Plex Media Server - en to sv translation catalogue (1026 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
sv: "{1}" bad om att stoppa din uppspelning från den här servern. Enheten kan vara upptagen, under omstart eller underhålls. Försök igen om några minuter.

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
sv: "{1}" vill gärna att du slutar strömma från servern : {2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
sv: 'agent' är ogiltig för den valda bibliotekstypen

en: 'agent' is missing or invalid
sv: 'agent' saknas eller är ogiltig

en: 'language' is invalid
sv: 'language' är ogiltigt

en: 3 latest episodes
sv: 3 senaste avsnitten

en: 5 latest episodes
sv: 5 senaste avsnitten

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
sv: En kommaseparerad URL-lista (http eller https) som publiceras till plex.tv för serverupptäckt.

en: A global path to music videos for all music libraries.
sv: Global sökväg till musikvideo för alla musikbibliotek.

en: A server restart is required for a change to take effect.
sv: Omstart av servern krävs för att en ändring ska slå igenom

en: A unique identifier for the machine
sv: En unik identifierare för maskinen

en: Absolute numbering
sv: Absolut numrering

en: Actor
sv: Skådespelare

[ctx: Actor]
en: More with {1}
sv: Fler filmer med {1}

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
sv: Toppfilmer med {1}

en: Actors
sv: Skådespelare

en: Ad detection
sv: Reklamdetektering

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
sv: Inkludera användning av Plex Media Server- och System-minne i felsökningsloggning

en: Adding to Library
sv: Lägger till i biblioteket

en: Adding {1}
sv: Lägger till {1}

en: Admin Terminated Playback.
sv: Admin avbröt uppspelningen.

en: After a day
sv: Efter en dag

en: After a month
sv: Efter en månad

en: After a week
sv: Efter en Vecka

en: Airing
sv: Visas nu

en: Airing did not start at the required time
sv: Sändningen startade inte vid den utsatta tidpunkten

en: Airing order
sv: Sändningföljd

en: Airing was not high enough quality
sv: Sändningen hade inte tillräckligt hög kvalitet

en: Airing was not on the required channel
sv: Sändningen fanns inte på den valda kanalen

en: Airings
sv: Sändningar

en: Album Art
sv: Albumkonst

en: Album Collection
sv: Albumsamling

en: Album Critic Rating
sv: Albumkritikerbetyg

en: Album Decade
sv: Årtionde för albumet

en: Album Format
sv: Albumformat

en: Album Genre
sv: Albumgenre

en: Album Last Played
sv: Albumet spelades senast

en: Album Mood
sv: Album humör

en: Album Plays
sv: Spelningar av albumet

en: Album Rating
sv: Albumbetyg

en: Album Reviews and Critic Ratings
sv: Albumrecensioner och kritikerbetyg

en: Album Source
sv: Källa för album

en: Album Style
sv: Albumstil

en: Album Title
sv: Albumnamn

en: Album Type
sv: Typ av album

en: Album sorting
sv: Albumsortering

en: Albums
sv: Album

en: All
sv: Allt

en: All Artists
sv: Alla artister

en: All Channels
sv: Alla kanaler

en: All Episodes
sv: Alla avsnitt

en: All Movies
sv: Alla filmer

en: All Photos
sv: Alla foton

en: All Podcasts
sv: Alla podcaster

en: All Shared
sv: Delat

en: All Shows
sv: Alla serier

en: All episodes
sv: Alla avsnitt

en: All movies
sv: Alla filmer

en: All {1}
sv: Alla {1}

en: All {1} Events
sv: Alla {1} händelser

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
sv: Tillåt att filmtrailrar spelas före objekten i detta bibliotek.

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
sv: Tillåt Plex Media Server tokens i loggar

en: Allow media deletion
sv: Tillåt radering av media

en: Allow partial airings
sv: Tillåt del av sändningen

en: Allow red band trailers
sv: Tillåt barnförbjudna trailrar

en: Allow this server to send events to external services.
sv: Tillåt denna server att skicka sessionsuppdateringar till externa tjänster

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
sv: Tillåt att den här servern får skicka notifieringar till mobila enheter. Notera: Notifieringar levereras med hjälp av Plex-tjänster. De är kopplade till ditt konto och vissa av dem kan innehålla information om innehållet i ditt bibliotek.

en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Always
sv: Alltid

en: Always enabled
sv: Alltid aktiverad

en: Always include English language Cinema Trailers for trailers of movies not in my library.
sv: Inkludera alltid engelskspråkiga trailrar för filmer som inte finns i mitt bibliotek.

en: Always the server admin user
sv: Alltid serverns adminanvändare

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
sv: Antal sekunder att behålla innan segment rensas från omkodningen.

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
sv: Antal sekunder att buffra innan omkodaren stryps.

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: An error occurred while postprocessing the download
sv: Ett fel uppstod under efterbehandlingen av nedladdningen

en: An error occurred while postprocessing the recording
sv: Ett fel uppstod under efterbehandlingen av inspelningen

en: An unexpected error occurred
sv: Ett oväntat fel uppstod

en: An unknown error occurred
sv: Ett okänt fel uppstod

en: Analyze audio tracks for loudness
sv: Analysera ljudspår för ljudstyrka

en: Analyze audio tracks for sonic features
sv: Analysera ljudspår för ljudegenskaper

en: Analyze tracks for sonic features.
sv: Analysera spår för ljudfunktioner.

en: Analyzing media bundles
sv: Analyserar mediapaket

en: Analyzing metadata bundles
sv: Analysera metadatapaket

en: Any
sv: Valfritt

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. App begärde inbränd textning och omvandling av video krävs för att bränna undertexter.

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Behållaren är inte tillgänglig för analys.

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Direktuppspelning är inaktiverat.

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Inbäddade undertexter måste raderas för direktspelning.

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Objektet kräver en konvertering av den valda undertextströmmen.

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Media måste vara konverterat för att använda {1}-protokollet.

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Flerdelad media kräver en konvertering när alla delar är valda.

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Det finns ingen musikprofil för protokoll {1}, men behållaren {2} som använder codec {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Ingen profil för direktuppspelning av foto finns för {1}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
sv: App kan inte direkt spela detta objekt. Ingen direktspelningsprofil finns för protokollet {1}, med behållare {2} och videocodec {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Det finns ingen videoprofil med direktuppspelning för protokoll {1}, med behållaren {2} som använder videocodec {3}, ljudcodec {4} och undertextcodec {5}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
sv: App kan inte direkt spela detta objekt. Ingen direktspelningsprofil finns för protokollet {1}, med behållare {2}, videocodec {3} och ljudkodec {4}.

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Icke-vald inbäddad undertextström {1} kan inte direktuppspelas.

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Vald ljudström är inte den första ljudströmmen och appen kan inte välja ljudflöden i direktuppspelning.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Vald inbäddad textningsström är inte den första inbäddade textningströmen.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Den valda inbäddade textningströmen måste extraheras till sidovagn.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Den valda sidruta-textströmmen kan inte spelas direkt.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Den valda textströmmen måste vara inbäddad.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
sv: App kan inte utföra direktuppspelning för detta objekt. Den valda sidruta-textströmmen måste segmenteras.

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
sv: Fler album efter {1}

[ctx: Artist]
en: More by {1}
sv: Mer av {1}

en: Artist Bios
sv: Artistbiografi

en: Artist Collection
sv: Samling med artisten

en: Artist Country
sv: Artistland

en: Artist Genre
sv: Artistens genre

en: Artist Last Played
sv: Senast spelat med artisten

en: Artist Mood
sv: Artist humör

en: Artist Rating
sv: Artistens betyg

en: Artist Style
sv: Artistens stil

en: Artist Title
sv: Artistnamn

en: Artists
sv: Artister

en: Artists You Might Like
sv: Artister du kanske skulle gilla

en: Artists on Tour
sv: Artister på turné

en: Ask me
sv: Fråga mig

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
sv: Be att lägga till en inloggningspost för externa monterade enheter

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
sv: Försök att automatiskt upptäcka och ta bort reklam från inspelningar. Denna process kan ta lång tid och orsaka hög CPU-användning. "Upptäck och ta bort reklam" kommer att radera upptäckt reklam från dina videofiler.

