Plex Media Server - en to ru translation catalogue (1073 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
ru: "{1}" попросил остановить воспроизведение с этого сервера. Возможно, устройство занято, перезапускается или находится под техническим обслуживанием. Повторите попытку через несколько минут.

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
ru: "{1}" попросил остановить воспроизведение с этого сервера: {2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
ru: неправильный "агент" для выбранного типа библиотеки

en: 'agent' is missing or invalid
ru: «агент» отсутствует или недействителен

en: 'language' is invalid
ru: неправильный "язык"

en: 1.5 Mbps (480p)
ru: 1.5 Мбит/с (480p)

en: 10 Mbps (1080p)
ru: 10 Мбит/с (1080p)

en: 12 Mbps (1080p)
ru: 12 Мбит/с (1080p)

en: 15 Mbps (1080p)
ru: 15 Мбит/с (1080p)

en: 2 Mbps (480p)
ru: 2 Мбит/с (480p)

en: 20 Mbps (1080p)
ru: 20 Мбит/с (1080p)

en: 25 Mbps (4k)
ru: 25 Мбит/с (4К)

en: 3 Mbps (720p)
ru: 3 Мбит/с (720p)

en: 3 latest episodes
ru: 3 последних серии

en: 30 Mbps (4k)
ru: 30 Мбит/с (4К)

en: 320 kbps
ru: 320 кбит/с

en: 4 Mbps (720p)
ru: 4 Мбит/с (720p)

en: 40 Mbps (4k)
ru: 40 Мбит/с (4К)

en: 5 latest episodes
ru: 5 последних серий

en: 720 kbps
ru: 720 кбит/с

en: 8 Mbps (1080p)
ru: 8 Мбит/с (1080p)

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
ru: Список URL-адресов (http или https), разделенных запятыми, которые публикуются на plex.tv для обнаружения этого сервера.

en: A global path to music videos for all music libraries.
ru: Общий путь к музыкальным видео для всех музыкальных библиотек

en: A server restart is required for a change to take effect.
ru: Для применения изменений нужен перезапуск сервера.

en: A unique identifier for the machine
ru: Уникальный идентификатор для машины

en: Absolute numbering
ru: Абсолютная нумерация

en: Actor
ru: Актер

[ctx: Actor]
en: More with {1}
ru: Ещё с {1}

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
ru: Лучшие фильмы с участием {1}

en: Actors
ru: Актеры

en: Ad detection
ru: Обнаружение рекламы

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
ru: Добавить в журнал отладки мониторинг системной памяти и памяти Plex Media Server

en: Adding to Library
ru: Добавление в библиотеку

en: Adding {1}
ru: Добавление {1}

en: Admin Terminated Playback.
ru: Администратор прервал воспроизведение.

en: After a day
ru: Через день

en: After a week
ru: Через неделю

en: Airing
ru: В эфире

en: Airing did not start at the required time
ru: Трансляция не началась в заданное время

en: Airing order
ru: Порядок выхода в эфир

en: Airing was not high enough quality
ru: Трансляция велась в недостаточно высоком качестве

en: Airing was not on the required channel
ru: Трансляции не было на заданном канале

en: Airings
ru: Показы

en: Album
ru: Альбом

en: Album Art
ru: Обложка альбома

en: Album Artist
ru: Исполнитель альбома

en: Album Collection
ru: Коллекция альбома

en: Album Critic Rating
ru: Рейтинг критиков альбома

en: Album Decade
ru: Десятилетие выпуска альбома

en: Album Format
ru: Формат альбома

en: Album Genre
ru: Жанр альбома

en: Album Last Played
ru: Последний прослушанный альбом

en: Album Mood
ru: Настроение альбома

en: Album Plays
ru: Воспроизведений альбома

en: Album Rating
ru: Рейтинг альбома

en: Album Reviews and Critic Ratings
ru: Рецензии альбома и рейтинги критиков

en: Album Source
ru: Источник альбома

en: Album Style
ru: Стиль альбома

en: Album Title
ru: Название альбома

en: Album Type
ru: Тип альбома

en: Album sorting
ru: Сортировка альбомов

en: Albums
ru: Альбомы

en: All
ru: Все

en: All Artists
ru: Все исполнители

en: All Channels
ru: Все каналы

en: All Episodes
ru: Все серии

en: All Movies
ru: Все фильмы

en: All Photos
ru: Все фото

en: All Podcasts
ru: Все подкасты

en: All Shared
ru: Всё в общем доступе

en: All Shows
ru: Все сериалы

en: All episodes
ru: Все серии

en: All movies
ru: всех фильмов

en: All {1}
ru: Все {1}

en: All {1} Events
ru: Все {1} события

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
ru: Показывать трейлеры перед воспроизведением основного элемента.

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
ru: Использовать маркеры в файлах журналов сервера Plex Media

en: Allow media deletion
ru: Разрешить удаление контента

en: Allow partial airings
ru: Разрешить частичные показы

en: Allow red band trailers
ru: Разрешить трейлеры с красной полосой

en: Allow this server to send events to external services.
ru: Разрешить этому серверу отправлять события внешним службам.

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
ru: Разрешить этому серверу отправлять push-уведомления на мобильные устройства. Примечание. Push-уведомления доставляются с использованием услуг Plex. Они связаны с вашей учетной записью и некоторые из них могут содержать информацию о содержимом вашей библиотеки.

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Always
ru: Всегда

en: Always enabled
ru: Всегда включено

en: Always the server admin user
ru: Всегда пользователь-администратор сервера

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
ru: Количество последних секунд для хранения перед обрезкой сегментов при транскодировании.

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
ru: Количество секунд буферизации перед отключением транскодера.

en: An error occurred
ru: Произошла ошибка.

en: An error occurred while postprocessing the download
ru: Ошибка постобработки загружаемого содержимого

en: An error occurred while postprocessing the recording
ru: Ошибка постобработки записи

en: An unexpected error occurred
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: An unknown error occurred
ru: Неизвестная ошибка

en: Analyze audio tracks for loudness
ru: Анализ звуковых дорожек для громкости

en: Analyze audio tracks for sonic features
ru: Анализ аудио треков на предмет звуковых особенностей

en: Analyze tracks for sonic features.
ru: Анализ аудио треков на предмет звуковых особенностей.

en: Analyzing media bundles
ru: Анализ связки медиа

en: Analyzing metadata bundles
ru: Анализ связки метаданных

en: Any
ru: Любые

en: Aperture
ru: Диафрагма

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Приложение запрашивает вшитые субтитры и требуется конвертирование видео, чтобы вшить субтитры.

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Контейнер недоступен для анализа.

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Прямое воспроизведение отключено.

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Встроенные субтитры должны быть удалены для прямого воспроизведения.

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Элемент требует преобразования выбранных субтитров потока.

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Медиа конвертируются в порядке использования {1} протокола.

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Многофайловый медиа требует для конвертации чтобы все части были выбраны.

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Не существует музыкального профиля прямого воспроизведения для протокола {1}, с контейнером {2} используя кодек {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Не существует фото-профиля прямого воспроизведения для {1}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Не существует видеопрофиля прямого воспроизведения для протокола {1}, с контейнером {2} и видеокодеком {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Не существует видеопрофиля прямого воспроизведения для протокола {1}, с контейнером {2},  видеокодеком {3}, аудиокодеком {4} и кодеком субтитров {5}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Не существует видеопрофиля прямого воспроизведения для протокола {1}, с контейнером {2}, видеокодеком {3} и аудиокодеком {4}.

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Невыбранные встроенные субтитры потока {1} не могут быть напрямую воспроизведены.

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Выбранный аудиопоток не является первым потоком, и приложение не может выбирать аудиопотоки во время прямого воспроизведения.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Выбранные встроенные субтитры потока не являются первыми встроенными субтитрами потока.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Выбранные встроенные субтитры потока должны быть извлечены в отдельный файл.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Выбранные внешние субтитры потока не могут быть напрямую воспроизведены.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Выбранные внешние субтитры потока должны быть встроены.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
ru: Приложение не может напрямую воспроизвести этот элемент. Выбранные внешние субтитры потока должны быть сегментированы.

en: Apr
ru: Апр

en: April
ru: Апрель

en: Artist
ru: Исполнитель

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
ru: Другие альбомы {1}

[ctx: Artist]
en: More by {1}
ru: Ещё на {1}

en: Artist Bios
ru: Биография исполнителя

en: Artist Collection
ru: Коллекция исполнителя

en: Artist Country
ru: Страна исполнителя

en: Artist Genre
ru: Жанр исполнителя

en: Artist Last Played
ru: Последний исполнитель

en: Artist Mood
ru: "Настроение" исполнителя

[ctx: Artist Radio]
en: {1} Radio
ru: Радио {1}

en: Artist Rating
ru: Рейтинг исполнителя

en: Artist Style
ru: Стиль исполнителя

[ctx: Artist TV]
en: {1} TV
ru: {1} ТВ

en: Artist Title
ru: Исполнитель

en: Artists
ru: Артисты

en: Artists You Might Like
ru: Артисты, которые вам нравятся

en: Artists on Tour
ru: Исполнитель в туре

en: Ask me
ru: Спрашивать

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
ru: Попросите добавить данные для подключения внешних устройств

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
ru: Пытаться автоматически обнаружить и удалить рекламу из записей. Этот процесс может занять длительное время и вызвать высокую нагрузку на процессор. "Обнаружение и удаление рекламы" - удаляет обнаруженные рекламные вставки из ваших видео файлов.

