mahdollistaa suuremman määrän samanaikaisia transkoodauksia, mutta se myös heikentää videon ja yhteensopivuutta.

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
fi: Plex-miksaukset eivät ole käytettävissä ennen ensimmäisen kirjastotarkistuksen valmistumista.

en: Plex Music Only
fi: Vain Plex Music

en: Plex Recommendations on TIDAL
fi: Plexin TIDAL-suositukset

en: Podcasts
fi: Podcastit

en: Popular Tracks
fi: Suositut kappaleet

en: Popularity
fi: Suosio

en: Postprocessing script
fi: Jälkikäsittelyskripti

en: Prefer HD
fi: Suosi HD:ta

en: Prefer artwork based on library language
fi: Suosi kirjaston kielen mukaisia kuvituksia.

en: Prefer higher quality encoding
fi: Suosi laadukkaampaa enkoodausta

en: Prefer higher speed encoding
fi: Suosi nopeampaa enkoodausta

en: Prefer local metadata
fi: Suosi paikallisia metatietoja

en: Preferred
fi: Ensisijaisesti

en: Preferred audio language
fi: Ensisijainen ääniraidan kieli

en: Preferred network interface
fi: Ensisijainen verkkosovitin

en: Preferred subtitle language
fi: Ensisijainen tekstityksen kieli

en: Processing subscriptions
fi: Prosessoidaan tilauksia

en: Processing {1} album
fi: Käsitellään {1} albumia

en: Processing {1} albums
fi: Käsitellään {1} albumia

en: Producer
fi: Tuottaja

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
fi: DLNA-palvelimen lähettämissä GetProtocolInfo-vastauksissa käytettävä protokollatietoteksti.

en: Publish server on Plex Online
fi: Julkaise palvelin Plex Online -palveluun

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
fi: Palvelimen julkaisu tuo sen automaattisesti päätelaitteidesi saataville ilman mitään reitittimesi asetusmuutoksia.

en: Push Notifications
fi: Push-ilmoitukset

en: Quality profile used by the transcoder.
fi: Transkooderin käyttämä laatuprofiili.

en: Random Album Radio
fi: Satunnainen albumiradio

en: Randomly
fi: Satunnaisesti

en: Rated {1}
fi: Arvioitu {1}

en: Rating
fi: Arvio

en: Ratings Source
fi: Arviolähde

en: Rebuilding album index
fi: Rakennetaan albumihakemistoa uudelleen

en: Rebuilding artist index
fi: Rakennetaan esittäjähakemistoa uudelleen

en: Rebuilding indexes
fi: Rakennetaan hakemistoja uudelleen

en: Rebuilding track index
fi: Rakennetaan kappalehakemistoa uudelleen

en: Recent Albums
fi: Viimeisimmät albumit

en: Recent Channels
fi: Viimeisimmät kanavat

en: Recent Playlists
fi: Viimeisimmät soittolistat

en: Recently Added
fi: Hiljattain lisätyt

en: Recently Added Content
fi: Hiljattain lisätty sisältö

en: Recently Added Episodes
fi: Hiljattain lisätyt jaksot

en: Recently Added Movies
fi: Hiljattain lisätyt elokuvat

en: Recently Added Music
fi: Hiljattain lisätty musiikki

en: Recently Added Music Videos
fi: Hiljattain lisätyt musiikkivideot

en: Recently Added Photos
fi: Hiljattain lisätyt valokuvat

en: Recently Added TV
fi: Hiljattain lisätyt sarjat ja jaksot

en: Recently Added Videos
fi: Hiljattain lisätyt videot

en: Recently Favorited Photos
fi: Hiljattain suosikiksi merkityt valokuvat

en: Recently Played Music
fi: Hiljattain toistettu musiikki

en: Recently Released
fi: Hiljattain julkaistut

en: Recently Released Episodes
fi: Hiljattain julkaistut jaksot

en: Recently Released Movies
fi: Hiljattain julkaistut elokuvat

en: Recently Viewed
fi: Hiljattain katsotut

en: Recently Viewed Episodes
fi: Hiljattain katsotut jaksot

en: Recently Viewed Shows
fi: Hiljattain katsotut sarjat

en: Recently Watched Episodes
fi: Hiljaittain katsotut jaksot

en: Recently Watched Movies
fi: Hiljattain katsotut elokuvat

en: Recently Watched Videos
fi: Hiljattaina katsotut videot

en: Recommended
fi: Suositukset

en: Recommended For You
fi: Suositukset sinulle

en: Record Label
fi: Levy-yhtiö

en: Recording
fi: Tallennetaan

en: Recording Priority
fi: Tallennusprioriteetti

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
fi: Tallennus epäonnistui. Tarkista viritin tai antenni.

