Plex Media Server - en to ja translation catalogue (1112 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
ja: "{1}"はこのサーバーからの再生を停止するように求めました。デバイスがビジー状態、再起動中、またはメンテナンス中の可能性があります。数分後にもう一度お試しください。

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
ja: "{1}"はこのサーバーからの再生を停止するよう依頼しました：{2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
ja: 'agent'は選択されたライブラリータイプでは使用できません

en: 'agent' is missing or invalid
ja: 'agent'が存在しないか無効です

en: 'language' is invalid
ja: 'language'は無効です

en: 25 Mbps (4k)
ja: 25 Mbps (4K)

en: 3 latest episodes
ja: 最新3話分

en: 30 Mbps (4k)
ja: 30 Mbps (4K)

en: 40 Mbps (4k)
ja: 40 Mbps (4K)

en: 5 latest episodes
ja: 最新5話分

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
ja: サーバー検出のためにplex.tv まで公開されたURL（httpまたはhttps）のカンマ区切りリスト。

en: A global path to music videos for all music libraries.
ja: 全ての音楽ライブラリーのミュージックビデオのグローバルパスとなります。

en: A server restart is required for a change to take effect.
ja: 変更を有効にするにはサーバーの再起動が必要です。

en: A unique identifier for the machine
ja: マシン固有の識別子

en: Absolute numbering
ja: 絶対ナンバリング

en: Account default
ja: アカウントのデフォルト

en: Actor
ja: 出演

[ctx: Actor]
en: More with {1}
ja: {1}でさらに検索

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
ja: {1}によるトップ映画

en: Actors
ja: 役者

en: Ad detection
ja: 広告検出

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
ja: デバッグログにPlex Media Serverとシステムメモリーの使用について含める

en: Adding to Library
ja: ライブラリーに追加中

en: Adding {1}
ja: {1} を追加中

en: Admin Terminated Playback.
ja: 管理者が再生を強制終了しました。

en: After a day
ja: 1日後

en: After a month
ja: 1ヶ月後

en: After a week
ja: 1週間後

en: Airing
ja: 放送中

en: Airing did not start at the required time
ja: 放送が既定の時間に始まりませんでした

en: Airing order
ja: 放送順

en: Airing was not high enough quality
ja: 放送は必要な品質でされていませんでした

en: Airing was not on the required channel
ja: 放送が既定のチャンネルでされていませんでした

en: Airings
ja: 放送

en: Album
ja: アルバム

en: Album Art
ja: アルバムアート

en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

en: Album Collection
ja: アルバムコレクション

en: Album Critic Rating
ja: アルバムの専門家評価

en: Album Decade
ja: アルバムの年代

en: Album Format
ja: アルバムフォーマット

en: Album Genre
ja: アルバムジャンル

en: Album Last Played
ja: 最後に再生されたアルバム

en: Album Mood
ja: アルバムのムード

en: Album Plays
ja: アルバムの再生回数

en: Album Rating
ja: アルバムの評価

en: Album Reviews and Critic Ratings
ja: アルバムのレビューと専門家の評価

en: Album Source
ja: アルバムのソース

en: Album Style
ja: アルバムスタイル

en: Album Title
ja: アルバム名

en: Album Type
ja: アルバムタイプ

en: Album sorting
ja: アルバムの並べ替え

en: Albums
ja: アルバム

en: Algorithm to use when performing HDR tone mapping.
ja: HDRトーンマッピングで使用するアルゴリズムを選択できます。

en: All
ja: 全て

en: All Artists
ja: すべてのアーティスト

en: All Channels
ja: すべてのチャンネル

en: All Episodes
ja: すべてのエピソード

en: All Movies
ja: すべての映画

en: All Photos
ja: すべての写真

en: All Podcasts
ja: すべてのポッドキャスト

en: All Shared
ja: 全ての共有済み

en: All Shows
ja: 全ての番組

en: All episodes
ja: 全話

en: All movies
ja: 全ての映画

en: All {1}
ja: すべての{1}

en: All {1} Events
ja: 全{1}のイベント

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
ja: このライブラリにアイテムを入れる前にシネマ予告編が再生されるようにします。

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
ja: Plex Media Server によるログへのトークン付与を許可

en: Allow matching to adult/pornographic titles and returning adult titles in fix match results. This may hide the title from some features like your Watchlist.
ja: 成人向け/ポルノ作品に該当するタイトルとの一致を許可し、修正された一致結果にそれらのタイトルを返却することを許可します。これにより、あなたのウォッチリストなどの一部の機能でタイトルが隠されることがあります。

en: Allow matching to explicit content
ja: 露骨な表現を含むコンテンツのマッチングを許可する

en: Allow media deletion
ja: メディアの削除を許可する

en: Allow partial airings
ja: 放送途中を許可する

en: Allow red band trailers
ja: 過激な表現を含む予告編を許可

en: Allow this server to send events to external services.
ja: このサーバーが外部サービスにイベントを送信できるようにします。

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
ja: このサーバーがモバイル端末にプッシュ通知を送信できるようにします。注意: プッシュ通知はPlexサービスを使って配信されます。プッシュ通知はあなたのアカウントに関連付けられており、あなたのライブラリーの内容についての情報を含む可能性があります。

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Always
ja: 常に

en: Always enabled
ja: 常に有効にする

en: Always include English language Cinema Trailers for trailers of movies not in my library.
ja: ライブラリにない映画の予告編で英語の予告編を含めるようにします。

en: Always the server admin user
ja: 常にサーバーの管理ユーザー

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
ja: 変換結果からのセグメントを切り捨てる前に保持し続ける時間量です。

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
ja: トランスコーダーのスロットリング前のバッファリングの合計時間を秒で指定してください。

en: Amount of brightness to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (-100.0 - 100.0).
ja: Intelデバイス上のWindowsでトーンマッピングを適用する際の輝度を-100.0～100.0の間で変更できます。

en: Amount of contrast to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
ja: Intelデバイス上のWindowsでトーンマッピングを適用する際のコントラストを0.0～10.0の間で変更できます。

en: Amount of saturation to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
ja: Intelデバイス上のWindowsでトーンマッピングを適用する際の彩度を0.0～10.0の間で変更できます。

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: An error occurred while postprocessing the download
ja: ダウンロードの終了処理中にエラーが発生しました

en: An error occurred while postprocessing the recording
ja: 録画後処理中にエラーが発生しました

en: An unexpected error occurred
ja: 予期しないエラーが発生しました

en: An unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました

en: Analyze audio tracks for loudness
ja: ラウドネスのオーディオトラックを分析する

en: Analyze audio tracks for sonic features
ja: トラックをSonic機能で分析する

en: Analyze tracks for sonic features.
ja: トラックをSonic機能で分析します。

en: Analyzing media bundles
ja: メディアバンドルを分析

en: Analyzing metadata bundles
ja: メタデータバンドルの分析

en: Any
ja: 全て

en: Aperture
ja: 絞り

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。アプリケーションが字幕の焼き付けをリクエストしており、字幕を焼き付ける為に動画を変換する必要があります。

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
ja: アプリケーションはこのアイテムをダイレクト再生できません。コンテナーを分析のために使用できません。

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。ダイレクト再生が無効になっています。

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。ダイレクト再生する為に埋め込まれている字幕を取り除く必要があります。

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。アイテムは、選択された字幕ストリームの変換が必要です。

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。{1}プロトコルを使用する為、メディアは変換が必要です。

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。複数パートメディアは全てのパートが選択されている場合は返還が必要です。

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。{1}プロトコルを使用し、コンテナーが{2}で、コーデックが{3}に対応するダイレクト再生音楽プロファイルが存在しません。

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。{1}に使用可能なダイレクト再生写真プロファイルが存在しません。

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
ja: アプリケーションは、この項目をダイレクト再生できません。動画コーデックが{3}で、コンテナーが{2}であり、プロトコルが{1}の動画をダイレクト再生するための動画プロファイルが存在しません。

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。動画コーデックが{3}、音声コーデックが{4}、字幕形式が{5}、コンテナーが{2}であり、プロトコルが{1}の動画をダイレクト再生するための動画プロファイルが存在しません。

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
ja: アプリケーションは、この項目をダイレクト再生できません。動画コーデックが{3}、音声コーデックが{4}、コンテナーが{2}であり、プロトコルが{1}の動画をダイレクト再生するための動画プロファイルが存在しません。

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。非選択の埋め込み字幕ストリーム{1}はダイレクト再生できません。

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。選択された音声ストリームは最初の音声ストリームと異なっており、ダイレクト再生では、アプリケーションが音声ストリームを選択できません。

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。選択されている埋め込みの字幕ストリームが始めに選択された埋め込み字幕ストリームではありません。

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。選択された埋め込み字幕ストリームはサイドカーに展開する必要があります。

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。選択されたサイドカー字幕ストリームはダイレクト再生できません。

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。選択されたサイドカー字幕ストリームは埋め込まれている必要があります。

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
ja: アプリケーションは、このアイテムをダイレクト再生できません。選択されたサイドカー字幕ストリームはセグメント化されている必要があります。

en: Apr
ja: 4月

en: April
ja: 4月

en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
ja: {1}のアルバム数が増えました

[ctx: Artist]
en: More by {1}
ja: {1}をさらに検索

en: Artist Bios
ja: アーティストのBio

en: Artist Collection
ja: アーティストコレクション

en: Artist Country
ja: アーティストの国

en: Artist Genre
ja: アーティストジャンル

en: Artist Last Played
ja: 最後に再生したアーティスト

en: Artist Mood
ja: アーティストの雰囲気

[ctx: Artist Radio]
en: {1} Radio
ja: {1}のラジオ

en: Artist Rating
ja: アーティストの評価

en: Artist Style
ja: アーティストのスタイル

en: Artist Title
ja: アーティスト名

en: Artists
ja: アーティスト

en: Artists You Might Like
ja: あなたが欲しいアーティスト

en: Artists on Tour
ja: アーティストのツアー予定

en: Ask me
ja: 都度尋ねる

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
ja: 外付けドライブ用のログイン項目の追加を依頼する

