Plex Media Server - en to it translation catalogue (1083 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
it: "{1}" ha richiesto di fermare la riproduzione da questo server. Il dispositivo potrebbe essere occupato, in riavvio, o in manutenzione. Riprova tra alcuni minuti.

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
it: "{1}" ha richiesto di fermare la riproduzione da questo server: {2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
it: 'agent' non valido per il tipo di libreria selezionato

en: 'agent' is missing or invalid
it: L'agente è mancante o non è valido

en: 'language' is invalid
it: 'language' non valido

en: 25 Mbps (4k)
it: 25 Mbps (4K)

en: 3 latest episodes
it: Ultimi 3 episodi

en: 30 Mbps (4k)
it: 30 Mbps (4K)

en: 40 Mbps (4k)
it: 40 Mbps (4K)

en: 5 latest episodes
it: Ultimi 5 episodi

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
it: Un elenco separato da virgole di URL (http o https) che vengono pubblicate su plex.tv per trovare il server.

en: A global path to music videos for all music libraries.
it: Un percorso globale verso i video musicali per tutte le librerie musicali.

en: A server restart is required for a change to take effect.
it: Per applicare le modifiche è necessario un riavvio del server.

en: A unique identifier for the machine
it: Un identificatore univoco per la macchina

en: Absolute numbering
it: Numerazione assoluta

en: Account default
it: Predefinito per l'account

en: Actor
it: Attore

[ctx: Actor]
en: More with {1}
it: Di più con {1}

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
it: Migliori Film con {1}

en: Actors
it: Attori

en: Ad detection
it: Riconoscimento pubblicità

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
it: Permetti Plex Media Server all'uso della memoria di sistema per il log di debug

en: Adding to Library
it: Aggiunta alla libreria

en: Adding {1}
it: Aggiunta di {1}

en: Admin Terminated Playback.
it: L'amministratore ha interrotto la riproduzione.

en: After a day
it: Dopo un giorno

en: After a month
it: Dopo un mese

en: After a week
it: Dopo una settimana

en: Airing
it: In onda

en: Airing did not start at the required time
it: Il programma in onda non è cominciato all'orario richiesto

en: Airing order
it: Ordine di messa in onda

en: Airing was not high enough quality
it: Il programma in onda non era di qualità sufficiente

en: Airing was not on the required channel
it: Il programma in onda non era disponibile sul canale richiesto

en: Airings
it: Messe in onda

en: Album Art
it: Copertina

en: Album Artist
it: Artista Album

en: Album Collection
it: Raccolta dell'Album

en: Album Critic Rating
it: Valutazione critica dell'Album

en: Album Decade
it: Album del Decennio

en: Album Format
it: Formato dell'Album

en: Album Genre
it: Genere dell'Album

en: Album Last Played
it: Ultima riproduzione dell'Album

en: Album Mood
it: Umore dell'Album

en: Album Plays
it: Riproduzioni dell'Album

en: Album Rating
it: Valutazione dell'Album

en: Album Reviews and Critic Ratings
it: Recensioni e valutazioni

en: Album Source
it: Fonte dell'Album

en: Album Style
it: Stile dell'Album

en: Album Title
it: Titolo Album

en: Album Type
it: Tipologia dell'Album

en: Album sorting
it: Ordine album

en: Albums
it: Album

en: Algorithm to use when performing HDR tone mapping.
it: Algoritmo da utilizzare quando si esegue la mappatura dei toni HDR.

en: All
it: Tutte

en: All Artists
it: Tutti gli artisti

en: All Channels
it: Tutti i canali

en: All Episodes
it: Tutti gli episodi

en: All Movies
it: Tutti i film

en: All Photos
it: Tutte le foto

en: All Podcasts
it: Tutti i podcast

en: All Shared
it: Tutto Condiviso

en: All Shows
it: Tutti i programmi

en: All episodes
it: Tutti gli episodi

en: All movies
it: Tutti i film

en: All {1}
it: Tutti {1}

en: All {1} Events
it: Tutti i {1} eventi

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
it: Permette la riproduzione di Trailer Cinematografici prima degli elementi di questa libreria.

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
it: Consenti token di Plex Media Server nei log

en: Allow matching to adult/pornographic titles and returning adult titles in fix match results. This may hide the title from some features like your Watchlist.
it: Consenti la corrispondenza con titoli per adulti/pornografici e la restituzione di titoli per adulti nei risultati di corrispondenza corretti. Ciò potrebbe nascondere il titolo da alcune funzionalità come la tua Watchlist.

en: Allow matching to explicit content
it: Consenti la corrispondenza con contenuti espliciti

en: Allow media deletion
it: Permetti la cancellazione dei media

en: Allow partial airings
it: Permetti trasmissioni parziali

en: Allow red band trailers
it: Consenti i trailer dalla banda rossa

en: Allow this server to send events to external services.
it: Permetti a questo server di inviare eventi a servizi esterni.

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
it: Permetti a questo server di inviare notifiche ai dispositivi mobili. Nota: Le Notifiche Push sono consegnate dai servizi Plex. Sono associate al tuo account e possono contenere informazioni sul contenuto della tua libreria.

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Always
it: Sempre

en: Always enabled
it: Sempre attivo

en: Always include English language Cinema Trailers for trailers of movies not in my library.
it: Includi sempre trailers cinematografici in inglese per i trailers dei film che non sono nella mia libreria.

en: Always the server admin user
it: Sempre l'utente amministratore del server

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
it: Numero di secondi passati da mantenere prima di ridurre i segmenti da una conversione.

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
it: Numero di secondi da caricare nel buffer prima di regolare il convertitore.

en: Amount of brightness to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (-100.0 - 100.0).
it: Quantità di luminosità da applicare durante la mappatura dei toni su Windows con un dispositivo Intel (-100,0 - 100,0).

en: Amount of contrast to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
it: Quantità di contrasto da applicare durante la mappatura dei toni su Windows con un dispositivo Intel (0,0 - 10,0).

en: Amount of saturation to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
it: Quantità di saturazione da applicare durante la mappatura dei toni su Windows con un dispositivo Intel (0,0 - 10,0).

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error occurred while postprocessing the download
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione del file scaricato

en: An error occurred while postprocessing the recording
it: Si è verificato un errore durante la postelaborazione della registrazione

en: An unexpected error occurred
it: Si è verificato un errore inaspettato

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Analyze audio tracks for loudness
it: Analizza il volume dei brani audio

en: Analyze audio tracks for sonic features
it: Analizzare le tracce audio per le caratteristiche audio

en: Analyze tracks for sonic features.
it: Analizza le tracce per le caratteristiche sonore

en: Analyzing media bundles
it: Analisi dei gruppi multimediali…

en: Analyzing metadata bundles
it: Analisi dei gruppi di metadati…

en: Any
it: Qualsiasi

en: Aperture
it: Diaframma

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. L'applicazione richiede l'inclusione dei sottotitoli ma comportando la conversione del video.

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il container non è disponibile per l'analisi.

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. La riproduzione diretta è disabilitata.

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. I sottotitoli incorporati devono essere rimossi per permettere la riproduzione diretta.

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. L'elemento richiede la conversione del flusso dei sottotitoli selezionato.

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il media deve essere convertito in modo da poter usare il protocollo {1}.

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il media multi-parte richiede una conversione quando tutte le parti sono selezionate.

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Nessun profilo audio esiste per il protocollo {1}, con container {2} e codec {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Non esiste alcun profilo per la lettura diretta per {1}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Non esiste un profilo video per la riproduzione diretta per il protocollo {1}, con container {2} e codec video {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Non esiste alcun profilo video per la riproduzione diretta per il protocollo {1}, con container {2}, codec video {3}, codec audio {4} e codec dei sottotitoli {5}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Non esiste un profilo video per la riproduzione diretta per il protocollo {1}, con container {2} e codec video {3} e codec audio {4}.

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso di sottotitoli incorporato non selezionato {1} non può essere riprodotto direttamente.

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso audio non è il primo flusso  e l'applicazione non può selezionare flussi audio in riproduzione diretta.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso incorporato di sottotitoli selezionato non è il primo flusso embedded di sottotitoli.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso incorporato di sottotitoli deve essere estratto dal file esterno.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso di sottotitoli esterno non può essere visualizzato direttamente.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso di sottotitoli esterno deve essere incorporato.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
it: L'applicazione non può riprodurre direttamente questo elemento. Il flusso di sottotitoli esterno deve essere segmentato.

en: April
it: Aprile

en: Artist
it: Artista

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
it: Altri Album di {1}

[ctx: Artist]
en: More by {1}
it: Altro di {1}

en: Artist Bios
it: Biografia artista

en: Artist Collection
it: Raccolta artista

en: Artist Country
it: Nazione artista

en: Artist Genre
it: Genere artista

en: Artist Last Played
it: Ultimo artisca ascoltato

en: Artist Mood
it: Mood artista

en: Artist Rating
it: Voto artista

en: Artist Style
it: Stile artista

en: Artist Title
it: Titolo artista

en: Artists
it: Artisti

en: Artists You Might Like
it: Artisti che ti potrebbero piacere

en: Artists on Tour
it: Artista in Tour

en: Ask me
it: Fammi una domanda

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
it: Richiedi il login per aggiungere media salvati su drive esterni

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
it: Tenta di rilevare e rimuovere automaticamente gli spot pubblicitari dalle registrazioni. Questo processo può richiedere molto tempo e causare un elevato utilizzo della CPU. 'Rileva ed elimina la pubblicità' eliminerà i filmati commerciali rilevati dai tuoi file video.