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
sv: Försök att automatiskt upptäcka och ta bort reklam från inspelningar. Denna process kan ta lång tid och orsaka hög CPU-användning. "Upptäck och ta bort reklam" kommer att radera upptäckt reklam från dina videofiler. "Upptäck reklam och markera för överhoppning" lämnar videofilerna intakta.

en: Audience Rating
sv: Tittarbetyg

en: Audio Language
sv: Ljudspråk

en: Augmenting metadata
sv: Augmenterar metadata

en: August
sv: Augusti

en: Auto-select subtitle mode
sv: Välj undertextläge automatiskt

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic Tags
sv: Automatiska taggar

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
sv: Skapa automatiskt samlingar när det finns minst såhär många objekt för en tillgänglig samling. Ändring av detta värde påverkar ej redan befintliga samlingar.

en: Automatically during scheduled maintenance
sv: Automatiskt under schemalagt underhåll

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
sv: Mer i {1}

en: Background transcoding x264 preset
sv: Omkodningar som körs i bakgrunden x264 förval

en: Backing up database
sv: Skapar backup av databasen

en: Backup Database
sv: Backup av databas

en: Backup database every three days
sv: Säkerhetskopiera databasen var tredje dag

en: Backup directory
sv: Backupkatalog

en: Both Plex Music and Local Files
sv: Både Plex Musik och lokala filer

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse All
sv: Bläddra alla

en: Butler tasks
sv: Betjäntens uppgifter

en: By Album
sv: Efter album

en: By Cluster
sv: Per kluster

en: By Collection
sv: Efter samling

en: By Content Rating
sv: Efter innehållsklassificering

en: By Country
sv: Efter land

en: By Decade
sv: Efter årtionde

en: By Director
sv: Efter regissör

en: By Edition
sv: Efter Version

en: By First Letter
sv: Efter första bokstaven

en: By Folder
sv: Efter Mapp

en: By Genre
sv: Efter genre

en: By Rating
sv: Efter användarbetyg

en: By Resolution
sv: Efter skärmupplösning

en: By Starring Actor
sv: Efter skådespelare

en: By Year
sv: Efter år

en: By name
sv: Vid namn

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
sv: CPU är inte tillräckligt kraftfull för att konvertera detta objekt.

en: Camera Make
sv: Kameramärke

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
sv: Kan inte konvertera det här objektet. Implementering för {1} {2} '{3}' hittades inte.

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
sv: Kan inte konvertera det här objektet. Inga konverterings- ljud- och videokodare kunde hittas i profilen.

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
sv: Kan inte konvertera detta objekt. Ingen profil hittades för protokoll {1}.

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
sv: Det finns inte tillräckligt med bandbredd för direktuppspelning av detta objekt. Nödvändig bandbredd inte är känd och endast {2}kbps är tillgängligt.

en: Cannot record airing in the past
sv: Kan inte spela in redan sänt program

en: Cannot remove only lineup from DVR.
sv: Kan inte ta bort enbart uppsättning från DVR.

en: Categories
sv: Kategorier

en: Certification Country
sv: Certifieringsland

en: Channel
sv: Kanal

en: Channel {1}
sv: Kanal {1}

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
sv: Kapitel miniatyrbilder ger bilder i kapitelvyn på stödda appar. De kan ta lång tid att generera och konsumera ytterligare diskutrymme.

en: Chapter {1}
sv: Kapitel {1}

en: Checking files
sv: Kontrollerar filer

en: Choose Cinema Trailers from
sv: Välj filmrailrar från

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
sv: Bestäm hur snabbt avsnitt ska raderas när dom inte uppfyller nedladdningskriterier

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
sv: Välj minsta upplösning för sändningen som ska spelas in.

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
sv: Välj om en inspelning kan börja för en sändning som redan är igång.

en: Choose whether to display seasons.
sv: Välj om du vill visa säsonger

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
sv: Välj om du vill begränsa inspelningen till en viss sändningstid.

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
sv: Välj om du vill begränsa inspelningen till en viss kanal.

en: Cleaning Bundles
sv: Rengöringspaket

en: Cleaning bundles
sv: Rensar paket

en: Client stopped playback.
sv: Klienten stoppade uppspelning.

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
sv: Klientspecifika inställningar för DLNA-servern.

en: Collection
sv: Samling

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
sv: {1} Samling

en: Collection Mode
sv: Samlingsläge

en: Collection filtering based on
sv: Samling filtrering baserat på

en: Collection order
sv: Samlingsföljd

en: Collections
sv: Samlingar

en: Color Transfer Characteristics
sv: Färgöverföringsegenskaper

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
sv: Kommaseparerad lista över IP-adresser eller IP / Netmask-poster för nätverk som får komma åt Plex Media Server utan att logga in. När servern är utloggad och det här värdet är inställt tillåts endast lokala värd och adresser på den här listan.

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
sv: Kommaseparerad lista över IP-adresser eller IP/nätmask-poster för nätverk som kommer att anses vara på det lokala nätverket när det gäller begränsningar av bandbredd. Om det är inställt kommer alla andra IP-adresser att anses vara på det externa nätverket och kommer att bli föremål för det externa nätverks  bandbreddsbegränsningar. Om det lämnas tomt anses endast serverns subnät vara på det lokala nätverket.

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
sv: Kommaseparerad lista över strängar anses vara artiklar vid sortering av titlar. En omstart av server krävs för att en ändring ska träda i kraft.

en: Compilations
sv: Samlingar

en: Computing best lineup
sv: Computing bästa lineup

en: Concerts
sv: Konserter

en: Connection Timeout when obtaining decision.
sv: Timeout för anslutning när avgörande skulle inhämtas.

en: Connection is on WAN and limit is set
sv: Anslutningen är på WAN och gränsen är inställd

en: Content Rating
sv: Innehållsklassificering

en: Continue Listening
sv: Fortsätt lyssna

en: Continue Watching
sv: Fortsätt titta

en: Conversion encoder or decoder not found.
sv: Konverteringskodare eller avkodare kunde inte hittas.

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
sv: Konverteringen misslyckades. En begärd codec kunde inte hittas eller misslyckades att installeras.

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
sv: Konverteringen misslyckades. Transcoderen lämnade på grund av ett fel.

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
sv: Konverteringen misslyckades. Transcoderen misslyckades med att starta upp.

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
sv: Konverteringen misslyckades. Transcoderprocessen kraschade.

en: Convert video while recording
sv: Konvertera video medan du spelar in

en: Converted files cannot be written to the server's disk
sv: Konverterade filer kan inte skrivas till serverns hårddisk

en: Could not communicate with device
sv: Kunde inte kommunicera med enheten

en: Could not move downloaded media to destination
sv: Kunde inte flytta nedladdad media till destinationen

en: Could not move recorded media to destination
sv: Det gick inte att flytta inspelade media till destinationen

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
sv: Kunde inte ställa in kanalen. Kontrollera tunern eller antennen.

en: Country
sv: Land

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
sv: Skapa en säkerhetskopia av serverns databas i den konfigurerade säkerhetskopieringskatalogen

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
sv: Eftertextmarkeringar kan genereras lokalt och/eller hämtas via en databas online. Onlinemarkeringar kanske inte alltid finns, om denna inställning är satt till 'båda' kommer lokalt identifierade markeringar att skickas anonymt till online-databasen för framtida användning.

en: Critic Rating
sv: Kritikerbetyg

en: Custom
sv: Anpassa

en: Custom certificate domain
sv: Egen domän

en: Custom certificate encryption key
sv: Privat nyckel för certifikat för egen domän

en: Custom certificate location
sv: Plats för certifikat för egen domän

en: Custom server access URLs
sv: Anpassade webbadresser för serveråtkomst

en: DLNA client preferences
sv: Inställningar för DLNA-klient

en: DLNA default protocol info
sv: DLNA standardprotokollinfo

en: DLNA media renderer discovery interval
sv: Sökintervall för DLNA mediarenderare

en: DLNA server announcement lease time
sv: Giltighetstid för DLNA-serverannonsering

en: DLNA server description icons
sv: DLNA server beskrivningsikoner

en: DLNA server logging level
sv: Loggningsnivå för DLNA-server

en: DLNA server timeline reporting
sv: DLNA-server tidslinjerapportering

en: DVD order
sv: DVD-följd

en: DVR Schedule
sv: DVD Schema

en: DVR is not using this lineup.
sv: DVR använder inte denna uppsättning.

en: Database
sv: Databas

en: Database Cache Size (MB)
sv: Databas Cache Storlek (MB)

en: Database error retrieving sync data
sv: Databasfel vid hämtning av synkroniseringsdata

en: Date Added
sv: Datum tillagd

en: Date Album Added
sv: Album tillagt datum

en: Date Album Released
sv: Datum för albumsläpp

en: Date Artist Added
sv: Datum Artist Tillagt

en: Date Episode Added
sv: Datum Avsnitt Tillagd

en: Date Played
sv: Datum spelad

en: Date Rated
sv: Datum betyg

en: Date Shared
sv: Datum Delad

en: Date Show Added
sv: Serie tillagd datum

en: Date Taken
sv: Taget datum

en: Date Viewed
sv: Sedd datum

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
sv: Felsökningsloggning möjliggör fler detaljer i loggfilerna och är till hjälp för att diagnostisera problem.

en: Decade
sv: Årtionde

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
sv: Foton från {1}

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
sv: Toppalbum från {1}-talet

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
sv: Filmer från {1}-talet

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
sv: {1} s Radio

en: Decade Radio
sv: Årtionde Radio

en: Default
sv: Standard

en: Default container
sv: Standardbehållare

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
sv: Definiera en sökväg där diagnostiska filer ska skrivas (måste vara skrivbar av Plex-användaren)

en: Delete downloaded episodes
sv: Ta bort nedladdade avsnitt

en: Delete episodes after playing
sv: Radera avsnitt efter uppspelning

en: Deleting Library
sv: Raderar biblioteket

en: Deleting section {1}
sv: Radera sektion {1}

en: Deleting {1} media bundles
sv: Radera {1} mediepaket

en: Deleting {1} metadata bundles
sv: Radering av {1} metadatabuntar

en: Descriptive
sv: Beskrivande

en: Detect and delete commercials
sv: Upptäck och ta bort reklam

en: Detect commercials
sv: Detektera reklam

en: Detect commercials and mark for skip
sv: Upptäck och markera reklam för att hoppa över

en: Detecting intros
sv: Upptäcker intros

en: Detects movie and episode end credits.
sv: Identifiera film- och avsnittseftertexter.