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
ja: 録画から、自動的にコマーシャルを検出して削除します。この処理は、長時間かかる場合があり、CPU使用率が高くなる場合があります。"広告を検出して削除"にすると、ビデオファイルから広告部分を検出して削除します。

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
ja: 録画から、自動的にコマーシャルを検出して削除します。この処理は、長時間かかる場合があり、CPU使用率が高くなる場合があります。"広告を検出して削除"にすると、ビデオファイルから広告部分を検出して削除します。"広告を検出してスキップ対象にする"にすると、ビデオファイルには広告がそのまま残ります。

en: Audience Rating
ja: ユーザー評価

en: Audio Language
ja: オーディオ言語

en: Aug
ja: 8月

en: Augmenting metadata
ja: メタデータを拡張中

en: August
ja: 8月

en: Auto
ja: 自動

en: Auto-select subtitle mode
ja: 字幕の自動選択モード

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic Tags
ja: 自動タグ

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
ja: コレクションが生成可能なアイテム数の場合に自動的にコレクションを生成します。この値の変更は、既に生成済みのコレクションには影響しません。

en: Automatically during scheduled maintenance
ja: スケジュールされたメンテナンス中に自動的に行う

en: Autotag
ja: オートタグ

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
ja: {1}で詳細

en: Background transcoding x264 preset
ja: バックグラウンドトランスコードx264のプリセット

en: Backing up database
ja: データベースのバックアップ

en: Backup Database
ja: データベースをバックアップ

en: Backup database every three days
ja: 3日ごとにデータベースがバックアップされます

en: Backup directory
ja: バックアップディレクトリ

en: Bad decision parameters
ja: 不正なパラメータ

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Both Plex Music and Local Files
ja: Plex Musicとローカルファイルの両方

en: Browse
ja: 参照

en: Browse All
ja: ブラウズ全部

en: Butler tasks
ja: バトラータスク

en: By Album
ja: アルバム

en: By Cluster
ja: クラスタ

en: By Collection
ja: コレクション

en: By Content Rating
ja: コンテンツのレーティング

en: By Country
ja: 国

en: By Decade
ja: 年代

en: By Director
ja: 監督

en: By Edition
ja: エディション毎

en: By First Letter
ja: 最初の文字

en: By Folder
ja: フォルダ

en: By Genre
ja: ジャンル

en: By Rating
ja: 評価

en: By Resolution
ja: 解像度

en: By Starring Actor
ja: 出演俳優

en: By Year
ja: リリース年

en: By name
ja: 名前

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
ja: このアイテムを変換するための十分なCPUパワーがありません。

en: Camera Make
ja: カメラの作成

en: Camera Model
ja: カメラのモデル

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
ja: このアイテムは変換できません。 {1} {2} '{3}'の実装が見つかりません。

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
ja: このアイテムを変換できません。いいえ変換オーディオとビデオエンコーダは、アプリプロファイルで見つかりませんでした。

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
ja: このアイテムを変換できません。プロトコルが見つかりません変換プロファイル{1}。

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
ja: このアイテムを再生することはできません。必要な帯域幅は不明で、{2} kbpsしか利用できません。

en: Cannot record airing in the past
ja: 過去の放送を録画することはできません

en: Cannot remove only lineup from DVR.
ja: DVRからラインナップのみを削除できませんでした。

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Certification Country
ja: 認証された国

en: Channel
ja: チャンネル

en: Channel {1}
ja: チャンネル{1}

en: Chapter
ja: チャプター

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
ja: チャプターサムネイルは、サポートされているアプリでのチャプター表示に使用する画像を提供します。サムネイルの生成には時間がかかる場合があり、追加のディスク領域を必要とします。

en: Chapter {1}
ja: チャプター{1}

en: Checking files
ja: ファイルをチェック中

en: Choose Cinema Trailers from
ja: 次の対象から映画の予告編を選択する:

en: Choose how quickly episodes are removed after the server admin has watched them.
ja: サーバー管理者が視聴した後にエピソードをどのぐらいで削除するかを選択してください。

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
ja: エピソードがダウンロード条件を満たさなくなった後、どの程度で削除するかを選択します。

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
ja: 放送の最低解像度を選択してください。

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
ja: すでに進行中の放送の録画を開始するかどうかを選択します。

en: Choose whether to display seasons.
ja: シーズンを表示するかどうかを選択します。

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
ja: 録画を特定の放送時間に制限するかどうかを選択します。

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
ja: 録画を特定のチャンネルに制限するかどうかを選択します。

en: Cleaning Bundles
ja: クリーニングバンドル

en: Cleaning bundles
ja: バンドルをクリーニング中

en: Client stopped playback.
ja: クライアントが再生を停止しました。

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
ja: クライアントに合わせたDLNA サーバーの設定を行います。

en: Collection
ja: コレクション

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
ja: {1}コレクション

en: Collection Mode
ja: コレクションモード

en: Collection filtering based on
ja: コレクションを次の項目でフィルタリング:

en: Collection order
ja: コレクションの並び替え

en: Collections
ja: コレクション

en: Color Transfer Characteristics
ja: 色特性

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
ja: カンマは、サーバーがサインアウトされたログインせずにプレックスメディアサーバーへのアクセスを許可されているネットワーク。のIPアドレスまたはIP /ネットマスクのエントリのリストを分離し、この値は、ローカルホストのみ設定されており、このリスト上のアドレスが許可されます。

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
ja: 帯域幅制限を適用する際に、ローカルネットワーク上にあると見なされるネットワークのIPアドレスまたは IP/ネットマスクエントリのカンマ区切りリストです。 設定すると、他のすべてのIPアドレスは外部ネットワーク上にあると見なされ、外部ネットワークの帯域幅制限が適用されます。 空白のままにすると、サーバーのサブネットだけがローカルネットワーク上にあると見なされます。

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
ja: タイトルで並び替える際に、文字列のコンマ区切りリストを利用します。変更を有効にするには、サーバーの再起動が必要です。

en: Compilations
ja: コンピレーションアルバム

en: Computing best lineup
ja: ベストなラインナップを計算中

en: Concerts
ja: コンサート

en: Connection Timeout when obtaining decision.
ja: 選択を取得する際に接続をタイムアウトさせます。

en: Connection is on WAN and limit is set
ja: WANからのコネクションで制限が設定されています

en: Content Rating
ja: レーティング

en: Continue Listening
ja: 続きから再生

en: Continue Watching
ja: 続きから再生

en: Conversion encoder or decoder not found.
ja: 変換エンコーダまたはデコーダが見つかりません。

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
ja: 変換に失敗しました。必要なコーデックが見つからないか、インストールに失敗することができませんでした。

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
ja: 変換に失敗しました。トランスコーダがエラーのために終了しました。

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
ja: 変換に失敗しました。トランスコーダの起動に失敗しました。

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
ja: 変換に失敗しました。トランスコーダプロセスがクラッシュしました。

en: Convert video while recording
ja: 録画中にビデオを変換する

en: Converted files cannot be written to the server's disk
ja: 変換されたファイルをサーバーのディスクに書き込むことはできません。

en: Could not communicate with device
ja: デバイスと通信できませんでした

en: Could not construct decision request
ja: 要求されたリクエストを処理できませんでした

en: Could not move downloaded media to destination
ja: ダウンロード済みメディアを指定された場所に移動できませんでした

en: Could not move recorded media to destination
ja: 録画済みの番組を指定された場所に移動できませんでした

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
ja: 選局できませんでした。 チューナー または アンテナを確認してください。

en: Country
ja: 製作国

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
ja: 設定したバックアップ先にサーバーのデータベースのコピーを生成します

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
ja: クレジットマーカーは、ローカルで生成またはオンライン上のデータベースから取得する、それとも両方を使用する事もできます。オンライン上にマーカー情報が存在せず、この設定が「両方」に設定されている場合は、将来、このマーカー情報を他のユーザーが使用できるよう、オンライン上のデータベースに匿名で送信されるようになります。

en: Critic Rating
ja: 批評家の評価

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom certificate domain
ja: カスタム証明書が有効なドメイン

en: Custom certificate encryption key
ja: カスタム証明書の暗号化キー

en: Custom certificate location
ja: カスタム証明書の場所

en: Custom server access URLs
ja: カスタムサーバーのアクセスURL

en: DLNA client preferences
ja: DLNA クライアントの環境設定

en: DLNA default protocol info
ja: DLNA デフォルトのプロトコル情報

en: DLNA media renderer discovery interval
ja: DLNA メディアレンダラー発見間隔

en: DLNA server announcement lease time
ja: DLNA サーバー・アナウンス・リース時間

en: DLNA server description icons
ja: DLNA サーバーの説明アイコン

en: DLNA server logging level
ja: DLNA サーバーのログレベル

en: DLNA server timeline reporting
ja: DLNA サーバーのタイムラインの報告

en: DOVI
ja: Dolby Vision

en: DVD order
ja: DVD順

en: DVR Schedule
ja: DVR 予約

en: DVR is not using this lineup.
ja: DVRはこのラインナップを使用していません。

en: Database
ja: データベース

en: Database Cache Size (MB)
ja: データベースキャッシュサイズ (MB)

en: Database error retrieving sync data
ja: 同期データの取得中にデータベースエラーが発生しました

en: Date Added
ja: 追加日

en: Date Album Added
ja: アルバムの追加日

en: Date Album Released
ja: アルバムのリリース日

en: Date Artist Added
ja: アーティストの追加日

en: Date Episode Added
ja: 日付エピソードが追加されました

en: Date Played
ja: 再生日

en: Date Rated
ja: 評価日

en: Date Shared
ja: 共有日

en: Date Show Added
ja: ショーが追加された日付

en: Date Taken
ja: 撮影日

en: Date Viewed
ja: 閲覧日

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
ja: デバッグログを有効にすると、問題の解析に役立つより詳細な情報をログファイルに出力できます。

en: Dec
ja: 12月

en: Decade
ja: 年代

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
ja:  {1}からの写真

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
ja: {1}のトップアルバム

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
ja:  {1}からのビデオ

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
ja: {1}のラジオ

en: Decade Radio
ja: 一昔前のラジオ

en: December
ja: 12月

en: Decide whether to use end credits markers to determine the 'watched' state of video items. When markers are not available the selected threshold percentage will be used.
ja: 動画アイテムの視聴済み状態を判断するために、エンドクレジットマーカーを使用するかどうかを設定できます。マーカーが使用できない場合は、選択した閾値のパーセンテージが使用されます。

en: Deep Cuts Radio
ja: ディープカットラジオ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default container
ja: デフォルトコンテナー

