Plex Media Server - en to uk translation catalogue (1132 entries)

en: "{1}" asked to stop your playback from this server. The device might be busy, restarting, or under maintenance. Try again in a few minutes.
uk: "{1}" попросив припинити відтворення з цього сервера. Можливо, пристрій перебуває під навантаженням, перезапускається або виконується технічне обслуговування. Повторіть спробу через кілька хвилин.

en: "{1}" asked to stop your playback from this server: {2}
uk: "{1}" попросив припинити відтворення з цього сервера: {2}

en: 'agent' is invalid for the selected library type
uk: невірний 'агент' для обраного типу бібліотеки

en: 'agent' is missing or invalid
uk: 'Агент' відсутній або недійсний

en: 'language' is invalid
uk: 'мова' не дійсна

en: 1.5 Mbps (480p)
uk: 1.5 Мбіт (480p)

en: 10 Mbps (1080p)
uk: 10 Мбіт (1080p)

en: 12 Mbps (1080p)
uk: 12 Мбіт (1080p)

en: 15 Mbps (1080p)
uk: 15 Мбіт (1080p)

en: 2 Mbps (480p)
uk: 2 Мбіт (480p)

en: 20 Mbps (1080p)
uk: 20 Мбіт (1080p)

en: 25 Mbps (4k)
uk: 25 Мбіт (4k)

en: 3 Mbps (720p)
uk: 3 Мбіт (720p)

en: 3 latest episodes
uk: 3 останні епізоди

en: 30 Mbps (4k)
uk: 30 Мбіт (4k)

en: 320 kbps
uk: 320 кбіт

en: 4 Mbps (720p)
uk: 4 Мбіт (720p)

en: 40 Mbps (4k)
uk: 40 Мбіт (4k)

en: 5 latest episodes
uk: 5 останніх епізодів

en: 720 kbps
uk: 720 кбіт

en: 8 Mbps (1080p)
uk: 8 Мбіт (1080p)

en: A comma-separated list of URLs (http or https) which are published up to plex.tv for server discovery.
uk: Список URL адрес (http або https) розділених комами, які публікуються на plex.tv для виявлення сервером.

en: A global path to music videos for all music libraries.
uk: Глобальний шлях до музичних кліпів для всіх музичних бібліотек.

en: A server restart is required for a change to take effect.
uk: Щоб зміни набули чинності, потрібно перезапустити сервер.

en: A unique identifier for the machine
uk: Унікальний ідентифікатор для машини

en: Absolute numbering
uk: Абсолютна нумерація

en: Account default
uk: Обліковий запис за замовчуванням

en: Actor
uk: Актор

[ctx: Actor]
en: More with {1}
uk: Більше з {1}

[ctx: Actor]
en: Top Movies with {1}
uk: Кращі фільми з {1}

en: Actors
uk: Актори

en: Ad detection
uk: Виявлення реклами

en: Add Plex Media Server and System memory use for Debug Logging
uk: Додати Plex Media Server та Використання системної пам'яті до журналу налагодження

en: Adding to Library
uk: Додавання до бібліотеки

en: Adding {1}
uk: Додавання {1}

en: Admin Terminated Playback.
uk: Адміністратор припинив програвання.

en: After a day
uk: Після дня

en: After a month
uk: Через місяць

en: After a week
uk: Після тижня

en: Airing
uk: Транслюється

en: Airing did not start at the required time
uk: Ефір не розпочався в потрібний час

en: Airing order
uk: Порядок виходу до ефіру

en: Airing was not high enough quality
uk: Ефір був недостатньо якісним

en: Airing was not on the required channel
uk: Ефір не був на потрібному каналі

en: Airings
uk: Показування

en: Album
uk: Альбом

en: Album Art
uk: Обкладинка альбому

en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

en: Album Collection
uk: Колекція Альбому

en: Album Critic Rating
uk: Рейтинг альбому від критиків

en: Album Decade
uk: Декада Альбому

en: Album Format
uk: Формат альбому

en: Album Genre
uk: Жанр Альбому

en: Album Last Played
uk: Останній програваний альбом

en: Album Mood
uk: Настрій Альбому

en: Album Plays
uk: Відтворень альбому

en: Album Rating
uk: Рейтинг Альбому

en: Album Reviews and Critic Ratings
uk: Відгуки про Альбоми та Оцінки Критиків

en: Album Source
uk: Джерело альбому

en: Album Style
uk: Стиль альбому

en: Album Title
uk: Назва альбому

en: Album Type
uk: Тип альбому

en: Album sorting
uk: Сортування Альбомів

en: Albums
uk: Альбоми

en: Algorithm to use when performing HDR tone mapping.
uk: Алгоритм, який використовується під час виконання тонального відображення HDR.

en: All
uk: Все

en: All Artists
uk: Всі виконавці

en: All Channels
uk: Усі канали

en: All Episodes
uk: Усі епізоди

en: All Movies
uk: Всі фільми

en: All Photos
uk: Всі Фото

en: All Podcasts
uk: Всі підкасти

en: All Shared
uk: Все Спільне

en: All Shows
uk: Всі Серіали

en: All episodes
uk: Усі епізоди

en: All movies
uk: Усі фільми

en: All {1}
uk: Усі {1}

en: All {1} Events
uk: Усі {1} події

en: Allow Cinema Trailers to play before items in this library.
uk: Дозволити програвати кінотрейлери перед елементами в цій бібліотеці.

en: Allow Plex Media Server tokens in logs
uk: Дозволити Plex Media Server використовувати маркери в журналах

en: Allow media deletion
uk: Дозволити видалення медіафайлів

en: Allow partial airings
uk: Дозволити часткове показування

en: Allow red band trailers
uk: Дозволити трейлери рейтингу R

en: Allow this server to send events to external services.
uk: Дозволити цьому серверу надсилати події зовнішнім службам.

en: Allow this server to send push notifications to mobile devices. Note: Push notifications are delivered using Plex services. They're associated with your account, and some of them may contain information about the contents of your library.
uk: Дозволити цьому серверу надсилати push-сповіщення на мобільні пристрої. Примітка: Push-сповіщення доставляються за допомогою служб Plex. Вони пов’язані з вашим обліковим записом, і деякі з них можуть містити інформацію про вміст вашої бібліотеки.

en: Alphabetical
uk: За абеткою

en: Always
uk: Завжди

en: Always enabled
uk: Завжди увімкнено

en: Always include English language Cinema Trailers for trailers of movies not in my library.
uk: Завжди додавати трейлери англійською мовою для фільмів, яких немає в моїй бібліотеці.

en: Always the server admin user
uk: Завжди адміністратор сервера

en: Amount in past seconds to retain before pruning segments from a transcode.
uk: Кількість останніх секунд для зберігання перед обрізанням сегментів при транскодуванні.

en: Amount in seconds to buffer before throttling the transcoder.
uk: Кількість секунд буферизації перед відключенням транскодера.

en: Amount of brightness to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (-100.0 - 100.0).
uk: Рівень яскравості для застосування під час відображення тонів у Windows із пристроєм Intel (-100,0–100,0).

en: Amount of contrast to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
uk: Рівень контрастності, що застосовується під час відображення тонів у Windows із пристроєм Intel (0,0–10,0).

en: Amount of saturation to apply when tone mapping on Windows with an Intel device (0.0 - 10.0).
uk: Рівень насиченості, який застосовується під час відображення тонів у Windows із пристроєм Intel (0,0–10,0).

en: An error occurred
uk: Виникла помилка

en: An error occurred while postprocessing the download
uk: Помилка пост-обробки завантаження

en: An error occurred while postprocessing the recording
uk: Помилка пост-обробки запису

en: An unexpected error occurred
uk: Виникла несподівана помилка

en: An unknown error occurred
uk: Виникла невідома помилка

en: Analyze audio tracks for loudness
uk: Аналіз звукових треків для гучності

en: Analyze audio tracks for sonic features
uk: Аналіз звукових особливостей треків

en: Analyze tracks for sonic features.
uk: Аналізує звукові особливості треків.

en: Analyzing media bundles
uk: Аналізування пакетів медіа

en: Analyzing metadata bundles
uk: Аналізування пакетів метаданих

en: Any
uk: Будь-який

en: Aperture
uk: Апертура

en: App cannot direct play this item. App requested burned subtitles and conversion of video is required to burn subtitles.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Додаток запитує вбудування субтитрів і для цього потрібне конвертування відео.

en: App cannot direct play this item. Container is unavailable for analysis.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Контейнер недоступний для аналізу.

en: App cannot direct play this item. Direct play is disabled.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Пряме програвання відключено.

en: App cannot direct play this item. Embedded subtitles must be removed for direct play.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Вбудовані субтитри повинні бути видалені для прямого програвання.

en: App cannot direct play this item. Item requires conversion of selected subtitle stream.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Елемент вимагає перетворення обраного потоку субтитрів.

en: App cannot direct play this item. Media must be converted in order to use the {1} protocol.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Медіа конвертуються в порядку використання {1} протоколу.

en: App cannot direct play this item. Multi-part media requires a conversion when all parts are selected.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Многофайловий медіа вимагає для конвертування щоб всі частини були обрані.

en: App cannot direct play this item. No direct play music profile exists for protocol {1}, with container {2} using codec {3}.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Не існує музичного профілю прямого програвання для протоколу {1}, з контейнером {2} використовуючи кодек {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play photo profile exists for {1}.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Не існує фото профілю прямого програвання для {1}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, and video codec {3}.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Не існує відео профілю прямого програвання для протоколу {1}, з контейнером {2} і відеокодеком {3}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, using video codec {3}, audio codec {4}, and subtitle codec {5}.
uk: Додаток не може безпосередньо відтворити цей елемент. Не існує відео профілю прямого відтворення для протоколу {1}, з контейнером {2}, відеокодеком {3}, аудіокодеком {4} і кодеком субтитрів {5}.

en: App cannot direct play this item. No direct play video profile exists for protocol {1}, with container {2}, video codec {3}, and audio codec {4}.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Не існує відео профілю прямого програвання для протоколу {1}, з контейнером {2}, відеокодеком {3} і аудіокодеком {4}.

en: App cannot direct play this item. Non-selected embedded subtitle stream {1} cannot be direct-played.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Не вибрані вбудовані потоки субтитрів {1} не можуть бути безпосередньо програні.

en: App cannot direct play this item. Selected audio stream is not the first audio stream and app cannot select audio streams in direct play.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Обраний аудіо потік не є першим аудіо потоком і додаток не може вибирати аудіо поток під час прямого програвання.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream is not the first embedded subtitle stream.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Вибраний вбудований потік субтитрів не є першим вбудованим потоком субтитрів.

en: App cannot direct play this item. Selected embedded subtitle stream must be extracted to sidecar.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Вибраний вбудований потік субтитрів повинен бути вилучений в окремий файл.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream cannot be direct played.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Вибраний зовнішній потік субтитрів не може бути безпосередньо програним.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be embedded.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Вибраний зовнішній потік субтитрів повинен бути вбудованим.

en: App cannot direct play this item. Selected sidecar subtitle stream must be segmented.
uk: Додаток не може безпосередньо програти цей елемент. Вибраний зовнішній потік субтитрів повинен бути сегментованим.

en: Apr
uk: Кві

en: April
uk: Квітень

en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: Artist]
en: More Albums By {1}
uk: Більше альбомів за {1}