en: Rediscover
fi: Löydä uudelleen

en: Refresh library metadata periodically
fi: Päivitä kirjaston metatiedot säännöllisesti

en: Refresh local metadata every three days
fi: Päivitä paikalliset metatiedot kolmen päivän välein

en: Refreshing
fi: Päivitetään

en: Refreshing Sub
fi: Päivitetään sub

en: Refreshing guide data
fi: Päivitetään ohjelmaoppaan tiedot

en: Refreshing local metadata
fi: Päivitetään paikallisia metatietoja

en: Refreshing media analysis
fi: Päivitetään media-analyysejä

en: Refreshing metadata
fi: Päivitetään metatietoja

en: Related Albums
fi: Kohteeseen liittyviä albumeita

en: Related Movies
fi: Kohteeseen liittyviä elokuvia

en: Related Shows
fi: Kohteeseen liittyviä sarjoja

en: Release Date
fi: Julkaisuaika

en: Release date
fi: Julkaisuaika

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
fi: Muista toistokohta ja jatka kesken jäänyttä kuuntelua. Hyödyllinen kirjastoissa, jotka sisältävät pitkäkestoista äänisisältöä.

en: Remixes
fi: Remiksit

en: Remote failed to transcode media
fi: Etämediamuunnos epäonnistui

en: Remote streams allowed per user
fi: Käyttäjäkohtainen etäsuoratoistojen enimmäismäärä

en: Remove old bundles every week
fi: Poista vanhat paketit viikottain

en: Remove old cache files every week
fi: Poista vanhat välimuistitiedostot viikottain

en: Replace lower resolution items
fi: Korvaa alemman resoluution nimikkeet

en: Required
fi: Vaaditaan

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Restrict where content from this library should appear.
fi: Määritä missä tämän kirjaston sisältö näkyy.

en: Run a partial scan when changes are detected
fi: Suorita osittainen tarkistus, kun muutoksia havaitaan

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
fi: Painota taustalla suoritettavia transkoodaustehtäviä suoratoistotranskuudauksia vähemmän

en: Run scanner tasks at a lower priority
fi: Suorita tarkistustehtävät alhaisemmalla painotuksella

en: Running fix-ups
fi: Suoritetaan korjauksia

en: Scan my library automatically
fi: Tarkista kirjastoni automaattisesti

en: Scan my library periodically
fi: Tarkista kirjastoni säännöllisesti

en: Scanning
fi: Tarkistetaan

en: Scanning {1}
fi: Tarkistetaan {1}

en: Search Albums...
fi: Etsi albumeita...

en: Search Artists...
fi: Etsi esittäjiä...

en: Search Episodes...
fi: Etsi jaksoja...

en: Search Shows...
fi: Etsi sarjoja...

en: Search Tracks...
fi: Etsi kappaleita...

en: Search for Albums
fi: Etsi albumeita

en: Search for Artists
fi: Etsi esittäjiä

en: Search for Episodes
fi: Etsi jaksoja

en: Search for Shows
fi: Etsi sarjoja

en: Search for Tracks
fi: Etsi kappaleita

en: Season
fi: Kausi

en: Season {1}
fi: Kausi {1}

en: Seasonal Movies
fi: Vuodenaikaelokuvat

en: Seasons
fi: Kaudet

en: Secure connections
fi: Suojatut yhteydet

en: Segmented transcoder timeout
fi: Osioidun transkoodauksen aikakatkaisu

en: Select a primary source for ratings.
fi: Valitse arvioiden ensisijainen lähde.

en: Send crash reports to Plex
fi: Lähetä Plexille kaatumisilmoituksia

en: Sep
fi: syys

en: September
fi: syyskuu

en: Series default
fi: Jaksojen oletus

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
fi: Palvelimien omistajat voivat halutessaan rajoittaa kenelle geopaikkatietoja sisältävien kohteiden sijaintien nimet näytetään. Oletusarvoisesti nämä näkyvät vain palvelimen omistajalle.

en: Server update Channel
fi: Palvelimen päivityskanava

en: Server version updates
fi: Mediapalvelimen versiopäivitykset

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
fi: Määritä etäsuoratoiston enimmäisbittinopeus tältä palvelimelta.

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
fi: Määritä sarjasta ladattavien jaksojen enimmäismäärä.

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
fi: Määritä sarjasta säilytettävien toistamattomien jaksojen enimmäismäärä.