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
sv: Känner av introt i serier och synliggör knappen för att hoppa över introt hos klienten

en: Detects voice activity data for movies and episodes. This is used to help syncronize subtitles to the audio track. This detection can be toggled per-library by editing the individual library and navigating to the advanced section.
sv: Upptäcker röstaktivitet i filmer och avsnitt. Detta bidrar till att synka undertexter med ljudspår. Inställningen kan aktiveras per bibliotek genom att ändra i individuella biblioteks avancerade inställningar.

en: Device
sv: Enhet

en: Diagnostics mode
sv: Diagnostikläge

en: Diagnostics path
sv: Diagnostisk sökväg

en: Direct play OK.
sv: Direktuppspelning OK.

en: Direct play not available; Conversion OK.
sv: Direktuppspelning är inte tillgängligt; Konvertering OK.

en: Director
sv: Regissör

[ctx: Director]
en: More by {1}
sv: Mera av {1}

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
sv: Toppfilmer av {1}

en: Directors
sv: Regissörer

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
sv: Katalog för lagring av tillfälliga filer vid omkodning.

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
sv: Inaktivera omkodning av videoströmmen i omkodningsoperationer. Med detta inställt kan omkodaren fortfarande omkoda ljud såväl som att remuxa video.

en: Disable video stream transcoding
sv: Inaktivera omvandling av videoström

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
sv: Inaktiverar äldre svaga chiffer, ökar DH-gruppens storlek och byter till ECDSA-certifikat vid förnyelse. Kan hindra äldre klienter från att ansluta.

en: Display notifications
sv: Visa notiser

en: Display notifications when updating libraries.
sv: Visa meddelande när biblioteket uppdateras.

en: DoVi Enhancement Layer
sv: DoVi förbättringslager

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
sv: Domännamn som ska publiceras på plex.tv på din egendefinierade port; måste matcha namnet från certifikatfilen för din egan domän.

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download was not high enough quality
sv: Nedladdningen hade inte tillräckligt bra kvalitét

en: Downloaded {1} airings
sv: Nedladdade {1} sändningar

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Downloading Subtitle
sv: Laddar ner undertext

en: Downloading new data
sv: Hämtar ny data

en: Downloads not allowed
sv: Nedladdning ej tillåten

en: Duplicate
sv: Dublett

en: Duplicates
sv: Dubletter

en: Duration
sv: Längd

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
sv: Tid i minuter att använda när omkodning sker av något med en okänd längd

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
sv: Längd (i sekunder) på giltighetstiden för DLNA-serverns SSDP-annonsering.

en: Edition
sv: Version

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
sv: Andra Versioner av {1}

en: Embedded Tags
sv: Inbäddade taggar

en: Empty trash automatically after every scan
sv: Töm papperskorgen efter varje sökning

en: Enable Cinema Trailers
sv: Aktivera filmtrailrar

en: Enable HDR tone mapping
sv: Aktivera HDR-tonmappning

en: Enable HEVC video Encoding (experimental)
sv: Aktivera HEVC videokodning (experimentellt)

en: Enable Plex Media Server debug logging
sv: Aktivera felsökningsloggning för Plex Media Server

en: Enable Plex Media Server verbose logging
sv: Aktivera utökad loggning för Plex Media Server

en: Enable Relay
sv: Aktivera relä

en: Enable credits detection
sv: Aktivera identifiering av eftertexter

en: Enable iTunes plugin
sv: Aktivera iTunes-plugin

en: Enable intro detection
sv: Aktivera introdetektering

en: Enable local network discovery (GDM)
sv: Aktivera lokal nätverksidentifiering (GDM)

en: Enable server support for IPv6
sv: Aktivera serverstöd för IPv6

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
sv: Aktivera smart blandning av artister och smarta musikspellistor

en: Enable the DLNA server
sv: Aktivera DLNA server

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
sv: Aktivera tidslinjerapportering för videouppspelning i DLNA-server

en: Enable transcoding using the HEVC codec if it is supported by the client.
sv: Aktivera omkodning med HEVC-codec om det stöds av klienten.

en: Enable video preview thumbnails
sv: Tillåt miniatyrbilder för videos

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
sv: Påträffade saknad behörighet på fjärrenheten när media hämtades

en: Encountered network error while grabbing media
sv: Ett nätverksfel inträffade vid hämtning av media

en: Enhanced Guide
sv: Förbättrad guide

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
sv: Ange hela sökvägen till videofilen före rullning. Om flera sökvägar separeras med kommatecken anges videoklipp i följd. Om flera sökvägar separeras med halvkolon används, kommer en enda pre-roll-video att väljas slumpmässigt från listan.

en: Episode
sv: Avsnitt

en: Episode Air Date
sv: Datum för avsnittets sändning

en: Episode Duplicate
sv: Dubblett av avsnitt

en: Episode In Progress
sv: Pågående avsnitt

en: Episode Plays
sv: Antal spelningar för avsnitt

en: Episode Rating
sv: Avsnitt Betyg

en: Episode Title
sv: Avsnitt Titel

en: Episode Unmatched
sv: Avsnitt ej matchat

en: Episode Year
sv: Årtal för avsnitt

en: Episode ordering
sv: Avsnittsföljd

en: Episode sorting
sv: Avsnittssortering

en: Episode {1,ftime='%m-%d'}
sv: Avsnitt {1,ftime='%m-%d'}

en: Episode {1}
sv: Avsnitt {1}

en: Episodes
sv: Avsnitt

en: Episodes added in the past 3 days
sv: Avsnitt tillagda under de senaste 3 dagarna

en: Episodes added in the past 30 days
sv: Avsnitt tillagda under de senaste 30 dagarna

en: Episodes added in the past 7 days
sv: Avsnitt tillagda under de senaste 7 dagarna

en: Error communicating with provider
sv: Fel vid kommunikation med leverantören

en: Error creating DVR
sv: Fel på att skapa DVR

en: Exclude from home screen
sv: Uteslut från hemskärmen

en: Exclude from home screen and global search
sv: Uteslut från hemskärmen och global sökning

en: Exposure
sv: Exponering

en: External
sv: Extern

en: External network total upload limit (kbps)
sv: Total uppladdningsgräns för externt nätverk (kbps)

en: Extras
sv: Extramaterial

en: Failed to create generator for sync
sv: Misslyckades med att skapa generator för synkronisering

en: Failed to parse data
sv: Det gick inte att analysera data

en: Failed to retrieve channels
sv: Det gick inte att hämta kanaler

en: Failed to retrieve service credentials
sv: Det gick inte att hämta tjänstereferenser

en: Fast
sv: Snabb

en: Faster
sv: Snabbare

en: Favorites
sv: Favoriter

en: February
sv: Februari

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File contains DRM
sv: Filen innehåller DRM

en: File is missing
sv: Fil saknas

en: File is unplayable.
sv: Filen är korrupt.

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
sv: Filen är korrupt. Codec är otillgänglig för analys.

en: File size
sv: Filstorlek

en: Find Lyrics
sv: Hitta text

en: Find extras
sv: Hitta extramaterial

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
sv: Hitta texter för spår i det här biblioteket automatiskt.