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
ja: 診断ファイルを出力するパスを設定できます。 (Plexユーザーが書き込み可能である必要があります)

en: Delete downloaded episodes
ja: ダウンロード済みのエピソードを削除

en: Delete episodes after playing
ja: 視聴後にエピソードを削除

en: Deleting Library
ja: ライブラリ削除中

en: Deleting section {1}
ja: セクション{1}を削除中

en: Deleting {1} media bundles
ja: {1}メディアバンドルを削除します

en: Deleting {1} metadata bundles
ja: {1}メタデータバンドルを削除します

en: Demos
ja: デモ

en: Descriptive
ja: 説明的

en: Detect and delete commercials
ja: 広告を検出して削除

en: Detect commercials
ja: CMを検出

en: Detect commercials and mark for skip
ja: 広告を検出してスキップ対象にする

en: Detect credits and allow credits skipping for items in this library when enabled in server settings.
ja: サーバー設定で有効になっている場合、このライブラリ内のアイテムに対してエンドロールの検出とスキップを許可します。

en: Detect intros and allow intro skipping for items in this library when enabled in server settings.
ja: サーバー設定で有効になっている場合、このライブラリ内のアイテムに対してイントロの検出とスキップを許可します。

en: Detect voice activity for items in this library when enabled in server settings. This is required for subtitle auto-sync functionality.
ja: サーバー設定で有効になっている場合、このライブラリのアイテムで音声アクティビティ検出を行います。この機能は、字幕の自動同期機能で必要です。

en: Detecting intros
ja: イントロを検出中

en: Detects movie and episode ads.
ja: 映画と番組の広告部分を検出します。

en: Detects movie and episode end credits.
ja: 映画とエピソードのエンドクレジットを検出します。

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
ja: 番組のイントロを検出し、プレーヤー上に"イントロをスキップ"を表示します。

en: Detects voice activity data for movies and episodes. This is used to help syncronize subtitles to the audio track. This detection can be toggled per-library by editing the individual library and navigating to the advanced section.
ja: 映画と番組で音声アクティビティデータを検出します。これは、字幕を音声トラックと同期する際に役立ちます。この検出機能は、各ライブラリーの詳細設定セクションから、ライブラリごとに有効・無効の切り替えが可能です。

en: Device
ja: デバイス

en: Diagnostics mode
ja: 診断モード

en: Diagnostics path
ja: 診断ファイルのパス

en: Direct play OK.
ja: ダイレクト再生 OK

en: Direct play not available; Conversion OK.
ja: ダイレクト再生利用不可; 変換 OK

en: Director
ja: 監督

[ctx: Director]
en: More by {1}
ja: {1}をさらに検索

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
ja: {1}のトップ映画

en: Directors
ja: 監督

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
ja: 一時ファイルを変換する際に使用するディレクトリーです。

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
ja: 変換処理時に、動画ストリームの変換を無効にします。設定した場合、トランスコーダーはオーディオはこれまで通り変換されますが、ビデオは多重化されるだけになります。

en: Disable video stream transcoding
ja: ビデオのストリームエンコードを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
ja: 従来の弱い暗号化方式を無効にし、DHグループのサイズを増やして、証明書の更新時にECDSA証明書に切り替えます。 古いクライアントがサーバーに接続できなくなる可能性があります。

en: Discovery Radio
ja: ラジオを見つける

en: Display notifications
ja: 通知を表示する

en: Display notifications when updating libraries.
ja: ライブラリーの更新時に通知を表示します。

en: DoVi
ja: Dolby Vision

en: DoVi/HDR10
ja: Dolby Vision/HDR10

en: DoVi/HLG
ja: Dolby Vision/HLG

en: DoVi/SDR
ja: Dolby Vision/SDR

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
ja: あなたが指定したポートを使用して plex.tv に公開するドメイン名。カスタム証明書ファイルからの名前と一致する必要があります。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download was not high enough quality
ja: ダウンロードは必要十分な品質ではありませんでした

en: Downloaded {1} airings
ja: {1}件の番組情報をダウンロード済み

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading Subtitle
ja: 字幕をダウンロード中

en: Downloading new data
ja: 新しいデータをダウンロード中

en: Downloads not allowed
ja: ダウンロードは許可されていません

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicates
ja: コピー

en: Duration
ja: 再生時間

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
ja: 再生時間が不明なファイルを変換する際に使用されます。

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
ja: DLNA サーバーSSDPアナウンスリース時間の秒数。

en: Edition
ja: エディション

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
ja: {1}の他のエディション

en: Embedded Tags
ja: 埋め込まれたタグ

en: Empty trash automatically after every scan
ja: スキャン後に自動でゴミ箱を空にする

en: Enable Cinema Trailers
ja: 映画予告編を有効にする

en: Enable HDR tone mapping
ja: HDRトーンマッピングを有効にする

en: Enable HEVC Optimization (experimental)
ja: HEVCコーデックを使用した最適化されたバージョンの生成を有効にする (試験的)

en: Enable HEVC video Encoding (experimental)
ja: HEVCビデオエンコーディングを有効にする (試験的)

en: Enable Plex Media Server debug logging
ja: Plex Media Serverのデバッグログを有効にします

en: Enable Plex Media Server verbose logging
ja: Plex Media Server詳細ログを有効にします

en: Enable Relay
ja: リレーを有効にする

en: Enable credits detection
ja: クレジット検出を有効にする

en: Enable iTunes plugin
ja: iTunes プラグインを有効にする

en: Enable intro detection
ja: イントロ検出を有効にする

en: Enable local network discovery (GDM)
ja: ローカルネットワーク探索 (GDM)を有効にする

en: Enable server support for IPv6
ja: IPv6 を有効にする

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
ja: アーティスト毎のスマートシャッフルとスマートミュージックプレイリストを有効にする

en: Enable the DLNA server
ja: DLNA サーバーを有効にする

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
ja: DLNA サーバーに動画の再生状況確認のためのタイムラインを送信します。

en: Enable transcoding using the HEVC codec if it is supported by the client.
ja: クライアントが対応している場合に、HEVCコーデックを使用して変換を行うようにします。

en: Enable video preview thumbnails
ja: 動画のプレビューサムネイルを有効

en: Enable voice activity detection
ja: 音声アクティビティ検出を有効にする

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
ja: メディアを取得中に相手先の権限が足りない問題が発生しました

en: Encountered network error while grabbing media
ja: メディアを取得中にネットワークエラーに遭遇しました

en: Enhanced Guide
ja: 強化された番組表

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
ja: プリロールビデオファイルのフルパスを入力してください。コンマで区切られた複数のパスが指定された場合、ビデオは順番に再生されます。セミコロンで区切られた複数のパスが指定されている場合は、リストから1つのプレロールビデオがランダムに選択されます。

en: Episode
ja: エピソード

en: Episode Air Date
ja: エピソードの放送日

en: Episode Duplicate
ja: 重複したエピソード

en: Episode In Progress
ja: 放送中のエピソード

en: Episode Last Watched
ja: 最後に視聴したエピソード

en: Episode Plays
ja: エピソードの再生回数

en: Episode Rating
ja: エピソード評価

en: Episode Title
ja: エピソードタイトル

en: Episode Unmatched
ja: エピソードがマッチしませんでした

en: Episode Unwatched
ja: 未視聴のエピソード

en: Episode Year
ja: エピソードの放送年

en: Episode ordering
ja: エピソードの順番

en: Episode sorting
ja: エピソードの並び替え

en: Episode {1,ftime='%m-%d'}
ja: エピソード {1,ftime='%m-%d'}

en: Episode {1}
ja: エピソード {1}

en: Episodes
ja: エピソード

en: Episodes added in the past 3 days
ja: 最終3日以内に追加されたエピソード

en: Episodes added in the past 30 days
ja: 最終30日以内に追加されたエピソード

en: Episodes added in the past 7 days
ja: 最終7日以内に追加されたエピソード

en: Error communicating with provider
ja: プロバイダとの通信エラー

en: Error creating DVR
ja: DVR作成エラー

en: Exclude from home screen
ja: ホーム画面から除く

en: Exclude from home screen and global search
ja: ホーム画面とグローバル検索から除く

en: Exposure
ja: 露出

en: External
ja: 外部

en: External network total upload limit (kbps)
ja: 外部ネットワーク全体のアップロード速度を制限（kbps）

en: Extras
ja: エキストラ

en: Failed to create generator for sync
ja: 同期のためのジェネレーターの作成に失敗しました

en: Failed to parse data
ja: データのパースに失敗

en: Failed to retrieve channels
ja: チャンネルの受信に失敗

en: Failed to retrieve service credentials
ja: サーバーの認証情報の取得に失敗

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Feb
ja: 2月

en: February
ja: 2月

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File contains DRM
ja: ファイルにはDRMが含まれています

en: File is missing
ja: ファイルが見つかりません

en: File is unplayable.
ja: ファイルは再生不可です。

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
ja: ファイルが再生できないです。コーデックは、分析のため使用できません。

en: File is unplayable. DoVi (Profile 5) color space is not supported.
ja: ファイルが再生できません。DoVi (Profile 5)はサポートされていない色空間です。