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
fi: Aseta edistymisen prosentti videotoistolle, milloin video tulee asetettaa toistetuksi.

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
fi: Aseta päätietokannan välimuistin koko megatavuissa (MB). Muutokset astuvat voimaan, kun palvelin on käynnistetty uudelleen.

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
fi: Määritä korvataanko kirjastosi kohteet korkeamman tarkkuuden tallenteilla. Tämä korvaa kaikki kirjastosi täsmäävät kohteet, eikä ainoastaan aiempia DVR-tallenteita.

en: Shared
fi: Jaettu

en: Show
fi: Sarja

en: Show Actor
fi: Sarjan näyttelijä

en: Show Collection
fi: Sarjan kokoelma

en: Show Director
fi: Sarjan ohjaaja

en: Show Edition
fi: Näytä versio

en: Show Last Watched
fi: Näytä viimeksi katsotut

en: Show Plays
fi: Sarjan toistokerrat

en: Show Producer
fi: Sarjan tuottaja

en: Show Rating
fi: Sarjan arvio

en: Show Title
fi: Sarjan nimi

en: Show Unmatched
fi: Tunnistamaton sarja

en: Show Writer
fi: Sarjan käsikirjoittaja

en: Show Year
fi: Sarjan vuosi

en: Show collections and their items
fi: Näytä kokoelmat ja niiden kohteet

en: Show in dock
fi: Näytä telakassa

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
fi: Näytä kohteeseen liittyviä kappaleita ja albumeita TIDAL-palvelusta.

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
fi: Näytä samankaltaisia ilmaiselokuvia sekä kohteeseen liittyviä kappaleita ja albumeita TIDAL-palvelusta.

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
fi: Näytä ehdotuksia ja albumeita TIDAL-palvelusta, ja sisällytä TIDAL-kappaleet esittäjäradioon.

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
fi: Näytä ehdotuksia ja albumeita sinulle jaetuista kirjastoista, ja sisällytä jaetut kappaleet esittäjäradioon.

en: Show this collection and its items
fi: Näytä kokoelma ja sen kohteet

en: Shown with foreign audio
fi: Näytetään vieraskielisen äänen kanssa

en: Shows
fi: Sarjat

en: Shows On Now
fi: Parhaillaan esitettävät sarjat

en: Shows You Might Like
fi: Sarjoja, joista saatat pitää

en: Shows on Now
fi: Parhaillaan esitettävät sarjat

en: Shutter Speed
fi: Suljinaika

en: Similar Artists
fi: Samankaltaisia esittäjiä

en: Similar Movies in Free To Watch
fi: Samankaltaisia elokuvia "Katsele ilmaiseksi" -osiosta

en: Singles & EPs
fi: Singlet ja EP:t

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
fi: IPC-puskurin koko (tavuina) suoratoistettaessa transkoodauksia

en: Skip extras which aren't trailers
fi: Ohita lisämateriaalit, jotka eivät ole trailereita

en: Slow
fi: Hidas

en: Slower
fi: Hitaampi

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
fi: Älykäs sekoitus suosii hyviä arvioita, suosiota ja viime aikoina vähemmän kuunneltuja kappaleita.

en: Sonic Analysis
fi: Sooninen analyysi

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
fi: Sooninen analyysi mahdollistaa erilaisia ​​ominaisuuksia, kuten kappaleradion. Useiden kappaleiden analysointi voi kestää kauan ja aiheuttaa korkeaa prosessorin kuormitusta.

en: Sonically Similar Albums
fi: Soonisesti samankaltaisia albumeita

en: Sonically Similar Artists
fi: Soonisesti samankaltaisia esittäjiä

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
fi: Valitettavasti tälle kappaleelle ei ole saatavilla Plex-miksausta.

en: Soundtracks
fi: Soundtrackit

en: Source
fi: Lähde

en: Specials
fi: Erikoisjaksot

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
fi: Nopeus, jossa lähiverkon ulkopuolisen lähetyksen kaistanleveyttä aletaan rajoittaa kilobitteinä sekunnissa. Arvo "0" poistaa rajoituksen.

en: Sport
fi: Urheilu

en: Sports
fi: Urheilu

en: Sports On Later
fi: Myöhemmin esitettävä urheilu

en: Sports On Now
fi: Parhaillaan esitettävä urheilu

en: Sports on Now
fi: Urheilua nyt

en: Start Listening
fi: Aloita kuuntelu

en: Start Watching
fi: Aloita katselu

en: Start with '{1}'
fi: Aloita ajassa '{1}'

en: Stations
fi: Asemat

en: Store track progress
fi: Tallenna kappaleen toistokohta

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
fi: Suoratoistoistuntoa ei ole tai se on aikakatkaistu.