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
sv: Hitta trailrar och extramaterial automatiskt (Plex Pass krävs)

en: Finding albums
sv: Hittar album

en: First Aired
sv: Sänt första gången

en: Folders
sv: Mappar

en: For all items
sv: För alla objekt

en: For recorded items
sv: För inspelade objekt

en: Forced
sv: Tvingad

en: Friendly name
sv: Visningsnamn

en: Generate ad markers for items in this library.
sv: Generera reklam-markörer för objekt i detta bibliotek

en: Generate chapter thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder för kapitel.

en: Generate credits markers for this item.
sv: Skapa eftertextmarkeringar för det här programmet

en: Generate credits video markers
sv: Skapa eftertextmarkeringar

en: Generate intro video markers
sv: Skapa intro-videomarkörer

en: Generate video preview thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder för videos

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
sv: Generera miniatyrbilder för videos i detta specifika bibliotek (om huvudfunktionen i PMS-inställningarna/Server/Bibliotek är påslagen).

en: Generate voice activity data
sv: Generera röstaktivitetsdata

en: Generating loudness data
sv: Generera loudness-data

en: Generating video chapter thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder för videokapitel

en: Generating video preview thumbnails
sv: Genererar tumnaglar för video

[ctx: Genre]
en: More in {1}
sv: Mer i {1}

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
sv: Toppfilmer i {1}

en: Genres
sv: Genrer

en: Getting ready...
sv: Gör i ordning...

en: Global music videos path
sv: Global musikvideosökväg

en: Grabbing
sv: Hämtar

en: Group albums by type
sv: Gruppera album efter typ

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
sv: Gruppera under LPs, EPs & Singlar, Samlingar, Live-album, Demoer och Remixar.

en: HD only
sv: Endast HD

en: Hardware transcoding device
sv: Hårdvaruomkodningsenhet

en: Has the user accepted the EULA
sv: Har användaren accepterat licensavtalet

en: Haven't Played in (Time)
sv: Har ej speltas på (tid)

en: Haven't played in {1} months
sv: Har ej spelats på {1} månader

en: Haven't played in {1} years
sv: Har ej spelats på {1} år

en: Hide
sv: Göm

en: Hide for single-season series
sv: Göm för serier med bara en säsong

en: Hide items in this collection
sv: Dölj objekt i denna samling

en: Hide items which are in collections
sv: Dölj objekt som finns i samlingar

en: High quality (30fps limit)
sv: Högkvalitativ (30fps gräns)

en: Highest quality
sv: Högsta kvalitet

en: Home
sv: Hem

en: Home Videos
sv: Hemmavideor

en: How the episodes are named on disk.
sv: Hur avsnitten är namngivna på disken.

en: How to sort the albums for an artist.
sv: Så här sorterar du albumen för en artist.

en: How to sort the episodes for this show.
sv: Så här sorterar du avsnitten för den här serien.

en: How to sort the items in the collection.
sv: Så här sorterar du objekten i samlingen.

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
sv: Ikoner som tillhandahålles av DLNA server när apparater efterfrågar en beskrivning

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
sv: Om hårdvaruacceleration är aktiverat så styr detta om det ska användas även för kodning utöver avkodning.

en: In Progress
sv: Pågår

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
sv: Inkludera trailrar från filmer i mitt bibliotek

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
sv: Inkludera filmtrailrar från nya och kommande filmer på bio

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
sv: Inkludera filmtrailrar från nya och kommande filmer på Blu-ray

en: Include extras with subtitles in Library language
sv: Inkludera extramaterial med undertexter på biblioteksspråk

en: Include in home screen and global search
sv: Inkludera i hemskärmen och global sökning

en: Include music libraries in automatic updates
sv: Inkludera musik bibliotek i automatiska uppdateringar

en: Include related content from shared libraries
sv: Inkludera relaterat innehåll från delade bibliotek

en: Include related external content
sv: Inkludera relaterat externt innehåll

en: Include season premieres in Continue Watching
sv: Inkludera säsongspremiärer i Fortsätt titta

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
sv: Öka inspelningsvaraktigheten genom att lägga till minuter efter den schemalagda tiden.

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
sv: Öka inspelningsvaraktigheten genom att lägga till minuter före den schemalagda tiden.

en: Initializing
sv: Initierar

en: Invalid or missing file
sv: Ogiltig eller saknad fil

en: Item Count
sv: Antal

en: January
sv: Januari

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Keep
sv: Behåll

en: Kids
sv: Barn

en: Kids On Later
sv: Barn senare

en: Kids On Now
sv: Barnprogram som visas nu

en: LAN Networks
sv: LAN Nätverk

en: Label
sv: Etikett

[ctx: Label]
en: More from {1}
sv: Mer från {1}

en: Labels
sv: Etiketter

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
sv: Språk att använda för metadata av exempelvis handling och titel

en: Last Episode Date Added
sv: Senaste avsnitt tillagd datum

en: Last Played
sv: Senast uppspelad

en: Latest episode
sv: Senaste avsnittet

en: Launch jobs in debug mode
sv: Starta jobb i felsökningsläge

en: Launch plugins in debug mode
sv: Starta tillägg i felsökningsläge

en: Lens
sv: Lins

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Library
sv: Bibliotek

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
sv: Nyligen tillagda i {1}

en: Library Playlists
sv: Bibliotek Spellistor

en: Library Radio
sv: Bibliotekradio

en: Library Sections
sv: Bibliotek sektioner

en: Library default
sv: Bibliotek Standard

en: Library scan interval
sv: Intervall för genomsökning av biblioteket

en: Limit remote stream bitrate
sv: Begränsa fjärrströmmens bitrate

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
sv: Begränsa antalet samtidiga video-omkodningar din server kan hantera.

en: Limit to airing time
sv: Begränsa till sändningstid

en: Limit to channel
sv: Begränsa till kanal

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
sv: Begränsar antalet TV-serier som kommer att visas under Fortsätt titta. Väljer du ett för högt antal så kan det påverka prestandan.

en: Lineup is from a different provider.
sv: Uppsättningen är från en annan leverantör.

en: Lineups are from different providers
sv: Uppsättningarna är från olika leverantörer

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
sv: Linuxsystem begränsar antalet övervakade mappar; detta kan orsaka problem med stora musikbibliotek.

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
sv: Lista över IP-adresser och nätverk som är tillåtna utan auth

en: Live Albums
sv: Livealbum

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
sv: Ladda albumrecensioner och betyg från molnet. Kanske får det dig att ändra ditt val av musiksmak.

en: Load artist biography data from the cloud.
sv: Ladda artistbiografi från molnet

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
sv: Ladda konsertdata för artister, om du lämnar hemmet.

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
sv: Ladda populär spårinformation som driver radiostationer och populära spår.

en: Local Files Only
sv: Endast lokala filer

en: Localized subtitles
sv: Lokala undertexter

en: Location visibility
sv: Platssynlighet

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
sv: Loggning av Plex Media Serverns minnesanvändning och systemets totala minnesanvändning till Plex Media Server-loggar. En omstart av servern krävs för att ändringen ska träda i kraft.

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
sv: Loudness-analysen möjliggör olika funktioner, såsom ljudnivåutjämning och smarta övergångar. Det kan ta lång tid att slutföra när man analyserar många spår och orsakar hög CPU-användning.

en: Low quality (240p)
sv: Låg kvalitet (240p)

en: Low quality (360p)
sv: Låg kvalitet (360p)

en: Make
sv: Fabrikat

en: Make my CPU hurt
sv: Straffa min processor

en: Manually selected
sv: Manuellt val

en: March
sv: Mars

en: Marker source
sv: Markeringskällor

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
sv: Max antal objekt som visas i Fortsätt titta.

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
sv: Maximalt antal samtidiga strömmar varje användaren tillåts använda när man inte är ansluten till det lokala nätverket.

en: Maximum simultaneous video transcode
sv: Maximalt samtidiga video-omkodningar.

en: Maximum video output resolution for the transcoder
sv: Maximal videoupplösning för omkodaren

en: May
sv: Maj

en: Media download by {1}
sv: Medianedladdning av {1}

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
sv: Mediaserver-tokens kan användas till att få åtkomst till biblioteksinnehåll. Dela inte blint med dig av logg-filer som innehåller tokens. En omstart av servern krävs för att ändringen ska slå igenom.