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Find Lyrics
ja: 歌詞を探す

en: Find extras
ja: エクストラを探す

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
ja: このライブラリのトラックの歌詞を自動的に探します。

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
ja: 予告編とエクストラを自動的に探し出します (Plex Passが必要)

en: Finding albums
ja: アルバムを探しています

en: First Aired
ja: 初回放送日

en: Folder Location
ja: フォルダー

en: Folders
ja: フォルダ

en: For all items
ja: 全てのアイテムのみ

en: For recorded items
ja: 録画したアイテムのみ

en: Forced
ja: 強制しました

en: Format
ja: フォーマット

en: Friendly name
ja: サーバーのニックネーム

en: Generate ad markers for items in this library.
ja: このライブラリーのアイテムに広告マーカーを生成します。

en: Generate ad video markers
ja: CMマーカーを生成

en: Generate chapter thumbnails
ja: チャプターサムネイルを生成

en: Generate credits markers for this item.
ja: このアイテムでクレジットマーカーを生成します。

en: Generate credits video markers
ja: クレジットビデオマーカーを生成

en: Generate intro video markers
ja: イントロビデオマーカーを生成

en: Generate video preview thumbnails
ja: ビデオのプレビュー用サムネイルを作成する

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
ja: サーバー設定で有効化されると、このライブラリ内の項目のビデオプレビューのサムネイルを生成します。

en: Generate voice activity data
ja: 音声アクティビティデータを生成

en: Generating loudness data
ja: ラウドネスデータを生成中

en: Generating video chapter thumbnails
ja: ビデオのチャプターサムネイルを作成中

en: Generating video preview thumbnails
ja: ビデオのプレビューサムネイルを作成中

en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: Genre]
en: More in {1}
ja: {1}でさらに検索する

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
ja: {1}でのトップ映画

[ctx: Genre]
en: {1} Radio
ja: {1}のラジオ

en: Genre Radio
ja: ラジオのジャンル

en: Genres
ja: ジャンル

en: Getting ready...
ja: 準備中...

en: Global music videos path
ja: グローバルミュージックビデオのパス

en: Grabbing
ja: 受信中

en: Group albums by type
ja: アルバムをタイプでグループ分けする

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
ja: アルバムとシングル、コンピレーションアルバム、ライブ盤、デモやリミックスなどにグループ分けします。

en: Guide
ja: 番組表

en: HD only
ja: HDのみ

en: HEVC Sources Only
ja: HEVCソースのみ

en: Hardware transcoding device
ja: ハードウェアトランスコーディングデバイス

en: Has the user accepted the EULA
ja: EULA を受け入れたユーザーが存在します

en: Haven't Played in (Time)
ja: (Time)にまだ再生していない

en: Haven't played in {1} months
ja: {1} ヶ月再生していません

en: Haven't played in {1} years
ja: {1} 年間再生していません

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide collections but show their items
ja: コレクションから非表示にはするが、アイテムは表示したままにする

en: Hide for single-season series
ja: シングルシーズンシリーズを非表示にする

en: Hide items in this collection
ja: このコレクションのアイテムを非表示にする

en: Hide items which are in collections
ja: コレクションにあるアイテムを非表示にする

en: Hide this collection but show its items
ja: このコレクションを非表示にはするが、アイテムは表示したままにする

en: High quality (30fps limit)
ja: 高品質 (30fpsまでに制限)

en: Highest quality
ja: 最高品質

en: Home
ja: ホーム

en: Home Videos
ja: ホームビデオ

en: How the episodes are named on disk.
ja: ディスク上でどのようにエピソードに名前付けするかを選択してください。

en: How the items in the collection are displayed on the Library tab.
ja: コレクション内のアイテムをライブラリタブでどのように表示するか選択してください。

en: How to display collections on the Library tab.
ja: ライブラリタブのコレクションをどのように表示するか選択してください。

en: How to sort the albums for an artist.
ja: アーティストのアルバムを並べ替える方法。

en: How to sort the episodes for this show.
ja: この番組のエピソードをどのように並び替えするかを選択してください。

en: How to sort the items in the collection.
ja: コレクション内のアイテムを並べ替える方法を選択してください。

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
ja: デバイスによってサーバーの説明が要求される際、DLNAサーバーによって提供されるアイコン。

en: If available, enable use of HEVC while optimizing your media.
ja: 利用可能な場合、HEVCコーデックを使用した最適化されたバージョンの生成を有効にします。

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
ja: ハードウェアアクセラレーションが有効な場合に、デコードに加えて、エンコードにおいても、ハードウェアアクセラレーションを使用します。

en: In Progress
ja: 処理中

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
ja: ライブラリー内の映画の予告編を含める

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
ja: 新作または映画館にて近日公開予定の映画の予告編を含める

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
ja: ブルーレイでの新作および近日公開予定の映画の予告編を含める

en: Include extras with subtitles in Library language
ja: ライブラリー言語のエクストラと字幕を含める

en: Include in home screen and global search
ja: ホーム画面とグローバル検索に含める

en: Include music libraries in automatic updates
ja: ライブラリーの自動更新にミュージックライブラリーを含める

en: Include related content from shared libraries
ja: 共有ライブラリーの関連コンテンツを含める

en: Include related external content
ja: 関連する外部コンテンツを含める

en: Include season premieres in Continue Watching
ja: シーズンプレミアを「続きから再生」に含める

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
ja: スケジュールされた時間後に録画時間を追加して、録画時間を増やします。

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
ja: スケジュールされた時間の前から録画を開始して、録画時間を増やします。

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Invalid or missing file
ja: 無効または不明なファイル

en: Item Count
ja: アイテム数

en: Jan
ja: 1月

en: January
ja: 1月

en: Jul
ja: 7月

en: July
ja: 7月

en: Jun
ja: 6月

en: June
ja: 6月

en: Keep
ja: キープ

en: Kids
ja: 子供たち

en: Kids On Later
ja: 予定された子ども向け

en: Kids On Now
ja: 現在放送中の子ども向け

en: LAN Networks
ja: LAN ネットワーク

en: Label
ja: レーベル

[ctx: Label]
en: More from {1}
ja: {1}をさらに検索する

en: Labels
ja: ラベル

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
ja: 概要やタイトルなどのアイテムのメタデータに使用する言語を選択してください。

en: Last Episode Date Added
ja: 最後のエピソード追加日

en: Last Played
ja: 最後の再生

en: Last Watched
ja: 最後に視聴

en: Latest episode
ja: 最新1話分

en: Launch jobs in debug mode
ja: デバッグモードでジョブを実行

en: Launch plugins in debug mode
ja: デバッグモードでプラグインを起動

en: Lens
ja: レンズ

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Library
ja: ライブラリー

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
ja: 最近追加した{1}

en: Library Playlists
ja: ライブラリーのプレイリスト

en: Library Radio
ja: ライブラリのラジオ

en: Library Sections
ja: ライブラリセクション

en: Library default
ja: ライブラリのデフォルト

en: Library scan interval
ja: ライブラリースキャン間隔

en: Limit remote stream bitrate
ja: リモートストリームの際のビットレートを制限

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
ja: サーバーから同時にトランスコードしてストリームできる数を制限する

en: Limit to airing time
ja: 放送時間で制限する

en: Limit to channel
ja: チャンネルを制限する

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
ja: 「続きから再生」に表示する番組数を制限することができます。設定を高くすると、パフォーマンスに影響します。

en: Lineup is from a different provider.
ja: ラインナップは他のプロバイダーから取得されています

en: Lineups are from different providers
ja: ラインナップは他のプロバイダーから取得されています

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
ja: Linux システムは、監視されるディレクトリーの最大数を制限します。これは大きな音楽ライブラリーで問題を引き起こす可能性があります。

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
ja: 認証なしで許可されているIPアドレスとネットワークのリスト

en: Live Albums
ja: ライブアルバム

en: Live TV & DVR
ja: ライブTV & DVR

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
ja: クラウドからアルバムのレビューと専門家の評価を読み込みます。音楽の好みを改めて考える機会になるかもしれません。

en: Load artist biography data from the cloud.
ja: クラウドからアーティストのBioを読み込みます。

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
ja: 家を離れる場合に備え、アーティストのコンサートデータを読み込みます。

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
ja: ラジオ局や人気のトラックエリアに力を与える人気のトラックデータを読み込みます。

en: Local Files Only
ja: ローカルファイルのみ

en: Localized subtitles
ja: 翻訳された字幕

en: Location visibility
ja: 場所の表示

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
ja: Plex Media Serverのメモリー使用率とシステムの合計メモリー使用率をPlex Media Serverのログに含めます。この変更を適用するには、サーバーの再起動が必要です。

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
ja: ラウドネス解析で、ラウドネスレベリングやスマートトランジションなどのさまざまな機能を使用できます。多くのトラックを分析すると完了するまでに時間がかかり、CPU使用率が高くなります。

en: Low quality (240p)
ja: 低品質 (240p)

en: Low quality (360p)
ja: 低品質 (360p)

en: Make
ja: メーカー

en: Make my CPU hurt
ja: CPUを痛めつける

en: Manually selected
ja: 手動で選択済み

en: Mar
ja: 3月

en: March
ja: 3月

en: Marker source
ja: マーカーのソース

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
ja: 「続きから再生」に表示する最大アイテム数です。

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
ja: それぞれのユーザーがローカルネットワーク外から行える同時ストリームの最大数です。

en: Maximum simultaneous video transcode
ja: 同時に行える最大ビデオトランスコード数

en: Maximum video output resolution for the transcoder
ja: トランスコーダーの最大映像出力解像度

en: May
ja: 5月

en: Media
ja: メディア

en: Media download by {1}
ja: {1}によるメディアダウンロード

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
ja: Media server の トークンはライブラリのコンテンツにアクセスするために使用されます。トークンが含まれたログは公開しません。変更はサーバーの再起動後有効になります。