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
it: Tenta di rilevare e rimuovere automaticamente gli spot pubblicitari dalle registrazioni. Questo processo può richiedere molto tempo e causare un elevato utilizzo della CPU. 'Rileva ed elimina la pubblicità' eliminerà i filmati commerciali rilevati dai tuoi file video. 'Rileva le pubblicità e segna per il salto' lascerà i file video intatti.

en: Audience Rating
it: Valutazione degli spettatori

en: Audio Language
it: Lingua audio

en: Aug
it: Ago

en: Augmenting metadata
it: Sto incrementando i metadati…

en: August
it: Agosto

en: Auto
it: Automatico

en: Auto-select subtitle mode
it: Selezione automatica dei sottotitoli

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Tags
it: Tag Automatico

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
it: Crea automaticamente le collezioni quando ci sono almeno il numero selezionato di elementi per una collezione disponibile. La modifica di questo valore non avrà alcun effetto sulle collezioni esistenti.

en: Automatically during scheduled maintenance
it: Automaticamente durante la manutenzione programmata

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
it: Altro in {1}

en: Background transcoding x264 preset
it: Conversione x264 in background preimpostata

en: Backing up database
it: Sto creando copie di sicurezza del database

en: Backup database every three days
it: Backup del database ogni tre giorni

en: Backup directory
it: Directory di backup

en: Bad decision parameters
it: Parametri decisionali errati

en: Both Plex Music and Local Files
it: Sia Plex Music che i file locali

en: Browse
it: Sfoglia

en: Browse All
it: Sfoglia tutto

en: Butler tasks
it: Attività dell'assistente

en: By Album
it: Per Album

en: By Cluster
it: Per raggruppamento

en: By Collection
it: Per raccolta

en: By Content Rating
it: Per classificazione dei contenuti

en: By Country
it: Per Paese

en: By Decade
it: Per decade

en: By Director
it: Per regista

en: By Edition
it: Per edizione

en: By First Letter
it: Per prima lettera

en: By Folder
it: Per cartella

en: By Genre
it: Per genere

en: By Rating
it: Per valutazione

en: By Resolution
it: Per risoluzione

en: By Starring Actor
it: Per attore protagonista

en: By Year
it: Per anno

en: By name
it: Per nome

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
it: La CPU non è abbastanza potente per convertire questo elemento.

en: Camera Make
it: Marca della fotocamera

en: Camera Model
it: Modello di fotocamera

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
it: Impossibile convertire questo elemento. Implementazione per {1} {2} '{3}' non trovata.

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
it: Non posso convertire questo elemento. Non è stato trovato alcun convertitore audio e video nel profilo dell'applicazione.

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
it: Non posso convertire questo elemento. Nessun profilo di conversione trovato per il protocollo {1}.

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
it: Impossibile riprodurre direttamente questo elemento. La larghezza di banda richiesta è sconosciuta e sono disponibili solo {2}kbps.

en: Cannot record airing in the past
it: Non è possibile registrare trasmissioni del passato

en: Cannot remove only lineup from DVR.
it: Impossibile rimuovere solo la formazione dal DVR.

en: Categories
it: Categorie

en: Certification Country
it: Regione Certificazione

en: Channel
it: Canale

en: Channel {1}
it: Canale {1}

en: Chapter
it: Capitolo

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
it: Le miniature dei capitoli forniscono immagini nella vista dei capitoli sulle applicazioni supportate. Possono prendere molto tempo per la loro generazione e consumare spazio su disco aggiuntivo.

en: Chapter {1}
it: Capitolo {1}

en: Checking files
it: Sto controllando i files

en: Choose Cinema Trailers from
it: Scegli Trailer Cinematografici da

en: Choose how quickly episodes are removed after the server admin has watched them.
it: Scegli dopo quanto tempo gli episodi sono rimossi dopo che l'amministratore del server li ha visti.

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
it: Scegli dopo quanto tempo gli episodi saranno rimossi per non aver più soddisfatto i criteri di download.

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
it: Scegli la risoluzione minima per le messe in onda da registrare.

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
it: Scegli se iniziare una registrazione per una trasmissione già in corso.

en: Choose whether to display seasons.
it: Scegli se mostrare le stagioni.

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
it: Scegli se limitare la registrazione specificamente ad un orario di trasmissione.

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
it: Scegli se limitare la registrazione a canali specifici.

en: Cleaning Bundles
it: Pulizia dei gruppi…

en: Cleaning bundles
it: Pulizia dei gruppi…

en: Client stopped playback.
it: Il client ha interrotto la riproduzione.

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
it: Impostazioni di configurazione specifiche per i client del server DLNA.

en: Collection
it: Raccolta

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
it: Raccolta {1}

en: Collection Mode
it: Modalità di raccolta

en: Collection filtering based on
it: Filtraggio della raccolta basato su

en: Collection order
it: Ordinamento

en: Collections
it: Raccolte

en: Color Transfer Characteristics
it: Caratteristiche Color Transfer

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
it: Elenchi di indirizzi IP separati da virgola o voci IP/Netmask di rete che sono autorizzati ad accedere a Plex Media Server senza autenticarsi. Quando il server si disconnette e questo valore è impostato, solo localhost ed indirizzi della lista saranno ammessi.

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
it: Elenchi di indirizzi IP separati da virgola o voci IP/Netmask di rete che verranno considerati nella rete locale quando si applicano le restrizioni di larghezza di banda. Se impostato, tutti gli altri indirizzi IP saranno considerati sulla rete esterna e saranno soggetti a restrizioni di larghezza di banda. Se lasciato vuoto, solo la sottorete del server è considerata sulla rete locale.

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
it: Lista di parole, separate da una virgola, che verranno considerate "articoli" durante l'ordinamento dei titoli. E' necessario riavviare il server perché le modifiche abbiano effetto.

en: Compilations
it: Raccolte

en: Computing best lineup
it: Calcola migliore programmazione

en: Concerts
it: Concerti

en: Connection Timeout when obtaining decision.
it: Timeout della connessione quando si ottiene una decisione.

en: Connection is on WAN and limit is set
it: La connessione è su WAN e il limite è impostato

en: Content Rating
it: Classificazione dei contenuti

en: Continue Listening
it: Continua ad ascoltare

en: Continue Watching
it: Continua a guardare

en: Conversion encoder or decoder not found.
it: Encoder o decoder non trovato.

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
it: Conversione fallita. Il convertitore non è stato trovato o ha fallito l'installazione.

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
it: Conversione fallita. Il convertitore è uscito a causa di un errore.

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
it: Conversione fallita. Il convertitore non è si avviato.

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
it: Conversione fallita. Il processo di conversione è andato in crash.

en: Convert video while recording
it: Converti il video durante la registrazione

en: Converted files cannot be written to the server's disk
it: I files convertiti non possono essere scritti sul disco del server

en: Could not communicate with device
it: Impossibile comunicare con il dispositivo

en: Could not construct decision request
it: Impossibile costruire la richiesta di decisione

en: Could not move downloaded media to destination
it: Non è possibile spostare il file scaricato nella destinazione

en: Could not move recorded media to destination
it: Impossibile spostare la registrazione nella destinazione

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
it: Impossibile sintonizzare il canale. Controlla il sintonizzatore o l'antenna.

en: Country
it: Paese

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
it: Crea una copia di backup del database del server nel percorso di salvataggio predefinito

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
it: I marcatori di crediti possono essere generati localmente e/o recuperati tramite un database online. I marcatori online potrebbero non esistere sempre, se questa preferenza è impostata su "entrambi", tutti i marcatori rilevati localmente vengono inviati in modo anonimo al database online per un uso futuro.

en: Critic Rating
it: Valutazione della Critica

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom certificate domain
it: Dominio del certificato personalizzato

en: Custom certificate encryption key
it: Chiave crittografica del certificato personalizzato

en: Custom certificate location
it: Posizione del certificato personalizzato

en: Custom server access URLs
it: URL personalizzate per l'accesso al server

en: DLNA client preferences
it: Preferenze del client DLNA

en: DLNA default protocol info
it: Protocolli predefiniti DLNA

en: DLNA media renderer discovery interval
it: Intervallo di pubblicazione server DLNA

en: DLNA server announcement lease time
it: Intervallo di pubblicazione del server DLNA

en: DLNA server description icons
it: Icone per la descrizione del server DLNA

en: DLNA server logging level
it: Livello di log del server DLNA

en: DLNA server timeline reporting
it: Cronologia del server DLNA

en: DVD order
it: Ordine DVD

en: DVR Schedule
it: Programma DVR

en: DVR is not using this lineup.
it: Il DVR non utilizza questa formazione.

en: Database Cache Size (MB)
it: Dimensioni della cache del database (MB)

en: Database error retrieving sync data
it: Errore di database durante il recupero dei dati di sincronizzazione

en: Date Added
it: Data di aggiunta

en: Date Album Added
it: Data di aggiunta dell'Album

en: Date Album Released
it: Data di pubblicazione dell'Album

en: Date Artist Added
it: Data di aggiunta dell'artista

en: Date Episode Added
it: Data di aggiunta episodio

en: Date Played
it: Data di riproduzione

en: Date Rated
it: Data della valutazione

en: Date Shared
it: Data Condivisione

en: Date Show Added
it: Data di aggiunta del programma

en: Date Taken
it: Data dello scatto

en: Date Viewed
it: Data di visione

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
it: Il debug logging abilita dettagli addizionali nel file di log che possono aiutare nella diagnosi dei problemi.

en: Dec
it: Dic

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
it: Foto degli anni {1}

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
it: Migliori Album degli anni {1}