en: Strict TLS configuration
fi: Tiukka TLS-määritys

[ctx: Studio]
en: More from {1}
fi: Lisää studiolta {1}

en: Style
fi: Tyyli

en: Style Radio
fi: Tyyliradio

en: Subtitle Language
fi: Tekstityksen kieli

en: Success
fi: Onnistui

en: Super fast
fi: Supernopea

en: Support Away Mode when preventing system sleep
fi: Tue Poissa-tilaa kun järjestelmän lepotila estetään

en: Syncing Play state from remote
fi: Synkronoi toiston tila taustalta

en: Syncing Play state to remote
fi: Synkronoi toiston tila taustalle

en: TIDAL Albums
fi: TIDAL-albumit

en: TIDAL Music Videos
fi: TIDAL-musiikkivideot

en: TV
fi: Televisio

en: TV Shows
fi: Sarjat

en: Tag
fi: Tunniste

[ctx: Tag]
en: More in {1}
fi: Lisää kokoelmasta {1}

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Team
fi: Tiimi

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
fi: Katkaise pitkään tauotettuna olleet istunnot

en: The EPG provider does not exist.
fi: EPG-palveluntarjoajaa ei ole olemassa.

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
fi: GPU tai muu laite, jota käytetään transkoodaukseen

en: The Movie Database (Aired)
fi: The Movie Database (esitys)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
fi: Linkitys mahdollistaa yhteydet palvelimeen linkitysvälityspalvelimen kautta, kun palvelin ei muulla tavalla ole tavoitettavissa. Huomioi, että tämä välityspalvelin on kaistanleveys on rajoitettu.

en: The action cannot be performed on the item in its current state
fi: Toimintoa ei voi suorittaa kohteelle sen nykyisessä tilassa

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
fi: Lähetys tapahtui aiemmin, eikä sitä voi tallentaa

en: The airing was already in progress
fi: Lähetys oli jo käynnissä

en: The butler analyzed {1} items.
fi: Hovimestari analysoi {1} kohdetta.

en: The butler backed up your database.
fi: Hovimestari varmuuskopioi tietokantasi.

en: The butler cleaned {1} media bundles.
fi: Hovimestari siivosi {1} mediapakettia.

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
fi: Hovimestari siivosi {1} metatietopakettia.

en: The butler collected blob garbage.
fi: Hovimestari heitti roskat pihalle.

en: The butler deleted {1} old cache files.
fi: Hovimestari poisti {1} vanhaa välimuistitiedostoa.

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
fi: Hovimestari loi mainostunnisteet {1} sarjalle.

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
fi: Hovimestari loi kappaleiden pienoiskuvat {1} tiedostolle.

en: The butler generated {1} credits markers.
fi: Hovimestari loi {1} lopputekstitunnistetta.

en: The butler generated {1} season intro markers.
fi: Hovimestari loi intro-tunnisteet {1} kaudelle.

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
fi: Hovimestari loi esikatselukuvat {1} videolle.

en: The butler optimized your database.
fi: Hovimestari optimoi tietokannan.

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
fi: Hovimestari suoritti syväanalyysin {1} tiedostolle.

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
fi: Hovimestari suoritti äänekkyysanalyysin {1} albumille.

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
fi: Hovimestari suoritti soonisen analyysin {1} albumierälle.

en: The butler refreshed all libraries.
fi: Hovimestari päivititi kaikki kirjastot.

en: The butler refreshed {1} artists.
fi: Hovimestari päivitti {1} esittäjää.

en: The butler refreshed {1} items.
fi: Hovimestari päivitti {1} kohdetta.

en: The butler refreshed {1} movies.
fi: Hovimestari päivitti {1} elokuvaa.

en: The butler refreshed {1} seasons.
fi: Hovimestari päivitti {1} kautta.

en: The butler refreshed {1} shows.
fi: Hovimestari päivitti {1} ohjelmaa.

en: The butler wasn't able to back up your database.
fi: Hovimestari ei voinut varmuuskopioida tietokantaasi.

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
fi: Siivous siivosi {1} mediapakettia.