[ctx: Artist]
en: More by {1}
uk: Ще від {1}

en: Artist Bios
uk: Біографія виконавця

en: Artist Collection
uk: Колекція виконавця

en: Artist Country
uk: Країна виконавця

en: Artist Genre
uk: Жанр виконавця

en: Artist Last Played
uk: Останній програваний виконавець

en: Artist Mood
uk: Настрій виконавця

[ctx: Artist Radio]
en: {1} Radio
uk: {1} Радіо

en: Artist Rating
uk: Рейтинг виконавця

en: Artist Style
uk: Стиль виконавця

[ctx: Artist TV]
en: {1} TV
uk: {1} ТВ

en: Artist Title
uk: Назва виконавця

en: Artists
uk: Виконавці

en: Artists You Might Like
uk: Артисти, які можуть вам сподобатися

en: Artists on Tour
uk: Виконавці на гастролях

en: Ask me
uk: Запитай мене

en: Ask to add a login item for externally mounted drives
uk: Запрошувати щоб додати елемент входу в систему для зовнішніх підключених дисків

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files.
uk: Спробує автоматично виявити та видалити рекламні ролики із записів. Цей процес може зайняти багато часу і спричинить велике використання процесора. "Виявити та видалити рекламні ролики" видалить виявлені комерційні кадри з ваших відеофайлів.

en: Attempt to automatically detect and remove commercials from recordings. This process may take a long time and cause high CPU usage. 'Detect and delete commercials' will delete detected commercial footage from your video files. 'Detect commercials and mark for skip' will leave the video files intact.
uk: Спробує автоматично виявити та видалити рекламні ролики із записів. Цей процес може зайняти багато часу і спричинить велике використання процесора. "Виявити та видалити рекламні ролики" видалить виявлені комерційні кадри з ваших відеофайлів. "Виявити рекламні ролики та позначити для пропуску" залишить відеофайли недоторканими.

en: Audience Rating
uk: Рейтинг аудиторії

en: Audio Language
uk: Мова аудіодоріжки

en: Aug
uk: Сер

en: Augmenting metadata
uk: Збільшення метаданих

en: August
uk: Серпень

en: Auto
uk: Автоматично

en: Auto-select subtitle mode
uk: Режим – автовибір субтитрів

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Automatic Tags
uk: Автоматичні теги

en: Automatically create collections when there are at least the selected number of items for an available collection. Changing this value will have no effect on any existing collections.
uk: Автоматично створює колекції, коли для доступної колекції є принаймні вибрана кількість елементів. Зміна цього значення не вплине на жодну існуючу колекцію.

en: Automatically during scheduled maintenance
uk: Автоматично під час запланованого технічного обслуговування

en: Autotag
uk: Автотег

[ctx: Autotag]
en: More in {1}
uk: Ще в {1}

en: Background transcoding x264 preset
uk: Профіль x264 фонового перекодування

en: Backing up database
uk: Створення резервної копії бази даних

en: Backup Database
uk: Резервування бази даних

en: Backup database every three days
uk: Створення резервних копій бази даних кожні три дні

en: Backup directory
uk: Каталог резервного копіювання

en: Bad decision parameters
uk: Погані параметри рішення

en: Bitrate
uk: Бітрейт

en: Both Plex Music and Local Files
uk: Plex Music і локальні файли

en: Browse
uk: Переглянути

en: Browse All
uk: Переглянути усі

en: Butler tasks
uk: Завдання дворецького

en: By Album
uk: за Альбомом

en: By Cluster
uk: За Кластером

en: By Collection
uk: за колекцією

en: By Content Rating
uk: За віковим рейтингом

en: By Country
uk: за країною

en: By Decade
uk: за десятиліттям

en: By Director
uk: за режисером

en: By Edition
uk: За виданням

en: By First Letter
uk: за першою літерою

en: By Folder
uk: за каталогом

en: By Genre
uk: за жанром

en: By Rating
uk: за рейтингом

en: By Resolution
uk: за роздільною здатністю

en: By Starring Actor
uk: за акторами

en: By Year
uk: за роком

en: By name
uk: За ім'ям

en: CPU is not powerful enough to convert this item.
uk: Процесор не є достатньо потужним, щоб конвертувати цей елемент.

en: Camera Make
uk: Виробник Камери

en: Camera Model
uk: Модель камери

en: Cannot convert this item. Implementation for {1} {2} '{3}' not found.
uk: Неможливо перетворити цей елемент. Реалізація для {1} {2} '(3)' не знайдена.

en: Cannot convert this item. No conversion audio and video encoders could be found in app profile.
uk: Неможливо конвертувати цей елемент. Неможливо знайти кодек для аудіо та відео в профілі програми.

en: Cannot convert this item. No conversion profile found for protocol {1}.
uk: Неможливо конвертувати цей елемент. Не вдалося знайти профіль конвертації для протоколу {1}.

en: Cannot direct play this item. Required bandwidth is not known and only {2}kbps is available.
uk: Неможливо виконати пряме програвання цього елемента. Необхідна ширина смуги пропускання невідома, при цьому є тільки {1}кбіт.

en: Cannot record airing in the past
uk: Неможливо записати минулу трансляцію

en: Cannot remove only lineup from DVR.
uk: Не вдається видалити лише лайн-ап з DVR.

en: Categories
uk: Категорії

en: Certification Country
uk: Країна сертифікації

en: Channel
uk: Канал

en: Channel {1}
uk: Канал {1}

en: Chapter
uk: Розділ

en: Chapter thumbnails provide images in the chapter view on supported apps. They can take a long time to generate and consume additional disk space.
uk: Ескізи глав дозволяють отримувати зображення при перегляді глав в підтримуваних додатках. Може знадобитися багато часу для генерації і додатковий дисковий простір.

en: Chapter {1}
uk: Розділ {1}

en: Checking files
uk: Перевірка файлів

en: Choose Cinema Trailers from
uk: Вибирати трейлери з

en: Choose how quickly episodes are removed after the server admin has watched them.
uk: Оберіть як швидко серії будуть видалені після того, як адмін серверу перегляне їх.

en: Choose how quickly episodes are removed after they no longer meet download criteria.
uk: Оберіть як швидко епізоди будуть видалені після того, як вони більше не відповідатимуть критеріям завантаження.

en: Choose the minimum resolution for airings to be recorded.
uk: Оберіть мінімальну роздільну здатність для записуваня показувань.

en: Choose whether a recording may begin for an airing already in progress.
uk: Оберіть, чи почнеться записування, якщо показування вже почалося.

en: Choose whether to display seasons.
uk: Виберіть, чи відображати сезони.

en: Choose whether to restrict recording to a specific airing time.
uk: Оберіть, чи починати записування показування у визначений час.

en: Choose whether to restrict recording to a specific channel.
uk: Оберіть, чи починати записування з визначеного каналу.

en: Cleaning Bundles
uk: Очищення пакетів

en: Cleaning bundles
uk: Очищення пакетів

en: Client stopped playback.
uk: Клієнт припинив програвання.

en: Client-specific configuration settings for the DLNA server.
uk: Параметри конфігурації для DLNA-сервера для конкретного клієнта.

en: Collection
uk: Колекція

[ctx: Collection]
en: {1} Collection
uk: Колекція {1}

en: Collection Mode
uk: Режим збору

en: Collection filtering based on
uk: Фільтр колекції на основі

en: Collection order
uk: Сортування колекції

en: Collections
uk: Колекції

en: Color Transfer Characteristics
uk: Характеристики передачі кольору

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that are allowed to access Plex Media Server without logging in. When the server is signed out and this value is set, only localhost and addresses on this list will be allowed.
uk: Розділений комами список IP адрес або записів IP/маска підмережі для мереж, які будуть мати доступ до Plex Media Server без авторизації. Коли на сервер не буде здійснений вхід, при встановленому цьому значенні, тільки локальний хост і адреси в цьому списку будуть допустимі.

en: Comma separated list of IP addresses or IP/netmask entries for networks that will be considered to be on the local network when enforcing bandwidth restrictions. If set, all other IP addresses will be considered to be on the external network and will be subject to external network bandwidth restrictions. If left blank, only the server's subnet is considered to be on the local network.
uk: Список розділених комами IP-адрес або записів IP/маска мереж, які вважатимуться локальними мережами при застосуванні обмежень пропускної здатності. Якщо встановлено, усі інші IP-адреси вважатимуться зовнішніми мережами і на них поширюватимуться обмеження пропускної здатності зовнішньої мережі. Якщо залишити це поле порожнім, локальною вважатиметься лише підмережа сервера.

en: Comma-separated list of strings considered articles when sorting titles. A server restart is required for a change to take effect.
uk: Список, розділений комами, що містить рядки, які є статтями, під час сортування заголовків. Для отримання ефекту потрібно перезавантажити сервер.

en: Compilations
uk: Збірники

en: Computing best lineup
uk: Обчислення кращої лінійки

en: Concerts
uk: Концерти

en: Connection Timeout when obtaining decision.
uk: Час очікування підключення при отриманні рішення.

en: Connection is on WAN and limit is set
uk: Підключення встановлено через WAN, і ліміт встановлено

en: Content Rating
uk: Віковий рейтинг

en: Continue Listening
uk: Продовжуй слухати

en: Continue Watching
uk: Продовжити перегляд

en: Conversion encoder or decoder not found.
uk: Транскодер не знайдений.

en: Conversion failed. A required codec could not be found or failed to install.
uk: Конвертування не вдалося. Необхідний кодек не знайдений або не вдалося встановити.

en: Conversion failed. The transcoder exited due to an error.
uk: Перемотування не вдалося. Транскодер вийшов через помилку.

en: Conversion failed. The transcoder failed to start up.
uk: Перемотування не вдалося. Транскодер не вдалося запустити.

en: Conversion failed. The transcoder process crashed.
uk: Перемотування не вдалося. Процесор транскодру розбився.

en: Convert video while recording
uk: Конвертувати відео під час запису

en: Converted files cannot be written to the server's disk
uk: Конвертовані файли не можуть бути записані на диск сервера

en: Could not communicate with device
uk: Не вдається зв'язатися з пристроєм

en: Could not construct decision request
uk: Не вдалося створити запит на рішення

en: Could not move downloaded media to destination
uk: Не вдалося перемістити завантажене медіа до місця призначення

en: Could not move recorded media to destination
uk: Не вдалося перемістити записане медіа до місця призначення

en: Could not tune channel. Please check your tuner or antenna.
uk: Не можна налаштувати канал. Будь ласка, перевірте ваш тюнер або антену.

en: Country
uk: Країна

en: Create a backup copy of the server's database in the configured backup directory
uk: Створює резервну копію бази даних сервера в налаштованому каталозі резервного копіювання

en: Credits markers can be generated locally and/or retrieved via an online database. Online markers may not always exist, if this preference is set to 'both' then any locally detected markers are submitted anonymously back to the online database for future use.
uk: Маркери титрів можуть бути створені локально та/або отримані через онлайн-базу даних. Онлайн-маркери не завжди існують, якщо цей параметр встановлено на "обидва", тоді будь-які локально виявлені маркери надсилаються анонімно назад до онлайн бази даних для майбутнього використання.

en: Critic Rating
uk: Оцінка критиків

en: Custom
uk: Довільний

en: Custom certificate domain
uk: Домен сертифіката користувача

en: Custom certificate encryption key
uk: Ключ шифрування сертифіката користувача

en: Custom certificate location
uk: Розташування сертифіката користувача

en: Custom server access URLs
uk: URL-адреси доступу для користувача сервера

en: DLNA client preferences
uk: Налаштування DLNA-клієнту

en: DLNA default protocol info
uk: Інформація про протокол за замовчуванням DLNA

en: DLNA media renderer discovery interval
uk: Інтервал DLNA запитів пристроїв

en: DLNA server announcement lease time
uk: Час отримувати оповіщення DLNA сервера

en: DLNA server description icons
uk: Іконки опису сервера DLNA

en: DLNA server logging level
uk: Рівень журналювання DLNA-сервера

en: DLNA server timeline reporting
uk: Графік звітів DLNA сервера

en: DVD order
uk: Замовлення DVD

en: DVR Schedule
uk: Розклад DVR

en: DVR is not using this lineup.
uk: DVR не використовує цей лайн-ап.