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
it: Video dagli anni {1}

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
it: {1} Radio

en: December
it: Dicembre

en: Decide whether to use end credits markers to determine the 'watched' state of video items. When markers are not available the selected threshold percentage will be used.
it: Decidi se utilizzare i marcatori dei titoli di coda per determinare lo stato "riprodotto" degli elementi video. Quando i marcatori non sono disponibili, verrà utilizzata la percentuale di soglia selezionata

en: Deep Cuts Radio
it: Radio Deep Cuts

en: Default
it: Predefinito

en: Default container
it: Contenitore di default

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
it: Definire un percorso in cui scrivere i file diagnostici (deve essere scrivibile dall'utente Plex)

en: Delete downloaded episodes
it: Elimina episodi scaricati

en: Delete episodes after playing
it: Elimina episodi dopo averli riprodotti

en: Deleting Library
it: Sto eliminando la Libreria

en: Deleting section {1}
it: Sto eliminando la sezione {1}

en: Deleting {1} media bundles
it: Rimozione di {1} gruppi multimediali…

en: Deleting {1} metadata bundles
it: Rimozione di {1} gruppi di metadati…

en: Demos
it: Dimostrazioni

en: Descriptive
it: Descrittivo

en: Detect and delete commercials
it: Rileva e cancella pubblicità

en: Detect commercials
it: Rileva le pubblicità

en: Detect commercials and mark for skip
it: Rileva la pubblicità e segnala per saltarla

en: Detect credits and allow credits skipping for items in this library when enabled in server settings.
it: Rileva i titoli di coda e consente di saltarli per gli elementi di questa libreria se abilitato nelle impostazioni del server.

en: Detect intros and allow intro skipping for items in this library when enabled in server settings.
it: Rileva le introduzioni e consente di saltarle per gli elementi di questa libreria se abilitato nelle impostazioni del server.

en: Detect voice activity for items in this library when enabled in server settings. This is required for subtitle auto-sync functionality.
it: Rileva l'attività vocale per gli elementi di questa libreria quando è abilitata nelle impostazioni del server. È necessario per la funzionalità di sincronizzazione automatica dei sottotitoli.

en: Detecting intros
it: Rilevamento delle intro

en: Detects movie and episode ads.
it: Rileva indicatori per gli annunci di film ed episodi.

en: Detects movie and episode end credits.
it: Rileva i titoli di coda di film ed episodi.

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
it: Rileva le introduzioni del programma, esponendo il pulsante "Salta introduzione" nei client.

en: Detects voice activity data for movies and episodes. This is used to help syncronize subtitles to the audio track. This detection can be toggled per-library by editing the individual library and navigating to the advanced section.
it: Rileva i dati dell'attività vocale per i film e gli episodi. Viene utilizzato per aiutare a sincronizzare i sottotitoli con la traccia audio. Questo rilevamento può essere impostato per ogni libreria modificando la singola libreria e navigando nella sezione avanzata.

en: Device
it: Dispositivo

en: Diagnostics mode
it: Modalità diagnostica

en: Diagnostics path
it: Percorso diagnostica

en: Direct play OK.
it: Riproduzione diretta Ok.

en: Direct play not available; Conversion OK.
it: Riproduzione diretta non disponibile; Conversione Ok.

en: Director
it: Regista

[ctx: Director]
en: More by {1}
it: Più di {1}

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
it: Migliori film di {1}

en: Directors
it: Registi

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
it: Cartella da utilizzare durante la conversione per i file temporanei.

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
it: Disattiva la conversione del flusso video. Con questo set, il convertitore può ancora convertire l'audio e il video remux.

en: Disable video stream transcoding
it: Disattiva la conversione del flusso video

en: Disabled
it: Disattivate

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
it: Disabilita la cifratura obsoleta, aumenta la dimensione del gruppo DH e passa ai certificati ECDSA al rinnovo della connessione. Questa impostazione potrebbe impedire il collegamento ai vecchi dispositivi.

en: Display notifications
it: Mostra notifiche

en: Display notifications when updating libraries.
it: Mostra notifica di aggiornamento delle librerie.

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
it: Nome di dominio che sarà pubblicato su plex.tv usando la la mappatura della porta; deve coincidere con il nome indicato nel certificato personalizzato.

en: Download
it: Scarica

en: Download was not high enough quality
it: Il file scaricato non era di qualità sufficiente

en: Downloaded {1} airings
it: {1} trasmissioni scaricate

en: Downloading
it: Download in corso...

en: Downloading Subtitle
it: Sto scaricando i sottotitoli

en: Downloading new data
it: Download di nuovi dati

en: Downloads not allowed
it: Download non permesso

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Duplicates
it: Duplicati

en: Duration
it: Durata

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
it: Durata in minuti da usare quando viene convertito qualcosa con una durata sconosciuta.

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
it: Durata in secondi del tempo d'uso degli avvisi SSDP del server DLNA.

en: Edition
it: Edizione

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
it: Altre edizioni di {1}

en: Embedded Tags
it: Tag inclusi nel file

en: Empty trash automatically after every scan
it: Svuota automaticamente il cestino dopo ogni scansione

en: Enable Cinema Trailers
it: Attiva Trailer Cinematografici

en: Enable HDR tone mapping
it: Abilita la Mappatura dei toni HDR

en: Enable HEVC Optimization (experimental)
it: Abilita l'ottimizzazione HEVC (sperimentale)

en: Enable HEVC video Encoding (experimental)
it: Abilita la codifica video HEVC (sperimentale)

en: Enable Plex Media Server debug logging
it: Attiva il log di debug di Plex Media Server

en: Enable Plex Media Server verbose logging
it: Attiva il log dettagliato di Plex Media Server

en: Enable Relay
it: Attiva Relay

en: Enable credits detection
it: Abilita il rilevamento dei crediti

en: Enable iTunes plugin
it: Attiva il plugin iTunes

en: Enable intro detection
it: Abilita rilevamento intro

en: Enable local network discovery (GDM)
it: Attiva l'individuazione nella rete locale (GDM)

en: Enable server support for IPv6
it: Attiva il supporto server per IPv6

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
it: Abilita la riproduzione casuale intelligente su artisti e playlist musicali

en: Enable the DLNA server
it: Attiva il server DLNA

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
it: Permetti al server DLNA di stilare delle cronologie per le attività di riproduzione video

en: Enable transcoding using the HEVC codec if it is supported by the client.
it: Abilitare la transcodifica utilizzando il codec HEVC se è supportato dal client.

en: Enable video preview thumbnails
it: Attiva immagini di anteprima video

en: Enable voice activity detection
it: Abilita il rilevamento dell'attività vocale

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
it: È stata rilevata la mancanza di autorizzazione sul telecomando durante l'acquisizione di contenuti multimediali

en: Encountered network error while grabbing media
it: Errore di rete durante la cattura del file

en: Enhanced Guide
it: Guida avanzata

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
it: Immettere il percorso completo per il file video pre-roll. Se vengono inseriti più percorsi separati da virgole, i video verranno riprodotti in sequenza. Se vengono utilizzati più percorsi separati da punti e virgola, un singolo video pre-roll verrà scelto in modo casuale dall'elenco.

en: Episode
it: Episodio

en: Episode Air Date
it: Data di Trasmissione Episodio

en: Episode Duplicate
it: Episodio duplicato

en: Episode In Progress
it: Episodio in Corso

en: Episode Last Watched
it: Ultimo episodio guardato

en: Episode Plays
it: Riproduzioni episodio

en: Episode Rating
it: Valutazione episodio

en: Episode Title
it: Titolo episodio

en: Episode Unmatched
it: Episodio non associato

en: Episode Unwatched
it: Episodi non visti

en: Episode Year
it: Anno Episodio

en: Episode ordering
it: Ordine degli episodi

en: Episode sorting
it: Ordinamento episodi

en: Episode {1,ftime='%m-%d'}
it: Episodio {1,ftime='%m-%d'}

en: Episode {1}
it: Episodio {1}

en: Episodes
it: Episodi

en: Episodes added in the past 3 days
it: Episodi aggiunti negli ultimi 3 giorni

en: Episodes added in the past 30 days
it: Episodi aggiunti negli ultimi 30 giorni

en: Episodes added in the past 7 days
it: Episodi aggiunti negli ultimi 7 giorni

en: Error communicating with provider
it: Errore di comunicazione con il provider

en: Error creating DVR
it: Errore nella creazione del DVR

en: Exclude from home screen
it: Escludi dalla Home

en: Exclude from home screen and global search
it: Escludi dalla Home e dalla ricerca globale

en: Exposure
it: Esposizione

en: External
it: Esterno

en: External network total upload limit (kbps)
it: Limite di upload totale su rete esterna (kbps)

en: Extras
it: Contenuti aggiuntivi

en: Failed to create generator for sync
it: Impossibile creare il generatore per la sincronizzazione

en: Failed to parse data
it: Impossibile analizzare i dati

en: Failed to retrieve channels
it: Impossibile recuperare i canali

en: Failed to retrieve service credentials
it: Impossibile recuperare le credenziali del servizio

en: Fast
it: Veloce

en: Faster
it: Più veloce

en: Favorites
it: Preferiti

en: February
it: Febbraio

en: File Size
it: Dimensione file

en: File contains DRM
it: Il file è protetto da DRM

en: File is missing
it: File mancante

en: File is unplayable.
it: Il file non è riproducibile.