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
fi: Siivous siivosi {1} metatietopakettia.

en: The default duration to record after the scheduled time.
fi: Oletuskesto tallennukselle ajastuksen loppuessa.

en: The default duration to record before the scheduled time.
fi: Oletuskesto tallennukselle ennen ajastuksen alkua.

en: The destination library or location did not exist
fi: Kohdekirjastoa tai sijaintia ei ole olemassa

en: The device does not exist
fi: Laitetta ei ole olemassa

en: The device does not tune the required channel
fi: Laite ei viritä vaadittua kanavaa

en: The device has no associated grabber
fi: Laitteessa ei ole siihen liittyvää grabberia

en: The device is busy
fi: Laite on varattu

en: The device is in use with an existing DVR
fi: Laite on käytössä olemassa olevan DVR:n kanssa

en: The device is not in use by this DVR
fi: Tämä DVR ei käytä laitetta

en: The directory in which database backups are stored.
fi: Kansio, jonne tietokantavarmuuskopiot tallennetaan.

en: The download was aborted
fi: Lataus peruutettiin

en: The download was cancelled
fi: Lataus peruttiin

en: The media version already exists
fi: Median versio on jo olemassa

en: The network interface local clients will use to connect.
fi: Paikallisten päätteiden yhteyksiin käyttämä verkkosovitin.

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
fi: Palvelimen omistajan annetaan poistaa mediatiedostoja tallennusmedialta.

en: The path is invalid
fi: Sijainti on virheellinen

en: The path where local application data is stored
fi: Paikallisten sovellustietojen tallennussijainti

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
fi: Live-TV:n tai tallennuksen transkoodauksen laatu. Alkuperäisen formaatin valitseminen voi tuottaa hyvin suuria tiedostoja.

en: The recording conflicts with other recordings
fi: Tallennus on ristiriidassa muiden tallenteiden kanssa

en: The recording duration was 0 minutes
fi: Tallennuksen kesto oli 0 minuuttia

en: The recording failed
fi: Tallennus epäonnistui

en: The recording was aborted
fi: Tallennus keskeytettiin

en: The recording was cancelled
fi: Tallennus peruutettiin

en: The recording was not started because airing was in progress
fi: Tallennusta ei aloitettu, koska lähetys oli käynnissä

en: The server is not connected to plex.tv
fi: Palvelinta ei ole yhdistetty plex.tv-palveluun

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
fi: Palvelimen käyttäjätilillä ei ole Plex Pass -tilausta, eikä se voi käyttää synkronointiominaisuutta.

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
fi: Palvelimen tallennustila on lähes täynnä (vapaa tila on alle 10 Gt)

en: The source media was not found
fi: Lähdemediaa ei löytynyt

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
fi: Jokaisen esikatselukuvan välinen aika (sekuntia).

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
fi: Palvelimen taustalla suorittamien ylläpitotehtävien pysäytysaika.

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
fi: Palvelimen taustalla suorittamien ylläpitotehtävien käynnistysaika.

en: The user does not have permission to sync
fi: Käyttäjällä ei ole synkronointioikeutta

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
fi: Taustalla suoritettaviin transkoodauksiin käytettävä x264-esiasetus (Synkronointi ja Median optimointi). Hitaammat arvot tuottavat tasokkaampaa videota ja pienempiä tiedostoja, mutta niiden käsittely kestää huomattavasti kauemmin.

en: TheTVDB (Absolute)
fi: TheTVDB (tarkka)

en: TheTVDB (Aired)
fi: TheTVDB (esitys)

en: There is a duplicate channel mapping
fi: Kaksoiskappaleen kartoitus on olemassa

en: There is a duplicate recording already active
fi: Samanlainen tallennus on jo aktiivinen

en: There was a transcoder error
fi: Tapahtui transkoodausvirhe

en: There was not enough free disk space to start the download
fi: Levytilaa ei ollut tarpeeksi, jotta lataus voitaisiin aloittaa

en: There was not enough free disk space to start the recording
fi: Tallennuksen aloittamiseen ei ole tarpeeksi vapaata levytilaa

en: This Day
fi: Tänä päivänä

en: This Episode
fi: Tämä jakso

en: This Event
fi: Tämä tapahtuma

en: This Month
fi: Tässä kuussa

en: This Season
fi: Tämä kausi

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
fi: Tämä mahdollistaa palvelimen median suoratoiston DLNA (Digital Living Network Alliance) -laitteille.

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
fi: Sovellus ei voi toistaa kohdetta. Syy: {1}

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
fi: Sovellus ei salli kohteen muuntoa toistoa varten. Tarkista asetukset ja yritä uudelleen.