en: Database
uk: База даних

en: Database Cache Size (MB)
uk: Розмір кешу бази даних(МБ)

en: Database error retrieving sync data
uk: Помилка бази даних під час отримання даних синхронізації

en: Date Added
uk: Дата додавання

en: Date Album Added
uk: Дата Додавання Альбому

en: Date Album Released
uk: Дата релізу альбому

en: Date Artist Added
uk: Дата додавання виконавця

en: Date Episode Added
uk: Дата додавання епізоду

en: Date Played
uk: Дата програвання

en: Date Rated
uk: Оцінене за датою

en: Date Shared
uk: Спільне за датою

en: Date Show Added
uk: Дата додавання серіалу

en: Date Taken
uk: Дата знімання

en: Date Viewed
uk: Дата перегляду

en: Debug logging enables additional detail in the log files and is helpful in diagnosing problems.
uk: Ведення журналу налагодження надає додаткові деталі у файлах журналів та допомагає при діагностиці проблем.

en: Dec
uk: Гру

en: Decade
uk: Десятиліття

[ctx: Decade]
en: Photos from the {1}s
uk: Фото з {1}-х

[ctx: Decade]
en: Top Albums from {1}s
uk: Найкращі альбоми з {1}-х

[ctx: Decade]
en: Videos from the {1}s
uk: Відео з {1}-х

[ctx: Decade]
en: {1}s Radio
uk: {1} радіо

en: Decade Radio
uk: Радіо Десятиліття

en: December
uk: Грудень

en: Decide whether to use end credits markers to determine the 'watched' state of video items. When markers are not available the selected threshold percentage will be used.
uk: Вирішіть, чи використовувати маркери кінцевих титрів для визначення стану «переглянутих» елементів відео. Якщо маркери недоступні, буде використано вибраний пороговий відсоток.

en: Deep Cuts Radio
uk: Радіо Deep Cuts

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default container
uk: Контейнер за замовчуванням

en: Define a path where to write diagnostic files to (must be writeable by the Plex user)
uk: Визначте шлях, куди записувати файли діагностики (у користувача Plex повинні бути права на запис)

en: Delete downloaded episodes
uk: Видалити завантажені епізоди

en: Delete episodes after playing
uk: Видалити епізоди після перегляду

en: Deleting Library
uk: Видалення бібліотеки

en: Deleting section {1}
uk: Видалення розділу {1}

en: Deleting {1} media bundles
uk: Видалення {1} пакетів медіа

en: Deleting {1} metadata bundles
uk: Видалення {1} пакетів метаданих

en: Demos
uk: Демки

en: Descriptive
uk: Описовий

en: Detect and delete commercials
uk: Виявляти та видаляти рекламні ролики

en: Detect commercials
uk: Виявлення реклами

en: Detect commercials and mark for skip
uk: Виявляти рекламні ролики та позначати для пропуску

en: Detect credits and allow credits skipping for items in this library when enabled in server settings.
uk: Виявляйте титри та дозволяйте пропускати титри для елементів у цій бібліотеці, якщо увімкнено налаштування сервера.

en: Detect intros and allow intro skipping for items in this library when enabled in server settings.
uk: Виявляйте заставки, та дозволяйте пропуск заставки, для елементів у цій бібліотеці, коли це увімкнено в налаштуваннях сервера.

en: Detect voice activity for items in this library when enabled in server settings. This is required for subtitle auto-sync functionality.
uk: Визначати голосову активність для елементів у цій бібліотеці, якщо ввімкнено в налаштуваннях сервера. Це потрібно для функції автоматичної синхронізації субтитрів.

en: Detecting intros
uk: Виявлення інтро

en: Detects movie and episode ads.
uk: Виявляти рекламу у фільмах та серіалах.

en: Detects movie and episode end credits.
uk: Виявляє кінцеві титри фільмів та епізодів.

en: Detects show intros, exposing the 'Skip Intro' button in clients.
uk: Виявляти інтро серіалів, відкриваючи в клієнтах кнопку "Пропустити інтро".

en: Detects voice activity data for movies and episodes. This is used to help syncronize subtitles to the audio track. This detection can be toggled per-library by editing the individual library and navigating to the advanced section.
uk: Визначає дані голосової активності для фільмів і епізодів. Це використовується, щоб допомогти синхронізувати субтитри до звукової доріжки. Це виявлення можна вмикати для кожної бібліотеки, редагуючи окрему бібліотеку та переходячи до додаткового розділу.

en: Device
uk: Пристрій

en: Diagnostics mode
uk: Режим діагностики

en: Diagnostics path
uk: Шлях для зберігання файлів діагностики

en: Direct play OK.
uk: Безпосереднє програвання OK.

en: Direct play not available; Conversion OK.
uk: Безпосереднє програвання не доступне; Конвертування OK.

en: Director
uk: Режисер

[ctx: Director]
en: More by {1}
uk: Ще від {1}

[ctx: Director]
en: Top Movies by {1}
uk: Кращі фільми від {1}

en: Directors
uk: Режисери

en: Directory to use when transcoding for temporary files.
uk: Каталог для розміщення тимчасових файлів транскодера.

en: Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video.
uk: Вимкнути перекодування відеопотоку в операціях транскодера. З цією опцією транскодер все ще може перекодувати аудіо, а також ремуксувати відео.

en: Disable video stream transcoding
uk: Вимкнути транскодування відео трансляції

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disables legacy weak ciphers, increases DH group size, and switches to ECDSA certificates when renewing. May prevent older clients from connecting.
uk: Вимикає застарілі слабкі шифри, збільшує розмір групи DH і перемикається на сертифікати ECDSA під час оновлення. Може перешкодити підключенню старих клієнтів.

en: Discovery Radio
uk: Радіо Виявлення

en: Display notifications
uk: Показувати сповіщення

en: Display notifications when updating libraries.
uk: Показувати сповіщення під час оновлення бібліотек.

en: Domain name to be published to plex.tv using your mapped port; must match a name from the custom certificate file.
uk: Ім'я домену має бути опубліковано в plex.tv, використовуючи підключений порт; повинна відповідати імені з файлу користувача сертифіката.

en: Download
uk: Завантажити

en: Download was not high enough quality
uk: Завантаження було недостатньо якісним

en: Downloaded {1} airings
uk: Завантажено {1} трансляцію

en: Downloading
uk: Завантаження

en: Downloading Subtitle
uk: Завантаження Субтитрів

en: Downloading new data
uk: Завантаження нових даних

en: Downloads not allowed
uk: Завантаження не дозволені

en: Duplicate
uk: Дублікат

en: Duplicates
uk: Дублікати

en: Duration
uk: Тривалість

en: Duration in minutes to use when transcoding something with an unknown duration.
uk: Використовувати наступну тривалість в хвилинах, при спробі конвертивання медіа з невідомої тривалістю

en: Duration in seconds of DLNA Server SSDP announcement lease time.
uk: Час очікування (секунд) SSDP запитів DLNA сервера.

en: Edition
uk: Видання

[ctx: Editions]
en: Other Editions of {1}
uk: Інші видання для {1}

en: Embedded Tags
uk: Вбудовані теги

en: Empty trash automatically after every scan
uk: Автоматично очищувати смітник після кожного сканування

en: Enable Cinema Trailers
uk: Включити Кінотрейлери

en: Enable HDR tone mapping
uk: Увімкнути відображення тонів HDR

en: Enable HEVC Optimization (experimental)
uk: Увімкнути оптимізацію HEVC (експериментально)

en: Enable HEVC video Encoding (experimental)
uk: Увімкнути кодування відео HEVC (експериментально)

en: Enable Plex Media Server debug logging
uk: Включити ведення журналу налагодження Plex Media Server

en: Enable Plex Media Server verbose logging
uk: Включити ведення докладного журналу Plex Media Server

en: Enable Relay
uk: Увімкнути затримку

en: Enable credits detection
uk: Увімкнути виявлення титрів

en: Enable iTunes plugin
uk: Дозволити плагін iTunes

en: Enable intro detection
uk: Увімкнути виявлення інтро

en: Enable local network discovery (GDM)
uk: Дозволити виявлення в локальній мережі (GDM)

en: Enable server support for IPv6
uk: Увімкнути підтримку сервером протоколу IPv6

en: Enable smart shuffling on artists and smart music playlists
uk: Увімкніть інтелектуальне перемішування виконавців та розумних плейлистів музики

en: Enable the DLNA server
uk: Ввімкнути сервер DLNA

en: Enable the DLNA server to report timelines for video play activity.
uk: Дозволити серверу DLNA робити графік звітів для діяльності з програвання відео.

en: Enable transcoding using the HEVC codec if it is supported by the client.
uk: Увімкніть перекодування за допомогою кодека HEVC, якщо він підтримується клієнтом.

en: Enable video preview thumbnails
uk: Додавати відеомініатюри

en: Enable voice activity detection
uk: Увімкнути виявлення голосової активності

en: Encountered lack of permission on the remote while grabbing media
uk: Під час грабінгу носія виникла відсутність дозволу на пульті дистанційного керування

en: Encountered network error while grabbing media
uk: Під час грабінгу носія виявлено помилку мережі

en: Enhanced Guide
uk: Розширений посібник

en: Enter the full path to the pre-roll video file. If multiple paths separated by commas are entered, videos will be played sequentially. If multiple paths separated by semi-colons are used, a single pre-roll video will be chosen randomly from the list.
uk: Введіть повний шлях до попереднього відеофайлу. Якщо введено кілька шляхів, розділених комами, відео буде відтворено послідовно. Якщо використовуються декілька шляхів, розділених крапкою з комою, одне попереднє відео буде вибрано випадковим чином зі списку.

en: Episode
uk: Епізод

en: Episode Air Date
uk: Дата трансляції епізода

en: Episode Duplicate
uk: Дублікат епізода

en: Episode In Progress
uk: Серія в процессі

en: Episode Last Watched
uk: Останній переглянутий епізод

en: Episode Plays
uk: Відтворень епізода

en: Episode Rating
uk: Рейтинг епізода

en: Episode Title
uk: Назва епізоду

en: Episode Unmatched
uk: Незіставлений епізод

en: Episode Unwatched
uk: Непереглянуті серії

en: Episode Year
uk: Рік епізода

en: Episode ordering
uk: Упорядкування серій

en: Episode sorting
uk: Сортування серій

en: Episode {1,ftime='%m-%d'}
uk: Епізод {1,ftime='%m-%d'}

en: Episode {1}
uk: Епізод {1}

en: Episodes
uk: Епізоди

en: Episodes added in the past 3 days
uk: Епізоди додані за останні 3 дні

en: Episodes added in the past 30 days
uk: Епізоди додані за останні 30 днів

en: Episodes added in the past 7 days
uk: Епізоди додані за останні 7 днів

en: Error communicating with provider
uk: Помилка спілкування з провайдером

en: Error creating DVR
uk: Помилка створення DVR

en: Exclude from home screen
uk: Виключити з головного екрана

en: Exclude from home screen and global search
uk: Виключити з головного екрана і глобального пошуку

en: Exposure
uk: Експонування

en: External
uk: Зовнішній

en: External network total upload limit (kbps)
uk: Загальний ліміт вивантаження для зовнішніх мереж (кбіт\с)

en: Extras
uk: Додатково

en: Failed to create generator for sync
uk: Не вдалося створити генератор для синхронізації

en: Failed to parse data
uk: Не вдалося проаналізувати дані

en: Failed to retrieve channels
uk: Не вдалося отримати канали

en: Failed to retrieve service credentials
uk: Не вдалося отримати облікові дані служби

en: Fast
uk: Швидко

en: Faster
uk: Швидше

en: Favorites
uk: Вибране

en: Feb
uk: Лют

en: February
uk: Лютий

en: File Size
uk: Розмір Файлу

en: File contains DRM
uk: Файл містить DRM

en: File is missing
uk: Файл не знайдено

en: File is unplayable.
uk: Файл неможливо відтворити.