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
ja: この週間のうちに視聴されていないメディアは「続きから再生」には表示されません。

en: Medium quality (480p)
ja: 中品質 (480p)

en: Medium quality (540p)
ja: 中品質 (540p)

en: Metadata language
ja: メタデータの言語

en: Minimum automatic collection size
ja: 自動生成されるコレクションの最低サイズ

en: Minutes after end
ja: 終了後の時間（分）

en: Minutes before start
ja: 開始前の時間（分）

en: Model
ja: モデル

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
ja: {1}で最もプレイされた

en: Mood
ja: 気分

en: Mood Radio
ja: ラジオの雰囲気

en: More by (Artist)
ja: (Artist)による他の音楽

en: More from (Label)
ja: (Label)から

en: More from (Network)
ja: (Network)の他の作品

en: More in (Genre)
ja: (Genre)から

en: Most Played
ja: 最もプレイされた動画

en: Most Played in (Month)
ja: (Month)に最も再生されている

en: Most Popular Tracks
ja: 最も人気のトラック

en: Movie pre-roll video
ja: 映画のプリロール動画

en: Movies
ja: 映画

en: Movies On Later
ja: 予定された映画

en: Movies On Now
ja: 放送中の映画

en: Movies You Might Like
ja: あなたが好きな映画

en: Movies on Now
ja: 放送中の映画

en: Moving files
ja: ファイルを移動中

en: Moving offline data
ja: オフラインデータを移動中

en: Music
ja: 音楽

en: Music Videos
ja: ミュージックビデオ

en: Music on TIDAL
ja: TIDALのミュージック

en: My Upcoming Shows
ja: 私の今後放送予定の番組

en: Name
ja: 名前

en: Neither direct play nor conversion is available.
ja: ダイレクト再生、変換共に利用できません

en: Network
ja: ネットワーク

en: Never
ja: しない

en: New Airings Only
ja: 新規のみ

en: New Releases on TIDAL
ja: TIDAL でのニューリリース

en: New Shows On Tonight
ja: 今夜放送予定の新番組

en: New and Repeat Airings
ja: 新規および再放送

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
ja: 最終視聴から数週間後でも、新シーズンのプレミアは常に表示されます。

en: Newest first
ja: 最も新しい

en: News
ja: ニュース

en: News On Later
ja: 予定されたニュース

en: News On Now
ja: 最新のニュース

en: News on Now
ja: 放送中のニュース

en: Next 10 unwatched episodes
ja: 次の未視聴10エピソード

en: Next 15 unwatched episodes
ja: 次の未視聴15エピソード

en: Next 20 unwatched episodes
ja: 次の未視聴20エピソード

en: Next 3 unwatched episodes
ja: 次の未視聴3エピソード

en: Next 5 unwatched episodes
ja: 次の未視聴5エピソード

en: Next unwatched episode
ja: 次の未視聴エピソード

en: No
ja: いいえ

en: No media decision found
ja: メディアの判定が見つかりません

en: No part decision found
ja: パートの判定が見つかりません

en: No queue found
ja: キューが見つかりません

en: No recorder was available
ja: 利用できるレコーダーが存在しません

en: No write access to destination
ja: 指定された場所への書き込みアクセス権がありません

en: None
ja: なし

en: Not enough CPU for conversion of this item.
ja: このアイテムの変換のために十分ではありませんCPU。

en: Not enough CPU power to convert this item.
ja: このアイテムを変換するのに十分なCPUパワーがありません。

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
ja: このアイテムの再生に十分な帯域幅がありません。

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
ja: このアイテムのいずれかの再生のための帯域幅不足。 {1} kbps単位の最小帯域幅以下に変換することはできません。

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
ja: このアイテムのいずれかの再生のための帯域幅不足。 {1} kbpsの帯域幅を標的とするためにダウン品質を低下させることはできません。

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
ja: このアイテムの再生に十分な帯域幅がありません。必要な帯域幅は不明で、{1} kbpsしか利用できません。

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
ja: このアイテムのいずれかの再生のための帯域幅不足。必要な帯域幅は、{1} kbpsのだけ{2} kbpsのが利用可能です。

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
ja: このアイテムのいずれかの再生のための帯域幅不足。必要な最小帯域幅は、{1} kbpsのだけ{2} kbpsのが利用可能です。

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
ja: このアイテムのダイレクト再生のための帯域幅が不足しています。

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
ja: このアイテムのダイレクト再生のための帯域幅不足。必要な帯域幅は、{1} kbpsのだけ{2} kbpsのが利用可能です。

en: Not enough bandwidth for requested quality.
ja: 要求された品質に必要な十分な帯域幅がありません。

en: Not enough disk space to convert this item.
ja: 空き容量が不足している為この項目を変換できませんでした。

en: Not enough memory to convert this item.
ja: このアイテムを変換するのに十分なメモリがありません。

en: Nov
ja: 11月

en: November
ja: 11月

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
ja: 許可されたストリーム数に上限に達しました。
    再生を停止するか、管理者により多くの権限を依頼してください。

en: Number of log files to generate before cycling
ja: サイクリングの前に生成するログ・ファイルの数

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
ja: DLNA メディアレンダラーがリクエストを検出するまでの秒数。

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
ja: プラグインがタイムアウトするまでの待機秒数

en: Oct
ja: 10月

en: October
ja: 10月

en: Off
ja: オフ

en: Oldest first
ja: 最も古い

en: On Deck Content
ja: On Deckのコンテンツ

en: On This Day
ja: 今日

en: On next refresh
ja: 次の更新時

en: One or more devices must be specified
ja: 1つまたは複数のデバイスを指定する必要があります

en: Only show trailers
ja: 予告編のみ表示

en: Only unwatched movies
ja: 未視聴の映画のみ

en: Optimize database every week
ja: 毎週データベースを最適化する

en: Optimizing Database
ja: データベースの最適化

en: Optimizing database
ja: データベースの最適化

en: Optimizing queries
ja: クエリの最適化

en: Optimizing search
ja: 検索の最適化

en: Original
ja: オリジナル

en: Original (No limit)
ja: オリジナル (無制限)

en: Original format
ja: オリジナル形式

en: Output all enabled diagnostics to the diagnostics path.
ja: 有効な診断項目が全て診断ファイルのパスに出力されます。

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
ja: カスタムドメインでTLSサポートを有効にするための証明書と秘密鍵を含む、PKCS＃12ファイルへのパス。

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
ja: 録画完了後に処理を実行するプログラムへのパスを指定してください。 スクリプトは{1}にある必要があります

en: Perform extensive media analysis during maintenance
ja: メンテナンス時に大規模なメディア分析を実行

en: Perform refresh of program guide data.
ja: 番組表データのリフレッシュを実行します。

en: Photo
ja: 写真

en: Photo Albums
ja: フォトアルバム

en: Photos
ja: 写真

en: Photos from (Day or Month)
ja: (Day or Month)の写真

en: Photos from (Decade)
ja: (Decade)の写真

en: Photos from (Year)
ja: (Year)年の写真

en: Place
ja: 場所

[ctx: Place]
en: In {1}
ja: 1で}

en: Places
ja: 場所

en: Playback has been paused for too long.
ja: 再生が長時間一時停止されています。

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Plays
ja: 再生

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
ja: Plex Media Serverは、現在データベースの移行処理を実行中です。

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
ja: Plex Media Serverは、現在メンテナンスタスクを実行中です。

en: Plex Media Server is in an unknown state.
ja: Plex Media Serverの起動状態は不明です。

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
ja: Plex Media Serverは、ビデオのエンコードとデコード時にハードウェアアクセラレーションが利用可能なビデオコーデックを使用しようとします。ハードウェアアクセラレーションを使用すると、トランスコードがより高速になり、同時にトランスコードできる数も増えますが、ビデオの品質と互換性が低下します。

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
ja: 初回のスキャンが完了するまで、Plex Mixes はご利用いただけません。

en: Plex Music Only
ja: Plex Musicのみ

en: Plex Recommendations on TIDAL
ja: TIDAL 上のPlex のおすすめ

en: Podcasts
ja: ポッドキャスト

en: Popular Tracks
ja: 人気のトラック

en: Popularity
ja: 人気

en: Postprocessing script
ja: 後処理スクリプト

en: Prefer HD
ja: HDを優先

en: Prefer artwork based on library language
ja: ライブラリー言語に基づくアートワークを優先

en: Prefer higher quality encoding
ja: エンコード品質優先

en: Prefer higher speed encoding
ja: エンコード速度優先

en: Prefer local metadata
ja: ローカルメタデータを優先

en: Preferred
ja: 優先する

en: Preferred audio language
ja: 優先する音声言語

en: Preferred network interface
ja: 優先するネットワークインターフェース

en: Preferred subtitle language
ja: 優先する字幕言語

en: Processing subscriptions
ja: 講読処理中

en: Processing {1} album
ja: {1}アルバムを処理中

en: Processing {1} albums
ja: {1}アルバムを処理中

en: Producer
ja: プロデューサー

en: Progress
ja: 進捗

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
ja: DLNA サーバーからのGetProtocolInfo レスポンス内のプロトコル情報

en: Publish server on Plex Online
ja: Plex オンライン上でサーバーを公開する

en: Publisher
ja: パブリッシャー

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
ja: サーバーを公開することで、ルーターの設定を行わずにクライアントデバイス上で自動的に使用可能になります。