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
it: Impossibile riprodurre il file. Alcun codec è disponibile per l'analisi.

en: File is unplayable. DoVi (Profile 5) color space is not supported.
it: Il file non è riproducibile. Lo spazio colore DoVi (Profilo 5) non è supportato.

en: File size
it: Dimensione file

en: Find Lyrics
it: Trova testi

en: Find extras
it: Trova degli extra

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
it: Trova automaticamente i testi delle tracce in questa libreria.

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
it: Trova automaticamente trailer ed extra (richiesto Plex Pass)

en: Finding albums
it: Cerco album…

en: First Aired
it: Prima visione

en: Folder Location
it: Posizione della cartella

en: Folders
it: Cartelle

en: For all items
it: Per tutti gli elementi

en: For recorded items
it: Per gli item registrati

en: Forced
it: Forzato

en: Format
it: Formato

en: Friendly name
it: Nome comune

en: Generate ad markers for items in this library.
it: Genera dei marcatori per gli articoli di questa libreria.

en: Generate ad video markers
it: Genera indicatori per gli annunci

en: Generate chapter thumbnails
it: Genera miniature capitolo

en: Generate credits markers for this item.
it: Genera indicatori di crediti per questo elemento.

en: Generate credits video markers
it: Genera i marcatori dei crediti video

en: Generate intro video markers
it: Genera marcatori video introduttivi

en: Generate video preview thumbnails
it: Genera immagini di anteprima dei video

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
it: Genera immagini di anteprima per i video di questa libreria, se questa funzione è attiva nelle impostazioni del server.

en: Generate voice activity data
it: Generare dati sull'attività vocale

en: Generating loudness data
it: Generazione di dati sul volume

en: Generating video chapter thumbnails
it: Generazione delle miniature dei capitoli dei video

en: Generating video preview thumbnails
it: Generazione delle miniature di anteprima video

en: Genre
it: Genere

[ctx: Genre]
en: More in {1}
it: Di più in {1}

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
it: Migliori Film in {1}

en: Genres
it: Generi

en: Getting ready...
it: Preparazione...

en: Global music videos path
it: Percorso globale dei video musicali

en: Grabbing
it: Cattura

en: Group albums by type
it: Raggruppa gli album "per tipo"

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
it: Raggruppa in LP, EP & Singoli, Compilation, Album dal vivo, Demo e Remix.

en: Guide
it: Guida

en: HD only
it: Solo HD

en: HEVC Sources Only
it: Solo sorgenti HEVC

en: Hardware transcoding device
it: Dispositivo di transcodifica hardware

en: Has the user accepted the EULA
it: L'utente ha accettato l'EULA

en: Haven't Played in (Time)
it: Non riprodotto da (tempo)

en: Haven't played in {1} months
it: Non sono stati riprodotti da {1} mesi

en: Haven't played in {1} years
it: Non sono stati riprodotti da {1} anni

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide collections but show their items
it: Nascondi le raccolte ma mostra i loro elementi

en: Hide for single-season series
it: Nascondi per le serie di una sola stagione

en: Hide items in this collection
it: Nascondi elementi in questa raccolta

en: Hide items which are in collections
it: Nascondi gli elementi che sono contenuti in raccolte

en: Hide this collection but show its items
it: Nascondi questa raccolta ma mostra i suoi elementi

en: High quality (30fps limit)
it: Alta qualità (limite di 30 fps)

en: Highest quality
it: La miglior qualità

en: Home Videos
it: Video personali

en: How the episodes are named on disk.
it: Come vengono nominati gli episodi sul disco.

en: How the items in the collection are displayed on the Library tab.
it: Il modo in cui gli elementi nella raccolta vengono mostrati nel tab Libreria

en: How to display collections on the Library tab.
it: Come mostrare le raccolte nel tab Libreria.

en: How to sort the albums for an artist.
it: Come ordinare gli album dello stesso artista.

en: How to sort the episodes for this show.
it: Come ordinare gli episodi per questo programma.

en: How to sort the items in the collection.
it: Il modo in cui vengono riordinati gli elementi nella raccolta.

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
it: Icone proposte dal server DLNA quando i dispositivi richiedono una descrizione del server.

en: If available, enable use of HEVC while optimizing your media.
it: Se disponibile, abilitare l'uso di HEVC durante l'ottimizzazione dei media.

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
it: Se l'accelerazione hardware è abilitata, controlla se viene utilizzata per la codifica, oltre alla decodifica.

en: In Progress
it: In corso

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
it: Includi Trailer Cinematografici dei film nella mia libreria

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
it: Includi i Trailer Cinematografici per i nuovi film in sala e quelli in arrivo

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
it: Includi i Trailer Cinematografici per i nuovi film in blu-ray e quelli in arrivo

en: Include extras with subtitles in Library language
it: Includi extra con i sottotitoli nella lingua della Libreria

en: Include in home screen and global search
it: Includi nella Home e nella ricerca globale

en: Include music libraries in automatic updates
it: Includi librerie musicali negli aggiornamenti automatici

en: Include related content from shared libraries
it: Includi i contenuti collegati dalle librerie condivise

en: Include related external content
it: Includi contenuto esterno correlato

en: Include season premieres in Continue Watching
it: Includere le anteprime di stagione in "Continua a guardare"

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
it: Incrementa la durata della registrazione aggiungendo dei minuti dopo il tempo di programmazione.

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
it: Incrementa la durata della registrazione aggiungendo dei minuti prima del tempo di programmazione.

en: Initializing
it: Inizializzazione

en: Invalid or missing file
it: File non valido o mancante

en: Item Count
it: Elementi totali

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: Keep
it: Mantieni

en: Kids On Later
it: Kids in seguito

en: Kids On Now
it: Kids in onda adesso

en: LAN Networks
it: Reti LAN

en: Label
it: Etichetta

[ctx: Label]
en: More from {1}
it: Altro da {1}

en: Labels
it: Etichette

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
it: Lingua da usare per i metadati degli elementi come descrizione e titolo.

en: Last Episode Date Added
it: Ultimo episodio aggiunto

en: Last Played
it: Ultimo riprodotto

en: Last Watched
it: Ultimo visto

en: Latest episode
it: Ultimo episodio

en: Launch jobs in debug mode
it: Esegui i lavori in modalità debug.

en: Launch plugins in debug mode
it: Esegui i plugin in modalità debug

en: Lens
it: Lente

en: Libraries
it: Elenco Librerie

en: Library
it: Libreria

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
it: Recentemente Aggiunto in {1}

en: Library Playlists
it: Playlist della Libreria

en: Library Sections
it: Sezioni Libreria

en: Library default
it: Predefiniti della libreria.

en: Library scan interval
it: Intervallo di scansione della libreria

en: Limit remote stream bitrate
it: Limitazione bitrate dello streaming remoto

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
it: Limita il numero di flussi di conversioni video che il tuo server può usare contemporaneamente

en: Limit to airing time
it: Limita ad un orario di trasmissione

en: Limit to channel
it: Limita al canale

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
it: Limita il numero di programmi che appariranno in "Continua a guardare". Impostarlo troppo alto può influire sulle prestazioni.

en: Lineup is from a different provider.
it: La formazione proviene da un altro fornitore.

en: Lineups are from different providers
it: Le formazioni provengono da diversi fornitori

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
it: I sistemi Linux limitano il numero massimo di directory viste; questo potrebbe causare problemi con grandi librerie musicali.

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
it: Elenco di indirizzi IP e reti a cui è consentito l'accesso senza autorizzazione

en: Live Albums
it: Album Dal vivo

en: Live TV & DVR
it: TV in diretta e DVR

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
it: Carica le recensioni dell'album e le valutazioni della critica dal cloud. Potrebbe farti riconsiderare i tuoi gusti musicali.

en: Load artist biography data from the cloud.
it: Carica le informazioni biografiche dell'artista dal cloud.

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
it: Carica i dati dei concerti degli artisti, nel caso dovessi uscire di casa.

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
it: Carica i dati dei brani popolari, necessari per il funzionamento delle stazioni radio e dell'area brani popolari.

en: Local Files Only
it: Solo File Locali

en: Localized subtitles
it: Sottotitoli localizzati

en: Location visibility
it: Visibilità posizione

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
it: Registra nei log di Plex Media Server l'utilizzo della memoria di PMS e della memoria di sistema. È necessario un riavvio del server affinchè la modifica abbia effetto.

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
it: L'analisi del volume consente varie funzioni, come il livellamento del volume e le transizioni intelligenti. L'analisi di molti brani può richiedere molto tempo e causare un elevato utilizzo della CPU.

en: Low quality (240p)
it: Bassa qualità (240p)

en: Low quality (360p)
it: Bassa qualità (360p)

en: Make
it: Marca

en: Make my CPU hurt
it: Sfrutta al massimo la mia CPU

en: Manually selected
it: Selezionati Manualmente

en: March
it: Marzo

en: Marker source
it: Fonte del marcatore

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
it: Numero massimo di elementi 'Continua a guardare' da mostrare

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
it: Numero massimo di streaming simultanei permessi ad ogni utente fuori dalla rete locale.

en: Maximum simultaneous video transcode
it: Conversioni video contemporanee

en: Maximum video output resolution for the transcoder
it: Risoluzione video massima per la conversione

en: May
it: Maggio

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
it: I token del media server possono essere utilizzati per accedere ai contenuti della libreria. Non condividere pubblicamente i registri contenenti i token. È necessario riavviare il server per rendere effettive le modifiche.