en: File is unplayable. Codec is unavailable for analysis.
uk: Файл неможливо відтворити. Кодек недоступний для аналізу.

en: File is unplayable. DoVi (Profile 5) color space is not supported.
uk: Файл неможливо відтворити. Не підтримується колірний простір DoVi (профіль 5).

en: File size
uk: Розмір файлу

en: Find Lyrics
uk: Знайти текст пісні

en: Find extras
uk: Шукати додаткові матеріали

en: Find lyrics for tracks in this library automatically.
uk: Автоматично знайти тексти пісень для треків у цій бібліотеці.

en: Find trailers and extras automatically (Plex Pass required)
uk: Шукати трейлери і додаткові матеріали автоматично (потрібен Plex Pass)

en: Finding albums
uk: Пошук альбомів

en: First Aired
uk: Дата Першого Ефіру

en: Folder Location
uk: Розташування папки

en: Folders
uk: Папки

en: For all items
uk: Для всіх елементів

en: For recorded items
uk: Для записаних елементів

en: Forced
uk: Примусово

en: Format
uk: Формат

en: Friendly name
uk: Ім'я пристрою

en: Generate ad markers for items in this library.
uk: Згенерувати маркери реклами для елементів у цієї колекції.

en: Generate ad video markers
uk: Створювати маркери рекламних відео

en: Generate chapter thumbnails
uk: Створювати ескізи глав

en: Generate credits markers for this item.
uk: Згенеруйте позначки титрів для цього елемента.

en: Generate credits video markers
uk: Створити титри авторів відео

en: Generate intro video markers
uk: Створювати маркери интро відео

en: Generate video preview thumbnails
uk: Генерування відеомініатюр

en: Generate video preview thumbnails for items in this library when enabled in server settings.
uk: Генерувати відеомініатюри для елементів в цій бібліотеці, коли це дозволено в налаштуваннях сервера.

en: Generate voice activity data
uk: Генерувати дані про голосову активність

en: Generating loudness data
uk: Генерація даних гучності

en: Generating video chapter thumbnails
uk: Створення відеомініатюр глав

en: Generating video preview thumbnails
uk: Створення відеомініатюр

en: Genre
uk: Жанр

[ctx: Genre]
en: More in {1}
uk: Ще в {1}

[ctx: Genre]
en: Top Movies in {1}
uk: Кращі фільми в {1}

[ctx: Genre]
en: {1} Radio
uk: {1} Радіо

en: Genre Radio
uk: Радіо Жанру

en: Genres
uk: Жанри

en: Getting ready...
uk: Останні приготування...

en: Global music videos path
uk: Глобальний шлях до музичних кліпів

en: Grabbing
uk: Грабінг

en: Group albums by type
uk: Групувати альбоми за типом

en: Group into LPs, EPs & Singles, Compilations, Live Albums, Demos and Remixes.
uk: Групувати в альбоми, мініальбоми та сингли, компіляції, живі альбоми, демки та ремікси.

en: Guide
uk: Покажчик

en: HD only
uk: Тільки HD

en: HEVC Sources Only
uk: Тільки HEVC джерела

en: Hardware transcoding device
uk: Засіб апаратного транскодування

en: Has the user accepted the EULA
uk: Чи прийняв користувач ліцензійну угоду

en: Haven't Played in (Time)
uk: Не програвався у (Час)

en: Haven't played in {1} months
uk: Не програвався {1} місяців

en: Haven't played in {1} years
uk: Не програвався {1} років

en: Hide
uk: Приховати

en: Hide collections but show their items
uk: Приховати колекції, але показати їхні елементи

en: Hide for single-season series
uk: Приховати для односезонних серіалів

en: Hide items in this collection
uk: Сховати елементи у цій колекції

en: Hide items which are in collections
uk: Приховати елементи, які знаходяться в колекціях

en: Hide this collection but show its items
uk: Приховати цю колекцію, але показати її елементи

en: High quality (30fps limit)
uk: Висока якість (ліміт 30 кадрів/сек)

en: Highest quality
uk: Найвища якість

en: Home
uk: Домівка

en: Home Videos
uk: Домашні відео

en: How the episodes are named on disk.
uk: Як серії названо на диску.

en: How the items in the collection are displayed on the Library tab.
uk: Як елементи в колекції відображаються на вкладці Бібліотека.

en: How to display collections on the Library tab.
uk: Відображення колекції на вкладці «Бібліотека».

en: How to sort the albums for an artist.
uk: Як сортувати альбоми для виконавця.

en: How to sort the episodes for this show.
uk: Як сортувати серії для цього серіалу.

en: How to sort the items in the collection.
uk: Як сортувати файли у цій колекції.

en: Icons offered by DLNA server when devices request server description.
uk: Іконки, які повертаються DLNA сервером, коли пристрої надсилають запроси опису сервера.

en: If available, enable use of HEVC while optimizing your media.
uk: Якщо доступно, увімкніть використання HEVC під час оптимізації медіа.

en: If hardware acceleration is enabled, this controls whether it's used for encoding, in addition to decoding.
uk: Якщо апаратне прискорення дозволено, це визначає, чи використовується воно для кодування, додатково до декодування.

en: In Progress
uk: В процесі

en: Include Cinema Trailers from movies in my library
uk: Включити трейлери фільмів з моєї бібліотеки

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies in theaters
uk: Включити трейлери нових та майбутніх фільмів в кінотеатрах

en: Include Cinema Trailers from new and upcoming movies on Blu-ray
uk: Увімкніть трейлери з нових і майбутніх фільмів на Blu-Ray

en: Include extras with subtitles in Library language
uk: Включити додаткові матеріали з субтитрами на основі мови бібліотеки

en: Include in home screen and global search
uk: Включити до головного екрана і глобального пошуку

en: Include music libraries in automatic updates
uk: Включати музичні бібліотеки до автоматичних оновлень

en: Include related content from shared libraries
uk: Включати пов’язаний вміст зі спільних бібліотек

en: Include related external content
uk: Включати пов’язаний зовнішній вміст

en: Include season premieres in Continue Watching
uk: Включати прем’єри сезонів в «Продовжити перегляд»

en: Increase the recording duration by adding minutes after the scheduled time.
uk: Збільшити тривалість записування додаванням хвилин після запланованого часу.

en: Increase the recording duration by adding minutes before the scheduled time.
uk: Збільшити тривалість записування додаванням хвилин до запланованого часу.

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Invalid or missing file
uk: Недійсний або відсутній файл

en: Item Count
uk: Кількість елементів

en: Jan
uk: Січ

en: January
uk: Січень

en: Jul
uk: Лип

en: July
uk: Липень

en: Jun
uk: Чер

en: June
uk: Червень

en: Keep
uk: Зберігати

en: Kids
uk: Діти

en: Kids On Later
uk: Дитяче пізніше в ефірі

en: Kids On Now
uk: Дитяче зараз в ефірі

en: LAN Networks
uk: LAN мережі

en: Label
uk: Мітка

[ctx: Label]
en: More from {1}
uk: Ще з {1}

en: Labels
uk: Мітки

en: Language to use for item metadata such as synopsis and title.
uk: Мова для таких елементів метаданих, як опис та назва.

en: Last Episode Date Added
uk: Остання дата додавання епізода

en: Last Played
uk: Останні відтворені

en: Last Watched
uk: Останні переглянуті

en: Latest episode
uk: Останній епізод

en: Launch jobs in debug mode
uk: Запуск завдання в режимі відлагодження

en: Launch plugins in debug mode
uk: Запуск плагінів в режимі відлагодження

en: Lens
uk: Об'єктиви

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Library
uk: Бібліотека

[ctx: Library]
en: Recently Added in {1}
uk: Нещодавно додані у {1}

en: Library Playlists
uk: Бібліотека Плейлистів

en: Library Radio
uk: Бібліотека радіо

en: Library Sections
uk: Розділи бібліотеки

en: Library default
uk: Бібліотека за замовчуванням

en: Library scan interval
uk: Інтервал сканування бібліотеки

en: Limit remote stream bitrate
uk: Обмежити бітрейт віддаленої трансляції

en: Limit the number of simultaneous video transcode streams your server can utilize
uk: Обмеження кількості одночасних транскодованих трансляцій, які може забезпечити ваш сервер

en: Limit to airing time
uk: Обмеження часу показування

en: Limit to channel
uk: Обмеження каналу

en: Limits the number of shows which will appear Continue Watching. Setting it too high can affect performance.
uk: Обмежує кількість серіалів, які відображатимуться в «Продовжити перегляд». Встановлення занадто високого значення може вплинути на продуктивність.

en: Lineup is from a different provider.
uk: Лайн-ап від іншого постачальника.

en: Lineups are from different providers
uk: Лайн-апи від різних провайдерів

en: Linux systems limit the maximum number of watched directories; this may cause problems with large music libraries.
uk: Системи Linux мають обмеження на максимальне число переглянутих каталогів, це може викликати проблеми з великими музичними бібліотеками.

en: List of IP addresses and networks that are allowed without auth
uk: Список IP-адрес і мереж, які дозволені без автентифікації

en: Live Albums
uk: Живі альбоми

en: Live TV & DVR
uk: Прямі трансляції ТВ та DVR

en: Load album reviews and critic ratings from the cloud. Might make you reconsider your taste in music.
uk: Завантажувати відгуки про альбоми та оцінки критиків із хмари. Може змусити вас переглянути свій смак у музиці.

en: Load artist biography data from the cloud.
uk: Завантажувати дані біографії виконавця з хмари.

en: Load concert data for artists, in case you leave the house.
uk: Завантажувати дані концертів для виконавців, якщо ви виходите з дому.

en: Load popular track data, which powers radio stations and the popular tracks area.
uk: Завантажуйте дані популярних треків, які живлять радіостанції та область популярних треків.

en: Local Files Only
uk: Тільки локальні файли

en: Localized subtitles
uk: Локалізовані субтитри

en: Location visibility
uk: Видимість місцезнаходження

en: Logging of the Plex Media Server memory use and the system total used memory in Plex Media Server logs. A server restart is required for the change to take effect.
uk: Журналювання використання пам’яті Plex Media Server та використаної загальної пам’яті в журналах Plex Media Server. Щоб зміна набрала чинності, потрібно перезапустити сервер.

en: Loudness analysis allows various features, such as loudness leveling and smart transitions. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
uk: Аналіз гучності дозволяє використовувати різні функції, такі як вирівнювання гучності та розумні переходи. Під час аналізу багатьох треків може знадобитися багато часу, і це може призвести до високого використання центрального процесора.

en: Low quality (240p)
uk: Низька якість (240p)

en: Low quality (360p)
uk: Низька якість (360p)

en: Make
uk: Зроблено

en: Make my CPU hurt
uk: Зробити моєму процесору боляче

en: Manually selected
uk: Вибрані вручну

en: Mar
uk: Бер

en: March
uk: Березень

en: Marker source
uk: Джерело маркерів

en: Maximum number of Continue Watching items which will appear.
uk: Максимальна кількість елементів у «Продовжити перегляд».

en: Maximum number of simultaneous streams each user is allowed when not on the local network.
uk: Максимальна кількість дозволених одночасних трансляцій користувачеві, коли він поза межами локальної мережі.

en: Maximum simultaneous video transcode
uk: Максимальна кількість одночасних відео перекодувань

en: Maximum video output resolution for the transcoder
uk: Максимальна роздільна здатність вихідного відеосигналу для транскодера

en: May
uk: Травень

en: Media
uk: Медіа

en: Media download by {1}
uk: Файл завантажений {1}

en: Media server tokens can be used to gain access to library content. Don't share logs containing tokens publicly. A server restart is required for a change to take effect.
uk: Маркери можуть бути використані для доступу до системних бібліотек. Не відкривайте загальний доступ до логів. Для застосування налагодження необхідний перезапуск сервера.