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
ru: Пытаться автоматически обнаружить и удалить рекламу из записей. Этот процесс может занять длительное время и вызвать высокую нагрузку на процессор. "Обнаружение и удаление рекламы" - удаляет обнаруженные рекламные вставки из ваших видео файлов. "Обнаружение рекламы с пометкой пропустить" - оставляет ваши видео файлы нетронутыми.

en: Audience Rating
ru: Рейтинг зрителей

en: Audio Language
ru: Язык аудио

en: Aug
ru: Авг

en: Augmenting metadata
ru: Дополнение метаданных

en: August
ru: Август

en: Auto
ru: Авто

en: Auto-select subtitle mode
ru: Автоматический выбор режима субтитров

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic Tags
ru: Автоматические метки

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
ru: Автоматически создавать коллекции, когда установлено минимально выбранное количество элементов для доступной коллекции. Изменение этого значения не повлияет на существующие коллекции.

en: Automatically during scheduled maintenance
ru: Автоматически во время планового технического обслуживания

en: Autotag
ru: Автоматическое присвоение меток

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
ru: Ещё в {1}

en: Background transcoding x264 preset
ru: Профиль x264 фонового перекодирования

en: Backing up database
ru: Резервное копирование базы данных

en: Backup Database
ru: Резервная база данных

en: Backup database every three days
ru: Создание резервной копии базы данных каждые три дня

en: Backup directory
ru: Каталог резервного копирования

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Both Plex Music and Local Files
ru: Plex Музыка и локальные файлы

en: Browse
ru: Обзор

en: Browse All
ru: Просмотреть все

en: Butler tasks
ru: Главные задания

en: By Album
ru: По альбому

en: By Cluster
ru: По группам

en: By Collection
ru: По коллекции

en: By Content Rating
ru: По рейтингу контента

en: By Country
ru: По стране

en: By Decade
ru: По десятилетиям

en: By Director
ru: По режиссеру

en: By Edition
ru: По изданию

en: By First Letter
ru: По первой букве

en: By Folder
ru: По папке

en: By Genre
ru: По жанру

en: By Rating
ru: По рейтингу

en: By Resolution
ru: По разрешению

en: By Starring Actor
ru: По актёрам

en: By Year
ru: По годам

en: By name
ru: По имени

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
ru: Процессор не является достаточно мощным, чтобы конвертировать этот элемент.

en: Camera Make
ru: Производитель фотокамеры

en: Camera Model
ru: Модель фотокамеры

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
ru: Невозможно преобразовать этот элемент. Реализация для {1} {2} '{3}' не найдена.

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
ru: Не удается конвертировать этот элемент. Не удается обнаружить кодек для аудио и видео в профиле приложения.

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
ru: Не удается конвертировать этот элемент. Не найден профиль конвертирования для протокола {1}.

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
ru: Не удалось напрямую воспроизвести этот элемент. Требуемая ширина полосы не известна, и только {2}кбит/с доступно.

en: Cannot record airing in the past
ru: Невозможно записать завершившийся эфир

en: Cannot remove only lineup from DVR.
ru: Невозможно удалить только очередь из DVR.

en: Categories
ru: Категории

en: Certification Country
ru: Страна сертификации

en: Channel
ru: Канал

en: Channel {1}
ru: Канал {1}

en: Chapter
ru: Глава

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
ru: Миниатюры глав позволяют получать изображения при просмотре глав в поддерживаемых приложениях. Для их создания может потребоваться много времени и дополнительное дисковое пространство.

en: Chapter {1}
ru: Глава {1}

en: Checking files
ru: Проверка файлов

en: Choose Cinema Trailers from
ru: Показывать трейлеры для

en: Choose how quickly episodes are removed after the server admin has watched them.
ru: Выберите, как быстро эпизоды будут удалены после того, как администратор сервера просмотрит их.

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
ru: Укажите, как скоро серии должны быть удалены, когда они уже не соответствуют критериям загрузки.

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
ru: Выберите минимальное разрешение для записи показов.

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
ru: Выберите, может ли начинаться запись для уже начатого показа.

en: Choose whether to display seasons.
ru: Выберите, показывать ли сезоны.

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
ru: Выберите, начинать ли запись в указанное время показа.

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
ru: Выберите, следует ли ограничить запись определённым каналом.

en: Cleaning Bundles
ru: Очистка пакетов

en: Cleaning bundles
ru: Очистка сопоставлений

en: Client stopped playback.
ru: Клиент остановил воспроизведение.

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
ru: Особые настройки клиента для DLNA сервера.

en: Collection
ru: Коллекция

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
ru: {1} Коллекция

en: Collection Mode
ru: Режим сбора данных

en: Collection filtering based on
ru: Фильтрация коллекции по

en: Collection order
ru: Сортировка коллекции

en: Collections
ru: Коллекции

en: Color Transfer Characteristics
ru: Характеристики цветопередачи

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
ru: Разделенный запятыми список IP-адресов или записей IP/маска подсети для сетей, которым будет разрешён доступ к серверу Plex Media без аутентификации. Если сервер разлогинен и этот параметр задан, то доступ на сервер будет возможен либо локально, либо с этих адресов.

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
ru: Разделенный запятыми список IP-адресов или записей IP/маска подсети для сетей, которые будут рассматриваться как локальные при применении ограничения пропускной способности. Если установлено, то все другие IP-адреса будут рассматриваться как внешние сети и на них будут распространяться ограничения пропускной способности внешней сети. Если оставить пустым, только подсеть сервера считается локальной сетью.

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
ru: Список строк, разделенных запятыми, рассматривается при сортировке заголовков. Чтобы изменения вступили в силу, необходим перезапуск сервера.

en: Compilations
ru: Сборники

en: Computing best lineup
ru: Вычисление оптимального расположения

en: Concerts
ru: Концерты

en: Connection Timeout when obtaining decision.
ru: Тайм-аут соединения при получении ответа.

en: Connection is on WAN and limit is set
ru: Подключен к WAN, установлены ограничения

en: Content Rating
ru: Рейтинг MPAA

en: Continue Listening
ru: Продолжить прослушивание

en: Continue Watching
ru: Продолжить просмотр

en: Conversion encoder or decoder not found.
ru: Транскодер не найден.

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
ru: Конвертирование не удалось. Необходимый кодек не найден или не удалось установить.

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
ru: Ошибка конверсии. Из-за ошибки транскодер вышел из строя.

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
ru: Ошибка конверсии. Транскодер не смог запустить.

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
ru: Ошибка конверсии. Процесс транскодера прервался.

en: Convert video while recording
ru: Преобразовывать видео при записи

en: Converted files cannot be written to the server's disk
ru: Конвертированные файлы не могут быть записаны на диск сервера

en: Could not communicate with device
ru: Не удалось установить связь с устройством

en: Could not move downloaded media to destination
ru: Не удалось переместить загруженный файл в место назначения

en: Could not move recorded media to destination
ru: Не удалось переместить записанные файлы в заданное расположение

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
ru: Не получилось настроить канал. Пожалуйста, проверьте ваш тюнер и/или антенну.

en: Country
ru: Страна

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
ru: Создание резервной копии базы данных сервера в специально настроенном каталоге резервных копий.

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
ru: Маркеры титров могут быть сгенерированы локально и/или извлечены через онлайн-базу данных. Онлайн-маркеры могут существовать не всегда, если для этого параметра установлено значение "оба", то любые локально обнаруженные маркеры анонимно отправляются обратно в онлайн-базу данных для дальнейшего использования.

en: Critic Rating
ru: Рейтинг критиков

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom certificate domain
ru: Пользовательский сертификат домена

en: Custom certificate encryption key
ru: Пользовательский ключ шифрования сертификата

en: Custom certificate location
ru: Пользовательское размещение сертификата

en: Custom server access URLs
ru: Внешний URL-адрес сервера

en: DLNA client preferences
ru: Настройки клиентов DLNA

en: DLNA default protocol info
ru: Информация о DLNA протоколе по умолчанию

en: DLNA media renderer discovery interval
ru: Интервал открытия DLNA Визуализации

en: DLNA server announcement lease time
ru: Время отображения уведомлений DLNA сервера

en: DLNA server description icons
ru: Значки описания сервера DLNA

en: DLNA server logging level
ru: Уровень логов DLNA сервера

en: DLNA server timeline reporting
ru: Расписание отчетов DLNA сервера

en: DVD order
ru: Сортировка DVD

en: DVR Schedule
ru: Расписание DVR

en: DVR is not using this lineup.
ru: DVR не использует этот состав.