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
sv: Media som inte har setts under så här många veckor kommer inte att visas i Fortsätt titta.

en: Medium quality (480p)
sv: Mellanstorlek (480p)

en: Medium quality (540p)
sv: Medel kvalitet (540p)

en: Metadata language
sv: Språk för metadata

en: Minimum automatic collection size
sv: Minsta storlek för automatiskt genererad samling

en: Minutes after end
sv: Minuter efter slutet

en: Minutes before start
sv: Minuter före start

en: Mixes For You
sv: Mixar för dig

en: Model
sv: Modell

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
sv: Mest spelat {1}

en: Mood
sv: Humör

en: Mood Radio
sv: Humör Radio

en: More by (Artist)
sv: Mer med (Artist)

en: More from (Label)
sv: Mer från (Bolag)

en: More from (Network)
sv: Mer från (nätverk)

en: More in (Genre)
sv: Mer i (genre)

en: Most Played
sv: Mest spelade

en: Most Played in (Month)
sv: Mest spelade denna (Månad)

en: Most Popular Tracks
sv: Mest populära låtarna

en: Movie pre-roll video
sv: Förhandsvisning av film

en: Movies
sv: Filmer

en: Movies On Later
sv: Filmer senare

en: Movies On Now
sv: Filmer som visas nu

en: Movies You Might Like
sv: Filmer du kanske skulle gilla

en: Movies on Now
sv: Filmer som visas nu

en: Moving files
sv: Flyttar filer

en: Moving offline data
sv: Flyttar off-line-data

en: Music
sv: Musik

en: Music Videos
sv: Musikvideos

en: Music on TIDAL
sv: Musik på TIDAL

en: My Upcoming Shows
sv: Mina kommande program

en: Name
sv: Namn

en: Neither direct play nor conversion is available.
sv: Varken direktuppspelning eller konvertering är tillgänglig.

en: Network
sv: Nätverk

en: Never
sv: Aldrig

en: New Airings Only
sv: Endast nya sändningar

en: New Releases on TIDAL
sv: Nya släpp på TIDAL

en: New Shows On Tonight
sv: Kvällens program

en: New and Repeat Airings
sv: Nya och Repriser

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
sv: Nya säsongspremiärer kommer att visas oavsett hur lång tid har passerat sedan visning

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: News
sv: Nyheter

en: News On Later
sv: Nyheter senare

en: News On Now
sv: Nyheter som visas nu

en: News on Now
sv: Nyheter som visas nu

en: No
sv: Nej

en: No queue found
sv: Ingen kö hittades

en: No recorder was available
sv: Ingen inspelare var tillgänglig

en: No write access to destination
sv: Ingen skrivåtkomst till destinationen

en: None
sv: Ingen

en: Not enough CPU for conversion of this item.
sv: Inte tillräckligt med processorkraft för att konvertera objektet.

en: Not enough CPU power to convert this item.
sv: Inte tillräckligt med processorkraft för att konvertera objektet.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för att spela upp detta objekt.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för någon uppspelning av det här objektet. Kan inte konvertera till en minsta bandbredd på {1} kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för någon uppspelning av det här objektet. Kan inte sänka kvaliteten till målbandbredd på {1} kbps.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
sv: Det finns inte tillräckligt med bandbredd för uppspelning av det här objektet. Nödvändig bandbredd är inte känd och endast {1}kbps är tillgänglig.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för att spela upp detta objekt. Det krävs minst {1}kbps och endast {2}kbps bandbredd är tillgänglig.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för att spela upp detta objekt. Det krävs minst {1}kbps och endast {2}kbps bandbredd är tillgänglig.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för direktuppspelning av detta objekt.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
sv: Det finns inte tillräckligt med bandbredd för att spela upp detta objekt. Det krävs minst {1}kbps och endast {2}kbps bandbredd är tillgängligt.

en: Not enough bandwidth for requested quality.
sv: Inte tillräckligt med bandbredd för vald kvalité.

en: Not enough disk space to convert this item.
sv: Inte tillräckligt med diskutrymme för att konvertera objektet.

en: Not enough memory to convert this item.
sv: Inte tillräckligt med internminne för att konvertera objektet.

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
sv: Antal tillåtna strömmar har uppnåtts. Stoppa en uppspelning eller fråga administratören om mer behörighet.

en: Number of log files to generate before cycling
sv: Antal loggfiler som ska genereras före cykling

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
sv: Antal sekunder mellan sökningar från DLNA mediarenderare

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
sv: Tid i sekunder innan ett tillägg som inte svarar stoppas

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: Off
sv: Av

en: Oldest first
sv: Äldst först

en: On Deck
sv: Pågående

en: On Deck Content
sv: Pågående innehåll

en: On This Day
sv: Den här dagen

en: On next refresh
sv: Vid nästa uppdatering

en: One or more devices must be specified
sv: En eller flera enheter måste anges

en: Only show trailers
sv: Visa endast trailrar

en: Only unwatched movies
sv: Endast osedda filmer

en: Optimize database every week
sv: Optimera databasen varje vecka

en: Optimizing Database
sv: Optimerar databasen

en: Optimizing database
sv: Optimerar databasen

en: Optimizing queries
sv: Optimerar köer

en: Optimizing search
sv: Optimerar sökning

en: Original (No limit)
sv: Original (ingen begränsning)

en: Original format
sv: Ursprungligt format

en: Output all enabled diagnostics to the diagnostics path.
sv: Skicka all aktiverad diagnostik till diagnostisk sökväg.

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
sv: Sökväg till en PKCS #12-fil som innehåller certifikat och privat nyckel för att möjliggöra TLS-stöd för en egen domän.

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
sv: Sökväg till ett program som efterbehandlar inspelningen innan den läggs till i biblioteket. Skriptet måste vara i {1}

en: Perform extensive media analysis during maintenance
sv: Utför omfattande mediaanalys under underhåll

en: Perform refresh of program guide data.
sv: Utför uppdatering av programguiden.

en: Photo
sv: Foto

en: Photo Albums
sv: Fotoalbum

en: Photos
sv: Foton

en: Photos from (Day or Month)
sv: Foton från (dag eller månad)

en: Photos from (Decade)
sv: Foton från (årtionde)

en: Photos from (Year)
sv: Foton från (år)

en: Place
sv: Plats

[ctx: Place]
en: In {1}
sv: I {1}

en: Places
sv: Platser

en: Playback has been paused for too long.
sv: Uppspelningen har pausats maximal tid

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Plays
sv: Uppspelningar

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
sv: Plex Media Server kör för närvarande databasuppdateringar.

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
sv: Plex Media Server kör för tillfället underhållsrutiner.

en: Plex Media Server is in an unknown state.
sv: Plex Media Server är i ett okänt tillstånd.

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
sv: Plex Media Server försöker använda hårdvaruaccelererade video codecs vid kodning och avkodning av video. Hårdvaruacceleration kan göra kodningen snabbare och tillåta fler samtidiga videotransskoder, men det kan också minska videokvaliteten och kompatibiliteten.

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
sv: Plex Mix är ej tillgängligt förrän biblioteket har slutfört sin första genomsökning.

en: Plex Music
sv: Plex Musik

en: Plex Music Only
sv: Endast Plex Musik

en: Plex Recommendations on TIDAL
sv: Plex rekommendationer på TIDAL

en: Podcasts
sv: Podcaster

en: Popular Tracks
sv: Populära låtar

en: Popularity
sv: Populäritet

en: Postprocessing script
sv: Efterbehandlingsskript

en: Prefer HD
sv: Föredrar HD

en: Prefer artwork based on library language
sv: Föredra konstverk baserat på biblioteksspråk

en: Prefer higher quality encoding
sv: Föredra hög kvalitet på omkodningen

en: Prefer higher speed encoding
sv: Föredra snabbare omkodning

en: Prefer local metadata
sv: Föredra lokal metadata

en: Preferred
sv: Föredras

en: Preferred audio language
sv: Föredraget ljudspråk

en: Preferred network interface
sv: Föredragna nätverksgränssnitt

en: Preferred subtitle language
sv: Föredraget undertextspråk

en: Processing subscriptions
sv: Bearbetningsabonnemang

en: Processing {1} album
sv: Behandlar {1} album

en: Processing {1} albums
sv: Bearbetar {1} album

en: Producer
sv: Producent

en: Progress
sv: Förlopp

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
sv: Protokollinfosträng som används i GetProtocolInfo-svar från DLNA-server

en: Publish server on Plex Online
sv: Publicera servern på Plex Online

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
sv: Väljer man att publicera en server så blir den automatiskt tillgänglig på klientenheter utan någon konfiguration av routern.

en: Push Notifications
sv: Notifieringar

en: Quality profile used by the transcoder.
sv: Kvalitetsprofil som används av omkodaren

en: Random Album Radio
sv: Slumpmässig Album Radio

en: Randomly
sv: Slumpvis

en: Rated {1}
sv: Betygsatt {1}

en: Rating
sv: Betyg

en: Ratings Source
sv: Källa för betyg

en: Rebuilding album index
sv: Återskapar albumindex

en: Rebuilding artist index
sv: Återskapar artistindex

en: Rebuilding indexes
sv: Återskapar index

en: Rebuilding track index
sv: Återskapar spårindex

en: Recent Albums
sv: Senaste album

en: Recent Channels
sv: Senaste kanaler

en: Recent Playlists
sv: Senaste spellistor

en: Recently Added
sv: Nyligen tillagt

en: Recently Added Content
sv: Nyligen Tillagt Innehåll

en: Recently Added Episodes
sv: Nyligen tillagda episoder

en: Recently Added Movies
sv: Nyligen tillagda filmer

en: Recently Added Music
sv: Nyligen tillagd musik

en: Recently Added Music Videos
sv: Nyligen tillagda musikvideor

en: Recently Added Photos
sv: Nyligen tillagda bilder

en: Recently Added TV
sv: Nyligen tillagda TV

en: Recently Added Videos
sv: Nyligen tillagda Videos

en: Recently Favorited Photos
sv: Nyligen favoriterade bilder

en: Recently Played Music
sv: Nyligen spelad musik

en: Recently Released
sv: Nyligen släppt

en: Recently Released Episodes
sv: Nyligen släppta avsnitt

en: Recently Released Movies
sv: Nyligen släppta filmer

en: Recently Viewed
sv: Nyligen visat

en: Recently Viewed Episodes
sv: Senaste sedda avsnitt

en: Recently Viewed Shows
sv: Nyligen sedda serier

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: Recommended For You
sv: Rekommenderat för dig

en: Record Label
sv: Skivbolag

en: Recording
sv: Inspelning

en: Recording Priority
sv: inspelningsprioritet

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
sv: Inspelnings misslyckad. Var vänlig kontrollera din antenn.