en: Media that has not been watched in this many weeks will not appear in Continue Watching.
uk: Медіафайли, які не переглядалися стільки тижнів, не відображатимуться в розділі «Продовжити перегляд».

en: Medium
uk: Середня

en: Medium quality (480p)
uk: Середня якість (480p)

en: Medium quality (540p)
uk: Середня якість (540p)

en: Metadata language
uk: Мова метаданих

en: Minimum automatic collection size
uk: Мінімальний автоматичний розмір колекції

en: Minutes after end
uk: Хвилин після закінчення

en: Minutes before start
uk: Хвилин до початку

en: Mixes For You
uk: Мікси для Вас

en: Model
uk: Модель

[ctx: Month]
en: Most Played in {1}
uk: Найпопулярніше у {1}

en: Mood
uk: Настрій

en: Mood Radio
uk: Радіо Настрою

en: More by (Artist)
uk: Більше від (Виконавець)

en: More from (Label)
uk: Ще від (Студії Звукозапису)

en: More from (Network)
uk: Ще з (Мережа)

en: More in (Genre)
uk: Ще у (Жанр)

en: Most Played
uk: Найпопулярніше

en: Most Played in (Month)
uk: Найпопулярніше у (Місяць)

en: Most Popular Tracks
uk: Найпопулярніші треки

en: Movie pre-roll video
uk: Відеоролик перед фільмом

en: Movies
uk: Фільми

en: Movies On Later
uk: Фільми пізніше в ефірі

en: Movies On Now
uk: Фільми зараз в ефірі

en: Movies You Might Like
uk: Фільми, які вам можуть сподобатися

en: Movies on Now
uk: Фільми зараз в ефірі

en: Moving files
uk: Переміщення файлів

en: Moving offline data
uk: Переміщення автономних даних

en: Music
uk: Музика

en: Music Videos
uk: Музичні кліпи

en: Music on TIDAL
uk: Музика на TIDAL

en: My Upcoming Shows
uk: Мої наступні серії

en: Name
uk: Назва

en: Neither direct play nor conversion is available.
uk: Ні пряме відтворення, ні конвертація недоступні.

en: Network
uk: Мережа

en: Never
uk: Ніколи

en: New Airings Only
uk: Тільки нові показування

en: New Releases on TIDAL
uk: Нові релізи на TIDAL

en: New Shows On Tonight
uk: Нові серіали сьогодні

en: New and Repeat Airings
uk: Нові та повторні показування

en: New season premieres will always appear no matter how many weeks have passed since watching.
uk: Нові прем'єрні сезони будуть з'являтися незалежно від того, як багато тижнів пройшло з часу перегляду.

en: Newest first
uk: Найновіше попереду

en: News
uk: Новини

en: News On Later
uk: Новини пізніше в ефірі

en: News On Now
uk: Новини зараз в ефірі

en: News on Now
uk: Новини зараз в ефірі

en: Next 10 unwatched episodes
uk: Наступні 10 непереглянутих епізодів

en: Next 15 unwatched episodes
uk: Наступні 15 непереглянутих епізодів

en: Next 20 unwatched episodes
uk: Наступні 20 непереглянутих епізодів

en: Next 3 unwatched episodes
uk: Наступні 3 непереглянуті епізоди

en: Next 5 unwatched episodes
uk: Наступні 5 непереглянутих епізодів

en: Next unwatched episode
uk: Наступний непереглянутий епізод

en: No
uk: Ні

en: No media decision found
uk: Не знайдено медіа-рішення

en: No part decision found
uk: Немає часткового рішення

en: No queue found
uk: Немає черги

en: No recorder was available
uk: Записуючий пристрій не був доступним

en: No write access to destination
uk: Немає доступу записувати у місце призначення

en: None
uk: Немає

en: Not enough CPU for conversion of this item.
uk: Бракує процесора для перетворення цього елемента.

en: Not enough CPU power to convert this item.
uk: Бракує потужності процесора, щоб конвертувати цей елемент.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item.
uk: Бракує пропускної здатності для будь-якого програвання цього елемента.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot convert to below minimum bandwidth of {1}kbps.
uk: Бракує пропускної здатності для будь-якого програвання цього елемента. Неможливо конвертувати через низьку мінімальної ширини смуги пропускання {1} кбіт.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Cannot reduce quality down to target bandwidth of {1}kbps.
uk: Бракує пропускної здатності для будь-якого програвання цього елемента. Неможливо знизити якість щоб поміститися в смугу пропускання {1} кбіт.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is not known and only {1}kbps is available.
uk: Бракує пропускної здатності для будь-якого програвання цього елемента. Необхідна ширина смуги пропускання невідома, при цьому є тільки {1}кбіт.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
uk: Бракує пропускної здатності для будь-якого програвання цього елемента. Необхідна ширина смуги пропускання {1}кбіт, при цьому є тільки {2}кбіт.

en: Not enough bandwidth for any playback of this item. Required minimum bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
uk: Бракує пропускної здатності для будь-якого програвання цього елемента. Необхідна мінімальна ширина смуги пропускання {1}кбіт, при цьому є тільки {2}кбіт.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item.
uk: Бракує пропускної здатності для прямого програвання цього елемента.

en: Not enough bandwidth for direct play of this item. Required bandwidth is {1}kbps and only {2}kbps is available.
uk: Бракує пропускної здатності для прямого програвання цього елемента. Необхідна ширина смуги пропускання {1}кбіт, при цьому є тільки {2}кбіт.

en: Not enough bandwidth for requested quality.
uk: Бракує пропускної здатності для необхідної якості.

en: Not enough disk space to convert this item.
uk: Бракує місця на диску, щоб конвертувати цей елемент.

en: Not enough memory to convert this item.
uk: Недостатньо пам'яті, щоб конвертувати цей елемент.

en: Nov
uk: Лис

en: November
uk: Листопад

en: Number of allowed streams has been reached. Stop a playback or ask admin for more permissions.
uk: Кількість дозволених трансляцій було досягнуто. Зупиніть програвання або зверніться до адміністратора про розширення дозволів.

en: Number of log files to generate before cycling
uk: Кількість лог-файлів для створення до зациклення

en: Number of seconds between DLNA media renderer discovery requests.
uk: Час очікування (секунд) DLNA запитів пристроїв.

en: Number of seconds to wait before a plugin times out
uk: Час очікування плагіна

en: Oct
uk: Жов

en: October
uk: Жовтень

en: Off
uk: Вимк.

en: Oldest first
uk: Найновіше позаду

en: On Deck
uk: Поточне

en: On Deck Content
uk: Контент Поточного

en: On This Day
uk: Цього дня

en: On next refresh
uk: При наступному оновленні

en: One or more devices must be specified
uk: Необхідно вказати один або більше пристроїв

en: Only show trailers
uk: Показувати тільки трейлери

en: Only unwatched movies
uk: Тільки не переглянуті фільми

en: Optimize database every week
uk: Оптимізувати бази даних кожного тижня

en: Optimizing Database
uk: Оптимізація бази даних

en: Optimizing database
uk: Оптимізація бази даних

en: Optimizing queries
uk: Оптимізація запиту

en: Optimizing search
uk: Оптимізація пошуку

en: Original
uk: Оригінал

en: Original (No limit)
uk: Оригінальне (без обмежень)

en: Original format
uk: Оригінальний формат

en: Output all enabled diagnostics to the diagnostics path.
uk: Зберегти всю включену діагностику на файлову систему.

en: Path to a PKCS #12 file containing a certificate and private key to enable TLS support on a custom domain.
uk: Шлях до файлу PKCS #12, який містить сертифікат і закритий ключ, щоб включити підтримку TLS на призначеному для користувача домені.

en: Path to a program which postprocesses the recording before adding to the library. The script must be in {1}
uk: Шлях до програми, яка обробляє запис перед додаванням до бібліотеки. Скріпт повинен бути на {1}

en: Perform extensive media analysis during maintenance
uk: Проводити ретельний аналіз медіа під час обслуговування

en: Perform refresh of program guide data.
uk: Виконання оновлення даних програми передач.

en: Photo
uk: Фотографії

en: Photo Albums
uk: Фотоальбоми

en: Photos
uk: Фотографії

en: Photos from (Day or Month)
uk: Фото з (День або Місяць)

en: Photos from (Decade)
uk: Фото з (Десятиліття)

en: Photos from (Year)
uk: Фото з (Рік)

en: Place
uk: Місце

[ctx: Place]
en: In {1}
uk: В {1}

en: Places
uk: Місця

en: Playback has been paused for too long.
uk: Відтворення призупинено занадто довго.

en: Playlists
uk: Плейлисти

en: Plays
uk: Відтворення

en: Plex Media Server is currently running database migrations.
uk: Наразі Plex Media Server виконує процедури міграції бази даних.

en: Plex Media Server is currently running startup maintenance tasks.
uk: Plex Media Server проводить задачі обслуговування при запуску

en: Plex Media Server is in an unknown state.
uk: Plex Media Server знаходиться у невідомому стані.

en: Plex Media Server will attempt to use hardware-accelerated video codecs when encoding and decoding video. Hardware acceleration can make transcoding faster and allow more simultaneous video transcodes, but it can also reduce video quality and compatibility.
uk: Plex Media Server намагатиметься використовувати апаратне прискорення відео кодеків при кодуванні та декодуванні відео. Апаратне прискорення може зробити транскодування швидшим та дозволити виконання більшої кількості одночасних транскодувань, але він також може знизити якість відео і сумісність.

en: Plex Mixes are not available until the library has finished its first scan.
uk: Plex Mix недоступні, доки бібліотека не завершить своє перше сканування.

en: Plex Music Only
uk: Тільки Plex Music

en: Plex Recommendations on TIDAL
uk: Рекомендації Plex на TIDAL

en: Podcasts
uk: Подкасти

en: Popular Tracks
uk: Популярні треки

en: Popularity
uk: За Популярністю

en: Postprocessing script
uk: Сценарій пост-обробки

en: Prefer HD
uk: Віддавати перевагу HD

en: Prefer artwork based on library language
uk: Використовувати ілюстрації на основі мови бібліотеки

en: Prefer higher quality encoding
uk: Віддавати перевагу якості кодування

en: Prefer higher speed encoding
uk: Віддавати перевагу швидкості кодування

en: Prefer local metadata
uk: Віддавати перевагу локальним метаданим

en: Preferred
uk: Переважно

en: Preferred audio language
uk: Бажана мова аудіодоріжки

en: Preferred network interface
uk: Бажаний мережевий інтерфейс

en: Preferred subtitle language
uk: Бажана мова субтитрів

en: Processing subscriptions
uk: Обробка підписувань

en: Processing {1} album
uk: Оброблення {1} альбому

en: Processing {1} albums
uk: Оброблення {1} альбомів

en: Producer
uk: Продюсер

en: Progress
uk: Хід

en: Protocol info string used in GetProtocolInfo responses by the DLNA server.
uk: Рядок інформації протоколу, який використовується у відповідях GetProtocolInfo сервером DLNA.

en: Publish server on Plex Online
uk: Публіковати сервер на Plex Online

en: Publisher
uk: Видавець

en: Publishing a server makes it automatically available on your client devices without any configuration of your router.
uk: Публікація сервера автоматично робить його доступним на клієнтських пристроях без будь-якої конфігурації маршрутизатора.

en: Push Notifications
uk: Push-сповіщення

en: Quality profile used by the transcoder.
uk: Профіль якості, що використовується транскодером.