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
it: Gli elementi che non sono stati guardati in questo lasso di tempo non appariranno più in 'Continua a guardare'.

en: Medium
it: Medio

en: Medium quality (480p)
it: Qualità media (480p)

en: Medium quality (540p)
it: Qualità media (540p)

en: Metadata language
it: Lingua metadati

en: Minimum automatic collection size
it: Dimensione minima di raccolta automatica

en: Minutes after end
it: Minuti dopo la fine

en: Minutes before start
it: Minuti prima dell'inizio

en: Mixes For You
it: Mixes per te

en: Model
it: Modello

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
it: I più riprodotti in {1}

en: Mood
it: Stato d'animo

en: More by (Artist)
it: Altro di (Artist)

en: More from (Label)
it: Maggiori informazioni da (Label)

en: More from (Network)
it: Altro da (Network)

en: More in (Genre)
it: Altro in (Genre)

en: Most Played
it: I più riprodotti

en: Most Played in (Month)
it: Più Riprodotti in (Mese)

en: Most Popular Tracks
it: Brani più popolari

en: Movie pre-roll video
it: Video pre-roll del film

en: Movies
it: Film

en: Movies On Later
it: Film in seguito

en: Movies On Now
it: Film in onda adesso

en: Movies You Might Like
it: Film che ti potrebbero piacere

en: Movies on Now
it: Film in onda adesso

en: Moving files
it: Spostamento dei file

en: Moving offline data
it: Spostamento dei dati offline

en: Music
it: Musica

en: Music Videos
it: Video musicali

en: Music on TIDAL
it: Musica su TIDAL

en: My Upcoming Shows
it: I miei prossimi programmi

en: Name
it: Nome

en: Neither direct play nor conversion is available.
it: Né la riproduzione diretta né la conversione sono disponibili.

en: Network
it: Rete

en: Never
it: Mai

en: New Airings Only
it: Solo prime visioni

en: New Releases on TIDAL
it: Nuove uscite su TIDAL

en: New Shows On Tonight
it: Stasera nuovi programmi

en: New and Repeat Airings
it: Prime visioni e repliche

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
it: Le nuove prime di stagione compariranno sempre indifferentemente da quante settimane siano passate dalla visione.

en: Newest first
it: Prima i più nuovi

en: News
it: Notizie

en: News On Later
it: Notizie in seguito

en: News On Now
it: Notizie in onda adesso

en: News on Now
it: Notizie in onda adesso

en: Next 10 unwatched episodes
it: Prossimi 10 episodi non visti

en: Next 15 unwatched episodes
it: Prossimi 15 episodi non visti

en: Next 20 unwatched episodes
it: Prossimi 20 episodi non visti

en: Next 3 unwatched episodes
it: Prossimi 3 episodi non visti

en: Next 5 unwatched episodes
it: Prossimi 5 episodi non visti

en: Next unwatched episode
it: Prossimo episodio non visto

en: No media decision found
it: Nessuna decisione dei media trovata

en: No part decision found
it: Nessuna decisione sulla parte trovata

en: No queue found
it: Nessuna coda trovata

en: No recorder was available
it: Nessun registratore era disponibile

en: No write access to destination
it: Nessun accesso in scrittura sulla destinazione

en: None
it: Nessuno

en: Not enough CPU for conversion of this item.
it: CPU insufficiente per la conversione di questo elemento.

en: Not enough CPU power to convert this item.
it: CPU non abbastanza potente per convertire questo elemento.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
it: Non c'è abbastanza banda per riprodurre questi elementi.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
it: Non c'è abbastanza larghezza di banda per la riproduzione di questo elemento. Non posso sotto la minima banda di {1}kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
it: L'attuale velocità di connessione non permette la riproduzione di questo elemento. Impossibile ridurre la qualità minima per raggiungere la banda di {1}Kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
it: La banda per riprodurre questo elemento non è sufficiente. La banda richiesta è sconosciuta e sono disponibili solo {1}kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
it: Non c'è abbastanza larghezza di banda per riprodurre alcuno di questi elementi. La banda richiesta è {1}KBps mentre solo {2}KBps sono disponibili.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
it: Non c'è abbastanza larghezza di banda per riprodurre alcuno di questi elementi. La banda minima richiesta è {1}kbps mentre solo {2}kbps sono disponibili.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
it: Banda non sufficiente per riprodurre direttamente questo elemento.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
it: Non c'è abbastanza larghezza di banda per riprodurre direttamente questo elemento. La banda richiesta è {1}kbps mentre solo {2}kbps sono disponibili.

en: Not enough bandwidth for requested quality.
it: L'attuale velocità di connessione non è sufficiente per la qualità richiesta.

en: Not enough disk space to convert this item.
it: Non c'è abbastanza spazio libero sul disco per convertire questo elemento.

en: Not enough memory to convert this item.
it: Memoria non sufficiente per convertire questo elemento.

en: November
it: Novembre

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
it: Il numero di flussi permesso è stato raggiunto. Ferma la lettura o chiedi all'amministratore maggiori permessi.

en: Number of log files to generate before cycling
it: Numero di file log da generare prima di iniziare un nuovo ciclo

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
it: Numero di secondi fra le scansioni del server DLNA sulla rete.

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
it: Secondi di attesa prima che il plugin vada in time out

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: On Deck
it: In primo piano

en: On Deck Content
it: Contenuti in primo piano

en: On This Day
it: In Questo giorno

en: On next refresh
it: Al prossimo aggiornamento

en: One or more devices must be specified
it: Uno o più dispositivi devono essere specificati

en: Only show trailers
it: Mostra solo trailer

en: Only unwatched movies
it: Solo da film non visti

en: Optimize database every week
it: Ottimizza il database ogni settimana

en: Optimizing Database
it: Ottimizzando il database

en: Optimizing database
it: Ottimizzazione del database

en: Optimizing queries
it: Ottimizzando le richieste

en: Optimizing search
it: Ottimizzando la ricerca

en: Original
it: Originale

en: Original (No limit)
it: Originale (Nessun limite)

en: Original format
it: Formato originale

en: Output all enabled diagnostics to the diagnostics path.
it: Invia tutte le diagnostiche abilitate al percorso di diagnostica.

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
it: Il percorso di un file PKCS #12 contenente un certificato e una chiave privata che permetta il supporto TLS su un dominio personalizzato.

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
it: Percorso a un programma che postprocessa la registrazione prima di aggiungerla alla libreria. Lo script deve essere in {1}

en: Perform extensive media analysis during maintenance
it: Esegui una analisi profonda dei media durante la manutenzione

en: Perform refresh of program guide data.
it: Esegui un aggiornamento della guida programmi.

en: Photo
it: Foto

en: Photo Albums
it: Album fotografici

en: Photos
it: Foto

en: Photos from (Day or Month)
it: Foto dal (Day or Month)

en: Photos from (Decade)
it: Foto da (Decade)

en: Photos from (Year)
it: Foto dal (Year)

en: Place
it: Luogo

en: Places
it: Luoghi

en: Playback has been paused for too long.
it: La riproduzione è in pausa da troppo tempo.

en: Playlists
it: Playlist

en: Plays
it: Riproduzioni

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
it: Plex Media Server attualmente sta eseguendo le migrazioni del database.

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
it: Plex Media Server sta attualmente eseguendo l'attività di manutenzione all'avvio.

en: Plex Media Server is in an unknown state.
it: Plex Media Server è in uno stato sconosciuto.

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
it: Plex Media Server proverà ad usare i codec con accelerazione hardware durante la codifica e decodifica video. L'accelerazione hardware permette una conversione più veloce e di più filmati contemporaneamente, ma può ridurre la qualità video e la compatibilità.

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
it: I Plex Mix non sono disponibili fino a quando la libreria non ha completato la sua prima scansione.

en: Plex Music Only
it: Solo Plex Music

en: Plex Recommendations on TIDAL
it: Consigli di Plex su TIDAL

en: Podcasts
it: Podcast

en: Popular Tracks
it: Brani popolari

en: Popularity
it: Popolarità

en: Postprocessing script
it: Script per il post-processing

en: Prefer HD
it: Preferisci HD

en: Prefer artwork based on library language
it: Preferisci la grafica basata sul linguaggio della libreria

en: Prefer higher quality encoding
it: Preferisci conversione ad alta qualità

en: Prefer higher speed encoding
it: Preferisci conversione ad alta velocità

en: Prefer local metadata
it: Preferisci metadati locali

en: Preferred
it: Preferibili

en: Preferred audio language
it: Lingua audio preferita

en: Preferred network interface
it: Interfaccia di rete preferita

en: Preferred subtitle language
it: Lingua sottotitoli preferita

en: Processing subscriptions
it: Elaborazione degli abbonamenti

en: Processing {1} album
it: Processando {1} album…

en: Processing {1} albums
it: Processando {1} album

en: Producer
it: Produttore

en: Progress
it: Avanzamento

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
it: Stringa dei protocolli usati dal server DLNA nelle risposte a GetProtocolInfo.

en: Publish server on Plex Online
it: Pubblica il server su Plex Online

en: Publisher
it: Editore

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
it: Pubblicando un server lo si rende disponibile automaticamente ai vostri dispositivi client senza dover configurare il vostro router.

en: Push Notifications
it: Notifiche Push

en: Quality profile used by the transcoder.
it: Profilo qualità usato dal convertitore.