en: Push Notifications
ja: プッシュ通知

en: Quality profile used by the transcoder.
ja: 品質プロファイルはトランスコーダーにより利用されます。

en: Random Album Radio
ja: ランダムアルバムラジオ

en: Randomly
ja: ランダム

en: Rated {1}
ja: 評価しました:{1}

en: Rating
ja: レーティング

en: Ratings Source
ja: レーティングソース

en: Rebuilding album index
ja: アルバムインデックスを再構築中

en: Rebuilding artist index
ja: アーティストインデックスを再構築中

en: Rebuilding indexes
ja: インデックスを再構築中

en: Rebuilding track index
ja: トラックインデックスを再構築中

en: Recent Albums
ja: 最近のアルバム

en: Recent Channels
ja: 最近視聴したチャンネル

en: Recent Playlists
ja: 最近追加したプレイリスト

en: Recently Added
ja: 最近追加した項目

en: Recently Added Content
ja: 最近追加されたコンテンツ

en: Recently Added Episodes
ja: 最近追加されたエピソード

en: Recently Added Movies
ja: 最近追加した映画

en: Recently Added Music
ja: 最近追加した音楽

en: Recently Added Music Videos
ja: 最近追加された音楽動画

en: Recently Added Photos
ja: 最近追加した写真

en: Recently Added TV
ja: 最近追加されたテレビ

en: Recently Added Videos
ja: 最近追加された動画

en: Recently Favorited Photos
ja: 最近お気に入りの写真

en: Recently Played Music
ja: 最近再生された音楽

en: Recently Released
ja: 最近公開された

en: Recently Released Episodes
ja: 最近リリースされたエピソード

en: Recently Released Movies
ja: 最近公開された映画

en: Recently Viewed
ja: 最近視聴した

en: Recently Viewed Episodes
ja: 最近視聴したエピソード

en: Recently Viewed Shows
ja: 最近見た番組

en: Recently Watched Episodes
ja: 最近視聴したエピソード

en: Recently Watched Movies
ja: 最近視聴した映画

en: Recently Watched Videos
ja: 最近視聴した動画

en: Recommended
ja: おすすめ

en: Recommended For You
ja: あなたにおすすめ

en: Record Label
ja: 録音レーベル

en: Recording
ja: 録画中

en: Recording Priority
ja: 録画の優先順位

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
ja: 録画に失敗しました。チューナー または アンテナを確認してください。

en: Rediscover
ja: 再発見

en: Refresh library metadata periodically
ja: ライブラリーのメタデータを定期的に更新する

en: Refresh local metadata every three days
ja: 3日おきにローカルのメタデータを更新する

en: Refreshing
ja: 更新中

en: Refreshing Sub
ja: 字幕を更新中

en: Refreshing guide data
ja: 番組表を更新中

en: Refreshing local metadata
ja: ローカルメタデータを更新中

en: Refreshing media analysis
ja: メディア解析を更新中

en: Refreshing metadata
ja: メタデータを更新中

en: Related Albums
ja: 関連するアルバム

en: Related Movies
ja: 関連する映画

en: Related Shows
ja: 関連する番組

en: Release Date
ja: 公開日

en: Release date
ja: 発売日

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
ja: 前回再生した位置を記録し、次回再生を再開した際にその位置から再生します。Podcastやラジオのような長い音源を再生する場合に便利です。

en: Remixes
ja: リミックス

en: Remote failed to transcode media
ja: メディアの変換のリモート操作に失敗

en: Remote streams allowed per user
ja: ユーザーごとに許可されるリモートストリーム数

en: Remove old bundles every week
ja: 毎週古いバンドルを削除する

en: Remove old cache files every week
ja: 毎週古いキャッシュを削除する

en: Replace lower resolution items
ja: 低解像度のアイテムを置き換える

en: Required
ja: 必須

en: Resolution
ja: 解像度

en: Restrict where content from this library should appear.
ja: このライブラリーのコンテンツが表示される場所を制限できます。

en: Run a partial scan when changes are detected
ja: 変更が検出されると、部分スキャンが実行されます

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
ja: ストリーミングトランスコードよりも低い優先順位でバックグラウンドトランスコーディング作業を実行します。

en: Run scanner tasks at a lower priority
ja: 低い優先度でスキャナのタスクを実行します。

en: Running fix-ups
ja: 修正プログラムの実行

en: Scan my library automatically
ja: ライブラリーを自動的にスキャンする

en: Scan my library periodically
ja: ライブラリーを定期的にスキャンする

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Scanning {1}
ja: {1}をスキャン中

en: Search Albums...
ja: アルバムを検索...

en: Search Artists...
ja: アーティストを検索...

en: Search Episodes...
ja: エピソードを検索...

en: Search Shows...
ja: 番組を検索...

en: Search Tracks...
ja: トラックを検索...

en: Search for Albums
ja: アルバムを検索

en: Search for Artists
ja: アーティストを検索

en: Search for Episodes
ja: エピソードを検索

en: Search for Shows
ja: 番組を検索

en: Search for Tracks
ja: トラックを検索

en: Season
ja: シーズン

en: Season {1}
ja: シーズン {1}

en: Seasonal Movies
ja: 旬の映画

en: Seasons
ja: シーズン

en: Secure connections
ja: 安全な接続

en: Segmented transcoder timeout
ja: セグメント化されたトランスコーダのタイムアウト

en: Select a primary source for ratings.
ja: レーティングに使用する主要ソースを選択してください。

en: Send crash reports to Plex
ja: Plex にクラッシュレポートを送信する

en: Sep
ja: 9月

en: September
ja: 9月

en: Series default
ja: シリーズのデフォルト

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
ja: サーバーの所有者は、ジオロケーションメタデータを含むアイテムの場所を表示できるユーザーを制限したい場合があります。デフォルトでは、サーバーの所有者のみがこれらの情報を閲覧できます。

en: Server update Channel
ja: サーバーのアップデートチャンネル

en: Server version updates
ja: サーバーのバージョンの更新

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
ja: このサーバーからリモートでストリームする際の最大ビットレートを設定してください。

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
ja: ダウンロードする番組のエピソードの最大数を設定できます。

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
ja: 未視聴の番組のエピソードを保持する最大数を設定してください。

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
ja: 動画を再生済みとマークする、動画の再生割合をパーセントで設定してください。

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
ja: メインデータベースのキャッシュサイズをMB単位で指定できます。この変更は、サーバーが再起動されたときに適用されます。

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
ja: ライブラリ内のアイテムを高解像度の録画に置き換えるかどうかを設定します。これは、以前のDVR録画だけでなく、ライブラリ内の一致する項目を置き換えます。

en: Shared
ja: 共有済み

en: Show
ja: 表示

en: Show Actor
ja: ショーアクター

en: Show Collection
ja: コレクションを表示

en: Show Director
ja: ショーディレクター

en: Show Edition
ja: エディションを表示

en: Show Last Watched
ja: 最後に視聴したものを表示

en: Show Plays
ja: 演劇を表示する

en: Show Producer
ja: プロデューサーを表示

en: Show Rating
ja: 評価を表示する

en: Show Title
ja: タイトルを表示

en: Show Unmatched
ja: 番組がマッチしませんでした

en: Show Writer
ja: ショー・ライター

en: Show Year
ja: ショー年

en: Show collections and their items
ja: コレクションとそのアイテムを表示する

en: Show in dock
ja: ドックに表示

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
ja: TIDALの関連するトラックとアルバムを含めます。

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
ja: 関連する無料視聴できる映画と、TIDALの関連するトラックとアルバムを含めます。

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
ja: TIDAL の追加アルバムと、アーティストラジオ内のTIDAL トラックを含めて提案を表示します。

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
ja: あなたと共有されているライブラリーの追加アルバムと、アーティストラジオ内の共有トラックを含めて提案を表示します。

en: Show this collection and its items
ja: このコレクションとそのアイテムを表示する

en: Shown with foreign audio
ja: 外部の音声で再生しています

en: Shows
ja: ショー

en: Shows On Now
ja: 現在放送中

en: Shows You Might Like
ja: あなたが好きであることを示す

en: Shows on Now
ja: 放送中の番組

en: Shutter Speed
ja: シャッタースピード

en: Similar Artists
ja: 類似のアーティスト

en: Similar Movies in Free To Watch
ja: 関連する無料視聴できる映画

en: Singles & EPs
ja: シングルとアルバム

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
ja: ストリーミングのトランスコードの際のIPCバッファのサイズ（バイト単位）

en: Skip extras which aren't trailers
ja: 予告編でないエクストラをスキップ

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
ja: スマートシャッフルは評価が高く、人気があり、最近再生されていないトラックを中心に再生します。

en: Sonic Analysis
ja: Sonic分析

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
ja: Sonic分析は、トラックの波形のような、音源の詳細な分析を実施します。トラック数が多いと作業が完了するまでに時間がかかります。また、CPU使用率が高くなる場合があります。

en: Sonically Similar Albums
ja: Sonic分析で関連するアルバム

en: Sonically Similar Artists
ja: Sonic分析で関連するアーティスト

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
ja: 申し訳ありませんが、このトラックに利用可能な Plex Mix はありません。

en: Soundtracks
ja: サウンドトラック

en: Source
ja: ソース

en: Specials
ja: スペシャル

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
ja: この速度はKbpsで表され、ローカルネットワーク外での全帯域での制限で使用します。制限をなしにするには0を入力してください。

en: Sport
ja: スポーツ

en: Sports
ja: スポーツ

en: Sports On Later
ja: 予定されたスポーツ

en: Sports On Now
ja: 放送中のスポーツ

en: Sports on Now
ja: 放送中のスポーツ

en: Start Listening
ja: リスニングを開始する

en: Start Watching
ja: 視聴をはじめよう

en: Start with '{1}'
ja: '{1}'で始まる

en: Stations
ja: 放送局

en: Store track progress
ja: トラックの進行状況を保存する

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
ja: ストリーミングセッションが存在しないか、タイムアウトしました。

en: Strict TLS configuration
ja: 厳格なTLS設定を使用する

en: Studio
ja: スタジオ

[ctx: Studio]
en: More from {1}
ja: {1}をさらに検索する

en: Style
ja: スタイル

en: Style Radio
ja: ラジオのスタイル

en: Subtitle Language
ja: 字幕言語

en: Success
ja: 成功

en: Support Away Mode when preventing system sleep
ja: システムのスリープを抑制する際に、Away Mode を利用する

en: Syncing Play state from remote
ja: 再生状態をリモートから同期中

en: Syncing Play state to remote
ja: 再生状態をリモートに同期中

en: TIDAL Albums
ja: TIDAL のアルバム

en: TIDAL Music Videos
ja: TIDAL のミュージックビデオ

en: TV Shows
ja: テレビ番組

en: Tag
ja: タグ

[ctx: Tag]
en: More in {1}
ja: {1}でさらに検索する

en: Tags
ja: タグ

en: Team
ja: チーム

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
ja: 次の期間以上経過したセッションを終了する:

en: The EPG provider does not exist.
ja: EPGプロバイダは存在しません。

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
ja: GPUまたはその他のハードウェアデバイスがトランスコードに使用されます。

en: The Movie Database (Aired)
ja: The Movie Database (放送済み)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
ja: リレーを許可すると、サーバーにアクセスできない場合にプロキシリレーを介してサーバーに接続できます。 注: プロキシリレーは帯域幅が制限されています

en: The action cannot be performed on the item in its current state
ja: 現在の状態の項目に対してアクションを実行することはできません