en: Rediscover
sv: Återupptäck

en: Refresh library metadata periodically
sv: Uppdatera bibliotekets metadata regelbundet

en: Refresh local metadata every three days
sv: Uppdatera lokal metadata var tredje dag

en: Refreshing
sv: Uppdaterar

en: Refreshing Sub
sv: Uppdaterar undertexter

en: Refreshing guide data
sv: Uppdaterar TV-tablån

en: Refreshing local metadata
sv: Uppdaterar lokal metadata

en: Refreshing media analysis
sv: Uppdaterar media analys

en: Refreshing metadata
sv: Uppdaterar metadata

en: Related Albums
sv: Relaterade Album

en: Related Movies
sv: Relaterade Filmer

en: Related Shows
sv: Relaterade program

en: Release Date
sv: Utgivningsdatum

en: Release date
sv: Utgivningsdatum

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
sv: Kom ihåg och återuppta från tidigare lyssning. Användbart för bibliotek med långa ljudfiler.

en: Remixes
sv: Remixer

en: Remote failed to transcode media
sv: Fjärrenhet misslyckades med att omkoda media

en: Remote streams allowed per user
sv: Fjärrströmmar tillåtna per användare

en: Remove old bundles every week
sv: Ta bort gamla paket varje vecka

en: Remove old cache files every week
sv: Ta bort gamla cachefiler varje vecka

en: Replace lower resolution items
sv: Byt ut inspelningar med lägre upplösning

en: Required
sv: Krävs

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Restrict where content from this library should appear.
sv: Begränsa var innehåll från detta bibliotek ska visas.

en: Run a partial scan when changes are detected
sv: Kör en partiell genomsökning när förändringar upptäcks

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
sv: Kör bakgrundsomkodningar med lägre prioritet än strömmande omkodning.

en: Run scanner tasks at a lower priority
sv: Kör genomsökning med lägre prioritet

en: Running fix-ups
sv: Kör fix-ups

en: Scan my library automatically
sv: Sök igenom mitt bibliotek automatiskt

en: Scan my library periodically
sv: Sök igenom mitt bibliotek regelbundet

en: Scanning
sv: Läser in

en: Scanning {1}
sv: Letar {1}

en: Search Albums...
sv: Sök album...

en: Search Artists...
sv: Sök artister...

en: Search Episodes...
sv: Sök avsnitt...

en: Search Shows...
sv: Sök serier...

en: Search Tracks...
sv: Sök låtar...

en: Search for Albums
sv: Sök efter album

en: Search for Artists
sv: Sök efter artister

en: Search for Episodes
sv: Sök efter avsnitt

en: Search for Shows
sv: Sök efter serier

en: Search for Tracks
sv: Sök efter låtar

en: Season
sv: Säsong

en: Season {1}
sv: Säsong {1}

en: Seasonal Movies
sv: Säsongsbetonade filmer

en: Seasons
sv: Säsonger

en: Secure connections
sv: Kryptering

en: Segmented transcoder timeout
sv: Timeout för segmenterad omkodare

en: Select a primary source for ratings.
sv: Välj en primär källa för betyg

en: Send crash reports to Plex
sv: Skicka felrapport till Plex

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
sv: Serverägare kan önska att begränsa vem som kan se platsnamn för objekt som innehåller geolokeringsmetadata. Som standard kommer endast serverns ägare att ha synlighet för dessa.

en: Server update Channel
sv: Server-uppdateringskanal

en: Server version updates
sv: Serverversion uppdateringar

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
sv: Ange högsta bithastigheten för en fjärransluten ström från den här servern.

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
sv: Ställ in det maximala antalet avsnitt att ladda ner för programmet.

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
sv: Ställ in det maximala antalet ospelade avsnitt att behålla för programmet.

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
sv: Välj vid vilken spelningsprocent en video ska markeras som spelad.

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
sv: Ange storleken på huvuddatabasens cachestorlek i MB. Förändringar tillämpas när servern startas om.

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
sv: Ange om objekt i ditt bibliotek kan ersättas med högupplösta inspelningar. Detta kommer att ersätta eventuella matchande objekt i ditt bibliotek, inte bara tidigare DVR-inspelningar.

en: Shared
sv: Delat

en: Show
sv: Serie

en: Show Actor
sv: Visa skådespelare

en: Show Collection
sv: Visa samling

en: Show Director
sv: Visa direktör

en: Show Plays
sv: Visa spel

en: Show Producer
sv: Visa producent

en: Show Rating
sv: Visa betyg

en: Show Title
sv: Visa titel

en: Show Unmatched
sv: Visa ej matchande

en: Show Writer
sv: Visa författare

en: Show Year
sv: Visa år

en: Show collections and their items
sv: Visa samlingar och deras föremål

en: Show in dock
sv: Visa i dockan

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
sv: Visa relaterade spår och album från TIDAL

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
sv: Visa liknande gratisfilmer samt relaterade spår och album från TIDAL

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
sv: Visa förslag och ytterligare album från TIDAL och inkludera dessa i Artist Radio.

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
sv: Visa föreslagna och utökade album från bibliotek delade av dig och inkludera delade spår i Artist Radio.

en: Show this collection and its items
sv: Visa denna samling och dess föremål

en: Shown with foreign audio
sv: Visas med utländstk ljud

en: Shows
sv: Serier

en: Shows On Now
sv: Program som visas nu

en: Shows You Might Like
sv: Serier du kanske skulle gilla

en: Shows on Now
sv: Program som visas nu

en: Shutter Speed
sv: Slutartid

en: Similar Artists
sv: Liknande artister

en: Similar Movies in Free To Watch
sv: Liknande gratisfilmer

en: Singles & EPs
sv: Singlar och EP's

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
sv: Storlek på IPC buffern (i bytes) vid streamad omkodning

en: Skip extras which aren't trailers
sv: Hoppa över extramaterial som inte är trailrar

en: Slow
sv: Långsam

en: Slower
sv: Långsammare

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
sv: Smart blandning föredrar populära spår med högt betyg och som inte har lyssnats på nyligen.

en: Sonic Analysis
sv: Sonisk analys

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
sv: Ljudanalys tillåter olika funktioner, så som spårradio. Det kan ta lång tid att slutföra om det är många spår och orsaka hög CPU-användning.

en: Sonically Similar Albums
sv: Ljudmässigt liknande artister

en: Sonically Similar Artists
sv: Ljudmässigt liknande artister

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
sv: Det finns ingen Plex Mix för detta spår.

en: Soundtracks
sv: Soundtrack

en: Source
sv: Källa

en: Specials
sv: Special

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
sv: Hastighet för att begränsa den totala bandbredden inte på det lokala nätverket i kilobits per sekund. Använd 0 för obegränsat.

en: Sports
sv: Sporter

en: Sports On Later
sv: Sport senare

en: Sports On Now
sv: Sport som visas nu

en: Sports on Now
sv: Sport som visas nu

en: Start Listening
sv: Börja lyssna

en: Start Watching
sv: Börja titta

en: Start with '{1}'
sv: Börjar med '{1}'

en: Stations
sv: Stationer

en: Store track progress
sv: Spara spårets framsteg

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
sv: Streamingsessionen existerar inte eller har tidsbestäms.

en: Strict TLS configuration
sv: Strikt TLS-konfiguration

[ctx: Studio]
en: More from {1}
sv: Mer från {1}

en: Style
sv: Stil

en: Style Radio
sv: Stil Radio

en: Subtitle Language
sv: Textningsspråk

en: Success
sv: Lyckades

en: Super fast
sv: Supersnabb

en: Support Away Mode when preventing system sleep
sv: Stöd Bortaläge vid förhindrande av systemvila

en: Syncing Play state from remote
sv: Synkroniserar uppspelningen från klient

en: Syncing Play state to remote
sv: Synkroniserar uppspelningen till klient

en: TIDAL Albums
sv: TIDAL Album

en: TIDAL Music Videos
sv: TIDAL Musikvideor

en: TV Shows
sv: TV-serier

en: Tag
sv: Tagg

[ctx: Tag]
en: More in {1}
sv: Mer i {1}

en: Tags
sv: Taggar

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
sv: Avsluta sessioner som är pausade längre än

en: The EPG provider does not exist.
sv: EPG-leverantören existerar inte.