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
fi: Sovellus ei salli kohteen muuntamatonta toistoa. Tarkista asetukset ja yritä uudelleen.

en: This device already exists
fi: Tämä laite on jo olemassa

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
fi: Mahdollistaa mediapalvelimelle lähiverkon muiden palvelinten ja soitinten automaattisen tunnistuksen.

en: This feature is Plex Pass only.
fi: Ominaisuus vaatii Plex Pass -tilauksen.

en: This helps us improve your experience.
fi: Tämä auttaa meitä parantamaan käyttökokemustasi.

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
fi: Tätä nimeä käytetään mediapalvelimen tunnistukseen verkon muilla laitteilla. Jos tyhjä, käytetään tietokoneen nimeä.

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
fi: Tämä määrittää käytettävän sisältöluokitusjärjestelmän. Asetuksen muutos edellyttää metatietojen päivitystä vanhojen tietojen muuttamiseksi.

en: Time Travel Radio
fi: Aikamatkaradio

en: Time at which tasks start to run
fi: Tehtävien aloitusaika

en: Time at which tasks stop running
fi: Tehtävien pysäytysaika

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
fi: Viive, jonka osioidut transkoodaukset odottavat transkooderin tiedon kirjoituksen alkua.

en: Title
fi: Nimi

en: Tone Mapping Brightness
fi: Sävykartoituksen kirkkaus

en: Tone Mapping Contrast
fi: Sävykartoituksen kontrasti

en: Tone Mapping Saturation
fi: Sävykartoituksen värikylläisyys

en: Tonemapping Algorithm
fi: Sävykartoituksen algoritmi

en: Top Albums from (Genre)
fi: Parhaat albumit lajityypistä

en: Top Albums from (Year)
fi: Parhaat albumit vuodelta

en: Top Movies by (Actor or Director)
fi: Parhaat elokuvat näyttelijältä tai ohjaajalta

en: Top Movies in (Genre)
fi: Parhaat elokuvat lajityypistä

en: Top Rated TV
fi: Parhaat sarjat ja jaksot

en: Top Unwatched Movies
fi: Suosituimmat katsomattomat elokuvat

en: Track Added At
fi: Kappaleen lisäysaika

en: Track Genre
fi: Kappaleen lajityyppi

en: Track Last Played
fi: Kappaleen edellinen toisto

en: Track Last Rated
fi: Kappaleen edellinen arviointi

en: Track Last Skipped
fi: Kappale edellinen ohitus

en: Track Mood
fi: Kappaleen tunnelma

en: Track Plays
fi: Kappaleen toistokerrat

en: Track Popularity
fi: Kappaleen suosio

en: Track Rating
fi: Kappaleen arvio

en: Track Skips
fi: Kappaleen ohituskerrat

en: Track Source
fi: Kappaleen lähde

en: Track Title
fi: Kappaleen nimi

en: Tracks
fi: Kappaleet

en: Tracks from {1}
fi: Kappaleet lähteestä {1}

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
fi: Tulevien Blu-ray-julkaisujen trailereita

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
fi: Tulevien teatterijulkaisujen trailereita

en: Transcode
fi: Transkoodaa

en: Transcode Quality
fi: Transkoodauksen laatu

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
fi: Transkoodattu HDR-sisältö näyttää erittäin himmeältä ja haalistuneelta tämän ollessa pois käytöstä. Laitteistokiihdytetty transkoodaus tämän toiminnon kanssa saattaa edellyttää laajempaa tukea laiteajurilta (lisätietoja saat tukiartikkeleistamme).

en: Transcoder Quality
fi: Transkooderin laatu

en: Transcoder default duration
fi: Transkoodauksen oletuskesto

en: Transcoder default prune buffer
fi: Transkooderin puskurin oletuskarsinta

en: Transcoder default throttle buffer
fi: Transkooderin oletusarvoinen rahoituspuskuri

en: Transcoder quality
fi: Transkoodauslaatu

en: Transcoder temporary directory
fi: Transkooderin väliaikaiskansio

en: Transcoding Media for {1}
fi: Transkoodataan mediaa kohteelle {1}

en: Trash
fi: Roskakori

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
fi: Käytä WAN IP-osoitteelle LAN-kaistanleveyttä

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
fi: Käsittele tämän verkon WAN IP-osoitteesta saapuvat pyynnöt kaistanleveyden osalta LAN-pyyntöinä. Tämä tapahtuu usein, kun DNS-rebinding -suojaus on määritetty ja verkon laitteet eivät voi muodostaa yhteyttä palvelimeen suoraan niiden on käytettävä WAN IP-osoitetta.