en: Database
ru: База данных

en: Database Cache Size (MB)
ru: Размер кэша базы данных (MB)

en: Database error retrieving sync data
ru: Ошибка базы данных при получении данных синхронизации

en: Date Added
ru: Добавлено

en: Date Album Added
ru: Дата добавления альбома

en: Date Album Released
ru: Дата выхода альбома

en: Date Artist Added
ru: Дата добавления исполнителя

en: Date Episode Added
ru: Дата добавления эпизода

en: Date Played
ru: Дата воспроизведения

en: Date Rated
ru: По дате

en: Date Shared
ru: Дата предоставления общего доступа

en: Date Show Added
ru: Дата добавления шоу

en: Date Taken
ru: Дата съемки

en: Date Viewed
ru: Дата просмотра

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
ru: Отладочное журналирование включает дополнительные подробности в файлах журналов и помогает в диагностике проблем.

en: Dec
ru: Дек

en: Decade
ru: Десятилетие

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
ru: Фотографии из {1}-х

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
ru: Лучшие альбомы из {1}-х

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
ru: Видео из {1}-х

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
ru: {1} радио

en: Decade Radio
ru: Декада радио

en: December
ru: Декабрь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default container
ru: Контейнер по умолчанию

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
ru: Путь к расположению файлов диагностики (должна быть разрешена запись для пользователя Plex)

en: Delete downloaded episodes
ru: Удалить просмотренные серии

en: Delete episodes after playing
ru: Удаление серий после просмотра

en: Deleting Library
ru: Удаление библиотеки

en: Deleting section {1}
ru: Удаление раздела {1}

en: Deleting {1} media bundles
ru: Удаление {1} связки медиа

en: Deleting {1} metadata bundles
ru: Удаление {1} связки метаданных

en: Demos
ru: Демозаписи

en: Descriptive
ru: Описательно

en: Detect and delete commercials
ru: Обнаружение и удаление рекламы

en: Detect commercials
ru: Обнаружена реклама

en: Detect commercials and mark for skip
ru: Обнаружить рекламу и пометить для пропуска

en: Detecting intros
ru: Обнаружение начальных заставок

en: Detects movie and episode end credits.
ru: Обнаружение финальных титров фильмов и эпизодов.

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
ru: Обнаружение заставок в сериалах для отображения кнопки «Пропустить заставку» в клиентах.

en: Device
ru: Устройство

en: Diagnostics mode
ru: Диагностический режим

en: Diagnostics path
ru: Путь диагностики

en: Direct play OK.
ru: Прямое воспроизведение ОК.

en: Direct play not available; Conversion OK.
ru: Прямое воспроизведение недоступно; Конвертирование.

en: Director
ru: Режиссер

[ctx: Director]
en: More by {1}
ru: Ещё от {1}

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
ru: Лучшие фильмы по версии {1}

en: Directors
ru: Режиссеры

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
ru: Папка для размещения временных файлов перекодировщика.

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
ru: Отключить перекодирование видеопотока в операциях транскодера. С такой настройкой транскодер может по прежнему перекодировать аудио, а также повторно обрабатывать видео.

en: Disable video stream transcoding
ru: Отключить перекодирование видеопотока

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
ru: Отключение устаревших и слабых способов шифрования, усиление алгоритма DH, переключение на сертификаты ECDSA. Настройка может препятствовать подключению старых клиентов.

en: Discovery Radio
ru: Твоё Радио

en: Display notifications
ru: Отображать уведомления

en: Display notifications when updating libraries.
ru: Отображать уведомления при обновлении библиотек.

en: DoVi Enhancement Layer
ru: Слой расширения DoVi

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
ru: Имя домена для публикации в plex.tv через указанный порт должно соответствовать имени в файле пользовательского сертификата.

en: Download
ru: Загрузить

en: Download was not high enough quality
ru: Загрузка была недостаточно высокого качества

en: Downloaded {1} airings
ru: Загруженные {1} трансляции

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Downloading Subtitle
ru: Загрузка субтитров

en: Downloading new data
ru: Получение новых данных

en: Downloads not allowed
ru: Загрузка не разрешена

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Duplicates
ru: Дубликаты

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
ru: Использовать следующую продолжительность в минутах при попытке перекодирования медиафайла с неизвестной продолжительностью

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
ru: Продолжительность в секундах времени аренды анонса SSDP у сервера DLNA.

en: Edition
ru: Издание

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
ru: Другие издания {1}

en: Embedded Tags
ru: Встроенные теги

en: Empty trash automatically after every scan
ru: Автоматически очищать корзину после каждого сканирования

en: Enable Cinema Trailers
ru: Включить трейлеры фильмов

en: Enable HDR tone mapping
ru: Включить HDR преобразование

en: Enable Plex Media Server debug logging
ru: Использовать отладочное журналирование сервера Plex Media

en: Enable Plex Media Server verbose logging
ru: Использовать подробное журналирование сервера Plex Media

en: Enable Relay
ru: Включить ретрансляцию

en: Enable credits detection
ru: Включить обнаружение титров

en: Enable iTunes plugin
ru: Включить iTunes плагин

en: Enable intro detection
ru: Включить обнаружение начальной заставки

en: Enable local network discovery (GDM)
ru: Включить обнаружение в локальной сети (GDM)

en: Enable server support for IPv6
ru: Включить поддержку IPv6 сервером

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
ru: Включить интеллектуальное перемешивание музыкальных исполнителей и плейлистов

en: Enable the DLNA server
ru: Включить DLNA сервер

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
ru: Включить отчеты DLNA сервера о длительность воспроизведения видео.

en: Enable video preview thumbnails
ru: Включить создание миниатюр для видеофайлов

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
ru: Обнаружена ошибка сети во время захвата медиа

en: Encountered network error while grabbing media
ru: Обнаружена ошибка сети во время захвата медиа

en: Enhanced Guide
ru: Расширенная программа передач

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
ru: Полный путь до файла содержащего видеоролик, показываемый перед фильмами. Для последовательного воспроизведения нескольких файлов разделите их полные пути запятыми. Для случайного выбора одного из нескольких файлов разделите их полные пути точкой с запятой.

en: Episode
ru: Серия

en: Episode Air Date
ru: Дата выхода серии в эфир

en: Episode Duplicate
ru: Дубликат серии

en: Episode In Progress
ru: Серия в процессе создания

en: Episode Plays
ru: Воспроизведений серии

en: Episode Rating
ru: Рейтинг эпизода

en: Episode Title
ru: Название эпизода

en: Episode Unmatched
ru: Несопоставленная серия

en: Episode Unwatched
ru: Непросмотренные эпизоды

en: Episode Year
ru: Год выхода серии

en: Episode ordering
ru: Упорядочивание серий

en: Episode sorting
ru: Сортировка серий

en: Episode {1,ftime='%m-%d'}
ru: Эпизод {1,ftime='%m-%d'}

en: Episode {1}
ru: Эпизод {1}

en: Episodes
ru: Серии

en: Episodes added in the past 3 days
ru: Серии, добавленные за последние 3 дня

en: Episodes added in the past 30 days
ru: Серии, добавленные за последние 30 дней

en: Episodes added in the past 7 days
ru: Серии, добавленные за последние 7 дней

en: Error communicating with provider
ru: Не удалось соединиться с поставщиком услуг

en: Error creating DVR
ru: Ошибка создания DVR

en: Exclude from home screen
ru: Исключить с главного экрана

en: Exclude from home screen and global search
ru: Исключить с главного экрана и глобального поиска

en: Exposure
ru: Выдержка

en: External
ru: Внешний

en: External network total upload limit (kbps)
ru: Общий лимит загрузки внешних сетей (кбит/с)

en: Extras
ru: Дополнительно

en: Failed to create generator for sync
ru: Не удалось создать генератор для синхронизации

en: Failed to parse data
ru: Не удалось проанализировать данные

en: Failed to retrieve channels
ru: Не удалось получить каналы

en: Failed to retrieve service credentials
ru: Не удалось получить учетные данные службы

en: Fast
ru: Быстро

en: Faster
ru: Быстрее

en: Favorites
ru: Избранное

en: Feb
ru: Фев

en: February
ru: Февраль

en: File Size
ru: Размер файла

en: File contains DRM
ru: Файл содержит DRM

en: File is unplayable.
ru: Файл невоспроизводим.

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
ru: Файл невоспроизводим. Кодек недоступен для анализа.

en: File size
ru: Размер файла

en: Find Lyrics
ru: Найти тексты песен

en: Find extras
ru: Найти дополнения

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
ru: Искать тексты песен в этой библиотеке автоматически.