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
sv: GPU eller annan hårdvaruenhet som ska användas för omkodning

en: The Movie Database (Aired)
sv: The Movie Database (Sänt)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
sv: Reläet tillåter anslutningar till servern via ett proxyrelä när servern inte är tillgänglig på annat sätt. Obs: detta proxyrelä är bandbreddsbegränsat

en: The action cannot be performed on the item in its current state
sv: Åtgärden kan inte utföras på objektet i dess nuvarande tillstånd

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
sv: Sändningen skedde tidigare och kan inte inte spelas in

en: The airing was already in progress
sv: Sändningen var redan igång

en: The butler analyzed {1} items.
sv: Betjänten analyserade {1} objekt

en: The butler backed up your database.
sv: Betjänten gjorde en backup av databasen.

en: The butler cleaned {1} media bundles.
sv: Betjänten rensade {1} mediapaket

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
sv: Betjänten rensade {1} metadatapaket.

en: The butler collected blob garbage.
sv: Betjänten samlade ihop en hög sopor.

en: The butler deleted {1} old cache files.
sv: Betjänten raderade {1} gamla cachefiler

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
sv: Betjänten genererade reklammarkörer för {1} TV-serie(r).

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
sv: Betjänten genererade kapitelminiatyrer för {1} filer.

en: The butler generated {1} credits markers.
sv: Betjänten genererade {1} eftertextmarkeringar.

en: The butler generated {1} season intro markers.
sv: Betjänten genererade {1} säsongsintromarkörer.

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
sv: Betjänten skapade  {1} miniatyrbilder för video

en: The butler optimized your database.
sv: Betjänten optimerade databasen

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
sv: Betjänten utförde djupanalys på {1} filer.

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
sv: Betjänten utförde ljudanalys på {1} album.

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
sv: Betjänten utförde sonisk analys av {1} partier av album.

en: The butler refreshed all libraries.
sv: Betjänten uppdaterade alla bibliotek

en: The butler refreshed {1} artists.
sv: Betjänten uppdaterade {1} artister

en: The butler refreshed {1} items.
sv: Betjänten uppdaterade {1} objekt

en: The butler refreshed {1} movies.
sv: Betjänten uppdaterade {1} film.

en: The butler refreshed {1} seasons.
sv: Betjänten uppdaterade {1} säsonger.

en: The butler refreshed {1} shows.
sv: Betjänten uppdaterade {1} serier.

en: The butler wasn't able to back up your database.
sv: Betjänten kunde inte göra en backup av databasen.

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
sv: Betjänten rensade {1} mediapaket

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
sv: Betjänten rensade {1} metadatapaket.

en: The default duration to record after the scheduled time.
sv: Standardlängden för att spela in efter den schemalagda tiden.

en: The default duration to record before the scheduled time.
sv: Standardlängden för att spela in före den schemalagda tiden.

en: The destination library or location did not exist
sv: Destinationbibliotek eller plats saknas

en: The device does not exist
sv: Enheten existerar inte

en: The device does not tune the required channel
sv: Enheten ställer inte in den önskade kanalen

en: The device has no associated grabber
sv: Enheten har ingen tillhörande inspelare

en: The device is busy
sv: Enheten är upptagen

en: The device is in use with an existing DVR
sv: Enheten är i bruk med en befintlig DVR

en: The device is not in use by this DVR
sv: Enheten används inte av den här DVR-enheten

en: The directory in which database backups are stored.
sv: Katalog där databasens säkerhetskopior lagras.

en: The download was aborted
sv: Nedladdningen blev avbruten

en: The download was cancelled
sv: Nedladdningen avbruten

en: The media version already exists
sv: Mediaversionen finns redan.

en: The network interface local clients will use to connect.
sv: Nätverksgränssnittet lokala klienter kommer att använda för att ansluta.

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
sv: Serverns ägare kommer tillåtas att radera mediafiler på hårddisken.

en: The path is invalid
sv: Felaktig sökväg

en: The path where local application data is stored
sv: Sökvägen där lokal applikationsdata är lagrad

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
sv: Kvaliteten på omkodningen som används för live-tv eller inspelning. Val av originalformat kan resultera i mycket stora filer.

en: The recording conflicts with other recordings
sv: Inspelningen strider mot andra inspelningar

en: The recording duration was 0 minutes
sv: Inspelningstiden var 0 minuter

en: The recording failed
sv: Inspelningen misslyckades

en: The recording was aborted
sv: Inspelningen avbröts

en: The recording was cancelled
sv: Inspelningen avbröts

en: The recording was not started because airing was in progress
sv: Inspelningen startades inte eftersom sändningen redan var igång

en: The server is not connected to plex.tv
sv: Servern är inte ansluten till plex.tv

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
sv: Denna server behöver ett Plex Pass konto för att kunna använda synkroniseringsfunktionen.

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
sv: Serverns hårddisk är nästan full (mindre än 10GB kvar)

en: The source media was not found
sv: Median kunde inte hittas

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
sv: Tiden (i sekunder) mellan varje förhandsgranskning av videon.

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
sv: Sluttid för underhållsrutiner.

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
sv: Starttid då servern utför underhållsrutiner.

en: The user does not have permission to sync
sv: Användaren har inte rättigheter till synkning

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
sv: x264 förval för omkodningar som går i bakgrunden (Sync och Media Optimizer). Långsammare värden ger bättre videokvalitet och mindre filer, men tar signifikant längre tid.

en: TheTVDB (Absolute)
sv: TheTVDB (Absolut)

en: TheTVDB (Aired)
sv: TheTVDB (Sänt)

en: There is a duplicate channel mapping
sv: Det finns en dubblett av kanalmappningen

en: There is a duplicate recording already active
sv: Det finns en dubbel inspelning som redan är aktiv

en: There was a transcoder error
sv: Ett omkodningsfel inträffade

en: There was not enough free disk space to start the download
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för att starta nedladdningen

en: There was not enough free disk space to start the recording
sv: Det fanns inte tillräckligt med ledigt diskutrymme för att starta inspelningen

en: This Day
sv: Idag

en: This Episode
sv: Detta avsnitt

en: This Event
sv: Den här tillställningen

en: This Month
sv: Denna månaden

en: This Season
sv: Denna säsong

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
sv: Detta tillåter servern att strömma media till DLNA-enheter (Digital Living Network Alliance).

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
sv: Denna app kan inte spela detta objekt. Anledningen är: {1}.

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
sv: Denna app tillåter inte objekt att konverteras för uppspelning. Kontrollera dina inställningar och försök igen.

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
sv: Denna app tillåter inte direktuppspelning för objekt. Kontrollera dina inställningar och försök igen.

en: This device already exists
sv: Den här enheten finns redan

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
sv: Detta gör det möjligt för mediaservern att upptäcka andra servrar och spelare på det lokala nätverket.

en: This feature is Plex Pass only.
sv: Den här funktionen är endast för Plex Pass.

en: This helps us improve your experience.
sv: Detta hjälper oss att förbättra din upplevelse.

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
sv: Det här namnet kommer att användas för att identifiera mediaservern på ditt nätverk. Om du lämnar det blankt kommer datorns namn att användas istället.

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
sv: Detta kommer att påverka vilket innehållsklassificeringssystem som används. Om du ändrar den här inställningen måste metadata uppdateras för att ändringarna ska träda i kraft.

en: Time Travel Radio
sv: Tidsrese Radio

en: Time at which tasks start to run
sv: Tidpunkt då uppgifter ska börja köras

en: Time at which tasks stop running
sv: Klockslag när bakgrundsjobb slutar köras

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
sv: Tid i sekunder som segmenterade omkodningar skall vänta på att omkodaren ska börja skriva data.

en: Title
sv: Titel

en: Top Albums from (Genre)
sv: Toppalbum från (Genre)

en: Top Albums from (Year)
sv: Toppalbum från (År)

en: Top Movies by (Actor or Director)
sv: Toppfilmer av (skådespelare eller regissör)

en: Top Movies in (Genre)
sv: Toppfilmer i (Genre)

en: Top Rated TV
sv: Topprankad TV

en: Top Unwatched Movies
sv: Topp Osedda Filmer

en: Track Added At
sv: Spår tillagt vid

en: Track Last Played
sv: Spår senast spelat

en: Track Last Rated
sv: Senast betygsatt spår

en: Track Last Skipped
sv: Senaste överhoppade spåret

en: Track Mood
sv: Spår-stämning

en: Track Plays
sv: Spelade spår

en: Track Rating
sv: Betyg för spår

en: Track Skips
sv: Överhoppade spår

en: Track Source
sv: Spår-källa

en: Track Title
sv: Spårtitel

en: Tracks
sv: Spår

en: Tracks from {1}
sv: Spår från {1}

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
sv: Trailrar för kommande Blu-ray-titlar