en: Tried {1}
fi: Yritti {1}

en: Tuner in use by another process
fi: Viritin on toisen prosessin käytössä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Ultra fast
fi: Ultranopea

en: Unable to add device to DVR
fi: Laitetta ei voi lisätä DVR-laitteeseen

en: Unable to find playlist for sync item
fi: Synkronointikohteelle ei löydetty soittolistaa

en: Unable to get channel listing from device
fi: Kanavaluetteloa ei voi saada laitteesta

en: Unable to get lineups.
fi: Kokoonpanoa ei voi saada.

en: Unable to remove device from DVR
fi: Laitetta ei voi poistaa DVR:stä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown device
fi: Tuntematon laite

en: Unknown item
fi: Tuntematon kohde

en: Unknown media grabber
fi: Tuntematon mediagrabberi

en: Unknown provider requested to make decision.
fi: Tuntematon toimija pyysi päätöstä.

en: Unknown source
fi: Tuntematon lähde

en: Unknown status
fi: Tuntematon tila

en: Unknown sync item
fi: Tuntematon synkronointikohde

en: Unknown sync list
fi: Tuntematon synkronointilista

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Unmatched
fi: Tunnistamattomat

en: Unwatched
fi: Katsomattomat

en: Unwatched Episodes
fi: Katsomattomat jaksot

en: Unwatched Videos
fi: Katsomattomat videot

en: Up Next
fi: Seuraavaksi

en: Up Next from Free to Watch
fi: Seuraavaksi ilmaiskatselussa

en: Up Next in {1}
fi: Seuraavaksi listalta {1}

en: Update all libraries during maintenance
fi: Päivitä kaikki kirjastot ylläpidon yhteydessä

en: Upgrade media analysis during maintenance
fi: Päivitä median analysointi ylläpidon yhteydessä

en: Use DVR Setting
fi: Käytä DVR-asetusta

en: Use hardware acceleration when available
fi: Käytä laitteistokiihdytystä, kun mahdollista

en: Use hardware-accelerated video encoding
fi: Käytä laitteistokiihdytettyä videoenkoodausta

en: Use language preferences from plex.tv
fi: Käytä plex.tv-sivuston kieliasetuksia

en: Use local assets
fi: Käytä paikallisia resursseja

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
fi: Käytä lokalisoituja julisteita, kun saatavilla. Tämä määritetään kirjaston kieliasetuksen perusteella.

en: Use original title
fi: Käytä alkuperäistä nimeä

en: Use original titles
fi: Käytä alkuperäisiä nimiä

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
fi: Käytä R-luokitellut (R-ikärajoitus) trailerit, kun saatavilla.

en: Use season titles
fi: Käytä kausien nimiä

en: Use season titles when available.
fi: Käytä kausien nimiä, kun saatavilla.

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
fi: Käytä kirjaston kielestä riippumatta kohteen alkuperäistä nimeä.

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
fi: Käytä kirjaston kielestä riippumatta kaikkien kohteiden alkuperäisiä nimiä.

en: User currently viewing the content
fi: Käyttäjä on parhaillaan katsomassa sisältöä

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
fi: Aika minuutteina, jonka kuluttua kaikki tauotetut istunnot katkaistaan. Live- ja vain ääni -istuntoja ei huomioida.

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
fi: Laajasta lokikirjauksestä on hyötyä vain tiettyjen ongelmien selvityksessä ja sitä tulisi käyttää vain asiakaspalvelun pyynnöstä.

en: Very fast
fi: Hyvin nopea

en: Very slow
fi: Hyvin hidas

en: Video play completion behaviour
fi: Videotoiston päättymisen käyttäytyminen

en: Video played threshold
fi: Videotoiston raja-arvo

en: Video preview thumbnail frame duration
fi: Videoiden esikatselukuvien väli

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
fi: Videoiden esikatselukuvat mahdollistavat tarkan esikatselun "Toistetaan parhaillaan" -osiossa ja muutettaessa toistokohtaa tuetuissa soittimissa. Niiden luonti voi kestää kauan, aiheuttaa korkeaa prosessorin kuormitusta ja vaatia paljon tallennustilaa. Voit poistaa esikatselukuvien luonnin käytöstä kirjastokohtaisesti niiden lisäasetuksista.

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Web Manager URL
fi: Web Managerin URL-osoite

en: Webhooks
fi: Webhookit

en: Weeks to consider for Continue Watching
fi: "Jatka katselua" -osiossa huomioitava viikkomäärä

en: What's On
fi: Tarjolla

en: What's On Later
fi: Esitetään myöhemmin

en: What's On Now
fi: Esitetään parhaillaan

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
fi: Kun kirjaston kansioissa havaitaan muutoksia, tarkistetaan vain muuttunut kansio.