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
ru: Автоматический поиск трейлеров и дополнений (требуется Plex Pass)

en: Finding albums
ru: Поиск альбомов

en: First Aired
ru: Дата премьеры

en: Folders
ru: Каталоги

en: For all items
ru: Для всех элементов

en: For recorded items
ru: Для записанных элементов

en: Forced
ru: Принудительно

en: Format
ru: Формат

en: Friendly name
ru: Имя сервера

en: Generate ad markers for items in this library.
ru: Генерировать метки рекламы для элементов этой библиотеки.

en: Generate chapter thumbnails
ru: Создание миниатюр глав

en: Generate credits markers for this item.
ru: Обнаружение маркеров титров для этого элемента

en: Generate credits video markers
ru: Создание маркеров видео титров

en: Generate intro video markers
ru: Создание маркеров заставок

en: Generate video preview thumbnails
ru: Создание видеоминиатюр

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
ru: Создание миниатюр видеофайлов, находящихся в этой библиотеке, если это разрешено настройками сервера.

en: Generating loudness data
ru: Генерация данных громкости

en: Generating video chapter thumbnails
ru: Создание видеопревью

en: Generating video preview thumbnails
ru: Создаются картинки предпросмотра

en: Genre
ru: Жанр

[ctx: Genre]
en: More in {1}
ru: Ещё в {1}

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
ru: Лучшие фильмы в разделе {1}

[ctx: Genre]
en: {1} Radio
ru: Радио {1}

en: Genre Radio
ru: Радио по жанру

en: Genres
ru: Жанры

en: Getting ready...
ru: Подготовка...

en: Global music videos path
ru: Глобальный путь  музыкальных видео

en: Grabbing
ru: Захватывать

en: Group albums by type
ru: Группировка альбомов по типу

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
ru: Группировка пластинок, мини-альбомов и синглов, сборников, концертных альбомов, демозаписей и ремиксов.

en: Guide
ru: Программа передач

en: HD only
ru: только HD

en: Hardware transcoding device
ru: Устройство аппаратного перекодирования

en: Has the user accepted the EULA
ru: Пользователь принял EULA соглашение

en: Haven't Played in (Time)
ru: Невоспроизводившиеся последние (время)

en: Haven't played in {1} months
ru: Невоспроизводившиеся последние {1} месяцев

en: Haven't played in {1} years
ru: Невоспроизводившиеся последние {1} лет

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide for single-season series
ru: Скрыть для односезонных сериалов

en: Hide items in this collection
ru: Скрыть элементы в этой коллекции

en: Hide items which are in collections
ru: Скрывать элементы в коллекциях

en: High quality (30fps limit)
ru: Высокое качество (ограничено 30 к/с)

en: Highest quality
ru: Наилучшее качество

en: Home
ru: Главная

en: Home Videos
ru: Домашние видео

en: How the episodes are named on disk.
ru: Как серии названы на диске.

en: How to sort the albums for an artist.
ru: Как сортировать альбомы для исполнителя.

en: How to sort the episodes for this show.
ru: Как отсортировать серии для этого шоу.

en: How to sort the items in the collection.
ru: Порядок сортировки объектов.

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
ru: Формат и размер значков, возвращаемых сервером DLNA на запрос клиента.

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
ru: Если аппаратное ускорение включено, оно определяет, используется ли оно для кодирования, в дополнение к декодированию.

en: In Progress
ru: В процессе

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
ru: Добавлять трейлеры в библиотеку

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
ru: Добавлять трейлеры для только вышедших и скоро выходящих в кинотеатрах фильмов

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
ru: Добавлять трейлеры для только вышедших и скоро выходящих на Blu-ray фильмов

en: Include extras with subtitles in Library language
ru: Включить дополнительные материалы с субтитрами на языке библиотеки

en: Include in home screen and global search
ru: Добавить на домашний экран и в глобальный поиск

en: Include music libraries in automatic updates
ru: Включить музыкальные библиотеки в автоматическое обновление

en: Include related content from shared libraries
ru: Включить похожий контент из общих библиотек

en: Include related external content
ru: Включить похожий внешний контент

en: Include season premieres in Continue Watching
ru: Включить премьеры сезона в блок "Продолжить просмотр"

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
ru: Увеличьте продолжительность записи, добавив минуты после запланированного времени.

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
ru: Увеличение продолжительности записи путем добавления минут до назначенного времени.

en: Initializing
ru: Инициализация

en: Invalid or missing file
ru: Файл повреждён или отсутствует

en: Item Count
ru: Счетчик элементов

en: Jan
ru: Янв

en: January
ru: Январь

en: Jul
ru: Июл

en: July
ru: Июль

en: Jun
ru: Июн

en: June
ru: Июнь

en: Keep
ru: Сохранять

en: Kids
ru: Дети

en: Kids On Later
ru: Детские передачи далее

en: Kids On Now
ru: Детские передачи в эфире

en: LAN Networks
ru: LAN сети

en: Label
ru: Метка

[ctx: Label]
en: More from {1}
ru: Ещё из {1}

en: Labels
ru: Метки

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
ru: Язык, используемый для метаданных элемента, таких как описание и заголовок.

en: Last Episode Date Added
ru: Дата добавления последней серии

en: Last Played
ru: Последнее воспроизведение

en: Latest episode
ru: Последнюю серию

en: Launch jobs in debug mode
ru: Запустить процессы в режиме отладки

en: Launch plugins in debug mode
ru: Запустить плагины в режиме отладки

en: Lens
ru: Объектив

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Library
ru: Библиотека

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
ru: Недавно добавленное в {1}

en: Library Playlists
ru: Библиотека плейлистов

en: Library Radio
ru: Радио по библиотеке

en: Library Sections
ru: Разделы библиотеки

en: Library default
ru: Библиотека по умолчанию

en: Library scan interval
ru: Интервал сканирования библиотеки

en: Limit remote stream bitrate
ru: Ограничение битрейта удаленного потока

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
ru: Ограничение количества одновременных потоков транскодирования видео, которые может обеспечить ваш сервер

en: Limit to airing time
ru: Ограничить временем трансляции

en: Limit to channel
ru: Ограничить каналом

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
ru: Ограничение количества отображаемых шоу в блоке "Продолжить просмотр". Установка слишком большого количества может повлиять на производительность.

en: Lineup is from a different provider.
ru: Линии различных поставщиков.

en: Lineups are from different providers
ru: Линии различных поставщиков

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
ru: Системы Linux имеют ограничение на максимальное число просмотренных каталогов, это может вызвать проблемы с большими музыкальными библиотеками.

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
ru: Список IP-адресов и сетей, которые разрешены без аутентификации

en: Live Albums
ru: Концертные альбомы

en: Live TV & DVR
ru: Прямой эфир и запись

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
ru: Загрузить обзоры альбомов и оценки критиков из облака. Это может заставить вас пересмотреть свой вкус в музыке.

en: Load artist biography data from the cloud.
ru: Загрузить биографию исполнителя из облака.

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
ru: Загрузить концертные данные для артистов на случай, если вы будете вне дома.

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
ru: Загрузить данные о популярных треках, которые играют на  радиостанциях.

en: Local Files Only
ru: Только локальные файлы

en: Localized subtitles
ru: Локализованные субтитры

en: Location visibility
ru: Видимость места расположения

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
ru: Ведение журнала использования памяти самим Plex Media Server и общего объема используемой системной памяти. Чтобы изменения вступили в силу, потребуется перезапуск сервера.

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
ru: Анализ громкости позволяет использовать различные функции, такие как выравнивание громкости и интеллектуальные переходы. Это может занять много времени при анализе многих треков и вызвать высокий уровень использования ЦП.

en: Low quality (240p)
ru: Низкое качество (240p)

en: Low quality (360p)
ru: Низкое качество (360p)

en: Make
ru: Марка

en: Make my CPU hurt
ru: Сделать моему процессору больно

en: Manually selected
ru: Выбор вручную

en: Mar
ru: Мар

en: March
ru: Март

en: Marker source
ru: Источник маркеров

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
ru: Максимальное число отображаемых элементов в блоке "Продолжить просмотр".

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
ru: Максимальное количество разрешенных одновременных потоков каждому пользователю, когда он не в локальной сети.

en: Maximum simultaneous video transcode
ru: Максимум одновременных перекодирований видео

en: Maximum video output resolution for the transcoder
ru: Максимальное разрешение видео для перекодировщика

en: May
ru: Май

en: Media
ru: Медиа

en: Media download by {1}
ru: Загрузка медиа {1}

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
ru: Маркеры могут быть использованы для доступа к системным библиотекам. Не открывайте общий доступ к логам. Для применения настройки необходим перезапуск сервера.