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
ja: 過去の放送であるため、録画できません

en: The airing was already in progress
ja: 放送は既に進行中です

en: The butler analyzed {1} items.
ja: バトラーは、{1}件の項目を分析しました。

en: The butler backed up your database.
ja: バトラーは、データベースをバックアップしました。

en: The butler cleaned {1} media bundles.
ja: バトラーは、{1}のメディアの束を掃除しました。

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
ja: バトラーは、{1}のメタデータ・バンドルを掃除しました。

en: The butler collected blob garbage.
ja: バトラーはごみのごみを集めました。

en: The butler deleted {1} old cache files.
ja: バトラーは、{1}古いキャッシュファイルを削除しました。

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
ja: バトラーは、{1}番組の広告マーカーを生成しました。

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
ja: バトラーは、{1}ファイルのチャプターサムネイルを生成しました。

en: The butler generated {1} credits markers.
ja: バトラーは、{1}件のクレジットマーカーを生成しました。

en: The butler generated {1} season intro markers.
ja: バトラーは、{1}シーズンのイントロマーカーを生成しました。

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
ja: バトラーは、{1}件のビデオプレビューのサムネイルを生成しました。

en: The butler optimized your database.
ja: バトラーは、データベースを最適化しました。

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
ja: バトラーは、{1}ファイルに深い分析を行いました。

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
ja: バトラーは{1}アルバムのラウドネス分析を行った。

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
ja: バトラーは、バッチ処理で{1}アルバムをSonic分析中です。

en: The butler refreshed all libraries.
ja: バトラーは、すべてのライブラリをリフレッシュ。

en: The butler refreshed {1} artists.
ja: バトラーリフレッシュ{1}のアーティスト。

en: The butler refreshed {1} items.
ja: バトラーは、{1}の項目をリフレッシュ。

en: The butler refreshed {1} movies.
ja: バトラーは{1}本の映画を更新しました。

en: The butler refreshed {1} seasons.
ja: バトラーは{1} シーズン更新しました。

en: The butler refreshed {1} shows.
ja: バトラーは{1}本のTV番組を更新しました。

en: The butler wasn't able to back up your database.
ja: バトラーは、あなたのデータベースをバックアップすることができませんでした。

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
ja: クリーナーは、メディアバンドルを{1}件クリーニングしました。

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
ja: クリーナーは、メタデータバンドルを{1}件クリーニングしました。

en: The default duration to record after the scheduled time.
ja: スケジュールされた時間後に録画するデフォルトの時間。

en: The default duration to record before the scheduled time.
ja: スケジュールされた時間の前に録画するデフォルトの時間。

en: The destination library or location did not exist
ja: コピー先のライブラリまたは場所が存在しません

en: The device does not exist
ja: デバイスが存在しません

en: The device does not tune the required channel
ja: 要求されたチャンネルにデバイスが切り替えられません

en: The device has no associated grabber
ja: デバイスにはグラバーが関連付けられていません

en: The device is busy
ja: デバイスがビジー状態です

en: The device is in use with an existing DVR
ja: このデバイスは、既存のDVRで使用されています

en: The device is not in use by this DVR
ja: デバイスはこのDVRで使用されていません

en: The directory in which database backups are stored.
ja: データベースのバックアップが保存されているディレクトリ。

en: The download was aborted
ja: ダウンロードは中止されました

en: The download was cancelled
ja: ダウンロードはキャンセルされました

en: The media version already exists
ja: メディアバージョンがすでに存在しています

en: The network interface local clients will use to connect.
ja: 指定されたネットワークインターフェースが接続に使用されます。

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
ja: サーバーのオーナーは、ディスクからメディアファイルを削除できます。

en: The path is invalid
ja: 無効なパスです。

en: The path where local application data is stored
ja: ローカルアプリケーションデータが格納されているパス

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
ja: ライブ視聴や録画に使用されるトランスコーダーの品質を指定してください。オリジナル形式を選択すると、大きなファイルになる可能性があります。

en: The recording conflicts with other recordings
ja: 録画が他の録画と競合しています

en: The recording duration was 0 minutes
ja: 録画の残り時間は0分です

en: The recording failed
ja: 録画に失敗しました

en: The recording was aborted
ja: 録画が中止されました

en: The recording was cancelled
ja: 録画がキャンセルされました

en: The recording was not started because airing was in progress
ja: 放送中だったため録画が開始されませんでした

en: The server is not connected to plex.tv
ja: サーバーはplex.tvに接続されていません

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
ja: サーバーのアカウントにプレックスパスがなく、同期機能を使用できません

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
ja: サーバーのディスクがほとんどいっぱいです（残り10GB未満）

en: The source media was not found
ja: ソースメディアが見つかりません

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
ja: ビデオプレビューフレームの間隔を”秒”単位で指定してください。

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
ja: サーバーがバックグラウンドでのメンテナンスタスクを終了する時刻

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
ja: サーバーによりバックグラウンドのメンテナンスタスクの実行が開始される時刻。

en: The user does not have permission to sync
ja: 同期する権限がありません。

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
ja: x264のプリセット値は、バックグラウンドでのトランスコード(同期とメディアの最適化)に使用されます。遅い値にすることで、より良い動画品質と小さいファイルサイズにすることができますが、処理が完了するまでの時間が長くなる場合があります。

en: TheTVDB (Absolute)
ja: TheTVDB (絶対)

en: TheTVDB (Aired)
ja: TheTVDB (放送済み)

en: There is a duplicate channel mapping
ja: 重複しているチャネルマッピングがあります

en: There is a duplicate recording already active
ja: 既にアクティブな重複録画があります

en: There was a transcoder error
ja: トランスコーダーエラーが発生しました

en: There was not enough free disk space to start the download
ja: ダウンロードを開始する為に十分な空きディスク容量がありませんでした

en: There was not enough free disk space to start the recording
ja: 録画を開始するために十分な空きディスク容量がありませんでした

en: This Day
ja: この日

en: This Episode
ja: このエピソード

en: This Event
ja: このイベント

en: This Month
ja: 今月

en: This Season
ja: このシーズン

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
ja: 有効にすることで、DLNA (Digital Living Network Alliance)対応のデバイスにメディアをストリームすることができます。

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
ja: このアプリは、この項目を再生することはできません。その理由は次のとおりです。{1}。

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
ja: このアプリはアイテムを再生のために変換することを許可していません。
    設定を確認して、もう一度お試しください。

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
ja: このアプリではこのアイテムを直接再生することはできません。設定を確認し、再試行してください。

en: This device already exists
ja: このデバイスは既に存在します

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
ja: これにより、ローカルネットワーク上の他のサーバとプレーヤーを発見するためのメディアサーバーが有効になります。

en: This feature is Plex Pass only.
ja: これはPlex Pass ユーザー専用の機能です。

en: This helps us improve your experience.
ja: これは、あなたの体験を向上させるために利用されます。

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
ja: この名前は、このメディアサーバーをネットワーク上の他のコンピュータに識別させるために使用されます。空白のままにすると、コンピュータ名が代わりに使用されます。

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
ja: この設定は、お使いのコンテンツレーティングシステムに影響します。 この変更を有効にするためにメタデータを更新する必要があります。

en: Time Travel Radio
ja: タイムトラベルラジオ

en: Time at which tasks start to run
ja: タスクを実行する時刻

en: Time at which tasks stop running
ja: タスクを終了する時刻

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
ja: セグメント化トランスコードで、トランスコーダーがデータの書き込みを開始するのを待機します。秒で指定してください。

en: Title
ja: 作品名

en: Tone Mapping Brightness
ja: トーンマッピングの輝度

en: Tone Mapping Contrast
ja: トーンマッピングのコントラスト

en: Tone Mapping Saturation
ja: トーンマッピングの彩度

en: Tonemapping Algorithm
ja: トーンマッピング アルゴリズム

en: Top Albums from (Genre)
ja: (Genre)のトップアルバム

en: Top Albums from (Year)
ja: (Year)年のトップアルバム

en: Top Movies by (Actor or Director)
ja: (Actor or Director)によるトップ映画

en: Top Movies in (Genre)
ja: (Genre)のトップ映画

en: Top Rated TV
ja: トップ評価のテレビ

en: Top Unwatched Movies
ja: 未視聴のトップ映画

en: Track Added At
ja: トラックの追加日

en: Track Genre
ja: トラックのジャンル

en: Track Last Played
ja: 最後に再生されたトラック

en: Track Last Rated
ja: トラックの最終評価

en: Track Last Skipped
ja: 最後にスキップされたトラック

en: Track Mood
ja: トラックのムード

en: Track Plays
ja: トラックの再生回数

en: Track Popularity
ja: トラックの人気度

en: Track Rating
ja: トラックの評価

en: Track Skips
ja: トラックのスキップ回数

en: Track Source
ja: トラックのソース

en: Track Title
ja: トラック名

en: Tracks
ja: トラック

en: Tracks from {1}
ja: {1}からのトラック

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
ja: 今後Blu-rayでリリースされる映画の予告編