en: Randomly
it: Casuale

en: Rated {1}
it: Valutato {1}

en: Rating
it: Valutazione

en: Ratings Source
it: Fonte delle valutazioni

en: Rebuilding album index
it: Ricostruzione indice album…

en: Rebuilding artist index
it: Ricostruisco indice artisti…

en: Rebuilding indexes
it: Ricostruisco indici…

en: Rebuilding track index
it: Ricostruisco indice brani…

en: Recent Albums
it: Album recenti

en: Recent Channels
it: Canali recenti

en: Recent Playlists
it: Playlist recenti

en: Recently Added
it: Aggiunti di recente

en: Recently Added Content
it: Contenuti aggiunti di recente

en: Recently Added Episodes
it: Episodi di recente aggiunta

en: Recently Added Movies
it: Film aggiunti recentemente

en: Recently Added Music
it: Musica aggiunta recentemente

en: Recently Added Music Videos
it: Video musicali aggiunti recentemente

en: Recently Added Photos
it: Foto aggiunte recentemente

en: Recently Added TV
it: Programmi TV aggiunti di recente

en: Recently Added Videos
it: Video aggiunti recentemente

en: Recently Favorited Photos
it: Foto preferite di recente

en: Recently Played Music
it: Musica riprodotta di recente

en: Recently Released
it: Usciti di recente

en: Recently Released Episodes
it: Episodi di recente pubblicazione

en: Recently Released Movies
it: Film Usciti Recentemente

en: Recently Viewed
it: Visti di recente

en: Recently Viewed Episodes
it: Episodi visti di recente

en: Recently Viewed Shows
it: Programmi visti di recente

en: Recently Watched Episodes
it: Episodi visti recentemente

en: Recently Watched Movies
it: Film riprodotti recentemente

en: Recently Watched Videos
it: Video riprodotti recentemente

en: Recommended
it: Consigliati

en: Recommended For You
it: Consigliati per te

en: Record Label
it: Etichetta discografica

en: Recording
it: Registrazione

en: Recording Priority
it: Priorità registrazione

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
it: Registrazione fallita. Controlla il sintonizzatore o l'antenna.

en: Rediscover
it: Riscopri

en: Refresh library metadata periodically
it: Aggiorna i metadati della libreria periodicamente

en: Refresh local metadata every three days
it: Aggiorna i metadati locali ogni tre giorni

en: Refreshing
it: Aggiornando

en: Refreshing Sub
it: Sottotitoli in aggiornamento

en: Refreshing guide data
it: Aggiornamento dei dati della guida

en: Refreshing local metadata
it: Sto aggiornando i metadati locali…

en: Refreshing media analysis
it: Sto aggiornando l'analisi dei file multimediali

en: Refreshing metadata
it: Sto aggiornando i metadati…

en: Related Albums
it: Album correlati

en: Related Movies
it: Film Correlati

en: Related Shows
it: Programmi collegati

en: Release Date
it: Data di uscita

en: Release date
it: Data di rilascio

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
it: Ricorda e riprendi la riproduzione dall'ultima libreria utilizzata. È utile per le librerie che contengono elementi audio di durata elevata.

en: Remixes
it: Remix

en: Remote failed to transcode media
it: Il server remoto non è riuscito a transcodificare i media

en: Remote streams allowed per user
it: Streaming remoti permessi per utente

en: Remove old bundles every week
it: Rimuovi i vecchi gruppi ogni settimana

en: Remove old cache files every week
it: Rimuovi i file di cache vecchi ogni settimana

en: Replace lower resolution items
it: Sostituisci gli elementi a risoluzione più bassa.

en: Required
it: Richieste

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restrict where content from this library should appear.
it: Limita la posizione in cui devono essere visualizzati i contenuti di questa libreria.

en: Run a partial scan when changes are detected
it: Esegui una scansione parziale quando vengono rilevati cambiamenti

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
it: Avvia i processi di conversione in background con una priorità più bassa rispetto alle conversioni in streaming

en: Run scanner tasks at a lower priority
it: Esegui l'operazione di scan alla più bassa priorità

en: Running fix-ups
it: Esecuzione correzioni

en: Scan my library automatically
it: Scansiona automaticamente la mia libreria

en: Scan my library periodically
it: Analizza periodicamente la mia libreria

en: Scanning
it: Ricerca

en: Scanning {1}
it: Scansione {1}

en: Search Albums...
it: Cerca Album...

en: Search Artists...
it: Cerca artisti...

en: Search Episodes...
it: Cerca episodi...

en: Search Shows...
it: Cerca programmi...

en: Search Tracks...
it: Cerca brani...

en: Search for Albums
it: Cerca per Album

en: Search for Artists
it: Cerca per artisti

en: Search for Episodes
it: Cerca per episodi

en: Search for Shows
it: Cerca per programmi

en: Search for Tracks
it: Cerca brani

en: Season
it: Stagione

en: Season {1}
it: Stagione {1}

en: Seasonal Movies
it: Film stagionali

en: Seasons
it: Stagioni

en: Secure connections
it: Connessioni sicure

en: Segmented transcoder timeout
it: Timeout del convertitore segmentato

en: Select a primary source for ratings.
it: Seleziona la fonte primaria per le valutazioni.

en: Send crash reports to Plex
it: Invia a Plex i rapporti dei crash

en: Sep
it: Set

en: September
it: Settembre

en: Series default
it: Predefinito per le serie

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
it: Il proprietario del server potrebbe restringere chi può visualizzare la posizione per gli elementi che contengono metadati con geolocalizzazione. Per impostazione predefinita solo il proprietario del server può visualizzare tali dati.

en: Server update Channel
it: Canale di aggiornamento del server

en: Server version updates
it: Aggiornamenti del server

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
it: Imposta il bitrate massimo di streaming remoto da questo server.

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
it: Seleziona il numero massimo di episodi da scaricare per questa serie.

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
it: Seleziona il numero massimo di episodi da mantenere per la serie tv.

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
it: Imposta la percentuale di avanzamento per la riproduzione del video a quel punto il video verrà contrassegnato come riprodotto.

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
it: Imposta la dimensione della cache del database principale in MB. Le modifiche diventano effettive al riavvio del server.

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
it: Imposta se gli elementi della tua libreria possono essere sostituiti da registrazioni a risoluzione più alta. Questo sostituirà ogni elemento corrispondente nella tua libreria, non solo le registrazioni DVR.

en: Shared
it: Condiviso

en: Show
it: Programma

en: Show Actor
it: Attore programma

en: Show Collection
it: Raccolta programma

en: Show Director
it: Regista programma

en: Show Edition
it: Mostra Edizione

en: Show Last Watched
it: Ultima serie guardata

en: Show Plays
it: Riproduzioni del programma

en: Show Producer
it: Produttore programma

en: Show Rating
it: Valutazione del programma

en: Show Title
it: Titolo del programma

en: Show Unmatched
it: Mostra non associati

en: Show Writer
it: Sceneggiatore programma

en: Show Year
it: Anno del programma

en: Show collections and their items
it: Mostra le raccolte ed i loro elementi

en: Show in dock
it: Mostra nel dock

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
it: Mostra le tracce e gli album correlati da TIDAL.

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
it: Mostra film simili da guardare gratuitamente e brani e album correlati da TIDAL.

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
it: Mostra suggerimenti e album aggiuntivi da TIDAL e includi le tracce di TIDAL nelle Radio Artista

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
it: Mostra suggerimenti e album aggiuntivi dalle librerie condivise con te, e includi i brani condivisi nelle Radio Artista.

en: Show this collection and its items
it: Mostra questa raccolta e i suoi elementi

en: Shown with foreign audio
it: Mostra con audio in lingua straniera

en: Shows
it: Programmi

en: Shows On Now
it: Programmi in onda adesso

en: Shows You Might Like
it: Programmi che ti potrebbero piacere

en: Shows on Now
it: Programmi in onda adesso

en: Shutter Speed
it: Velocità dell'otturatore

en: Similar Artists
it: Artisti simili

en: Similar Movies in Free To Watch
it: Film simili in Free To Watch

en: Singles & EPs
it: Singoli & EP

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
it: Dimensioni del buffer IPC (in byte) durante le conversioni in streaming

en: Skip extras which aren't trailers
it: Salta gli extra che non sono trailer

en: Slow
it: Lento

en: Slower
it: Più lento

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
it: La riproduzione casuale intelligente preferisce brani molto apprezzati, popolari e ascoltati meno di recente.

en: Sonic Analysis
it: Analisi sonore

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
it: L'analisi sonora permette varie funzioni. Può richiedere molto tempo per essere completata quando si analizzano molte tracce e causare un elevato utilizzo della CPU.

en: Sonically Similar Albums
it: Album sonoramente simili

en: Sonically Similar Artists
it: Artisti sonoramente simili

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
it: Purtroppo non c'è alcun Plex Mix disponibile per questo brano.

en: Soundtracks
it: Colonne sonore

en: Source
it: Risorsa

en: Specials
it: Speciali

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
it: Velocità alla quale limitare completamente la banda non sulla rete locale in kilobit al secondo. Usa 0 per disattivare il limite.

en: Sports
it: Sport

en: Sports On Later
it: Sport in seguito

en: Sports On Now
it: Sport in onda adesso

en: Sports on Now
it: Sport in onda adesso

en: Start Listening
it: Inizia ad ascoltare

en: Start Watching
it: Inizia a guardare

en: Start with '{1}'
it: Inizia con '{1}'

en: Stations
it: Stazioni

en: Store track progress
it: Memorizza i progressi del brano

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
it: La sessione di streaming non esiste oppure è scaduta.

en: Strict TLS configuration
it: Configurazione Strict TLS

[ctx: Studio]
en: More from {1}
it: Di più da {1}

en: Style
it: Stile

en: Subtitle Language
it: Lingua sottotitoli

en: Success
it: Successo

en: Super fast
it: Super veloce

en: Support Away Mode when preventing system sleep
it: Supporto per la Modalità Assente quando si previene lo sleep del sistema (Vista e successivi)

en: Syncing Play state from remote
it: Sincronizzazione dello stato di riproduzione da remoto

en: Syncing Play state to remote
it: Sincronizzazione dello stato di riproduzione su remoto

en: TIDAL Albums
it: Album TIDAL

en: TIDAL Music Videos
it: Video musicali TIDAL

en: TV Shows
it: Programmi TV

[ctx: Tag]
en: More in {1}
it: Di più in {1}

en: Tags
it: Tag

en: Team
it: Squadra

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
it: Termina sessioni in pausa dopo

en: The EPG provider does not exist.
it: Il fornitore della programmazione TV EPG non esiste.