en: Random Album Radio
uk: Радіо "Випадковий альбом"

en: Randomly
uk: Випадково

en: Rated {1}
uk: Оцінка {1}

en: Rating
uk: Оцінка

en: Ratings Source
uk: Джерело Рейтингу

en: Rebuilding album index
uk: Перебудова індекса альбомів

en: Rebuilding artist index
uk: Перебудова індекса акторів

en: Rebuilding indexes
uk: Перебудова індексів

en: Rebuilding track index
uk: Перебудова індекса треків

en: Recent Albums
uk: Останні альбоми

en: Recent Channels
uk: Нещодавні Канали

en: Recent Playlists
uk: Нещодавні Плейлисти

en: Recently Added
uk: Нещодавно додано

en: Recently Added Content
uk: Нещодавно доданий контент

en: Recently Added Episodes
uk: Нещодавно додані епізоди

en: Recently Added Movies
uk: Нещодавно додані фільми

en: Recently Added Music
uk: Нещодавно додана музика

en: Recently Added Music Videos
uk: Нещодавно додані музичні кліпи

en: Recently Added Photos
uk: Нещодавно додані фото

en: Recently Added TV
uk: Нещодавно додані серіали

en: Recently Added Videos
uk: Нещодавно додані відео

en: Recently Favorited Photos
uk: Нещодавно обрані фотографії

en: Recently Played Music
uk: Нещодавно прослухана музика

en: Recently Released
uk: Нещодавно випущені

en: Recently Released Episodes
uk: Нещодавно випущені епізоди

en: Recently Released Movies
uk: Нещодавно випущені фільми

en: Recently Viewed
uk: Нещодавно переглянуті

en: Recently Viewed Episodes
uk: Нещодавно переглянуті епізоди

en: Recently Viewed Shows
uk: Нещодавно переглянуті серіали

en: Recently Watched Episodes
uk: Нещодавно переглянуті епізоди

en: Recently Watched Movies
uk: Нещодавно переглянуті фільми

en: Recently Watched Videos
uk: Нещодавно переглянуті відео

en: Recommended
uk: Рекомендоване

en: Recommended For You
uk: Рекомендоване для вас

en: Record Label
uk: Студія звукозапису

en: Recording
uk: Записування

en: Recording Priority
uk: Пріоритет записування

en: Recording failed. Please check your tuner or antenna.
uk: Помилка запису. Будь ласка, перевірте свій тюнер або антену.

en: Rediscover
uk: Перевідкриття

en: Refresh library metadata periodically
uk: Періодично оновлювати бібліотеку метаданих

en: Refresh local metadata every three days
uk: Оновлювати локальні метадані кожні три дні

en: Refreshing
uk: Оновлення

en: Refreshing Sub
uk: Оновлення субтитрів

en: Refreshing guide data
uk: Оновлення даних довідника

en: Refreshing local metadata
uk: Оновлення локальних метаданих

en: Refreshing media analysis
uk: Аналіз оновлення медіа

en: Refreshing metadata
uk: Оновлення метаданих

en: Related Albums
uk: Оцінені Альбоми

en: Related Movies
uk: Схожі Фільми

en: Related Shows
uk: Схожі Серіали

en: Release Date
uk: Дата випуску

en: Release date
uk: Дата релізу

en: Remember and resume from your previous listening position. Useful for libraries with long-form audio content.
uk: Запам’ятовує та відновлює з попереднього місця прослуховування. Корисно для бібліотек з довгим звуковим вмістом.

en: Remixes
uk: Ремікси

en: Remote failed to transcode media
uk: Не вдалося віддалено перекодувати файл

en: Remote streams allowed per user
uk: Кількість віддалених трансляцій дозволених користувачеві

en: Remove old bundles every week
uk: Видаляти старі пакети щотижня

en: Remove old cache files every week
uk: Видаляти старі файли кешу щотижня

en: Replace lower resolution items
uk: Замінювати елементи з низькою розподільною здатністю

en: Required
uk: Потрібно

en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: Restrict where content from this library should appear.
uk: Обмежити, де повинен міститись вміст із цієї бібліотеки.

en: Run a partial scan when changes are detected
uk: Виконувати часткове сканування при виявленні змін

en: Run background transcoding tasks at a lower priority than streaming transcodes
uk: Запускати завдання фонових транскодувань з більш низьким пріоритетом, ніж транскодування трансляції

en: Run scanner tasks at a lower priority
uk: Запуск завдань сканера з більш низьким пріоритетом

en: Running fix-ups
uk: Запуск виправлень

en: SDH
uk: Субтитри для глухих і людей із вадами слуху SDH

en: Scan my library automatically
uk: Автоматично сканувати мою бібліотеку

en: Scan my library periodically
uk: Періодично сканувати мою бібліотеку

en: Scanning
uk: Сканування

en: Scanning {1}
uk: Сканується {1}

en: Search Albums...
uk: Пошук Альбомів...

en: Search Artists...
uk: Пошук Виконавців...

en: Search Episodes...
uk: Пошук епізодів...

en: Search Shows...
uk: Пошук Серіалів...

en: Search Tracks...
uk: Пошук Треків...

en: Search for Albums
uk: Шукати Альбоми

en: Search for Artists
uk: Шукати Виконавців

en: Search for Episodes
uk: Знайти епізоди

en: Search for Shows
uk: Шукати Серіал

en: Search for Tracks
uk: Шукати Треки

en: Season
uk: Сезон

en: Season {1}
uk: Сезон {1}

en: Seasonal Movies
uk: Сезонні фільми

en: Seasons
uk: Сезони

en: Secure connections
uk: Безпечні з'єднання

en: Segmented transcoder timeout
uk: Затримка сегментованого транскодера

en: Select a primary source for ratings.
uk: Виберіть основне джерело для оцінок.

en: Send crash reports to Plex
uk: Надсилати звіти про збої до Plex

en: Sep
uk: Вер

en: September
uk: Вересень

en: Series default
uk: Серія за замовчуванням

en: Server owners may wish to restrict who can see location names for items which contain geolocation metadata. By default only the server owner will have visibility of these.
uk: Власники сервера можуть хотіти обмежити тих, хто бачить відомості про місцезнаходження для елементів, що містять метадані про геолокацію. За замовчуванням, тільки власник сервера буде бачити цю інформацію.

en: Server update Channel
uk: Канал оновлення сервера

en: Server version updates
uk: Оновлення версії сервера

en: Set the maximum bitrate of a remote stream from this server.
uk: Встановіть максимальний бітрейт віддаленої трансляції з цього сервера.

en: Set the maximum number of episodes to download for the show.
uk: Встановити максимальну кількість завантажених епізодів для серіалу.

en: Set the maximum number of unplayed episodes to keep for the show.
uk: Встановлює максимальну кількість невідтворених серій, щоб зберегати серіал.

en: Set the progress percentage for video playback at which point the video will be marked as played.
uk: Задайте відсоток перегляду, після якого відео буде позначене як переглянуте.

en: Set the size of the main database cache size in MB. Changes take effect when server is restarted.
uk: Задайте розмір кешу головної бази даних  в МБ. Зміни будуть застосовані при рестарті медіа сервера.

en: Set whether items in your library may be replaced by higher resolution recordings. This will replace any matching items in your library, not just prior DVR recordings.
uk: Встановити, чи можуть бути замінені елементи у вашій бібліотеці, на такі, що мають більшу роздільну здатність. Це замінить будь-які відповідні елементи у вашій бібліотеці, а не тільки попередні записування зроблені DVR.

en: Shared
uk: У спільному доступу

en: Show
uk: Серіал

en: Show Actor
uk: Актор серіалу

en: Show Collection
uk: Колекція серіалу

en: Show Director
uk: Режисер серіалу

en: Show Edition
uk: Показати видання

en: Show Last Watched
uk: Показати останній перегляд

en: Show Plays
uk: Відтворень серіалу

en: Show Producer
uk: Продюсер серіалу

en: Show Rating
uk: Рейтинг серіалу

en: Show Title
uk: Назва серіалу

en: Show Unmatched
uk: Показати незіставлене

en: Show Writer
uk: Сценарист серіалу

en: Show Year
uk: Рік серіалу

en: Show collections and their items
uk: Показати колекції та їх елементи

en: Show in dock
uk: Показати в рядку стану

en: Show related tracks and albums from TIDAL.
uk: Показувати пов’язані треки та альбоми з TIDAL.

en: Show similar free to watch movies and related tracks and albums from TIDAL.
uk: Показувати подібні безкоштовні фільми та пов’язані з ними треки та альбоми з TIDAL.

en: Show suggestions and additional albums from TIDAL, and include TIDAL tracks in Artist Radio.
uk: Показувати пропозиції та додаткові альбоми з TIDAL, а також включати треки TIDAL у Радіо Виконавця.

en: Show suggestions and additional albums from libraries shared with you, and include shared tracks in Artist Radio.
uk: Показувати пропозиції та додаткові альбоми зі спільних бібліотек, а також включати спільні треки у Радіо Виконавця.

en: Show this collection and its items
uk: Показати цю колекцію та її елементи

en: Shown with foreign audio
uk: Показувати з іншомовною звуковою доріжкою

en: Shows
uk: Серіали

en: Shows On Now
uk: Серіали зараз в ефірі

en: Shows You Might Like
uk: Серіали, які вам можуть сподобатися

en: Shows on Now
uk: Серіали зараз в ефірі

en: Shutter Speed
uk: Швидкість затвора

en: Similar Artists
uk: Схожі Виконавці

en: Similar Movies in Free To Watch
uk: Подібні фільми у безкоштовному перегляді

en: Singles & EPs
uk: Сингли та мініальбоми

en: Size of IPC buffer (in bytes) when streaming transcodes
uk: Розмір буфера IPC (в байтах) при транскодуванні трансляції

en: Skip extras which aren't trailers
uk: Пропустити додаткові матеріали, які не є трейлерами

en: Slow
uk: Повільно

en: Slower
uk: Повільніше

en: Smart shuffling prefers highly rated, popular and less recently heard tracks.
uk: Розумне перемішування віддає перевагу високо оціненим, популярним і менш чутим доріжкам.

en: Sonic Analysis
uk: Звуковий аналіз

en: Sonic analysis allows various features, such as track radio. It can take a long time to complete when analyzing many tracks, and cause high CPU usage.
uk: Звуковий аналіз дозволяє використовувати різні функції, такі як трекове радіо. Аналіз багатьох треків може зайняти багато часу, і це спричинить велике використання процесора.

en: Sonically Similar Albums
uk: Альбоми, схожі за звучанням

en: Sonically Similar Artists
uk: Виконавці, схожі за звучанням

en: Sorry, there is no Plex Mix available for this track.
uk: На жаль, Plex Mix недоступний для цього треку.

en: Soundtracks
uk: Саундтреки

en: Source
uk: Джерело

en: Specials
uk: Спеціальні матеріали

en: Speed at which to limit the total bandwidth not on the local network in kilobits per second. Use 0 to set no limit.
uk: Обмеження пропускної здатності поза локальною мережею (кбіт/с). Використовуйте 0, щоб не встановлювати ніякого ліміту.

en: Sport
uk: Спорт

en: Sports
uk: Спорт

en: Sports On Later
uk: Спортивні програми пізніше в ефірі

en: Sports On Now
uk: Спортивні програми зараз в ефірі

en: Sports on Now
uk: Спортивні програми зараз в ефірі

en: Start Listening
uk: Почніть слухати

en: Start Watching
uk: Почати перегляд

en: Start with '{1}'
uk: Почати з '{1}'

en: Stations
uk: Станції

en: Store track progress
uk: Запам'ятовувати позицію на треку

en: Streaming Session doesn't exist or timed out.
uk: Сеанс потокової трансляції не існує або минув час очікування.