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
ru: Медиа, которое вы не смотрели указанное кол-во недель, исчезнет из "Продолжить просмотр".

en: Medium
ru: Средне

en: Medium quality (480p)
ru: Среднее качество (480p)

en: Medium quality (540p)
ru: Среднее качество (540p)

en: Metadata language
ru: Язык метаданных

en: Minimum automatic collection size
ru: Минимальное количество для автоматической коллекции

en: Minutes after end
ru: Минуты после окончания

en: Minutes before start
ru: За несколько минут до начала

en: Mixes For You
ru: Миксы для вас

en: Model
ru: Модель

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
ru: Самое популярное в {1}

en: Mood
ru: Настроение

en: Mood Radio
ru: "Настроение" радио

en: More by (Artist)
ru: Еще от (Исполнитель)

en: More from (Label)
ru: Больше из (Лейбл)

en: More from (Network)
ru: Больше из (Network)

en: More in (Genre)
ru: Больше из (Жанр)

en: Most Played
ru: Наиболее часто воспроизведённые

en: Most Played in (Month)
ru: Часто включаемое в (Месяц)

en: Most Popular Tracks
ru: Самые популярные треки

en: Movie pre-roll video
ru: Видеоролик перед видео

en: Movies
ru: Кино

en: Movies On Later
ru: Фильмы далее

en: Movies On Now
ru: Фильмы в эфире

en: Movies You Might Like
ru: Фильмы, которые вам нравятся

en: Movies on Now
ru: Фильмы в эфире

en: Moving files
ru: Перемещение файлов

en: Moving offline data
ru: Перемещение офлайн-данных

en: Music
ru: Музыка

en: Music Videos
ru: Видеоклипы

en: Music on TIDAL
ru: Музыка на TIDAL

en: My Upcoming Shows
ru: Предстоящие сериалы

en: Name
ru: Название

en: Neither direct play nor conversion is available.
ru: Ни прямое воспроизведение, ни преобразование не доступно.

en: Network
ru: Сеть

en: Never
ru: Никогда

en: New Airings Only
ru: Только новые показы

en: New Releases on TIDAL
ru: Новые релизы на TIDAL

en: New Shows On Tonight
ru: Новые шоу сегодня вечером

en: New and Repeat Airings
ru: Новые и повторные показы

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
ru: Новые сезонные премьеры будут появляться всегда, независимо от того, сколько недель прошло с момента просмотра.

en: Newest first
ru: Сперва новые

en: News
ru: Новости

en: News On Later
ru: Новости далее

en: News On Now
ru: Новости в эфире

en: News on Now
ru: Новости в эфире

en: No
ru: Нет

en: No recorder was available
ru: Не было доступных устройств записи

en: No write access to destination
ru: Отсутствуют права на запись

en: None
ru: Нет

en: Not enough CPU for conversion of this item.
ru: Не хватает мощности процессора для конвертации этого элемента.

en: Not enough CPU power to convert this item.
ru: Не хватает мощности процессора, чтобы конвертировать этот элемент.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
ru: Не хватает пропускной способности для воспроизведения этого элемента.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
ru: Не хватает пропускной способности для любого воспроизведения этого элемента. Невозможно конвертировать из-за низкой минимальной ширины полосы пропускания {1}кбит/с.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
ru: Не хватает пропускной способности для любого воспроизведения этого элемента. Невозможно понизить качество, чтобы поместиться в полосу пропускания {1}кбит/с.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
ru: Не хватает пропускной способности для воспроизведения этого элемента. Требуемая ширина пропускания неизвестна и доступен только {1}кбит/с.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
ru: Не хватает пропускной способности для любого воспроизведения этого элемента. Требуемая ширина полосы пропускания {1}кбит/с, при этом доступно только {2}кбит/с.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
ru: Не хватает пропускной способности для любого воспроизведения этого элемента. Требуемая минимальная ширина полосы пропускания {1}кбит/с, при этом доступно только {2}кбит/с.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
ru: Не хватает пропускной способности для прямого воспроизведения этого элемента.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
ru: Не хватает пропускной способности для прямого воспроизведения этого элемента. Требуемая ширина полосы пропускания {1}кбит/с, при этом доступно только {2}кбит/с.

en: Not enough bandwidth for requested quality.
ru: Не хватает пропускной способности для затребованного качества.

en: Not enough disk space to convert this item.
ru: Не хватает места на диске, чтобы конвертировать этот элемент.

en: Not enough memory to convert this item.
ru: Недостаточно памяти, чтобы конвертировать этот элемент.

en: Nov
ru: Ноя

en: November
ru: Ноябрь

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
ru: Количество разрешенных потоков было достигнуто. Остановите воспроизведение или попросите администратора увеличить количество разрешений.

en: Number of log files to generate before cycling
ru: Количество создаваемых лог-файлов до зацикливания

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
ru: Количество секунд между запросами обнаружения DLNA.

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
ru: Время ожидания плагина

en: Oct
ru: Окт

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: Отключено

en: Oldest first
ru: Сперва старые

en: On Deck
ru: Текущее

en: On Deck Content
ru: Контент "Текущее"

en: On This Day
ru: В этот день

en: On next refresh
ru: При следующем обновлении

en: One or more devices must be specified
ru: Необходимо указать минимум одно устройство

en: Only show trailers
ru: Показывать только трейлеры

en: Only unwatched movies
ru: только непросмотренных фильмов

en: Optimize database every week
ru: Оптимизировать базу данных каждую неделю

en: Optimizing Database
ru: Оптимизация базы данных

en: Optimizing database
ru: Оптимизация базы данных

en: Optimizing queries
ru: Оптимизация запросов

en: Optimizing search
ru: Оптимизация поиска

en: Original
ru: Оригинал

en: Original (No limit)
ru: Оригинальное (без ограничений)

en: Original format
ru: Исходный формат

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
ru: Путь к файлу PKCS # 12, содержащему сертификат и закрытый ключ, чтобы включить поддержку TLS на пользовательском домене.

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
ru: Путь к программе, которая обрабатывает запись перед добавлением в библиотеку. Скрипт должен быть в {1}

en: Perform extensive media analysis during maintenance
ru: Выполнять расширенный анализ файлов во время технического обслуживания

en: Perform refresh of program guide data.
ru: Обновлять программу передач.

en: Photo
ru: Фотография

en: Photo Albums
ru: Фотоальбомы

en: Photos
ru: Фотографии

en: Photos from (Day or Month)
ru: Фотографии за (Day or Month)

en: Photos from (Decade)
ru: Фотографии из (Decade)

en: Photos from (Year)
ru: Фотографии за (Year)

en: Place
ru: Место

[ctx: Place]
en: In {1}
ru: в {1}

en: Places
ru: Места

en: Playback has been paused for too long.
ru: Воспроизведение было приостановлено слишком долго.

en: Playlists
ru: Плейлисты

en: Plays
ru: Воспроизведений

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
ru: Plex Media Server производит миграцию базы данных.

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
ru: В настоящее время Plex Media Server выполняет задачи обслуживания при запуске.

en: Plex Media Server is in an unknown state.
ru: Plex Media Server в неизвестном состоянии.

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
ru: Сервер Plex Media будет пытаться использовать аппаратно-ускоренные видеокодеки при кодировании и декодировании видео. Аппаратное ускорение может ускорить перекодирование и обеспечить более одновременное преобразование видео, но оно также может снизить качество видео и совместимость.

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
ru: Plex Mix не доступен до окончания первого сканирования библиотеки.

en: Plex Music
ru: Plex Музыка

en: Plex Music Only
ru: Только Plex Музыка

en: Plex Recommendations on TIDAL
ru: Рекомендации Plex на TIDAL

en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Popular Tracks
ru: Популярные треки

en: Popularity
ru: Популярные

en: Postprocessing script
ru: Сценарий постобработки

en: Prefer HD
ru: Предпочитать HD

en: Prefer artwork based on library language
ru: Предпочитать иллюстрации на основе языка библиотеки

en: Prefer higher quality encoding
ru: Предпочесть более высокое качество кодирования

en: Prefer higher speed encoding
ru: Предпочесть более высокую скорость кодирования

en: Prefer local metadata
ru: Предпочитать локальные метаданные

en: Preferred
ru: Предпочтительно

en: Preferred audio language
ru: Предпочтительный язык звуковой дорожки

en: Preferred network interface
ru: Предпочтительный сетевой интерфейс

en: Preferred subtitle language
ru: Предпочтительный язык субтитров

en: Processing subscriptions
ru: Обработка подписок

en: Processing {1} album
ru: Обработка {1} альбома

en: Processing {1} albums
ru: Обработка {1} альбомов

en: Producer
ru: Продюсер

en: Progress
ru: Прогресс

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
ru: Строка информации о протоколе, используемая в GetProtocolInfo ответе DLNA серверу.

en: Publish server on Plex Online
ru: Опубликовать сервер на Plex Online

en: Publisher
ru: Издатель

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
ru: Публикация сервера автоматически делает его доступным для клиентских устройств без дополнительных настроек сети.

en: Push Notifications
ru: Всплывающие уведомления

en: Quality profile used by the transcoder.
ru: Настройки качества перекодирования.