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
it: La GPU o altro dispositivo hardware che verrà utilizzato per la transcodifica

en: The Movie Database (Aired)
it: The Movie Database (Trasmessi)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
it: Il Relay consente le connessioni al server tramite un relay proxy quando il server non è accessibile in altro modo. Nota: questo relay proxy ha una larghezza di banda limitata

en: The action cannot be performed on the item in its current state
it: L'operazione non può essere eseguita sull'elemento nel suo attuale stato

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
it: La messa in onda è avvenuta in passato e non può essere registrata

en: The airing was already in progress
it: La messa in onda era già in corso

en: The butler analyzed {1} items.
it: L'assistente ha analizzato {1} elementi.

en: The butler backed up your database.
it: L'assistente ha completato il backup del tuo database.

en: The butler cleaned {1} media bundles.
it: L'assistente ha ripulito {1} gruppi multimediali.

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
it: L'assistente ha ripulito {1} gruppi di metadati.

en: The butler collected blob garbage.
it: L'assistente ha raccolto i blob spazzatura.

en: The butler deleted {1} old cache files.
it: L'assistente ha cancellato {1} vecchi file della cache.

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
it: L'assistente ha generato gli indicatori di annunci per {1} programma(i).

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
it: L'assistente ha generato le miniature dei capitoli per i file {1}.

en: The butler generated {1} credits markers.
it: L'assistente ha generato {1} indicatori di crediti.

en: The butler generated {1} season intro markers.
it: L'assistente ha generato {1} indicatori di introduzione alla stagione.

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
it: L'assistente ha generato {1} immagini di anteprima per i video.

en: The butler optimized your database.
it: L'assistente ha ottimizzato il tuo database.

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
it: L'assistente ha eseguito un'analisi approfondita su {1} elementi.

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
it: L'assistente ha eseguito l'analisi del volume su {1} album.

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
it: L'assistente ha eseguito l'analisi sonora su {1} collezioni di album.

en: The butler refreshed all libraries.
it: L'assistente ha aggiornato tutte le librerie.

en: The butler refreshed {1} artists.
it: L'assistente ha aggiornato {1} artisti.

en: The butler refreshed {1} items.
it: L'assistente ha aggiornato {1} elementi.

en: The butler refreshed {1} movies.
it: L'assistente ha aggiornato {1} film.

en: The butler refreshed {1} seasons.
it: L'assistente ha aggiornato {1} stagioni.

en: The butler refreshed {1} shows.
it: L'assistente ha aggiornato {1} programmi.

en: The butler wasn't able to back up your database.
it: L'assistente non è stato in grado di completare il backup del tuo database.

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
it: Il servizio pulizie ha ripulito {1} gruppi multimediali.

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
it: Il servizio pulizie ha ripulito {1} gruppi di metadati.

en: The default duration to record after the scheduled time.
it: La durata predefinita da registrare dopo l'orario pianificato.

en: The default duration to record before the scheduled time.
it: La durata predefinita da registrare prima dell'ora pianificata.

en: The destination library or location did not exist
it: La libreria o il percorso di destinazione non esistevano

en: The device does not exist
it: Il dispositivo non esiste

en: The device does not tune the required channel
it: Il dispositivo non ha sintonizzato il canale richiesto

en: The device has no associated grabber
it: Il dispositivo non ha alcun dispositivo di cattura associato

en: The device is busy
it: Il dispositivo è occupato

en: The device is in use with an existing DVR
it: Il dispositivo è in uso con un DVR già esistente

en: The device is not in use by this DVR
it: Il dispositivo non è in uso dal DVR

en: The directory in which database backups are stored.
it: La directory dove i backup verranno salvati.

en: The download was aborted
it: Il download è stato interrotto

en: The download was cancelled
it: Il download è stato cancellato

en: The media version already exists
it: La versione del media esiste già

en: The network interface local clients will use to connect.
it: L'interfaccia di rete che i client locali useranno per connettersi.

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
it: Il proprietario del server potrà eliminare i file multimediali dal drive.

en: The path is invalid
it: Il percorso non è valido

en: The path where local application data is stored
it: Il percorso in cui i dati locali dell'applicazione vengono memorizzati

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
it: La qualità della conversione utilizzata per la TV in diretta o per la registrazione. La selezione del formato originale potrebbe generare file di grandi dimensioni.

en: The recording conflicts with other recordings
it: La registrazione è in conflitto con altre registrazioni

en: The recording duration was 0 minutes
it: La durata della registrazione è stata di 0 minuti

en: The recording failed
it: La registrazione è fallita

en: The recording was aborted
it: La registrazione è stata interrotta

en: The recording was cancelled
it: La registrazione è stata cancellata

en: The recording was not started because airing was in progress
it: La registrazione non è stata avviata perché era in corso la messa in onda

en: The server is not connected to plex.tv
it: Il server non è connesso a plex.tv

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
it: L'account del server non dispone di un Plex Pass e non può utilizzare la funzione di sincronizzazione

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
it: Il disco del server è quasi pieno (meno di 10GB rimanenti)

en: The source media was not found
it: Il file sorgente non è stato trovato

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
it: Il tempo (in secondi) tra ogni fotogramma di anteprima video.

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
it: L'orario in cui il server ferma l'esecuzione delle operazioni di manutenzione in background.

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
it: L'orario in cui il server inizia l'esecuzione delle operazioni di manutenzione in background.

en: The user does not have permission to sync
it: L'utente non ha il permesso per sincronizzare

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
it: Il valore preimpostato x264 utilizzato per la conversione in background  (Sincronizzazione e Ottimizzazione dei contenuti). I valori più lenti offriranno una migliore qualità video e file di dimensioni più piccole, ma questo richiederà molto più tempo per completare l'operazione.

en: TheTVDB (Absolute)
it: TheTVDB (Assoluto)

en: TheTVDB (Aired)
it: TheTVDB (Trasmessi)

en: There is a duplicate channel mapping
it: Esiste una doppia associazione dei canali

en: There is a duplicate recording already active
it: C'è una registrazione duplicata già attiva

en: There was a transcoder error
it: Si è verificato un errore del convertitore

en: There was not enough free disk space to start the download
it: Non c'è abbastanza spazio per iniziare il download

en: There was not enough free disk space to start the recording
it: Non c'era abbastanza spazio libero su disco per avviare la registrazione

en: This Day
it: Oggi

en: This Episode
it: Questo episodio

en: This Event
it: Quest'evento

en: This Month
it: Questo mese

en: This Season
it: Questa stagione

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
it: Ciò consente al server di trasmettere il flusso dei media ai dispositivi DLNA (Digital Living Network Alliance).

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
it: Questa applicazione non può leggere questo elemento. La ragione è: {1}.

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
it: Questa applicazione non permette la conversione dell'elemento per la riproduzione. Controlla le tue impostazioni e riprova nuovamente.

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
it: Questa applicazione non permette di riprodurre direttamente questo elemento. Controlla le tue impostazioni e riprova nuovamente.

en: This device already exists
it: Questo dispositivo è già esistente

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
it: Questa funzione permette al media server di trovare altri server e lettori nella rete locale.

en: This feature is Plex Pass only.
it: Questa funzione è riservata agli utenti Plex Pass.

en: This helps us improve your experience.
it: Questo ci aiuta a migliorare la tua esperienza.

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
it: Questo nome sarà usato per identificare questo media server dagli altri computer nella tua rete. Se lo lasci vuoto sarà usato il nome del tuo computer.

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
it: Questo influenzerà quale sistema di valutazione dei contenuti viene utilizzato. Cambiare questa impostazione richiederà l'aggiornamento dei metadati perché le modifiche abbiano effetto.

en: Time at which tasks start to run
it: Orario in cui le attività verranno eseguite

en: Time at which tasks stop running
it: Orario in cui le attività verranno fermate

en: Timeline
it: Cronologia

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
it: Valore in secondi in cui le conversioni segmentate aspettano il convertitore per iniziare a scrivere i dati.

en: Title
it: Titolo

en: Tone Mapping Brightness
it: Mappatura dei toni Luminosità

en: Tone Mapping Contrast
it: Mappatura dei toni Contrasto

en: Tone Mapping Saturation
it: Mappatura dei toni Saturazione

en: Tonemapping Algorithm
it: Algoritmo di mappatura dei toni

en: Top Albums from (Genre)
it: Migliori Album per (Genere)

en: Top Albums from (Year)
it: Migliori Album per (Anno)

en: Top Movies by (Actor or Director)
it: Migliori Film per (Attore o Direttore)

en: Top Movies in (Genre)
it: Migliori Film in (Genere)

en: Top Rated TV
it: TV più votata

en: Top Unwatched Movies
it: Migliori Film non visti

en: Track Added At
it: Traccia Aggiunta il

en: Track Genre
it: Genere brano

en: Track Last Played
it: Ultima riproduzione brano

en: Track Last Rated
it: Ultima valutazione brano

en: Track Last Skipped
it: Ultimo brano saltato

en: Track Mood
it: Mood del brano

en: Track Plays
it: Riproduzioni brano

en: Track Popularity
it: Popolarità brano

en: Track Rating
it: Valutazione brano

en: Track Skips
it: Salti brano

en: Track Source
it: Origine della traccia

en: Track Title
it: Titolo brano

en: Tracks
it: Brani

en: Tracks from {1}
it: Tracce da {1}

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
it: Trailer per le prossime uscite in blu-ray