en: Strict TLS configuration
uk: Сувора конфігурація TLS

en: Studio
uk: Студія

[ctx: Studio]
en: More from {1}
uk: Ще від {1}

en: Style
uk: Стиль

en: Style Radio
uk: Радіо Стилю

en: Subtitle Language
uk: Мова субтитрів

en: Success
uk: Успішно

en: Super fast
uk: Супер швидко

en: Support Away Mode when preventing system sleep
uk: Підтримка Режиму Відсутності, якій запобігає засинанню системи

en: Syncing Play state from remote
uk: Синхронізоване Відтворення у стані з віддаленого

en: Syncing Play state to remote
uk: Синхронізоване Відтворення у стані до віддаленого

en: TIDAL Albums
uk: Альбоми TIDAL

en: TIDAL Music Videos
uk: Музичні кліпи TIDAL

en: TV
uk: ТВ

en: TV Shows
uk: Серіали

en: Tag
uk: Теґ

[ctx: Tag]
en: More in {1}
uk: Ще в {1}

en: Tags
uk: Теги

en: Team
uk: Команда

en: Terminate Sessions Paused for Longer Than
uk: Завершувати сеанси, призупинені довше, ніж

en: The EPG provider does not exist.
uk: Провайдера електронної програми передач не існує.

en: The GPU or other hardware device that will be used for transcoding
uk: Відеопристрій чи процесор що буде використано для перекодування.

en: The Movie Database (Aired)
uk: The Movie Database (Транслювався)

en: The Relay allows connections to the server through a proxy relay when the server is not accessible otherwise.  Note: this proxy relay is bandwidth limited
uk: Реле дозволяє підключатись до сервера через проксі-реле, коли сервер недоступний інакше. Примітка: це проксі-реле обмежено пропускною здатністю

en: The action cannot be performed on the item in its current state
uk: Дія не може бути виконана на елементі в його поточному стані

en: The airing occurred in the past and cannot be recorded
uk: Трансляція вже пройшла і записати її неможливо.

en: The airing was already in progress
uk: Трансляція вже іде

en: The butler analyzed {1} items.
uk: Дворецький проаналізував {1} елементів.

en: The butler backed up your database.
uk: Дворецький зберігає резервну копію бази даних.

en: The butler cleaned {1} media bundles.
uk: Дворецький очистив {1} пакети медіа.

en: The butler cleaned {1} metadata bundles.
uk: Дворецький очистив {1} пакетів метаданих.

en: The butler collected blob garbage.
uk: Дворецький зібрав blob сміття.

en: The butler deleted {1} old cache files.
uk: Дворецький видалив {1} старих файлів кешу.

en: The butler generated ad markers for {1} show(s).
uk: Дворецький створив маркери оголошень для {1} серіалу(ів).

en: The butler generated chapter thumbnails for {1} files.
uk: Дворецький згенерував піктограми для {1} файлів.

en: The butler generated {1} credits markers.
uk: Дворецький згенерував {1} маркерів титрів.

en: The butler generated {1} season intro markers.
uk: Дворецький створив {1} маркерів інтро сезонів.

en: The butler generated {1} video preview thumbnails.
uk: Дворецький згенерував {1} відео мініатюр.

en: The butler optimized your database.
uk: Дворецький оптимізував базу даних.

en: The butler performed deep analysis on {1} files.
uk: Дворецький виконав глибокий аналіз {1} файлів.

en: The butler performed loudness analysis on {1} albums.
uk: Дворецький виконав аналіз гучності {1} альбомів.

en: The butler performed sonic analysis on {1} batches of albums.
uk: Дворецький виконав звуковий аналіз {1} партій альбомів.

en: The butler refreshed all libraries.
uk: Дворецький оновив все бібліотеки.

en: The butler refreshed {1} artists.
uk: Дворецький оновив {1} виконавців.

en: The butler refreshed {1} items.
uk: Дворецький оновив {1} елементів.

en: The butler refreshed {1} movies.
uk: Дворецький оновив {1} фільмів.

en: The butler refreshed {1} seasons.
uk: Дворецький оновив {1} сезонів.

en: The butler refreshed {1} shows.
uk: Дворецький оновив {1} серіалів.

en: The butler wasn't able to back up your database.
uk: Дворецький не зміг створити резервну копію бази даних.

en: The cleanup cleaned {1} media bundles.
uk: Під час очищення очищено {1} пакетів носіїв.

en: The cleanup cleaned {1} metadata bundles.
uk: Під час очищення очищено {1} пакетів метаданих.

en: The default duration to record after the scheduled time.
uk: Тривалість запису за замовчуванням після запланованого часу.

en: The default duration to record before the scheduled time.
uk: Тривалість запису за замовчуванням до запланованого часу.

en: The destination library or location did not exist
uk: Задана для збереження бібліотека або місце не існує

en: The device does not exist
uk: Пристрій не існує

en: The device does not tune the required channel
uk: Пристрій не налаштовано на потрібний канал

en: The device has no associated grabber
uk: Пристрій не має асоційованого грабберу

en: The device is busy
uk: Пристрій зайнятий

en: The device is in use with an existing DVR
uk: Пристрій використовується з існуючим DVR

en: The device is not in use by this DVR
uk: Пристрій  не використовується цим DVR

en: The directory in which database backups are stored.
uk: Каталог, в якому зберігаються резервні копії бази даних.

en: The download was aborted
uk: Завантаження було скасовано

en: The download was cancelled
uk: Завантаження було скасовано

en: The media version already exists
uk: Версія медіа вже існує

en: The network interface local clients will use to connect.
uk: Основний мережевий інтерфейс для підключення клієнтів в локальній мережі.

en: The owner of the server will be allowed to delete media files from disk.
uk: Власнику сервера буде дозволено видаляти медіафайли з диска.

en: The path is invalid
uk: Неприпустимий шлях

en: The path where local application data is stored
uk: Шлях, де зберігаються локальні дані додатку

en: The quality of the transcoding used for live TV or recording. Selecting original format may result in very large files.
uk: Якість транскодування для прямої трансляції або запису. Вибір оригінального формату може призвести до дуже великих файлів.

en: The recording conflicts with other recordings
uk: Запис конфліктує з іншими записами

en: The recording duration was 0 minutes
uk: Тривалість запису становила 0 хвилин

en: The recording failed
uk: Не вдалося записати

en: The recording was aborted
uk: Запис було перервано

en: The recording was cancelled
uk: Запис було скасовано

en: The recording was not started because airing was in progress
uk: Запис не почався оскільки трансляція вже іде

en: The server is not connected to plex.tv
uk: Сервер не підключений до plex.tv

en: The server's account does not have a Plex Pass and cannot use the Sync feature
uk: Обліковий запис сервера не має Plex Pass і не може використовувати функцію синхронізації

en: The server's disk is almost full (less than 10GB remaining)
uk: Диск сервера майже заповнений (залишилося менше ніж 10 ГБ)

en: The source media was not found
uk: Джерело медіа не знайдено

en: The time (in seconds) between each video preview frame.
uk: Час (у секундах) між попередніми переглядами відео.

en: The time at which the background maintenance tasks stop running.
uk: Час, в якому сервер закінчує виконання завдань з фонового обслуговування.

en: The time at which the server starts running background maintenance tasks.
uk: Час, в якому сервер починає виконання завдань з фонового обслуговування.

en: The user does not have permission to sync
uk: Користувач не має дозволу на синхронізацію

en: The x264 preset value used for background transcoding (Sync and Media Optimizer). Slower values will result in better video quality and smaller file sizes, but will take significantly longer to complete processing.
uk: Передвстановлений профіль x264 використовується для фонового перекодування (при синхронизації та оптимізуванні відео). Більш повільне значення призведе до поліпшення якості відео і меншому розміру файлу, але вимагає значно більше часу для завершення обробки.

en: TheTVDB (Absolute)
uk: TheTVDB (абсолютно)

en: TheTVDB (Aired)
uk: TheTVDB (Транслювався)

en: There is a duplicate channel mapping
uk: Існує дублікат відповідності каналу

en: There is a duplicate recording already active
uk: Уже іде дублюючий запис

en: There was a transcoder error
uk: Сталася помилка транскодування

en: There was not enough free disk space to start the download
uk: Не достатньо вільного місця на диску для початку завантаження

en: There was not enough free disk space to start the recording
uk: Не достатньо вільного місця на диску для початку запису

en: This Day
uk: Цього дня

en: This Episode
uk: Цей епізод

en: This Event
uk: Ця подія

en: This Month
uk: Цього місяця

en: This Season
uk: Цей сезон

en: This allows the server to stream media to DLNA (Digital Living Network Alliance) devices.
uk: Це дозволяє серверу потокову передачу мультимедіа на пристрої DLNA (Digital Living Network Alliance).

en: This app cannot play this item. The reason is: {1}.
uk: Цей додаток не може відтворити цей елемент. Причина полягає в тому: {1}.

en: This app does not allow item to be converted for playback. Check your settings and try again.
uk: Цей додаток не дозволяє елементові бути конвертованим для програвання. Перевірте налаштування і спробуйте ще раз.

en: This app does not allow this item to be direct played. Check your settings and try again.
uk: Цей додаток не дозволяє цьому елементу використовувати пряме програвання. Перевірте налаштування і спробуйте ще раз.

en: This device already exists
uk: Пристрій вже існує

en: This enables the media server to discover other servers and players on the local network.
uk: Це дозволяє медіа серверу виявляти інші сервери і програвачі у локальній мережі.

en: This feature is Plex Pass only.
uk: Ця функція доступна лише користувачам Plex Pass.

en: This helps us improve your experience.
uk: Це допомагає нам покращити ваш досвід використання.

en: This name will be used to identify this media server to other computers on your network. If you leave it blank, your computer's name will be used instead.
uk: Це ім’я використовуватиметься для ідентифікації медіасервера на інших комп’ютерах у вашій мережі. Якщо залишити поле порожнім, замість нього буде використовуватися ім’я вашого комп’ютера.

en: This will influence which content rating system is used. Changing this setting will require refreshing the metadata for the changes to take effect.
uk: Це вплине на те, яка система оцінювання контенту буде використовуватися. Зміна цього параметра вимагатиме оновлення метаданих, щоб зміни набули чинності.

en: Time Travel Radio
uk: Радіо "Подорож у часі"

en: Time at which tasks start to run
uk: Час, при якому завдання починають працювати

en: Time at which tasks stop running
uk: Час, при якому завдання закінчують працювати

en: Timeline
uk: Часова шкала

en: Timeout in seconds segmented transcodes wait for the transcoder to begin writing data.
uk: Час очікування в секундах перш, ніж транскодер почне запис перекодованих сегментів.

en: Title
uk: Назва

en: Tone Mapping Brightness
uk: Яскравість тонального відображення

en: Tone Mapping Contrast
uk: Контраст тонального відображення

en: Tone Mapping Saturation
uk: Насиченість тонального відображення

en: Tonemapping Algorithm
uk: Алгоритм відображення тонів

en: Top Albums from (Genre)
uk: Найкращі альбоми в (Жанр)

en: Top Albums from (Year)
uk: Найкращі альбоми за (Рік)

en: Top Movies by (Actor or Director)
uk: Кращі фільми (актора або режисера)

en: Top Movies in (Genre)
uk: Кращі фільми в (Жанр)

en: Top Rated TV
uk: Найпопулярніші серіали

en: Top Unwatched Movies
uk: Кращі непереглянуті фільми

en: Track Added At
uk: Трек Додано в

en: Track Genre
uk: Жанр треку

en: Track Last Played
uk: Останній програваний трек

en: Track Last Rated
uk: Останній Оцінений Трек

en: Track Last Skipped
uk: Останній пропущений трек

en: Track Mood
uk: Настрій Трека

en: Track Plays
uk: Відтворень Трека

en: Track Popularity
uk: Популярність треку

en: Track Rating
uk: Рейтинг Трека

en: Track Skips
uk: Пропущено Треків

en: Track Source
uk: Джерело трека

en: Track Title
uk: Назва Трека

en: Tracks
uk: Треки

en: Tracks from {1}
uk: Треки з {1}

en: Trailers for Upcoming Blu-ray Releases
uk: Трейлери до найближчих релізів Blu-ray

en: Trailers for Upcoming Theatrical Releases
uk: Трейлери до найближчих кінотеатральних релізів

en: Transcode
uk: Перекодування

en: Transcode Quality
uk: Якість перекодування

en: Transcoded HDR content will appear highly dimmed and desaturated with this disabled. Additional driver components may be needed to support hardware transcoding with this feature enabled; see our support articles for further details.
uk: Транскодований вміст HDR буде виглядати сильно затемненим та ненасиченим, якщо це вимкнено. Для підтримки апаратного перекодування з включеною цією функцією можуть знадобитися додаткові компоненти драйвера; докладнішу інформацію див. у наших статтях підтримки.