en: Random Album Radio
ru: Радио случайного альбома

en: Randomly
ru: Случайно

en: Rated {1}
ru: Рейтинг {1}

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Ratings Source
ru: Источник рейтингов

en: Rebuilding album index
ru: Перестроение индексов альбомов

en: Rebuilding artist index
ru: Перестроение индексов исполнителей

en: Rebuilding indexes
ru: Перестроение индексов

en: Rebuilding track index
ru: Перестроение индексов аудиотреков

en: Recent Albums
ru: Недавние альбомы

en: Recent Channels
ru: Текущие каналы

en: Recent Playlists
ru: Недавние плейлисты

en: Recently Added
ru: Недавно добавленные

en: Recently Added Content
ru: Добавленное недавно

en: Recently Added Episodes
ru: Недавно добавленные эпизоды

en: Recently Added Movies
ru: Недавно добавленные фильмы

en: Recently Added Music
ru: Недавно добавленная музыка

en: Recently Added Music Videos
ru: Недавно добавленные музыкальные видео

en: Recently Added Photos
ru: Недавно добавленные фотографии

en: Recently Added TV
ru: Недавно добавленные телесериалы

en: Recently Added Videos
ru: Недавно добавленные видео

en: Recently Favorited Photos
ru: Недавно добавленные фотографии

en: Recently Played Music
ru: Недавно воспроизведенная музыка

en: Recently Released
ru: Недавно выпущенные

en: Recently Released Episodes
ru: Недавно выпущенные эпизоды

en: Recently Released Movies
ru: Недавно вышедшие фильмы

en: Recently Viewed
ru: Недавно просмотренные

en: Recently Viewed Episodes
ru: Недавно просмотренные серии

en: Recently Viewed Shows
ru: Недавно просмотренные сериалы

en: Recommended
ru: Рекомендованное

en: Recommended For You
ru: Рекомендованное

en: Record Label
ru: Метка Записи

en: Recording
ru: Запись

en: Recording Priority
ru: Очерёдность записи

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
ru: Ошибка записи. Пожалуйста, проверьте ваш тюнер и/или антенну.

en: Rediscover
ru: Взглянуть по-новому

en: Refresh library metadata periodically
ru: Переодически обновлять метаданные библиотеки

en: Refresh local metadata every three days
ru: Обновлять локальные метаданные каждые три дня

en: Refreshing
ru: Обновляется

en: Refreshing Sub
ru: Обновление Sub

en: Refreshing guide data
ru: Обновление данных программы передач

en: Refreshing local metadata
ru: Обновление локальных метаданных

en: Refreshing media analysis
ru: Обновление анализа медиа

en: Refreshing metadata
ru: Обновление метаданных

en: Related Albums
ru: Связанные альбомы

en: Related Movies
ru: Похожие фильмы

en: Related Shows
ru: Похожие сериалы

en: Release Date
ru: Дата выхода

en: Release date
ru: Дата релиза

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
ru: Запомнить и продолжить с последнего места воспроизведения. Полезно для библиотек с продолжительным аудиоконтентом.

en: Remixes
ru: Ремиксы

en: Remote failed to transcode media
ru: Удалённый не смог перекодировать медиа

en: Remote streams allowed per user
ru: Разрешить удаленные потоки каждому пользователю

en: Remove old bundles every week
ru: Удалять устаревшие пакеты каждую неделю

en: Remove old cache files every week
ru: Еженедельно очищать кэш от устаревших файлов

en: Replace lower resolution items
ru: Заменить элементы с низким разрешением

en: Required
ru: Обязательно

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Restrict where content from this library should appear.
ru: Выберите, где должно отображаться содержимое этой библиотеки.

en: Run a partial scan when changes are detected
ru: Запустить выборочное сканирование при обнаружении изменений

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
ru: Запуск задачи фонового транскодирования с более низким приоритетом, чем потоковое транскодирование

en: Run scanner tasks at a lower priority
ru: Запуск задач сканера с более низким приоритетом

en: Running fix-ups
ru: Запуск исправлений

en: Scan my library automatically
ru: Сканировать библиотеку автоматически

en: Scan my library periodically
ru: Периодически сканировать мою библиотеку

en: Scanning
ru: Сканирование

en: Scanning {1}
ru: Сканирование {1}

en: Search Albums...
ru: Поиск альбомов…

en: Search Artists...
ru: Поиск исполнителей…

en: Search Episodes...
ru: Поиск серий...

en: Search Shows...
ru: Поиск сериалов...

en: Search Tracks...
ru: Поиск треков…

en: Search for Albums
ru: Поиск альбомов

en: Search for Artists
ru: Поиск исполнителей

en: Search for Episodes
ru: Поиск серий

en: Search for Shows
ru: Поиск сериалов

en: Search for Tracks
ru: Поиск треков

en: Season
ru: Сезон

en: Season {1}
ru: Сезон {1}

en: Seasonal Movies
ru: Сезонные фильмы

en: Seasons
ru: Сезоны

en: Secure connections
ru: Безопасные соединения

en: Segmented transcoder timeout
ru: Время ожидания перекодировщика сегментов

en: Select a primary source for ratings.
ru: Выбор основного источника рейтингов.

en: Send crash reports to Plex
ru: Отправка в Plex отчётов о сбоях

en: Sep
ru: Сен

en: September
ru: Сентябрь

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
ru: Владельцы серверов могут пожелать ограничить круг тех, кто может видеть имена в элементах, содержащих метаданные геолокации. По умолчанию только владелец сервера будет иметь такую возможность.

en: Server update Channel
ru: Канал обновления сервера

en: Server version updates
ru: Обновление версии сервера

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
ru: Установка максимального битрейта для передачи данных с этого сервера.

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
ru: Максимальное число серий сериала, которое следует загрузить.

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
ru: Задайте максимальное количество невоспроизведенных серий, которые нужно сохранить для показа.

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
ru: Установите процент прогресса воспроизведения видео, в этот момент оно будет помечено как воспроизведенное.

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
ru: Установите размер кэша основной базы данных в MB. Изменения вступают в силу при перезапуске сервера.

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
ru: Определить, могут ли быть заменены элементы вашей библиотеки на Аналогичные в большем разрешении. Эта настройка заменит любые элементы вашей библиотеки, а не только предыдущие записи, сделанные DVR.

en: Shared
ru: Общий доступ

en: Show
ru: Сериал

en: Show Actor
ru: Актёр шоу

en: Show Collection
ru: Коллекция шоу

en: Show Director
ru: Режиссер шоу

en: Show Plays
ru: Просмотров сериала

en: Show Producer
ru: Продюсер шоу

en: Show Rating
ru: Рейтинг сериала

en: Show Title
ru: Название сериала

en: Show Unmatched
ru: Несопоставленный сериал

en: Show Writer
ru: Автор шоу

en: Show Year
ru: Год сериала

en: Show collections and their items
ru: Показывать коллекции и их элементы

en: Show in dock
ru: Отображать в строке состояния

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
ru: Показать похожие треки и альбомы из TIDAL.

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
ru: Показать похожие бесплатные фильмы и связанные с ним треки и альбомы от TIDAL.

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
ru: Показать предложения и дополнительные альбомы c TIDAL и включить треки с TIDAL в Artist Radio.

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
ru: Показать предложения и дополнительные альбомы из общих библиотек и включить общие треки в Artist Radio.

en: Show this collection and its items
ru: Показать эту коллекцию и ее элементы

en: Shown with foreign audio
ru: Показано со звуковой дорожкой на другом языке

en: Shows
ru: Шоу

en: Shows On Now
ru: Сейчас в эфире

en: Shows You Might Like
ru: Показывает, что вам может понравиться

en: Shows on Now
ru: Сейчас в эфире

en: Shutter Speed
ru: Выдержка

en: Similar Artists
ru: Похожие исполнители

en: Similar Movies in Free To Watch
ru: Похожие фильмы, бесплатные для просмотра

en: Singles & EPs
ru: Синглы и мини-альбомы

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
ru: Размер буфера IPC (в байтах) для транскодированных потоков

en: Skip extras which aren't trailers
ru: Пропускать дополнительные материалы, которые не являются трейлерами

en: Slow
ru: Медленно

en: Slower
ru: Медленнее

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
ru: "Smart shuffling" предпочитает высокорейтинговые, популярные и недавно услышанные треки.

en: Sonic Analysis
ru: Звуковой анализ

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
ru: Звуковой анализ дает различные возможности, например позволяет отслеживать радио. Анализ большого количества треков может занять много времени и вызвать высокую загрузку процессора.

en: Sonically Similar Albums
ru: Похожие альбомы

en: Sonically Similar Artists
ru: Похожие исполнители

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
ru: Извините, Plex Mix недоступен для данной композиции.

en: Soundtracks
ru: Саундтреки

en: Source
ru: Источник

en: Specials
ru: Спецвыпуски

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
ru: Ограничение пропускной способности вне локальной сети, кБит/с. Используйте 0, чтобы не устанавливать никакого лимита.

en: Sport
ru: Спорт

en: Sports
ru: Спорт

en: Sports On Later
ru: Далее в спорте

en: Sports On Now
ru: Спорт в эфире

en: Sports on Now
ru: Спорт в эфире

en: Start Listening
ru: Прослушать

en: Start Watching
ru: Начать просмотр

en: Start with '{1}'
ru: Начать с '{1}'

en: Stations
ru: Станции

en: Store track progress
ru: Запоминать место воспроизведения

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
ru: Сессия потоковой трансляции не существует или завершена по тайм-ауту.

en: Strict TLS configuration
ru: Криптостойкий TLS

en: Studio
ru: Студия

[ctx: Studio]
en: More from {1}
ru: Больше из {1}

en: Style
ru: Стиль

en: Style Radio
ru: Радио по стилю

en: Subtitle Language
ru: Язык субтитров

en: Success
ru: Успешно

en: Super fast
ru: Супер быстро

en: Support Away Mode when preventing system sleep
ru: Поддержка Режима Отсутствия, предотвращающий засыпание системы

en: Syncing Play state from remote
ru: Синхронизация состояния воспроизведения с пульта

en: Syncing Play state to remote
ru: Синхронизация состояния воспроизведения с удаленным

en: TIDAL Albums
ru: Альбомы TIDAL

en: TIDAL Music Videos
ru: Клипы TIDAL

en: TV
ru: ТВ

en: TV Shows
ru: Сериалы

en: Tag
ru: Метка

[ctx: Tag]
en: More in {1}
ru: Ещё в {1}

en: Tags
ru: Метки

en: Team
ru: Команда

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
ru: Завершение сеансов, приостановленных на более длительный срок, чем

en: The EPG provider does not exist.
ru: Поставщик расписания программ не существует.