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
ja: 近日公開される映画の予告編

en: Transcode
ja: トランスコード

en: Transcode Quality
ja: トランスコード品質

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
ja: この設定が無効になっていると、変換されたHDRコンテンツは著しく映像が暗くなったり、彩度が低下します。この機能を有効にして、ハードウェアエンコード機能を使用するには、追加のドライバーなどが必要になる場合があります;詳しい情報は当社のサポート記事をご確認ください。

en: Transcoder Quality
ja: トランスコーダーの品質

en: Transcoder default duration
ja: トランスコーダーのデフォルト時間

en: Transcoder default prune buffer
ja: トランスコーダーがバッファを切り捨てるデフォルト設定

en: Transcoder default throttle buffer
ja: トランスコーダーのデフォルトスロットルバッファ

en: Transcoder quality
ja: 変換品質

en: Transcoder temporary directory
ja: トランスコーダーの一時ディレクトリー

en: Transcoding Media for {1}
ja: {1}のメディアを変換中

en: Trash
ja: ごみ箱

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
ja: WAN IPアドレスをLAN 帯域幅として扱う

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
ja: このネットワークのWAN IPアドレスからの着信リクエストを帯域幅の観点から、LAN リクエストとして扱います。 これは、DNSの再バインド保護が設定されていて、LAN上のクライアントがサーバーに直接接続できずに、WAN IPアドレスを経由する必要がある場合によく発生します。

en: Tried {1}
ja: {1} 回試行

en: Tuner in use by another process
ja: チューナーは他のプロセスによって使用中

en: Type
ja: タイプ

en: Unable to add device to DVR
ja: DVRにデバイスを追加できません

en: Unable to find playlist for sync item
ja: 同期アイテムのプレイリストを見つけることができません。

en: Unable to get channel listing from device
ja: デバイスからチャンネルリストを取得できません

en: Unable to get lineups.
ja: ラインナップを取得できませんでした。

en: Unable to remove device from DVR
ja: DVRからデバイスを取り外すことができません

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown device
ja: 未知のデバイス

en: Unknown item
ja: 不明なアイテム

en: Unknown media grabber
ja: 不明なメディアグラバー

en: Unknown provider requested to make decision.
ja: 不明なプロバイダーが選択を求めています。

en: Unknown source
ja: 不明なソース

en: Unknown status
ja: 不明なステータス

en: Unknown sync item
ja: 不明な同期アイテム

en: Unknown sync list
ja: 不明な同期リスト

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unmatched
ja: 未マッチ

en: Unwatched
ja: 未視聴

en: Unwatched Episodes
ja: 未視聴のエピソード

en: Unwatched Videos
ja: 未視聴の動画

en: Up Next
ja: 次に登場

en: Up Next from Free to Watch
ja: 無料で視聴からの次に再生

en: Up Next in {1}
ja: {1}で次へ

en: Update all libraries during maintenance
ja: メンテナンス中にすべてのライブラリを更新する

en: Upgrade media analysis during maintenance
ja: メンテナンスの間にメディア解析をする

en: Use DVR Setting
ja: DVRの設定を使用する

en: Use hardware acceleration when available
ja: 利用可能な場合はハードウェアアクセラレーションを使用

en: Use hardware-accelerated video encoding
ja: 動画のエンコード時にハードウェアエンコードを使用する

en: Use language preferences from plex.tv
ja: plex.tv の言語設定を利用する

en: Use local assets
ja: ローカルアセットを使用する

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
ja: 利用可能な場合に地域固有のポスターを使用します。ライブラリーの言語設定に依存します。

en: Use original title
ja: オリジナル名を使用する

en: Use original titles
ja: オリジナル名を使用する

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
ja: 利用可能な場合に、過激な表現を含む予告編を使用します

en: Use season titles
ja: シーズンタイトルを使用する

en: Use season titles when available.
ja: 利用可能な場合、シーズンのタイトルを使用します。

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
ja: ライブラリー言語にかかわらず、全てのアイテムでオリジナルのタイトルを使用します。

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
ja: ライブラリー言語にかかわらず、全てのアイテムでオリジナルのタイトルを使用します。

en: User currently viewing the content
ja: 現在コンテンツを視聴中のユーザー

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
ja: 値は分単位です。指定された時間よりも長い時間休止していたセッションをすべて終了します。音声のみのセッションとライブセッションは除外されます

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
ja: 詳細ログは特定の問題をデバッグする場合にのみ役立ち、サポートチームから要求された場合にのみ有効にする必要があります。

en: Video
ja: ビデオ

en: Video play completion behaviour
ja: 動画を最後まで再生したときの挙動

en: Video played threshold
ja: 動画の再生位置記録の閾値

en: Video preview thumbnail frame duration
ja: ビデオのプレビューサムネイルのフレームの長さ

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
ja: ビデオのプレビューサムネイルは、”Now Playing”とサポートされているアプリでのシーク中のライブアップデートを提供します。サムネイルの生成には時間がかかる場合があり、高いCPU使用率と追加のディスク領域を必要とします。ライブラリの詳細設定内から、ライブラリ毎にこの設定をオフにすることもできます。

en: Visibility
ja: 公開範囲

en: Web Manager URL
ja: WebマネージャーURL

en: Weeks to consider for Continue Watching
ja: 「続きから再生」に表示する際に考慮すべき期間

en: What's On
ja: 現在放送中

en: What's On Later
ja: 今後の予定

en: What's On Now
ja: 最新

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
ja: ライブラリフォルダーへの変更が検出されると、変更されたフォルダのみがスキャンされます。

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
ja: 有効にすると、一部の番組や映画の豊富な情報がダウンロードされます。これにより、番組表の更新に少し時間がかかるようになります。

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
ja: このライブラリーをスキャンする際、存在する場合は埋め込まれたタグとローカルファイルを優先して使用します。

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
ja: このライブラリーのスキャン時に、同じフォルダー内にポスターとアートワークが存在する場合優先的に使用するようにします。

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
ja: ”必須” に設定すると、いくつかの暗号化されていない接続 (Media Server コンピュータからの発信) は許可されたままですが、安全な接続をサポートしていないアプリはすべて接続することができません。

en: Where to automatically obtain album cover art.
ja: アルバムのジャケットの自動取得先を選択できます。

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
ja: アーティストやアルバムジャンルの自動取得先を選択できます。

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
ja: コレクションのフィルタリングに使用するユーザーのアクティビティ(ユーザーの評価、再生回数、視聴状態など)を選択してください。

en: Writer
ja: 脚本

en: Year
ja: 年

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
ja: {1}からの写真

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
ja: {1}のこの日

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
ja: {1}のこの月

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
ja: {1}のトップアルバム

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
ja: {1}からのビデオ

en: Yes
ja: はい

en: You cannot create or edit playlists on this server.
ja: このサーバー上のプレイリストを作成したり、編集することはできません。

en: You have too many active streams.
ja: アクティブなストリームが多すぎます。

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
ja: ライブラリフォルダーへの変更が検出されると、ライブラリーは自動的に更新されます。

en: [Experimental] If enabled use hardware encoders instead of software encoders.
ja: [試験的] 有効な場合、ソフトウェアエンコーダーの代わりにハードウェアエンコーダーを使用します。

en: [Experimental] Quality scale of 99 (High) - 0 (Low) where the higher quality also results in a higher filesize.
ja: [試験的] 品質の数値は、99 (高い)から0 (低い)となり、品質の高さに比例してファイルサイズも大きくなります。

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
ja: [実験的] これによりディスク容量を節約し、互換性を向上させることができます。変換には高速なCPUが必要です。

en: a direct connection to the server is not available
ja: サーバへの直接接続は利用できません

en: admin only
ja: 管理者のみ

en: and
ja: と

en: as a scheduled task
ja: タスクスケジュールに従う

en: as a scheduled task and when media is added
ja: タスクスケジュールとメディア追加時に実行

en: audio
ja: オーディオ

en: begins with
ja: 〜で始まる

en: both, try online first
ja: 両方、オンライン優先

en: contains
ja: 含まれる

en: daily
ja: 毎日

en: decoder
ja: デコーダー

en: disabled
ja: 無効

en: does not contain
ja: 含まれていない

en: enabled
ja: 有効

en: encoder
ja: エンコーダー

en: ends with
ja: 〜で終わる

en: every 12 hours
ja: 12時間毎

en: every 15 minutes
ja: 15分毎

en: every 2 hours
ja: 2時間毎

en: every 30 minutes
ja: 30分毎

en: every 6 hours
ja: 6時間毎

en: everyone
ja: 全員

en: hourly
ja: 1時間毎

en: iTunes library XML path
ja: iTunes ライブラリーのXMLファイルパス

en: is
ja: は

en: is after
ja: より後

en: is before
ja: より前

en: is false
ja: 偽

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than
ja: よりも少ない

en: is not
ja: ない

en: is true
ja: 真

en: local detection only
ja: ローカル検出のみ

en: never
ja: しない

en: only online (no local detection)
ja: オンラインのみ (ローカル検出を使用しない)

en: subtitle
ja: 字幕

en: the server administrator has set a limit
ja: サーバ管理者により、制限が設定されています

en: unavailable
ja: 利用不可

en: unknown
ja: 不明

en: video
ja: 動画

en: {1} Collection
ja: {1}コレクション

en: {1} Star
ja: 星{1}