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
fi: Kun käytössä, ladataan joillekin sarjoille ja elokuville laajemmat tiedot. Tämä hidastaa ohjelmaoppaan päivitystä.

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
fi: Suosi tätä kirjastoa tarkistettaessa havaittuja upotettuja tageja ja paikallisia tiedostoja.

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
fi: Käytä kirjastoa tarkistettaessa havaittuja paikallisia julisteita ja kuvituksia.

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
fi: Kun asetuksena on "Vaaditaan", sallitaan kuitenkin joitakin (mediapalvelimelta lähtöisin olevia) salaamattomia yhteyksiä ja suojattuja yhteyksiä tukemattomat sovellukset eivät voi muodostaa yhteyttä lainkaan.

en: Where to automatically obtain album cover art.
fi: Lähde albumien kansikuvien automaattiseen noutoon.

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
fi: Lähde esittäjien ja albumien lajityyppien automaattiseen noutoon.

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
fi: Mikä käyttäjän toiminta (esim. käyttäjäarviot, toistojen määrä, tai katsomisen tila) käytetään kokoelman suodatuksessa.

en: Writer
fi: Käsikirjoittaja

en: Year
fi: Vuosi

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
fi: Valokuvat vuodelta {1}

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
fi: Tänä päivänä vuonna {1}

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
fi: Tässä kuussa vuonna {1}

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
fi: Vuoden {1} parhaat albumit

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
fi: Videot vuodelta {1}

en: Yes
fi: Kyllä

en: You cannot create or edit playlists on this server.
fi: Et voi luoda tai muokata tämän palvelimen soittolistoja.

en: You have too many active streams.
fi: Sinulla on liikaa aktiivisia suoratoistoja.

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
fi: Kirjasto päivitetään automaattisesti, kun kirjaston kasioissa havaitaan muutoksia.

en: [Experimental] If enabled use hardware encoders instead of software encoders.
fi: [Kokeellinen] Mikäli käytössä, käytä laitteistokooderia ohjelmistokooderin sijaan.

en: [Experimental] Quality scale of 99 (High) - 0 (Low) where the higher quality also results in a higher filesize.
fi: [Kokeellinen] Laatuskaala 99 (Korkea) - 0 (Matala), missä korkeampi laatu tarkoittaa myös isompaa tiedoston kokoa.

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
fi: [Kokeellinen] Tämä voi säästää levytilaa ja parantaa yhteensopivuutta. Muunto vaatii tehokkaan prosessorin.

en: [Unknown Season]
fi: [Tuntematon kausi]

en: a direct connection to the server is not available
fi: suoraa yhteyttä palvelimeen ei ole saatavilla

en: admin only
fi: Vain ylläpitäjille

en: and
fi: ja

en: as a scheduled task
fi: Ajoitettuna tehtävänä

en: as a scheduled task and when media is added
fi: Ajoitettuna tehtävänä ja lisättäessä mediaa

en: audio
fi: ääni

en: begins with
fi: alkaa

en: both, try online first
fi: molemmat, kokeile verkossa ensin

en: contains
fi: sisältää

en: daily
fi: päivittäin

en: decoder
fi: dekooderi

en: disabled
fi: ei käytössä

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: enabled
fi: käytössä

en: encoder
fi: enkooderi

en: ends with
fi: loppuu

en: every 12 hours
fi: 12 tunnin välein

en: every 15 minutes
fi: 15 minuutin välein

en: every 2 hours
fi: 2 tunnin välein

en: every 30 minutes
fi: 30 minuutin välein

en: every 6 hours
fi: 6 tunnin välein

en: everyone
fi: Kaikille

en: hourly
fi: tunnin välein

en: iTunes library XML path
fi: iTunes-kirjaston XML-sijainti

en: is
fi: on

en: is after
fi: on jälkeen

en: is before
fi: on ennen

en: is false
fi: ei ole totta

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is less than
fi: on vähemmän kuin

en: is not
fi: ei ole

en: is true
fi: on totta

en: local detection only
fi: vain paikallinen tunnistus

en: never
fi: Ei koskaan

en: only online (no local detection)
fi: vain verkossa (ei paikallista tunnistusta)

en: subtitle
fi: tekstitys

en: the server administrator has set a limit
fi: palvelimen ylläpito on määrittänyt rajoituksen

en: unavailable
fi: tavoittamattomissa

en: unknown
fi: tuntematon

en: {1} Collection
fi: {1} kokoelma

en: {1} Star
fi: {1} tähti