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
sv: Trailrar för kommande biopremiärer

en: Transcode
sv: Omkoda

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
sv: Omkodat HDR-innehåll kommer att se kraftigt nedtonat och omättat ut när detta är inaktiverat. Ytterligare drivrutinskomponenter kan behövas för att stödja hårdvaruomkodning med denna funktion aktiverad; se våra supportartiklar för mer information.

en: Transcoder Quality
sv: Transcoderkvalitet

en: Transcoder default duration
sv: Omkodarens standardtid

en: Transcoder default prune buffer
sv: Omkodarens rensningsbuffert

en: Transcoder default throttle buffer
sv: Omkodarens standardgräns för buffert

en: Transcoder quality
sv: Omkodningskvalitet

en: Transcoder temporary directory
sv: Temporärkatalog för omkodare

en: Transcoding Media for {1}
sv: Omkodar media för {1}

en: Trash
sv: Skräp

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
sv: Behandla WAN IP som LAN-bandbredd

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
sv: Behandla inkommande förfrågningar från det här nätverks WAN IP-adress som LAN-förfrågningar i form av bandbredd. Det här händer ofta när DNS-återkopplingsskydd är på plats och klienter på LAN kan inte kontakta servern direkt, men måste istället gå igenom WAN IP-adressen.

en: Tried {1}
sv: Försökt {1}

en: Tuner in use by another process
sv: Mottagare används av en annan process

en: Type
sv: Typ

en: Ultra fast
sv: Ultrasnabb

en: Unable to add device to DVR
sv: Det gick inte att lägga till en enhet i DVR

en: Unable to find playlist for sync item
sv: Kan inte hitta spellista för synkroniseringsobjekt

en: Unable to get channel listing from device
sv: Kan inte hämta kanallista från en enhet

en: Unable to get lineups.
sv: Det går inte att få uppställningar.

en: Unable to remove device from DVR
sv: Det gick inte att ta bort enheten från DVR

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown device
sv: Okänd enhet

en: Unknown item
sv: Okänt objekt

en: Unknown media grabber
sv: Okänd media inspelare

en: Unknown provider requested to make decision.
sv: Okänd leverantör begärde att få göra avgörande.

en: Unknown source
sv: Okänd källa

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: Unknown sync item
sv: Okänt synkroniseringsobjekt

en: Unknown sync list
sv: Okänd synkroniseringslista

en: Unlimited
sv: Obegränsat

en: Unmatched
sv: Ej matchat

en: Unwatched
sv: Osedd

en: Unwatched Videos
sv: Osedda videos

en: Up Next
sv: Kommande

en: Up Next from Free to Watch
sv: Kommande i gratisfilmer

en: Up Next in {1}
sv: Kommande i {1}

en: Update all libraries during maintenance
sv: Uppdatera alla bibliotek vid underhåll

en: Upgrade media analysis during maintenance
sv: Uppgradera medieanalys vid underhåll

en: Use DVR Setting
sv: Använd DVR-inställning

en: Use hardware acceleration when available
sv: Använd hårdvaruacceleration om det är möjligt

en: Use hardware-accelerated video encoding
sv: Använd hårdvaruaccelererad videokodning

en: Use language preferences from plex.tv
sv: Använd språkinställningar från plex.tv

en: Use local assets
sv: Använd lokala tillgångar

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
sv: Använd lokala affischer när de är tillgängliga. Detta bestäms av bibliotekets språkinställning.

en: Use original title
sv: Använd originaltitel

en: Use original titles
sv: Använd originalitlar

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
sv: Använd barnförbjudna trailrar när de är tillgängliga

en: Use season titles
sv: Använd säsongstitlar

en: Use season titles when available.
sv: Använd säsongstitlar när det finns

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
sv: Använd originaltiteln för detta objekt oavsett biblioteks språk

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
sv: Använd originaltitlar för alla objekt oavsett bibliotekets språk

en: User currently viewing the content
sv: Användare som tittar för tillfället

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
sv: Värdet är i minuter. Avsluta alla sessioner som har blivit pausade under en längre tid än angiven tid. Ljud-endast sessioner och live-sessioner är undantagna.

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
sv: Utförlig loggning är endast användbar för att felsöka specifika problem och bör endast aktiveras om det begärs av supportpersonal.

en: Very fast
sv: Mycket snabb

en: Very slow
sv: Väldigt långsam

en: Video play completion behaviour
sv: Beteende för video uppspelad

en: Video played threshold
sv: Gränsvärde för video uppspelad

en: Video preview thumbnail frame duration
sv: Videoförhandsgranskningsbildens längd

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
sv: Miniatyrer för videoförhandsvisning ger liveuppdateringar i Nu spelar och samtidigt söker på stödda appar. Miniatyrbildsgenerering kan ta lång tid, orsaka hög CPU-användning och förbrukning av extra diskutrymme. Du kan stänga av miniatyrbildsgenerering för enskilda biblioteken i bibliotekets avancerade inställningar.

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Web Manager URL
sv: URL för Webadministration

en: Weeks to consider for Continue Watching
sv: Antal veckor att behålla objekt i Fortsätt titta

en: What's On
sv: Vad händer

en: What's On Later
sv: Vad händer senare

en: What's On Now
sv: Vad händer idag

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
sv: När ändringar upptäcks, sök endast igenom den mapp som ändrats.

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
sv: När detta alternativ är aktiverat laddas ytterligare information för vissa tv-program och filmer. Detta kan ta längre tid.

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
sv: När biblioteket genomsöks, använd inbäddade taggar om de finns.

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
sv: När du skannar detta bibliotek använder du lokala affischer och konstverk om de finns.

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
sv: Om "Krävs" väljs kan vissa okrypterade förbindelser ( från Media Server-datorn) ändå tillåtas och appar som inte stöder säkra förbindelser kan inte ansluta alls.

en: Where to automatically obtain album cover art.
sv: Där du automatiskt hämtar albumomslag.

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
sv: Vart du automatiskt hittar genres för artister och album.

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
sv: Vilken användares aktivitet (t.ex. användarbetyg, antal spelningar eller visningsstatus) används för filtrering av samlingen.

en: Writer
sv: Författare

en: Year
sv: År

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
sv: Foton från {1}

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
sv: Den här dagen {1}

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
sv: Den här månaden {1}

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
sv: Toppalbum från {1}

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
sv: Filmer från {1}

en: Yes
sv: Ja

en: You cannot create or edit playlists on this server.
sv: Du kan inte skapa eller redigera spellistor på denna server.

en: You have too many active streams.
sv: Du har för många aktiva strömningar.

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
sv: Ditt bibliotek kommer att uppdateras automatiskt när ändringar sker i mapparna.

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
sv: [Experimentellt] Detta kan spara diskutrymme och förbättra kompatibiliteten. Konvertering kräver en snabb CPU.

en: [Unknown Season]
sv: [Okänd säsong]

en: a direct connection to the server is not available
sv: en direktkoppling till servern finns ej tillgänglig

en: admin only
sv: endast admin

en: and
sv: och

en: as a scheduled task
sv: som schemalagd aktivitet

en: as a scheduled task and when media is added
sv: som schemalagd aktivitet och när media läggs till

en: audio
sv: ljud

en: begins with
sv: börjar med

en: both, try online first
sv: båda, försök online först

en: contains
sv: innehåller

en: daily
sv: dagligen

en: decoder
sv: avkodare

en: disabled
sv: Ej aktiverad

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: enabled
sv: Aktiverad

en: encoder
sv: kodare

en: ends with
sv: slutar med

en: every 12 hours
sv: var 12:e timme

en: every 15 minutes
sv: var 15:e minut

en: every 2 hours
sv: varannan timme

en: every 30 minutes
sv: var 30:e minut

en: every 6 hours
sv: var 6:e timme

en: everyone
sv: alla

en: hourly
sv: varje timme

en: iTunes library XML path
sv: Sökväg till iTunes-bibliotekets XML-fil

en: is
sv: är

en: is after
sv: är efter

en: is before
sv: är före

en: is false
sv: är falskt

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is not
sv: är inte

en: is true
sv: är sant

en: local detection only
sv: endast lokal identifiering

en: never
sv: aldrig

en: only online (no local detection)
sv: bara online (ingen lokal identifiering)

en: subtitle
sv: undertext

en: the server administrator has set a limit
sv: serveradministratören har satt en gräns

en: unavailable
sv: ej tillgänglig

en: unknown
sv: okänd

en: {1} Collection
sv: {1} Samling

en: {1} Star
sv: {1} stjärna