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
ru: GPU или другое устройство, которое будет использоваться для транскодирования

en: The Movie Database (Aired)
ru: The Movie Database (В эфире)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
ru: Перенаправление трафика позволяет подключаться к серверу через прокси-ретранслятор, когда сам сервер недоступен извне. Примечание: этот прокси имеет ограниченную пропускную способность.

en: The action cannot be performed on the item in its current state
ru: Действие не может быть выполнено с объектом в его текущем состоянии

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
ru: Трансляция велась ранее и не может быть записана

en: The airing was already in progress
ru: Трансляция уже велась

en: The butler analyzed {1} items.
ru: Дворецкий проанализировал {1} элементов.

en: The butler backed up your database.
ru: Дворецкий сохранил резервную копию базы данных.

en: The butler cleaned {1} media bundles.
ru: Дворецкий очистил {1} связки медиа.

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
ru: Дворецкий очистил {1} связки метаданных.

en: The butler collected blob garbage.
ru: Дворецкий собрал накопившийся мусор.

en: The butler deleted {1} old cache files.
ru: Дворецкий удалил {1} старые файлы кэша.

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
ru: Дворецкий сгенерировал рекламные маркеры для {1} шоу.

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
ru: Дворецкий создал миниатюры {1} файлов.

en: The butler generated {1} credits markers.
ru: Дворецкий сгенерировал {1} маркеров титров.

en: The butler generated {1} season intro markers.
ru: Дворецкий сгенерировал {1} маркеры заставок сезона.

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
ru: Дворецкий создал {1} миниатюр предварительного просмотра для видео.

en: The butler optimized your database.
ru: Дворецкий оптимизировал базу данных.

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
ru: Дворецкий выполнил глубокий анализ {1} файлов.

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
ru: Дворецкий провел анализ громкости на {1} альбомах.

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
ru: Дворецкий провел звуковой анализ {1} группы альбомов.

en: The butler refreshed all libraries.
ru: Дворецкий обновил все библиотеки.

en: The butler refreshed {1} artists.
ru: Дворецкий обновил {1} артистов.

en: The butler refreshed {1} items.
ru: Дворецкий обновил {1} элементов.

en: The butler refreshed {1} movies.
ru: Дворецкий обновил {1} фильмов.

en: The butler refreshed {1} seasons.
ru: Дворецкий обновил {1} сезонов.

en: The butler refreshed {1} shows.
ru: Дворецкий обновил {1} шоу.

en: The butler wasn't able to back up your database.
ru: Дворецкий не смог создать резервную копию базы данных.

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
ru: Очистка очищенных {1} комплектов носителей.

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
ru: Очистка очищенных {1} пакетов метаданных.

en: The default duration to record after the scheduled time.
ru: Значение по умолчанию интервала записи после назначенного времени.

en: The default duration to record before the scheduled time.
ru: Значение по умолчанию интервала записи до назначенного времени.

en: The destination library or location did not exist
ru: Заданное для сохранения расположение или библиотека не существуют

en: The device does not exist
ru: Устройство не существует

en: The device does not tune the required channel
ru: Устройство не настраивается на требуемый канал

en: The device has no associated grabber
ru: Устройство не содержит связанного устройства захвата

en: The device is busy
ru: Устройство занято

en: The device is in use with an existing DVR
ru: Это устройство используется существующим DVR

en: The device is not in use by this DVR
ru: Это устройство не используется DVR

en: The directory in which database backups are stored.
ru: Каталог, в котором сохраняются резервные копии базы данных.

en: The download was aborted
ru: Загрузка была прервана

en: The download was cancelled
ru: Загрузка была прервана

en: The media version already exists
ru: Версия медиа уже существует

en: The network interface local clients will use to connect.
ru: Сетевой интерфейс для локальных клиентов

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
ru: Разрешить владельцу сервера удалять файлы с диска.

en: The path is invalid
ru: Неправильный путь

en: The path where local application data is stored
ru: Путь к данным приложения

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
ru: Качество транскодирования для эфирного ТВ или его записи. Выбор варианта «исходный формат» может привести к сохранению очень больших файлов.

en: The recording conflicts with other recordings
ru: Эта запись конфликтует с другими

en: The recording duration was 0 minutes
ru: Длительность записи составила 0 минут

en: The recording failed
ru: Во время записи произошла ошибка

en: The recording was aborted
ru: Запись была прекращена

en: The recording was cancelled
ru: Запись была отменена

en: The recording was not started because airing was in progress
ru: Запись не была начата, т.к. передача уже транслировалась.

en: The server is not connected to plex.tv
ru: Сервер не подключен к plex.tv

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
ru: Учетная запись сервера не имеет Plex Pass и не может использовать функцию синхронизации

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
ru: Диск сервера почти заполнен (осталось менее 10Гб)

en: The source media was not found
ru: Источник медиаконтента не найден

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
ru: Время (в секундах) между каждым кадром предварительного просмотра видео.

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
ru: Время, когда вспомогательные задачи завершают работу.

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
ru: Время запуска сервером вспомогательных задач в фоновом режиме.

en: The user does not have permission to sync
ru: Пользователь не имеет разрешения на синхронизацию

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
ru: Предустановленный профиль x264 используется для фонового перекодирования (Sync и Media Optimizer). Более медленное значение приведет к улучшению качества видео и меньшему размеру файла, но требует значительно больше времени для завершения обработки.

en: TheTVDB (Absolute)
ru: TheTVDB (Абсолютный)

en: TheTVDB (Aired)
ru: TheTVDB (В эфире)

en: There is a duplicate channel mapping
ru: Дублирование назначения каналов

en: There is a duplicate recording already active
ru: Уже выполняется дублирующая запись

en: There was a transcoder error
ru: Ошибка транскодирования

en: There was not enough free disk space to start the download
ru: Недостаточно свободного места на диске для начала загрузки

en: There was not enough free disk space to start the recording
ru: На диске недостаточно свободного места для начала записи

en: This Day
ru: В этот день

en: This Episode
ru: Эта серия

en: This Event
ru: Это событие

en: This Month
ru: В этом месяце

en: This Season
ru: Этот сезон

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
ru: Позволяет серверу транслировать данные на DLNA-совместимые устройства.

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
ru: Это приложение не может воспроизвести этот элемент. Причина: {1}.

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
ru: Это приложение не позволяет элементу быть конвертированным для воспроизведения. Проверьте настройки и повторите попытку.

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
ru: Это приложение не позволяет этому элементу быть воспроизведенным напрямую. Проверьте ваши настройки и повторите попытку.

en: This device already exists
ru: Устройство уже существует

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
ru: Эта настройка позволяет медиасерверу искать другие сервера и плееры в локальной сети.

en: This feature is Plex Pass only.
ru: Данная функция только для Plex Pass.

en: This helps us improve your experience.
ru: Это помогает нам сделать программу ещё лучше.

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
ru: Имя cервера будет использовано для идентификации этого сервера другими компьютерами сети. Если оставить это поле пустым, то будет использовано имя данного компьютера.

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
ru: Эта настройка влияет на то, какая система рейтинга будет использоваться. Для вступления изменений в силу потребуется сделать обновление метаданных.

en: Time Travel Radio
ru: Радио «Путешествие во времени»

en: Time at which tasks start to run
ru: Время запуска отложенных задач

en: Time at which tasks stop running
ru: Время завершения задач

en: Timeline
ru: Хронология

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
ru: Время ожидания в секундах прежде, чем перекодировщик начнет запись перекодированных сегментов.

en: Title
ru: Название

en: Top Albums from (Genre)
ru: Лучшие альбомы в (Жанр)

en: Top Albums from (Year)
ru: Лучшие альбомы в (Год)

en: Top Movies by (Actor or Director)
ru: Лучшие фильмы по (Актеру или Режиссеру)

en: Top Movies in (Genre)
ru: Лучшие фильмы по (Жанру)

en: Top Rated TV
ru: Лучшее телевидение

en: Top Unwatched Movies
ru: Лучшие непросмотренные фильмы

en: Track Added At
ru: Трек добавлен в

en: Track Last Played
ru: Последний прослушанный трек

en: Track Last Rated
ru: Последний оцененный трек

en: Track Last Skipped
ru: Последний пропуск трека

en: Track Mood
ru: Трек Настроение

en: Track Plays
ru: Воспроизведений трека

en: Track Rating
ru: Рейтинг трека

en: Track Skips
ru: Пропусков трека

en: Track Source
ru: Трек Источник

en: Track Title
ru: Трек

en: Tracks
ru: Треки

en: Tracks from {1}
ru: Треки от {1}

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
ru: Трейлеры грядущих релизов на Blu-ray