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
it: Trailer per le prossime uscite al cinema

en: Transcode
it: Conversione

en: Transcode Quality
it: Qualità Transcodifica

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
it: Disattivando questa opzione, i contenuti HDR convertiti appariranno estremamente oscurati e desaturati. Potrebbero essere necessari componenti driver aggiuntivi per supportare la conversione hardware con questa funzione abilitata; consulta i nostri articoli di supporto per ulteriori dettagli.

en: Transcoder Quality
it: Qualità della Conversione

en: Transcoder default duration
it: Durata predefinita del convertitore

en: Transcoder default prune buffer
it: Buffer predefinito per la riduzione del convertitore

en: Transcoder default throttle buffer
it: Buffer predefinito per la regolazione del convertitore

en: Transcoder quality
it: Qualità della conversione

en: Transcoder temporary directory
it: Cartella temporanea del convertitore

en: Trash
it: Cestino

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
it: Tratta l'IP WAN con la larghezza di banda della LAN

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
it: Tratta le richieste in arrivo dall'indirizzo IP WAN della rete come richieste LAN in termini di larghezza di banda. Ciò si verifica spesso quando la protezione di DNS rebinding è attiva e i client sulla LAN non possono contattare direttamente il server ma devono passare attraverso l'indirizzo IP WAN.

en: Tried {1}
it: Provato {1}

en: Tuner in use by another process
it: Il tuner è utilizzato da un'altro processo

en: Type
it: Tipo

en: Ultra fast
it: Ultra veloce

en: Unable to add device to DVR
it: Impossibile aggiungere il dispositivo al DVR

en: Unable to find playlist for sync item
it: Impossible trovare la playlist per sincronizzare questo elemento

en: Unable to get channel listing from device
it: Impossibile ottenere l'elenco dei canali dal dispositivo

en: Unable to get lineups.
it: Impossibile ottenere le formazioni.

en: Unable to remove device from DVR
it: Impossibile rimuovere il dispositivo dal DVR

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Unknown item
it: Elemento sconosciuto

en: Unknown media grabber
it: Dispositivo di cattura non riconosciuto

en: Unknown provider requested to make decision.
it: Un fornitore sconosciuto ha richiesto di prendere una decisione.

en: Unknown source
it: Sorgente sconosciuta

en: Unknown status
it: Stato sconosciuto

en: Unknown sync item
it: Elemento di sincronizzazione sconosciuto

en: Unknown sync list
it: Lista di sincronizzazione sconosciuta

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unmatched
it: Non associato

en: Unwatched
it: Da guardare

en: Unwatched Episodes
it: Episodi non visti

en: Unwatched Videos
it: Video non riprodotti

en: Up Next
it: Successivi

en: Up Next from Free to Watch
it: Successivi in Free To Watch

en: Up Next in {1}
it: Prossimo in {1}

en: Update all libraries during maintenance
it: Aggiorna tutte le librerie durante la manutenzione

en: Upgrade media analysis during maintenance
it: Aggiorna l'analisi dei file multimediali durante la manutenzione

en: Use DVR Setting
it: Usa le impostazioni del DVR

en: Use hardware acceleration when available
it: Usa accelerazione hardware se disponibile

en: Use hardware-accelerated video encoding
it: Usa accelerazione hardware per la codifica video.

en: Use language preferences from plex.tv
it: Usa le preferenze della lingua da plex.tv

en: Use local assets
it: Usa risorse locali

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
it: Usa poster localizzati quando disponibili. Ciò è determinato dall'impostazione della lingua della libreria.

en: Use original title
it: Usa titolo originale

en: Use original titles
it: Usa titoli originali

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
it: Usa i trailer dalla banda rossa (pubblico limitato) quando disponibili

en: Use season titles
it: Usa titoli della stagione

en: Use season titles when available.
it: Usa titoli della stagione quando disponibili.

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
it: Usa il titolo originale per questo elemento al di là della lingua della libreria.

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
it: Usa i titoli originali per tutti gli elementi al di là della lingua della libreria.

en: User currently viewing the content
it: Utente che sta visualizzando il contenuto

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
it: Valore in minuti. Termina sessioni messe in pausa per più tempo di quanto specificato. Le sessioni solo-audio e live sono escluse

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
it: Il verbose logging è utile per debug di problemi specifici ed dovrebbe essere abilitato se richiesto dallo staff di supporto.

en: Very fast
it: Velocissimo

en: Very slow
it: Molto lento

en: Video play completion behaviour
it: Comportamento di completamento della riproduzione video

en: Video played threshold
it: Soglia video riprodotto

en: Video preview thumbnail frame duration
it: Durata della miniatura dell'anteprima video

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
it: Le immagini di anteprima video forniscono aggiornamenti in tempo reale su "In riproduzione"  e mentre si scorre il video nelle App supportate. Potrebbe volerci molto tempo per generarle, fanno un elevato utilizzo della CPU e occupano ulteriore spazio sul disco. Puoi disattivare la creazione delle immagini per ogni libreria nelle impostazioni avanzate della libreria.

en: Visibility
it: Visibilità

en: Web Manager URL
it: URL Web Manager

en: Weeks to consider for Continue Watching
it: Settimane da considerare per 'Continua a guardare'

en: What's On
it: Cosa succede

en: What's On Later
it: Cosa succede dopo

en: What's On Now
it: Cosa succede adesso

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
it: Quando vengono rilevate modifiche alle cartelle della libreria, scansiona solo le cartelle modificate.

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
it: Se attivato, verranno scaricate informazioni più dettagliate per alcuni programmi e film. L'aggiornamento della guida sarà più lento.

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
it: Durante la scansione di questa libreria, preferisci i tag incorporati e i file locali, se presenti.

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
it: Durante la scansione di questa libreria, utilizza poster e grafica locali, se presenti.

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
it: Quando impostato su "Richieste", alcune connessioni non criptate (originate dal computer del Media Server) saranno ancora permesse e le app che non supportano le connessioni sicure non potranno connettersi per niente.

en: Where to automatically obtain album cover art.
it: Da dove ottenere automaticamente le copertine degli album.

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
it: Da dove ottenere automaticamente i generi per gli artisti e gli abum.

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
it: Quale attività dell'utente (per es. valutazione dell'utente, numero di riproduzioni o stato guardato) viene utilizzata per il filtro della raccolta.

en: Writer
it: Sceneggiatore

en: Year
it: Anno

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
it: Foto da {1}

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
it: Oggi su {1}

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
it: Questo Mese su {1}

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
it: Migliori Album del {1}

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
it: Video da {1}

en: Yes
it: Sì

en: You cannot create or edit playlists on this server.
it: Non puoi creare o modificare playlist su questo server.

en: You have too many active streams.
it: Hai troppi stream attivi

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
it: La tua libreria verrà aggiornata automaticamente quando saranno rilevati dei cambiamenti nelle cartelle delle libreria.

en: [Experimental] If enabled use hardware encoders instead of software encoders.
it: [Sperimentale] Se abilitato, utilizzare gli encoder hardware invece di quelli software.

en: [Experimental] Quality scale of 99 (High) - 0 (Low) where the higher quality also results in a higher filesize.
it: [Sperimentale] Scala di qualità 99 (alta) - 0 (bassa), dove la qualità più alta comporta anche una maggiore dimensione dei file.

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
it: [Sperimentale] Questo può risparmiare spazio su disco e migliorare la compatibilità. La conversione richiede una CPU veloce.

en: [Unknown Season]
it: [Stagione Sconosciuta]

en: a direct connection to the server is not available
it: una connessione diretta al server non è disponibile

en: admin only
it: solo amministratore

en: and
it: e

en: as a scheduled task
it: come da operazione pianificata

en: as a scheduled task and when media is added
it: come operazione pianificata e quando vengono aggiunti file

en: begins with
it: inizia con

en: both, try online first
it: entrambi, prova prima online

en: contains
it: contiene

en: daily
it: una volta al giorno

en: disabled
it: Disabilitato

en: does not contain
it: non contiene

en: enabled
it: Abilitato

en: ends with
it: finisce con

en: every 12 hours
it: ogni 12 ore

en: every 15 minutes
it: ogni 15 minuti

en: every 2 hours
it: ogni 2 ore

en: every 30 minutes
it: ogni 30 minuti

en: every 6 hours
it: ogni 6 ore

en: everyone
it: tutti

en: hourly
it: ogni ora

en: iTunes library XML path
it: Percorso della libreria XML iTunes

en: is
it: è

en: is after
it: è dopo

en: is before
it: è prima

en: is false
it: è falso

en: is greater than
it: è più grande di

en: is less than
it: è inferiore di

en: is not
it: non è

en: is true
it: è vero

en: local detection only
it: solo rilevamento locale

en: never
it: mai

en: only online (no local detection)
it: solo online (nessun rilevamento locale)

en: subtitle
it: sottotitolo

en: the server administrator has set a limit
it: l'amministratore del server ha impostato un limite

en: unavailable
it: non disponibile

en: unknown
it: Sconosciuto

en: {1} Collection
it: Raccolta {1}

en: {1} Star
it: {1} Stella