en: Transcoder Quality
uk: Якість транскодеру

en: Transcoder default duration
uk: Тривалість транскодування за замовчуванням

en: Transcoder default prune buffer
uk: Буфер обрізки транскодера за замовчуванням

en: Transcoder default throttle buffer
uk: Розмір буфера транскодера за замовчуванням

en: Transcoder quality
uk: Якість Транскодеру

en: Transcoder temporary directory
uk: Тимчасовий каталог транскодеру

en: Transcoding Media for {1}
uk: Перекодування для {1}

en: Trash
uk: Смітник

en: Treat WAN IP As LAN Bandwidth
uk: Розглядати WAN IP як пропускну здатність LAN

en: Treat incoming requests from this network's WAN IP address as LAN requests in terms of bandwidth.  This often occurs when DNS rebinding protection is in place and clients on the LAN cannot contact the server directly but instead have to go through the WAN IP address.
uk: Розглядати вхідні запити з IP-адреси WAN цієї мережі як запити локальної мережі з точки зору пропускної здатності. Це часто трапляється, коли встановлений захист від повторної прив'язки DNS, і клієнти в локальній мережі не можуть безпосередньо зв'язатись із сервером, а натомість їм потрібно пройти через IP-адресу WAN.

en: Tried {1}
uk: Спроба {1}

en: Tuner in use by another process
uk: Тюнер використовується іншим процесом

en: Type
uk: Тип

en: Ultra fast
uk: Дуже швидко

en: Unable to add device to DVR
uk: Неможливо додати пристрій до DVR

en: Unable to find playlist for sync item
uk: Не вдалося знайти плейлист для елемента синхронізації

en: Unable to get channel listing from device
uk: Не вдається отримати список каналів з пристрою

en: Unable to get lineups.
uk: Неможливо отримати лінійки.

en: Unable to remove device from DVR
uk: Неможливо видалити пристрій від DVR

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown device
uk: Невідомий пристрій

en: Unknown item
uk: Невідомий елемент

en: Unknown media grabber
uk: Невідомий медіа-граббер

en: Unknown provider requested to make decision.
uk: Невідомий постачальник запитує прийняття рішення.

en: Unknown source
uk: Невідоме джерело

en: Unknown status
uk: Невідомий статус

en: Unknown sync item
uk: Невідомий елемент синхронізації

en: Unknown sync list
uk: Невідомий список синхронізації

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Unmatched
uk: Незіставлене

en: Unwatched
uk: Не переглянуте

en: Unwatched Episodes
uk: Непереглянуті епізоди

en: Unwatched Videos
uk: Непереглянуті Відео

en: Up Next
uk: До Наступного

en: Up Next from Free to Watch
uk: Наступне з безплатного перегляду

en: Up Next in {1}
uk: Наступне в {1}

en: Update all libraries during maintenance
uk: Оновлювати всі бібліотеки при обслуговуванні

en: Upgrade media analysis during maintenance
uk: Виконувати аналіз медіа під час обслуговування

en: Use DVR Setting
uk: Використовувати налаштування DVR

en: Use hardware acceleration when available
uk: Використовувати апаратне прискорення коли доступне

en: Use hardware-accelerated video encoding
uk: Використовувати апаратне прискорення кодування відео

en: Use language preferences from plex.tv
uk: Використовувати мовні налаштування plex.tv

en: Use local assets
uk: Використовувати локальні ресурси

en: Use localized posters when available. This is determined by the library language setting.
uk: Використовувати локалізовані постери якщо доступні. Це визначається налаштуванням мови бібліотеки.

en: Use original title
uk: Використовувати оригінальну назву

en: Use original titles
uk: Використовувати оригінальні назви

en: Use red band (restricted audiences) trailers when available
uk: Використовувати трейлери рейтингу R (для обмеженої аудиторії), якщо вони є

en: Use season titles
uk: Використовувати назви сезонів

en: Use season titles when available.
uk: Використовувати назви сезонів якщо можливо.

en: Use the original title for this item regardless of the library language.
uk: Використовувати оригінальну назву для цього елемента незалежно від мови бібліотеки.

en: Use the original titles for all items regardless of the library language.
uk: Використовувати оригінальну назву для всіх елементів незалежно від мови бібліотеки.

en: User currently viewing the content
uk: Користувач зараз переглядає контент

en: Value is in minutes. Terminate any sessions which have been paused for a longer time than specified amount of time.  Audio-only sessions and live sessions are excluded
uk: Значення в хвилинах. Завершає усі сеанси, які були призупинені довше, ніж зазначено. Аудіо-сеанси та трансляції наживо виключені

en: Verbose logging is only useful to debug specific issues and should only be enabled if requested by support staff.
uk: Детальне журналювання корисне лише для налагодження конкретних проблем і повинно бути увімкненим лише за запитом служби підтримки.

en: Very fast
uk: Дуже швидко

en: Very slow
uk: Дуже повільно

en: Video
uk: Відео

en: Video play completion behaviour
uk: Сценарій після перегляду відео

en: Video played threshold
uk: Межа програвання відео

en: Video preview thumbnail frame duration
uk: Тривалість мініатюри відео

en: Video preview thumbnails provide live updates in Now Playing and while seeking on supported apps. Thumbnail generation may take a long time, cause high CPU usage, and consume additional disk space. You can turn off thumbnail generation for individual libraries in the library's advanced settings.
uk: Відеомініатюри додаються при перегляді поточного відео. Процес створення відеомініатюр забирає багато часу і дискового простору. Ви можете відключати генерацію відеомініатюр окремо в кожній бібліотеці в додаткових налаштуваннях.

en: Visibility
uk: Видимість

en: Web Manager URL
uk: URL-адреса вебменеджера

en: Webhooks
uk: Вебхуки

en: Weeks to consider for Continue Watching
uk: Кількість тижнів, скільки залишатися в «Продовжити перегляд»

en: What's On
uk: Що відбувається

en: What's On Later
uk: Що відбувається пізніше в ефірі

en: What's On Now
uk: Що відбувається зараз в ефірі

en: When changes to library folders are detected, only scan the folder that changed.
uk: При виявленні змін, сканувати тільки ту теку, яка змінилася.

en: When enabled, richer information is downloaded for some shows and movies. This makes guide refreshing slower.
uk: Якщо ввімкнено, для деяких шоу та фільмів завантажується багатша інформація. Це робить оновлення програми передач повільнішим.

en: When scanning this library, prefer embedded tags and local files if present.
uk: Під час сканування цієї бібліотеки віддавати перевагу вбудованим тегам та локальним файлам, якщо вони є.

en: When scanning this library, use local posters and artwork if present.
uk: Під час сканування цієї бібліотеки будуть використані локальні постери та ілюстрації, якщо вони є.

en: When set to "Required", some unencrypted connections (originating from the Media Server computer) will still be allowed and apps that don't support secure connections will not be able to connect at all.
uk: Якщо встановлено значення "Обов'язково", деякі незашифровані з'єднання (які виходять від Медіа Сервера) як і раніше будуть дозволені і додатки, які не підтримують безпечні з'єднання не зможуть підключитися до всіх.

en: Where to automatically obtain album cover art.
uk: Де автоматично отримати обкладинку альбому.

en: Where to automatically obtain genres for artists and albums.
uk: Де автоматично отримувати жанри для виконавців та альбоми.

en: Which user's activity (e.g. user rating, play count, or watched status) is used for the collection filtering.
uk: Яка активність користувача (наприклад, оцінка, кількість відтворень або статус перегляду) використовується для фільтрації колекції.

en: Writer
uk: Сценарист

en: Year
uk: Рік

[ctx: Year]
en: Photos from {1}
uk: Фото з {1}-го

[ctx: Year]
en: This Day in {1}
uk: Цього дня в {1}

[ctx: Year]
en: This Month in {1}
uk: Цього місяця в {1}

[ctx: Year]
en: Top Albums from {1}
uk: Найкращі альбоми з {1}

[ctx: Year]
en: Videos from {1}
uk: Відео з {1}

en: Yes
uk: Так

en: You cannot create or edit playlists on this server.
uk: Ви не можете створювати або редагувати плейлисти на цьому сервері.

en: You have too many active streams.
uk: Ви маєте забагато активних трансляцій.

en: Your library will be updated automatically when changes to library folders are detected.
uk: Ваша бібліотека буде автоматично оновлюватися при виявленні змін в теках.

en: [Experimental] If enabled use hardware encoders instead of software encoders.
uk:  [Експериментально] Якщо увімкнено, використовується апаратне кодування замість програмного.

en: [Experimental] Quality scale of 99 (High) - 0 (Low) where the higher quality also results in a higher filesize.
uk:  [Експериментальна] Шкала якості 99 (висока) - 0 (низька), де вища якість також призводить до більшого розміру файлу.

en: [Experimental] This can save disk space and improve compatibility. Converting requires a fast CPU.
uk: [Експериментальний] Це може зекономити дисковий простір і покращити сумісність. Конвертація вимагає швидкого процесора.

en: [Unknown Season]
uk: [Невідомий сезон]

en: a direct connection to the server is not available
uk: пряме підключення до сервера не доступне

en: admin only
uk: Тільки адміністратор

en: and
uk: і

en: as a scheduled task
uk: як заплановане завдання

en: as a scheduled task and when media is added
uk: як заплановане завдання і при додаванні медіа

en: audio
uk: аудіо

en: begins with
uk: починається з

en: both, try online first
uk: обидва, шукати спершу онлайн

en: contains
uk: містить

en: daily
uk: щодня

en: decoder
uk: декодер

en: disabled
uk: вимкнено

en: does not contain
uk: не містить

en: enabled
uk: ввімкнено

en: encoder
uk: кодер

en: ends with
uk: закінчується на

en: every 12 hours
uk: кожні 12 годин

en: every 15 minutes
uk: кожні 15 хвилин

en: every 2 hours
uk: кожні 2 години

en: every 30 minutes
uk: кожні 30 хвилин

en: every 6 hours
uk: кожні 6 годин

en: everyone
uk: Всі

en: hourly
uk: щогодини

en: iTunes library XML path
uk: Шлях до XML-бібліотеки iTunes

en: is
uk: це

en: is after
uk: після

en: is before
uk: перед

en: is false
uk: це неправда

en: is greater than
uk: більше ніж

en: is less than
uk: менше ніж

en: is not
uk: не це

en: is true
uk: це правда

en: local detection only
uk: шукати тільки локально

en: never
uk: ніколи

en: only online (no local detection)
uk: тільки онлайн (не шукати локально)

en: subtitle
uk: підзаголовок

en: the server administrator has set a limit
uk: адміністратор сервера встановив обмеження

en: unavailable
uk: недоступно

en: unknown
uk: невідомо

en: video
uk: відео

en: {1} Collection
uk: Колекція {1}

en: {1} Star
uk: {1} Зірка