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
ru: Трейлеры грядущих релизов в кинотеатрах

en: Transcode
ru: Транскодирование

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
ru: Если выключить этот параметр, то транскодированный HDR контент будет сильно затемнен и ненасыщен. Если этот параметр включен, то для поддержки аппаратного транскодирования могут потребоваться дополнительные компоненты драйвера; для получения дополнительных сведений смотрите наши статьи в разделе поддержки.

en: Transcoder Quality
ru: Качество транскодирования

en: Transcoder default duration
ru: Длительность работы перекодировщика по умолчанию

en: Transcoder default prune buffer
ru: Буфер обрезки транскодера по умолчанию

en: Transcoder default throttle buffer
ru: Размер буфера перекодировщика по умолчанию

en: Transcoder quality
ru: Качество перекодировщика

en: Transcoder temporary directory
ru: Временная папка перекодировщика

en: Transcoding Media for {1}
ru: Перекодирование медиа для {1}

en: Trash
ru: Корзина

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
ru: Рассматривать внешние IP-адреса как локальные с точки зрения ограничения скорости

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
ru: Обрабатывать входящие запросы от IP-адресов WAN, как запросы LAN с точки зрения пропускной способности. Это часто происходит, когда установлена защита от "повторного привязывания DNS" и клиенты в LAN не могут напрямую связаться с сервером, а должны пройти через IP-адрес WAN.

en: Tried {1}
ru: Попыток {1}

en: Tuner in use by another process
ru: Тюнер используется другим процессом

en: Type
ru: Тип

en: Ultra fast
ru: Ультра быстро

en: Unable to add device to DVR
ru: Невозможно добавить устройство к DVR

en: Unable to find playlist for sync item
ru: Невозможно найти плейлист для синхронизации элемента

en: Unable to get channel listing from device
ru: Не удалось получить список каналов с устройства

en: Unable to get lineups.
ru: Не удалось получить расположение.

en: Unable to remove device from DVR
ru: Невозможно удалить устройство из DVR

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown device
ru: Неизвестное устройство

en: Unknown item
ru: Неизвестный объект

en: Unknown media grabber
ru: Неизвестное устройство для захвата

en: Unknown provider requested to make decision.
ru: Неизвестный поставщик просил принять решение.

en: Unknown source
ru: Неизвестный источник

en: Unknown status
ru: Состояние неизвестно

en: Unknown sync item
ru: Неизвестный объект синхронизации

en: Unknown sync list
ru: Неизвестный список синхронизации

en: Unlimited
ru: Неограниченно

en: Unmatched
ru: Не сопоставлено

en: Unwatched
ru: Не просмотрено

en: Unwatched Videos
ru: Непросмотренные видео

en: Up Next
ru: Очередь воспр.

en: Up Next from Free to Watch
ru: Далее в Free to Watch

en: Up Next in {1}
ru: Следующий в {1}

en: Update all libraries during maintenance
ru: Обновлять все библиотеки при техническом обслуживании

en: Upgrade media analysis during maintenance
ru: Обновлять метаданные во время обслуживания

en: Use DVR Setting
ru: Использовать настройки DVR

en: Use hardware acceleration when available
ru: Использовать, при наличии возможности, аппаратное ускорение

en: Use hardware-accelerated video encoding
ru: Использовать аппаратно-ускоренное кодирование видео

en: Use language preferences from plex.tv
ru: Использовать языковые настройки из Plex.tv

en: Use local assets
ru: Использовать локальные данные

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
ru: Использовать локализованные постеры, когда они доступны. Это определяется настройкой языка библиотеки.

en: Use original title
ru: Оригинальное название

en: Use original titles
ru: Использовать оригинальные названия

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
ru: Использовать трейлеры с красной полосой (ограниченная аудитория), когда они доступны

en: Use season titles
ru: Использовать названия серий

en: Use season titles when available.
ru: Использовать названия серий если доступно.

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
ru: Использовать исходное название для этого элемента независимо от языка библиотеки.

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
ru: Использовать оригинальные названия для всех элементов независимо от языка библиотеки.

en: User currently viewing the content
ru: Пользователи, в данный момент просматривающие данный контент

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
ru: Значение в минутах. Завершение всех сеансов, которые были приостановлены на более длительное, чем указанное, количество времени. Сеансы только с аудио и живые сессии будут исключены

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
ru: Подробное журналирование полезно только для поиска отдельных проблем и должно включаться только по запросу технической поддержки.

en: Very fast
ru: Очень быстро

en: Very slow
ru: Очень медленно

en: Video
ru: Видео

en: Video play completion behaviour
ru: Поведение при завершении воспроизведения видео

en: Video played threshold
ru: Порог воспроизведения видео

en: Video preview thumbnail frame duration
ru: Длительность предварительного просмотра видео

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
ru: Миниатюры видеофайлов добавляются при просмотре текущего видео и при поиске в поддерживаемых приложениях. Процесс их создания занимает много времени, ресурсов процессора и дискового пространства. Вы можете отключить создание миниатюр отдельно для каждой библиотеки в их дополнительных настройках.

en: Visibility
ru: Видимость

en: Web Manager URL
ru: Веб-менеджер URL

en: Webhooks
ru: Вебхуки

en: Weeks to consider for Continue Watching
ru: Недель для отображения элементов в блоке "Продолжить просмотр"

en: What's On
ru: Сейчас в эфире

en: What's On Later
ru: Что дальше?

en: What's On Now
ru: Сейчас в эфире

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
ru: При обнаружении изменений в папках библиотеки сканировать только измененные папки.

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
ru: При включении этого параметра будет запрашиваться более подробная информация о сериалах и фильмах, при этом обновление данных будет происходить медленнее.

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
ru: При сканировании этой библиотеки отдавать предпочтение встроенным тегам и локальным файлам, если они есть.

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
ru: При сканировании этой библиотеки использовать встроенные локальные постеры и рисунки, если они есть.

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
ru: Если установлено значение "Обязательно", некоторые незашифрованные соединения (исходящие от Медиасервера) по-прежнему будут разрешены, и приложения, которые не поддерживают безопасные соединения, не смогут подключиться.

en: Where to automatically obtain album cover art.
ru: Откуда автоматически получить обложку альбома.

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
ru: Откуда автоматически получить жанры для артистов и альбомов.

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
ru: Активность какого пользователя будет использована для фильтрации коллекции (напр. оценки, количество просмотров, метки "просмотрено")

en: Writer
ru: Автор

en: Year
ru: Год

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
ru: Фотографии из {1}

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
ru: В этот день в {1}

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
ru: В этом месяце в {1}

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
ru: Лучшие альбомы из {1}

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
ru: Видео из {1}

en: Yes
ru: Да

en: You cannot create or edit playlists on this server.
ru: Вы не можете создавать или редактировать плейлисты на этом сервере.

en: You have too many active streams.
ru: У вас слишком много активных просмотров.

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
ru: Библиотека будет автоматически обновлена при обнаружении изменений в папках библиотек.

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
ru: [Экспериментальная функция] Преобразование может экономить дисковое пространство и улучшить совместимость, но требует наличия быстрого ЦП.

en: [Unknown Season]
ru: [Неизвестный Сезон]

en: a direct connection to the server is not available
ru: прямое подключение к серверу недоступно

en: admin only
ru: Только администратор

en: and
ru: и

en: as a scheduled task
ru: как запланированную задачу

en: as a scheduled task and when media is added
ru: как запланированную задачу и при добавлении контента

en: audio
ru: аудио

en: begins with
ru: начинается с

en: both, try online first
ru: оба, сначала пробовать онлайн

en: contains
ru: содержит

en: daily
ru: ежедневно

en: decoder
ru: декодер

en: disabled
ru: отключено

en: does not contain
ru: не содержит

en: enabled
ru: включено

en: encoder
ru: кодировщик

en: ends with
ru: заканчивается с

en: every 12 hours
ru: каждые 12 часов

en: every 15 minutes
ru: каждые 15 минут

en: every 2 hours
ru: каждые 2 часа

en: every 30 minutes
ru: каждые 30 минут

en: every 6 hours
ru: каждые 6 часов

en: everyone
ru: Все

en: hourly
ru: ежечасно

en: iTunes library XML path
ru: Путь к XML-конфигурации библиотеки iTunes

en: is
ru: является

en: is after
ru: после

en: is before
ru: до

en: is false
ru: это не так

en: is greater than
ru: больше, чем

en: is less than
ru: меньше, чем

en: is not
ru: не является

en: is true
ru: это так

en: local detection only
ru: только локальное обнаружение

en: never
ru: никогда

en: only online (no local detection)
ru: только онлайн (без локального обнаружения)

en: subtitle
ru: подзаголовок

en: the server administrator has set a limit
ru: администратор сервера установил лимит

en: unknown
ru: неизвестно

en: video
ru: видео

en: {1} Collection
ru: {1} Коллекция

en: {1} Star
ru: {1} Звезда
